Hoe men in Rusland den hemel verkoopt. Een afstraffing. Varia. STADSNIEUWS. Door den tram vermorzeld. Brand. Gevallen. Op vlucht. Een bezoek te Gheluwe. Poperinghe. de vrucht harer liefde, doodt, dan geschiedt dit omdat het ongelukkig meisje ter wille der openbare opinie, die met al haar gewicht loodzwaar op haar drukt, haar kind aan de wereld niet durft vertoonen uit vrees van gesteenigd en gemarteld te worden, En zoo draait ons heele bestaan, ons heele leven omdat één woordje durven. Maar als het te doen is om slechte zaken door te drijven, dan durft men wel handelen. Wanneer men de kans schoon ziet om zijne medemenschen te benadeelen, verdacht te maken, aan te klagen, te bevuilen, dan wordt er geen rekening meer gehouden van het woord durven Dan handelt men zelfs zeer onnadenkend, zonder zich af te vragen wat de gevolgen van dat wel durven zullen zijn. Voorbeelden daarvan zijn er met de vleetmen hoeft slechts om zich een te zien, om daarvan overtuigd te zijn. Welnu, aan het lafhartige ik durf niet heeft de menschheid haar slavenlot te dan ken, waaronder zij gebukt gaat. Hadden de slaven uit de oudheid niet hon derden malen durven opstaan, wellicht ware het oude slavenstelsel nog in voege. Waren de lijfeigenen onderdanig blijven bukken onder 't juk, hen door de leenheeren op de schouders gelegd, voorzeker ware de lijfeigenschap nog niet verdwenen. En zoolang de slaven van onzen tijd zich niet zullen durven ontmaken van de sla vernij, zoolang ook zullen zjj er nooit van bevrijd worden. Durft welbreekt met alle kleingeestige vooroordeelenlegt ze af, die valsche vrees, familieleden en buren te mishagen; ziet iedereen flink in de oogen en maakt ge bruik van uw recht; staat pal, altijd en overal; maakt geen omwegen, maar gaat recht op uw doel af, alle hinderpalen uit den weg ruimend, die op uw baan liggen Moeilijkheden zult ge wel ontmoeten, en niet weinigen. Het beetje leven zM u bitter gemaakt worden. Een groot getal menschen, die, zooals het heet, uw vrienden zijn, zul len uw vijanden worden; maar aan zulke vrienden hebt ge niets, en ge zult meer ge vorderd zijn, als ge ze onder uw vijanden, in plaats van onder uw vrienden telt, want dan zult ge de verzekering hebben, en niet de treurige ondervinding, door hen verra den te worden. Ge zult dikwijls in de droeve noodzakelijkheid komen, te moeten afbre ken met velen die u dierbaar waren. Maar ge zult de voldoening smaken u zelf te zijn ge zult u vrij en onafhankelijk voelen, en dat is een schat die, helaas 1 nog zoo weini gen bezitten 1 Daarom, allen die aanspraak maken op den naam van mensch of die er naar streven dit te worden, laten het ellendig ik durf niet terzijde en vervangen het door de krachtige woordenIk durf alles wat eer lijk en goed is Om een gedacht te geven van de schel merijen waarvan de hooge Russische gees telijkheid bekwaam is, deelen wij hieronder een brief mede aan Sint Pieter toegestuurd, en die men tusschen de vingeren der dooden steekt om ze er mede te begraven. Ziehier de texte een dier brieven Wij, door de gratie Gods, Métropolite (of aartsbisschop) te X., aan onzen meester en vriend Sint Pieter, sleutelbewaarder der deuren van den almachtigen God. Wij doen u bij dezen het afsterven ken nen van een getrouwen dienaar van God, X dat hij van ons al de vergiffenis zijner zonden heeft bekomen en het in ons verlan gen is, dat gij hem zonder moeilijkheden het rijk der hemelen zoudt laten binnentreden aanvaard hem en laat hem niets ontbreken want te dien einde hebben wij hem dezen