TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Liberalen, opgelet Achttiende jaar. Zaterdag 8 October 1904 Nummer 41. Waarom moet men liberaal zijn. Hoe de klerikalen het Volksonderwijs vernielen. De militaire mis Algemeen Stemrecht. Waarom? Hoe minder scholen, hoe meer kloosters en gendarmen. Een aftreden. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor dea buiten. 2.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent fgt drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 frper 100 w Atte berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- mtdeéie voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij m «aderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. JU Wacht niet de lijsten te onderzoe ken en te zien of uwe rechten ge waarborgd zijn. fpVergeet niet dat er hoogdringend heid bestaat en dat al de reclamaties moeten gedaan worden vergezeld met de bewijsstukken vóór den 3111 October, 't is te zeggen vóór het einde der toekoemende maand. De lijsten zijn ter uwer beschik king gesteld, waar gij ze kunt raad plegen in de herberg het Zilveren Hoofd, Rijselstraat in de herberg Cour de Bruxelles Dixmudestraat in de herberg de Casino, Statie straat. Ten bureele der liberale Associatie, Seminariestraat. Omdat de liberale partij, de schoonste en de edelste programma bezit der partijen. Omdat zij gevormd is, onder vrijzinnige burgers en werklieden, mannen met karakter en verstand. Die willen gelijkheid doen heerschen, in alles en voor allen. Die willen het zuiver algemeen stemrecht tot stand brengen, met toepassing der alzijdige evenredige vertegenwoordiging, en het onrecht vaardig en schandalig meervoudig stemrecht afschaffen, Die willen dat den afgesloofde werkman, één frank pensioen daags trekt, in plaats van eene almoes van 18 centiemen. Die willen de belastingen op het inko men, de plaats doen innemen van die, op de verbruikingswaren. Die willen dat de kinderen, kosteloos een goed onderwijs genieten. Die willen de loting afschaffen, met al zijne on rechtvaardigheden, en dat alleman de wapens opneme, zoowel rijken als armen. Die willen wetten zien tot stand komen, die den werkman be- voordeeligen. Terwijl de katholieken van al deze rechtvaardige punten, niets willen weten. Zij weten, dat het meervoudig stemrecht, de schan delijkste wet is, welke er eens be staan heeft, wet van onrechtvaardig heid en bedrog, en toch, trots de wille van het volk, blijven zij hem behouden. De wet op de werkmans pensioenen, hebben zij gestemd uit dwang, en daarbij nog uit kiesbelang, zij geven eene bagatelle van 18 cen tiemen, terwijl de liberalen één frank daags eis'chten. Zij willen niet weten, van belastingen te leggen op het in komen, omdat zij zouden kloppen op de beurs van Jen rijken, maar zij behouden de belastingen op de ver bruikingswaren, omdat die belastin gen onrechtstreeks op den werkman vallen. De katholieken schrijven, dat zij tegen het onderwijs niet zijn, maar doen al wat hun macht toelaat, om de lagere en middelbare staats scholen te vernietigen, en ze te doen vervangen, door broerkens en non nenscholen, om alzoo de kinderen, stom en dwaas te doen opgroeien. Zij willen niet dat alleman soldaat wor de, er moeten uitzonderingen zijn, voor een weinig geld, mogen de rij ken thuis blijven, en de werkmans kinderen, moeten naar de kazern. Zij willen van geene wetten weten, welke den werkman min of meer bevoordeeligen. En als men dat al grondig over weegt, moet men niet aarzelen, om te zeggen, de liberalen, dat zijn de mannen, die het land zouden moeten besturen, en die welvaart voor ieder een zouden betrachten. 'T is daarom dat gij, kiezers, met de eerste wetgevende kamerkiezing, een fermen dop moet geven, voor de li berale partijtegen de dompers, dan zult gij uwen plicht volbracht heb ben. Daar vallen ons zooeven eenige cijfers onder de oogen, die op treffende wijze doen uitschijnen hoe ons katholiek bestuur het officieel onderwijs tegenwerkt en vernielt. Deze cijfers betreffen de provincie Oost- Vlaanderen. Deze provincie telt ongeveer 300 gemeen ten. Van die drie honderd gemeenten zijn er heden vijftig die volstrekt geene gemeente school bezittenen onder die vijftig gemeen ten treft men er verscheidene, zeer volk rijke aan, zooals Nazareth, Huysse, Sahel- dewindeke enz. Er zijn twee honderd en zeventig ge meenten zonder gemeenteschool voor meis jes, waaronder belangrijke steden zooals Audenaerde, Dendermonde, Eecioo. enz. De meisjes, onze toekomende echtgenooten, huisvrouwen en moeders, moeten immers aan de nonnen geleverd worden, nonnen, die nooit noch echtgenoote, noch huisvrouw, noch moeder geweest zijn of zullen worden. Twee honderd en tachtig van die drie honderd gemeenten bezitten geene enkele be waarschool meer, en in twee honderd en zestig waaronder Ronse, Audenaerde, Deynze bestaan er geene avondlessen meer voor volwassenen, voor jongelingen die vroegtijdig de school moeten verlaten, om in eene werkplaats dienst te nemen, en die gaarne wat meer onderricht zouden ont vangen. Ziedaar de toestand in geheel zijne een voudigheid. Is dat niet echt betreurenswaardig En zeggen dat in onze provincie de toe stand ook niet veel beter is. En niettemin loopen onze meesters het hoofd hoog op en boffen met