VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Liberalen, opgelet Achttiende jaar. Zaterdag 22 October 1904 Nummer 43. Bericht. Gemeenteraad van Yper. De Bisschop van Gent en Priester Daens. Eene groote daad Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 Cr. per jaar voor dea buiten. 3.50 ft*, voor stad. Per 8 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fir. Annonoen: 15 cent fV drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- gwée die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicilé, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiteu bevattende worden niet opgenomen. Alwie een abonnement neemt voor gansch het jaar 1905, ontvangt het blad kosteloos van den dag der in schrijving tot nieuwjaar. Wacht niet de lijsten te onderzoe ken en te zien of uwe rechten ge waarborgd zijn. Vergeet niet dat er hoogdringend heid bestaat en dat al de reclamaties moeten gedaan worden vergezeld met de bewijsstukken vóór den 31n October, 't is te zeggen vóór het einde der maand. De lijsten zijn ter uwer beschik king gesteld, waar gij ze kunt raad plegen in de herberg het Zilveren Hoofd, Rijselstraat in de herberg Cour de Bruxelles, Dixmudestraat in de herberg de Casino, Statie straat. Ten bureele der liberale Associatie, Seminariestraat Openbare zitting van Zaterdag 15 October 1904. De openbare zitting wordt ten 5 u. 20 m. geopend. Zijn tegenwoordig: de heeren Colaert, bur gemeester-Voorzitter; Struye en Vandenboo- gaerde, schepenen; Begerem, Fraeys, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Vandenpeere- boom, Bouquet, Canepeel, Sobry, Lemahieu, raadsleden; M. Gorrissen, secretaris. De heeren Iweins, buiten stad, en Vande- voorde, onpasselijk, hebben zich doen ver- schoonen. Het proces-verbaal der voorlaatste zitting wordt goedgekeurddat der laatste zitting wordt op het bureel neêrgelegd ter inzage der leden. 1. Mededeelingen. Er wordt lezing gegeven van eenen brief naar het stadsbestuur gericht, den 19 Aagus- ti 11. door den heer Baron Bethune, gouver neur der provincie. Deze hooge ambtenaar drukt zijne dank betuigingen uit voor het schitterend onthaal dat hem den 14 Augusti gedaan werd ter ge degenheid van zijn officieel bezoek. Hij is gelukkig geweest te zien dat de inwoners wan-Yper zich bij de overheden gevoegd heb ben; dit is hem zeer te aaugenaam en ver troostend geweest en hij verzoekt hen zijne gevoelens van vurige dankbaarheid te aan vaarden. Vooraleer de dagorde te behandelen, ver zoekt M. D'Huvettere het schepencollege te zorgen dat het reglement op het rijden van automobiels, motocycles, rijwielen en rijtui gen beter nageleefd worde. Het gebeurt dik wijls dat rijtuigen en karren den tegenover- gestelden kant nemen en dat zou botsingen doen ontstaan. M. Colaert. Over twee maanden heeft het College twee hulpagenten gelast om des Zondags den loop der automobiels eD moto cycles na te zien. In de wekedagen waken de politieagenten en de automobielrijders weten dat zij een behoorlijken loop moeten nemen. M. UHuvettere. Ik breng geenen grief in tegen de automobielrijders. Het zijn veel eer de landlieden die nog over het nieuw reglement niet ingelicht zijn. De heer VoorzitterDe politie ontvangt gedurig bevelen en geeft welkdanig teeken ook. Indien gij denkt dat nieuwe plakbrieven noodzakelijk zijn, zullen wij dezelve maken. 