absolutiebrief overhandigd Gedaan te X. (Geteekend) X, Onnoodig by te voegen dat brieven van dien aard een schoon sommetje kosten aan de familiën der overledenenmaar zij aarze len niet te betalen want denken aldus het geluk van den bloedverwant te verzekeren! Priester Daens kondigt in Het Land van Aalst een artikel af, waarin hij onbewim peld schande spreekt over het hatelijk ge drag der geestelijkheid in politieke zaken. Zoo schrijft hij Wat is er schandelijker dan hetgeen men te Brugge heeft gezien Een onderpas toor die van deur tot deur gaat in de huizen der arme menschen met 5 frankstukken in zijn hand om stemmen te koopen Wat is er schandiger dan hetgeen men gezien heeft in diezelfde katholieke stad Brugge, waar de pastoor van St. Anna, M. Mervillie, spotprinten laat uitplakken tegen den liberalen kandidaat van 't senaat in de kerk zelve? Is dat geen on verdragelij k misbruikma - ken van de Kerk die het Huis Gods moet zijn, een Huis van gebed, en niet een win kel of een kroeg waar er politieke spotprin ten aan de muren worden geplakt De klerikalen hebben maar een enkel princiep in politiek, te wetenAlle mid delen zijn goed als ze maar meester blQ- venhetgeen een jonge redenaar der katho lieken op de volgende wijze vertolkte in eene meeting te Gotthem: Al waren het al dieven in de katholieke partij, riep hij uit, nog zoudt gij moeten voor hen stemmen, want zij verdedigen den godsdienst 1 Zoo diep zijn ze gevallen, zoo onbewust zijn ze geworden van recht en onrecht, van goed ejn kwaad 1 Zulke afstraffing kan nogal tellen 1 De ramp van Galloo. Volgens de wet, staat een baas verantwoordelijk voor de werkmansongevallen die zich tijdens den door hem opgelegden arbeid kunnen voor doen. Wij zijn nieuwsgierig te weten of de Staat nu ook zal verantwoordelijk gesteld en ge dwongen worden schadevergoeding te beta len aan de familiën der twaalf omgekome nen in de vreeselijke ramp van Galloo Ons dunkens hebben soldaten daar nog meer recht aan dan gewone werklieden, daar die jongens godwongen zijn, op gevaar van te worden gestraft, allen aard van werk uit te voeren hoe gevaarlijk dit ook mag wezen. Voor pensioenen van weduwen van hoog~r geplaatste ambtenaren wordt hier in ons België goed gezorgd; nu zullen wij zien wat er voor de beproefde familiën uit de wer kersklas zal overschieten. Het tooneelseizoen. Volgens goede inlichtingen, mogen wij ons aan de opvoe ring van eene reeks schoone tooneelstukken verwachten. Voor de eerste maal, sinds de katholieke tooneelmaatschappij bestaat, zal men er werken voordragen met de mede hulp van tooneelspeelsters. Mijnheer Golaert is féministe, en zijne vrienden willen hem hier natuurlijk niet in misdoen 1 Altijd de Schooloorlog. Op de 206 gemeenten die de provincie Limburg telt, zijn er 72, waaronder Tesschenderloo met 4.300 inwoners en Lanaeken met 3.200, die geene openbare school bezitten en waar alle officieel onderwijs is afgeschaft. In 193 ge meenten bestaan geene openbare meisjes scholen! Dus zijn er in gansch de provincie slechts 13 dergelijke gestichten, terwijl an derzijds meer dan 200 aangenomen of on dersteunde meisjesscholen, door kloosterzus ters gehouden, worden aangetroffen. Sint Truiden, eene stad van 15.000 inwo ners heeft slechts eene gemeenteschool voor knechtjes met 1 onderwijzer. Een andere meester houdt eene klas open op het ge hucht Meiver. Er is geene openbare meis jesschool, maar er zijn 10 aangenomen non nenscholen I Wanneer zal aan dien toestand een einde worden gesteld Model van Onderwijzer. Eenige