hunne gewaande bezorgd heid voor 't openbaar onderwijs. Ouders, wij kunnen het u niet genoeg herhalenAl wat klerikaal is, is tegen het volksonderwijs. Wij zeggen volksonderwijswant de rijke katholieken laten hunne kinders studeeren zoolang ze maar willen. Zij zijn het immers, die later het ongeleerd volk moeten met de neus leiden en hoe onwetender het volk is, hoe gemakkelijker dit gaat. Zij willen het volk beletten te leeren, want op den dag dat het zal geleerd zijn, zal het klaar zien en dau dan beklaag ik die brave kaloten. De klerikalen verliezen geen enkel oogen- blik om het leger te verdompelen. Men weet immers dat zij een nieuw werk gesticht hebben De militaire mis, waar zij de soldaten aantrekken, veel meer door hunne belooningen in tabak, cigaren en andere lekkernijen, dan met de beloften van in het rijk der uitverkorenen te geraken. Het is heel eigenaardig te bestatigen dat zij liever de soldaten op zulke manier aan lokken,dan zich daartoe tot hunne kristelijke gevoelens te wenden. Ziehier, inderdaad, waarom voetgangers, kanonniers en ruiters zoo graag naar die militaire mis trekken buiten de goede noten dat zij daar bekomen, geeft men hun aller lei belooningen. Wij hebben hier onder de oogen eene geele kaart, de naam eens kanonniers dragende deze kaart is bedekt met stempels (er zijn er 17) en, in het vlaamsch en in het fransch, kan men het volgende lezen J. M. J. A. Diegene, wiens kaart 30 maal zal gestem peld geweest zijn, zal eene roode kaart bekomen, die na 30 nieuwe stempels op het einde van den diensttijd des eigenaars recht zal geven aan eene schoone herdenke- nis van de militaire mis. En daar hebben wij hethet is niet moei lijker dan dat. De hoop van die buitengewoon schoone herdenkenis doet de soldaten naar de mis stroomen. En de klerikalen roepen dan overal rond dat het Belgisch leger uit eene meerderheid van geloovigen bestaat. De waarheid is, dat onze soldaatjes naar de mis gaan voor de belooning. Zegde Hendrik IV immers ook niet dat Parijs wel eene mis waard was f Voor onze soldaten zijn eenige ponden goeden tabak, eenige pakken chocolade ook wel de verveling waard, 60 malen dezelfde oremussen te hooren. Ook, hield hij er aan de brave kanonnier die ons zijne kaart toevertrouwd had, ze terug te krijgen. Overweeg eensZe was reeds 17 malen gestempeld. Nog 13 missen en de rekening zou juist geweest zijn.... 1. Om, zooals de Grondwet het voor schrijft: Al de Belgen zijn gelijk voor de Wet. 2. Om het kiesbedrog door de klerikalen gepleegd te doen ophouden. 3. Om eene ongelijkheid te meer tusschen de verschillende klassen der maatschappij te doen verdwijnen. 4. Om aan het land het bestuur te geven dat waarlijk de meerderheid van het kie zerskorps zal vertegenwoordigen. 5. Om alzoo de rechtvaardige en noodige hervormingen te zien invoeren die sedert zoolang gevraagd worden door het overgroot gedeelte van het belgische volk. Sinds het klerikaal Ministerie, 2,200 ge meentescholen sloot en 290,000 kinderen in Belgie geen onderwijs genieten, vermeer dert het aantal wanbedrijven en misdaden op schrikbare wijze. Het klerikaal Ministerie zoekt het heil in de aanstelling van meer en meer gendarmen. Alweer worden acht nieuwe brigaden van veiligheidswacht ingesteld, terwijl 25 gen darmen te paard het effectief van het mobiel eskadron komen vermeerderen. In 1880 bezaten wij in ons land 1,980 gendarmenthans overtreft hun getal 3,000. De uitgaven zijn van 3 1/2 gestegen tot 9 millioen. In dezelfde verhouding is de klooster macht geklommen. Het Staatsblad van 28 Sept. meldt het ontslag van den heer P. J. Maas, als kanto nale schoolopzienerhij wordt bemachtigd zijne rechten op pensioen te doen gelden en den eeretitel van zijn ambt te behouden. Dit aftreden van den geachten ambtenaar is een gevoelig verlies voor het onderwijs; zonder overdrijven mocht men hem onder de bekwaamste mannen in zijn vak rang schikken. Onvermoeibare arbeider, grondige denker, wist hij het onderwijzend personeel op de hoogte te houden der jongste methode leer, strekkende tot opbeuring der jeugd op het driedubbel terrein der lichamelijke, ver standelijke en zedelijke opvoeding. Zijne betrekkingen met zijne onderhoori- gen droegen steeds het kenmerk der min zaamheid; met raad en daad sprong hij bij, wanneer het ware, het goede, het schoone op het spel stonden. Men raadplege 't is ge lijk welken onderwijzer of onderwijzeres, geestelijke of wereldlijke, allen zullen open hartig bekennen dat M. Maas voor hen een ware leidsman was, een voorzichtige raad gever, altijd bereidwillig, zonder onderscheid te maken voor wat de denkwijze betrof. Welk verschil met de handelwijze der katholieke regeering De bekwaamheid van M. Maas, al zijne onbetwistbare goede hoedanigheden moesten hem sedert lang reeds tot provinciaal school opziener doen verheffen hebben; doch, de kleingeestige partijhaat onzer ministers 'kon niet dulden dat een andersdenkende, hij weze de bekwaamste der ambtenaars,'eene verhooging bekwam; het onderwijs 'mocht er door lijden, liever dan M. Maas tot eene hoogere welverdiende bediening te benoe men. En hij, het slachtoffer zyner onbewim pelde denkwijze, bleef kloek zijne gedachten HET WEEKBLAD A

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1