2. Stadsfinanciën: neerlegging der stadsrekening van 1903. De heer Burgemeester legt op het bureel de stadsrekening neêr van 1903 en noodigt deleden uit zich in afdeelingen te vergade ren, Zaterdag aanstaande, ten 4 ure, om al de stukken van rekenplichtigheid te onder zoeken. M. Colaert denkt nochtans dat het nuttig is de samenvatting der rekening van 1903 te geven. Hier is ze Gewone inkomsten fr. 367,528-48 Gewone uitgaven - 327,803-31 Overschot Buitengewone inkomsten Buitengewone uitgaven Overschot fr. 39,725-17 fr. 154,266-01 141.553-75 fr. 12,712-96 Het overschot op het gewone, zijnde van fr. 39,725-17 En op het buitengewone van fr. 12,712-96 is het algemeen overschot van fr. 52,438-13 Deze toestand zal in afdeelingen onder zocht worden. (1) 3. Stadsbestuurneerlegging van het verslag over het jaar 1903. De heer Voorzitter legt op het bureel het verslag neder over den toestand der sta's- zaken gedurende het jaar 1903. Dat verslag zal later onderzocht worden. 4. Stadseigendommen: Proces-verbaal der verkooping van noten. De verkooping van noten heeft dit jaar de som van 925 fr. opgebracht, 't zij eene ver hooging van 195 fr. op het vorige jaar. De heer Voorzitter heeft bestatigd dat de notebooméa tamelijk wel mishandeld zijn. Hij heeft gezien dat geheeie takken afgerukt zijn geweest, ofschoon die takken leven lig waren in plaats van verdroogd te zijn gelijk men het beweerde. Goedgekeurd. 5. Stadseig endommen: verkooping van grond en algemeen lastenkohier. M. D'Huvettere, onder het huishoudkun dig oogpunt, heeft eon algemeen lastenko hier gevraagd kunnende dienen voor al de verkoopingen, behalve de eene of de andere voorwaarde bij te voegen of af te trekken volgens de noodwendigheden. Dat algemeen lastenkohier is gemaakt in de twee talen, zegt de heer Voorzitter, en hij denkt dat het al de leden zal voldoen. Goedgekeurd. Het College vraagt d toelating een stuk grond van 10 meters breedte op 30 meters diepte in openbare aanbesteding te brengen aan den instel van 15 fr. den vierkanten meter. Die grond paalt aan het onroerende goed aangekocht door M. Vandermeersch. Goedgekeurd. De Raad bemachtigt het College, aan de zelfde voorwaarden als vroeger, een anderen grond in openbare aanbesteding te brengen van 7 meters breedte op 30 meters diepte. Die grond bevindt zich onmiddelijk achter het huis dat M. Vandermeersch bouwt. Na eene lange bespreking verwerpt het College de eerste vraag, van M. Jean Bonten, strekkende om eenea grond te koopen van 10 meters breedte op 10 meters diepte aan den prijs van 5 fr. den vierkanten meter. Die grond is gelegen in de Kauwekinstraat, recht over den eigendom van Mevr. Berghman. De tweede vraag, gedaan door M. Donck, wordt aangenomen. De Raad bemachtigt het College aan M. Amand Donck een stuk grond over te laten van 3 m. 50 tot 5 meters breedte op 8 me ters diepte, gelegen in dezelfde straat, en dat om een koetshuis en eenen stal bij zijnen eigendom te voegen. M. Vandenpeereboom denkt dat de over blijvende hoek zou dienen om karren te plaatsen, hetgeen de stad zou moeten ver bieden. M. Colaert zegt dat het College maatre gelen heeft moeten nemen langs den anderen kant, omdat de klachten van 't publiek ge grond waren en hij zal zorgen dat die maat regelen gevolgd worden langs beide kanten. M. Sobry vindt geene hindernis dat de stad dien grond zou afstaan. Men zou er kunnen een huis bouwen met een zeer groo- ten gevel, hetgeen het uitzicht der stad zou verfraaien. Deze verkoopiDg zou moeten ge daan worden bij openbare aanbesteding. M. Colaert. Wij zouden geheel den grond niet kunnen geven. M. Sobry. In de Aalmoezenier- en de Bukkerstraten zijn er insgelijks gronden die zouden kunnen verkocht worden om er schoone kleine werkmansbuizen te bouwea. M. Colaert. De kwestie is onderzocht geweest maar de opbrengst van de verkoo king dezer gronden zouden de onkosten van nieuwe bestrating, leggen van riolen enz., enz.j niet bereiken enThet zicht der vesten zou er veel bij verliezen. M. Sobry. 