Yperlingen bevonden zich Maandag te Bat- tel, waar eene aangenomen school bestaat, en vroegen waarom er dien dag geen klas was. Ziehier wat men hun antwoordde: omdat de meester met zijne koe naar de jaarmarkt van Waelhem is. Natuurlijk, in eene aangenomen school hebben wij niets te zien, niets te controlee ren, wij mogen ze enkelsubsidieeren 1 Maandag rond 3 ure namiddag te Elver- dinghe, is de stoker E. Vanderburgt, door den tram zijn been verpletterd geweest. Al manoeuvreren wilde hij van de machien springen, maar ongelukkiglijk werd hij tusschen eene ramp en de machien geplet- terd. Een geneesheer werd seffens geroepen en bestatigde dat zijn been moest afgezet worden. Woensdag avond rond 8 ure hoorde men de brandklok slaan, iedereen liep om te we ten waar de brand was, weldra vernam men dat het in het lusthof was van Mevr. J. Iweins, bij de Citadelle Meenensche kalsijde. Remisen en paardenstal zijn gansch afge brand, paard en rijtuigen zijn gered geweest. De schade is onbeduidend en door eene verzekeringsmaatschappij gewaarborgt. Men kent d'oorzaak van den brand niet. Maandag namiddag is den genaamde Emile Degrou, meester tegeldekker van het dak gevallen, van 5 meters hoog al werken de aan het nieuw weldadigheidsgesticht, buiten de Meenenpoort, hij is gekwetst aan beenen en voeten. Men hoopt met eenige da gen rust, hij zijn werk zal kunnen herne men. Woensdag morgend rond 8 ure kwam er eenen muil aan eene driewielkar gespannen in volle vlucht de rijselstraat op. Gelukkig- lijk heeft men hem bij de Goudenpoortestraat kunnen vastgrijpen en alzoo groote ongeluk ken kunnen vermijden, want voorzeker zouden er ongelukken te betreuren geweest zijn want op dit uur is het dat de kinders de school binnentrekken. Stijn. Dag, Fernand, hoe gaat het Wat nieuws u te Gheluwe te zien Fernand. Dag, Stijn, wat ben ik ver heugd u te ontmoetensedert eenigen tijd hoor ik veel spreken over uwe belangwek kende gemeente. Daar ik een weinig nieuws gierig van aard ben, heb ik dezelve willen kennen en ik ben hier. Stijn. Ik begrijp, gij hebt hooren spre ken over de zaak van den Boerenbond en den Geitenbond. Fernand. Ik heb in ons achtbaar blad gelezen hoe de despoot uwer gemeente de stichting van eenen Boerenbond heeft doen mislukken. Maar ik wist niet dat er ook sprake was van een Geitenbond. Stijn. 't Is nu een onderpastoor die een Geitenbond sticht; hij heeft zelfs gezeid in de aanspraak die hij tot de Siskens gericht heeft, dat het niet de gemeente-secretaris, maar wel hij zelf was die den Geitenbond stichtte en dat al wie er zou deel van ge maakt hebben geiten zou hebben gelijk kleine ezels: (sic). Fernand. Indien hij daar doet gelijk de kaloten doen met het openbaar onderwijs dat zou mij niet verwonderen dat zij zouden geiten hebben gelijk kleine ezels. Maar, zeg eens, hoe stelt het uw burge meester Stijn. Zeer wel denk ik. 't Is een braaf mensch, die zijne zieken geheel toegewijd is. Hij is goed voor iedereenhij is zelfs te goed, want wanneer men te goed is luikt men dikwijls de oogen over vele dingen en men misdoet, wanneer men eenen stand bekleedt gelijk den zijnen, een zeker getal onder- hoorigen. Fernand. Ja, ja, nu begrijp ik hoe het komt dat de despoot uwer gemeente zooveel te zeggen heeft. En de veldwachters, Stijn Stijn. Gij wilt zeggen de schrijvers en de zielverkoopers Fernand. Zie, daar is juist de groote. Heeft hij Wervick-Fransch niet bewoond? Stijn. Ja, nevens Comen-Fransch. 