ELROSE Poperinghe. Burgerstand HAAR HERSTELLER I 1 YERSGHILLIGK TIJDINGEN. Farine Malto-Lactée Phospho-Lactine Condenseerde Melk tracht hij zooveel mogelijk menschen te- gen mij °P te jaSeD> ofschoon hij wel weet dat ik meest deze artikels verkoop die, vóór my, in de gemeente niet ver- handelden wierden. De zoetekoeke bijzon- derlijk, die te Gheluwe wiukel effenop verkocht wordt, is een goê vondste Hoe meer verkoopers van zoetekoeke, hoe meer menschen opgeruischt tegen den koster 1 Niet schijnheilig! Hij en zou bijvoor- beeld naar de Siskes niet gaan en dan aan liberale gazettiers gaan overdragen wat de onderpastoor daar gezeid heeft Verstandig! 't VerstaQd heelt hij in pacht. Geen matadors en zullen 't hem afdoen. Ware hij in den gemeenteraad (hij legt al zijn boontjes te weeke) hij en zou niet knikken! Ware hij burgmeester (waarachtig hij zou 't herden) hij zou bestierenSecreta- ris. koster, veldwachters en geheel den boutique zou bij op zijn plaatse zetten, aftrekken 't gene zij te vele winnen en zelve vette soppen weeken I God beware ons Gheluwe van Stijn- n Judassen. Heer opsteller, 'k groet u. R. Ghesquiere koster. Eerst en vooral, kostertype, gij schijnt in uw antwoord een anderen persoon te bedoe len dan onzen vriend Stijn en gij begaat de lafheid hem niet genoeg aan te duiden. Opdat gij het wel zoudt weten, zullen wij u zeggen dat onze vriend Stijn niemand anders is dan een goede en rechtzinnige li beraal; dat hij geen landbouwer is, dat hij geen deel maakt van de maatschappij der Siskens. Hij doet vooral niet meer dan de zaken vertellen zooals zij te Gheluwe gebeuren en hij daagt u uit hem te logenstraffen. Wij zeggen met onzen vriend Stijn dat het meer dan tijd is dat men al de gezegde knikkers aan de deur zette. Indien gij kwaad zijt. kosterke lief, blijft er u niets anders te doen dan uwe gram schap te verkroppen. Maar onze vriend Stijn zal nog terug komen, want, even als al de inwoners van Gheluwe wil hij dat iedereen aan zijn werk blijve, vooral wan neer de belangen der lastenbetalers op het spel zijn. Over sluitbuizen. K. D. de geschandvlekte door zijne eigene partij, gaat voort naar 'l Vuilblad zijne vuile proza te zenden. Wij hebben die kerel vroeger reeds gekenmerkt als lasteraar, mouchard en onlangs nog als broodroover van openbare bedienden, en ditmaal moeten wij hem als leugenaar bestempelen achter hetgene hij in zijne laatste briefwisseling schrijft. Ziehier hoe zijnen artikel begint Zoodus 't is algelijk waar dat de fameuze souper (in de Philharmonic) geschooid was. h Indien dat wij eenen souper moesten geven ter gelegenheid van onzen feestdag, wij zouden hem zelve betalen. Welnu K. D. gij liegt wetens en willens, daar wij in Het Weekblad verklaard hebben dat al de onkosten van den souper alsook van het feest en de schieting aan de muziekanten gegeven door onzen achtbaren heer Voorzitter alleene en uitsluitelijk door hem zijn betaald geweest. Ziet daar K. D. gij zijt nu op heeterdaad met leugens be trapt; ten verwondert ons niet daar wij weten dat gij schaamteloos zijt achter het geen gij sedert ruimen tijd zooal in het Vuil blad heeft durven schrijven. Maar zult ge nu den moed hebben van Zondag aan uwe lezers te erkennen dat gij mis waardt, an ders gezegd dat gij gelogen hebt? Wij zullen zien I De liberale hoofdmannen zijn gierigaards, sluitbuizen, zegt gij nog, tous pingres! Welnu wat zijn de katholieke hoofdmannen of de kommandanten, zij die nooit geene soupers geven, ofwel die er eene geven met drien zooals eertijds deden de millioenrijke Felix Berten, Felix Baeckeroot en Felix Van