't Is hetzelfde geval voor de Kauwekinstraat. M. Colaert. Gij zijt mis. M. Sobry deukt nochtans dat verschei dene vragen naar het Schepencollege gezon den zijn geweest met het inzicht gronden aan te koopen voor werkmanshuizen. M. Colaert. Dat is sedert verscheidene jaren onderzocht geweest. Wij zullen een verslag vragen aan den heer ingenieur, maar wij denken niet dat men moetibouwen$!langs de vesten. Voor M. Donck is het maar om eene bijvoeging te doen aan oen bestaande huis; men zou hem ten hoogste 5 tot 6 meters kunnen geven, maar niet om een huis te bouwen. Het is wel verstaan dat de boom zou moeten behouden worden. M. D'Huvettere. Zou men niet wat min kunnen overlaten aan M. Bonten? M. Colaert. Dat ware onmogelijk, want men zou zich moeten schikken naar het nieuwe reglement op de gebouwen. M. Vanderghote. Deze verkooping zou kunnen te zelfiertijde gedaan worden als deze der Doorgangstraat. M. Colaert. 't Is hetgeen wij voorne mens zijn te doen. M. Vandenboogaerde. Het is verstaan dat indien M. Donck 4 of 5 meters begeert, men hem dezelve zou kunnen toestaan. M. Colaert ziet er geene hindernis aan. M. Fiers. Om alle misverstand te ver mijden, ware het wenschelijk dat, in het toekomende, een klein plan onderworpen zij aan de Raadsheeren, voor de deelen te ver- koopen gronden. M. Colaert. Er zal aan deze vraag recht gedan worden. Hei incident is gesloten. (Vervolg in naaste nr). Wij lezen in Het Rechtorgaan der christene volkspartij. -Den 4 October was ik tegenwoordig in den dienst in de kerk van Aalst gezongen, ter lafenis der ziel van den schoonbroeder van priester Daens, den heer De Galan, zooals men weet, zoo droevig aan zijn dood geko- men. 't Is verstaanbaar genoeg, het pijn- lijk geval had de achtbare familie Daens en de talrijke vrienden diep terneergesla- gen, en het weze te hunner eer gezegd, de politieke tegenstrevers zeiven van den E. H. Daens, deelden eerbiedig meê in de droefheid van de bedrukte familie. Die algemeene rouw en dat innig medelijden - van het volk, zou een ware troost geweest hebben en balsem voor de verdrukte farni- lie Daens, maar dat mocht niet 1 Priester Daens en zijne familie hadden »in hun leveD nog niet genoeg geleden! Vervolgd en gebroodroofd tot iu armoede en ellende toe; belogen en belasterd in eer en faamgefolterd en gemartelden dat al jarenlang, tot hunne verste bloedver- wanten en vrienden toe, neen dat was al niet genoeg! Dahr, op den boord van een graf, zou ik zeggen, in de kerk zelf, als al de harten toegenepen waren van droefheid HET WEEKBLAD (1) Den 25 Juli 1903, legde onze burgemeester op het bureel een lang verslag neder over de stads rekening van 1902 en kondigde statig een overschot aan van fr. 89,859-78. Wij hebben toen gezegd dat hij een bovenmatigen ijver aan den dag legde om die nederlegging te doen, aangezien de stadsreke ning gewoonlijk maar in den loop der maand Oc tober van eik jaar ter inzage der heeren Raadsleden neêrgelegd was, en wij voegden er bij, (het jaar 19ü3 een jaar van kiezing zijnde) dat het doel van onzen eersten magistraat was zijn schitterend finan cieel beheer in de oogen der kiezers te doen weer kaatsen. Dit jaar is de neêrleggiag der stadsrekening maar gedaan geweest den 15 October, en zij zal misschien besproken worden in openbare zitting van den Ge meenteraad in de maand November aanstaande. Het is waar dat heden de noodzakelijkheid zoo dringend niet meer is. aan de' lastenbetalers den financiëelen toestand der stad te doen kennen, des te meer dat het overschot nog slechts van 52,438-13 fr. is, 't zij eene vermindering van fr. 37.421-65 op het vorig dienstjaar, ondanks eene som van 30,000 fr. voortkomende van de verkooping eener partij gronden op de Maloulaan. Hadden wij geen gelijk te zeggen in 1903, dat onze burgemeester een behendige comediant is? (N. d. R.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1