'l Is daarom dat hij de Franschen nog zoo ge negen is. Fernand. En de andere? xk 0Qt moet hem dikwijls in de schietingen naa" de pers. Stijn. Ja, deze is groote liefhebber, gr mist maar weinig schietingen, men zegt dat het een goede schutter is. Fernand. De landbouwers moeten dan goed bewaakt worden. Het verwondert mi- niet meer dat er van tijd tot tijd ongeluk kige zaken ontstaan te Gheluwe. Maar, Stijn, zeg mij eens wat is de koster voor eene type Stijn. 't Is een type die geheel het uit zicht heeft zijner bediening. Hij is drukker koopman in meubels, meubelpapier en bii gelegenheid in zoetekoek; hij drijft handel in 36 zaken. Hij trekt voordeel uit zynen omgang met den pastoor om concurrentie te doen aan de andere patentbetalers. Fernand. Zeg eens, is het waar dat uw gemeenteraad altijd vergadert met ge sloten deuren. Stijn. Ik heb nooit hooren zeggen noch gezien dat iemand anders dan de Burgemees ter, de gemeente-raadsleden en onze despoot zich heeft durven verstouten hunne vergade ring bij te wonen. De wet zegt nochtans dat die zittingen moeten openbaar zijn. En het ware kurieus ai die knikkers te zien. Fernand. - Het is waar dat de zittingen niet zeer belangrijk moeten zijn. Stijn. - Aangezien alles geschikt iz voor aleer te beginnen. En wanneer er een is die zich wat ontevreden toont, paait men hem met eenige meters keiweg, om hem den mond te stoppen. Maar volgens hetgeen gebeurd is in de laatste gemeentekiezingen moeten zij zeer benauwd zijn eenen vreemdeling in den raad te zien treden, 't Is daarom dat de twee plaat sen die sedert tien maanden ledig zijn niet vervuld worden. Fernand. Wat is er gebeurd Stijn, Hebt gij dan nooit hooren spre ken van zekere reis, gedaan door twee onzer klerikale matadors Fernand. Neen, Stijn, vertel mij dat eens. Stijn. Zij zijn bij een grooten akker eigenaar geweest om hem te vragen zynen invloed te gebruiken bij een zijner pachters opdat deze een zijner werklieden zou beletten zich als kandidaat voor te dragen in de gemeente-kiezingen. Om hun doel te berei ken hebben zij de onbechaamdheid gehad om pachtei' en werkman voor socialisten te doen doorgaan. Een hunner kon niet meer slapen; wat zijn velo afgezien heeft!.. Hij heeft zelf een der boomen van bovengemelden kandidaat gaan kussen. Fernand. Niet waar hé, Stijn Stijn. Ja, ja, Fernand, zeker waar. Fernand. Men verneemt altijd nieuws. Gij moet nu tevreden zijn over de wegen, Stijn, nu zijn zij schoon. Stijn. Ja, maar 'tis waar dat er maar j eenige bevoorrerchte werklieden zijn die er mogen aan werken. Fernand. Waarom dat Stijn. Omdat er maar werk is voor zekere werklieden. Fernand. Ja, ja, ik versta wat gij zeg gen wilt, Stijn. En de scholen zijn zij hier nog goed Stijn. Neen, maar zij zijn goed onder steund. Fernand. Wat zijt gij goed ingelicht, Stijn. Stijn. Indien ik u alles moest vertellen, zou ik vandaag niet gedaan hebben. Ook zullen wij het overige uitstellen tot uwe naaste reis, Fernand. Fernand. Zoo is 't, Stijn, ik zal bij veertien dagen terugkomen. Dank u voor al uwe inlichtingen, oude vriend, maar geloof mij indien zulks t' onzent gebeurde, zouden wij al dat volkje sedert lang aan de deur gezet hebben. Stijn. Heb geduld, dat zal wel komen. Tot wederziens Fernand. Fernand. Tot wederziens, Stijn. Brand. In den nacht tusschen Zondag en Maan dag is er eenen brand uitgeborsten in den winkel en herberg gehouden door S- j Declercq. Alles is er in verbrand geweest alsook 6,000 kilos hoppe die op den zolder lag. inr-jiB» O '0 Itli liin.' ...HlBin iirgirin.il v. i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2