Merris ter gelegenheid van hunnen naam dag. Zijn dat geen sluitbuizen En wat gezegd, van den ondervoorzitter der koor maatschappij uit den cirkel die 6 maanden voor zijnen jubilé van 25 jaren ondervoor zitter, zijn ontslag gaf om niet te moeten beschinken of soupers geven Zeg, Kadé, dat zijn andersche sluitbuizen niet waar?? Immers in uwe partij ten zijn weinig andere, moesten zij het katoooliek muziek onderhouden op hunne kosten, ten ware geen waar jongen, tous pingres, al sluitbuizen in den cirkel, zij hebben liever dat hun muziek betaald wordt door de stads kas, met het geld van allemanzoowel libe ralen als kaloten. En nu K. D. op een ander takjeDe priesters moeten schooien zegt gij. Wij zeggen ja zij moeten schooien voor den arme, maar niet voor den politieken winkel, niet om soupers van 5 frank per hoofd te geven aan de kathooolieke Jonge Wacht, ('t zijn ook sluitbuizen), ook niet om paleizen te timmeren voor de jongelingen in de Boe- scheepstraat, voor 't Volkshuis of uok nog voor 't Volkshuis der vrouwen. Dat al heeft voor doel hunne maatschappij meer en meer op het volk te leggen. De geestelijken moeten zich bezighouden met kerkelijke za ken, met de zaligheid der zielen en niet met politiek, niet met den hoppekweek, niet met den landbouw of met de vettemarchands, zij moeten ook niet optreden als gazetschrij vers en eerlijke lieden lastig vallen of laste ren, en dan wanneer die lieden hun in andere gazetten antwoorden verklaren dat het slech te gazetten zijn welke lezing verboden is. Indien de geestelijken de werklieden in hunne volkshuizen willen beperken, het is om de politieke vrijheid van den werkman te benemen. Indien zij zich gestadig bezig houden met de werkmanspensioenen is het niet alsof zij wilden doen gelooven dat den werkman dit pensioen aan hen te danken heeft? Doch de tijden zijn aan 't veranderen, mochten de werklieden goed begrijpen dat het hun belang is de liberalen aan 't bestuur van 't land te brengen, ten is geen spotgeld van 18 c. daags dat zij zullen krijgen maar wel een degelijk pensioen van een frank daags. Wel is waar onze klerikalen be weren dat dit onmogelijk is, dat er daartoe geen geld genoeg te vinden is, terwijl inte gendeel het noodige geld kan gevonden wor den op de millioenen die de geestelijken aan den staat kosten, op de millioenen die over al verteerd worden in dorpen en steden om de kerken in paleizen te herschapen, en het meest nog met eene belasting te leggen op de rijke kloosters en gestichten waarvan ons land vol is, Voorzeker zou dit de billigste en de schoonste der belastingen wezen. Wordt voortgezet). Poperinghe, 17 october 1904. Heer uitgever, Wees zoo goed mij een plaatsje te gunnen in uw geeerd blad. Wij hadden gedacht te protesteeren tegen i den eersten schandaligen artikel gericht I tegen de Philharmonie en onze oversten, f doch na overweging scheen het ons zoodanig onuoozel, zoo kinderachtig, zoo ezelsdom dat wij ons vergenoegd hebben de schouders op te halen. Maar aangezien die leugens voortgezet worden moeten wij toch bekennen dat het schandalig mag heeten voor een priester van zoo vrijwillig te liegen en de menschen trachten op te hitsen tegen mal kaar. Priester K. D. van 't vuilblad zal er toch niet in gelukken. Wij, muziekanten der Phil harmonie zijn ten uiterste voldaan van de onophoudende bewijzen van genegenheid met dewelke wij bejegend zijn van onze heeren oversten. Zij hebben geen ander doel dan den veruitgang der Philharmonie op kunstgebied en onze maatschappij eene plaats te doen bekleeden in de samenleving door kunst en wetenschap. Wetenschap hoort ge priester kadé 1 Dat is een woord dat u zeker aardig in het oor moet klinken. Ja, wetenschap en kunst, de bron van alle goed, van alle deugden en welvaren. Dat is onze leus. Maar uwen buit priester kadé is dwingelandij, slavernij naar geest en lichaam des volks. Ziedaar wel het verschil tusschen ons beiden Al uwe aanrandingen verachten wij, kwamen ze zelfs van een priester. Wij zijn Philharmo- nist en zullen het steeds blijven. Wij bemoeien ons in geen andermans zaken die soms te vuil zouden zijn om in te roeren. Ten anderen, wij zijn geen forchette mannen kadé, en wij hebben geen ander doel dan goe muziek te maken, onze zinnen op te wekken door de edele muziekkunsthet eten en drinken schuiven wij op het achterplan. Ik herhaal het hier en om te eindigen, wij verachten die gemeene lastertaal en geven opnieuw de verzekering dat wij zullen ge trouw blijven aaD ons vaandel en aan onze achtbare heeren oversten. Aanvaard bid ik u, heer uitgever, met mijnen dank voor opname, de verzekering mijner beste gevoelens. Een Philharmoniest met hart en ziel. De hoppe. De hoppe van 1904 stijgt nog altijd: nu staat ze reeds 160 fr. de 50 kilos. van den 14 tot den 21 October 1904. Geboorten Souxdorf Raoul, De Haernestraat. Vandenberghe Ivonna, Hoornwerk. Gequiére Margareta, Patteelstraat. Debreuck Coleta, Dickebusch steenweg. Vanh.ule Anna, Doorgangstraat. Yandevyver Agnes, Korte Thouroutstr. Goeihals Blanca, Aardestraat. Huwelijken. Degrauw Julius, hoveniersgast te Zonne- beke, en Logie Philomena, huishoudster te Yper. Baratto Gustave, schoenmaker en Baelde Elodia, huishoudster, beiden te Yper. Raikem Humbertus, handelsreiziger te Kortrijk, en Philips Valeria z. b. te Yper. Deproost Julianus, kleermaker, en De wilde Felicia, kleermaakster, beiden te Yper. Sterfgevallen. Debruyne Alexandrina, 80 jaar, z. b. wed. Craeye Ludovicus, N. Houtmarkt. Cappoen Elodia, 53 jaar, huishoudster, echtg. Devos Servatius, Dickebusch steenw. Leroy Hippolitus, 58 jaar, schipper, wedr Huyghe Nathalia, L. Thouroustr. Hullaert Carolus, 64 jaar, vischverkooper, wedr De Breyer Eugenia, Neerstr. Burggraeve Maria, 11/2 jaar, St Jacobstr. Adams Eudoxia, 27 jaar, kantwerkster, echtg. Forrest Emilius, Rijselsteenweg. Landtsheere Franciscus, 69 jaar, z. b. echtg. Veile Pelagia, Boomgaardstr. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht ioor Coiff.en Pul. Hoofd-Dépéi:26, riK,EtieM&-Buc«l, Parijs Ie bekomen bij M. Raym. OMMESLAGH, mercerie-, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. wat het ook zij in haar magazijn af te ne men zij had wallen onder de oogen en een afgemat gezicht; volgens de ontleding van haar water had zij Eiwitachtige-Nieront- steking. Vermoeid zijnde van al de verple gingen zonder bijval gevolgd te hebben, nam zij de Foster Pillen voor de Nieren en heden, dat zij teenemaal op haar gemak kan gaan, dat zij zelfs durft loopen, en dat zij de verwondering uitmaakt van hare geburen, zoo vlug is zij heden, zal iedereen hare vreugde en haren geestdrift voor de Foster Pillen die haar eindelijk het leven draag baar gemaakt hebbed, verstaan en die men te Yperen vindt in de Apotheek Bécuwe. Ziehier overigens eenige regelen van het geen ons Mme Burggraeve schrijft en ons te vens machtigt kenbaar te maken: 't Is se dert vier jaren, dat ik van denieren, bijzon der van de rechterzijde, iu de nabijheid van den onderbuik, leed; nutteloos ben ik ver pleegd geweest zelfs door specialisten; ik had mijn water doen ontleden omdat het al tijd rood, troebel en amoniakriekend was, maar sinds ik gebruik maakte van uwe kostbare pillen, heb ik eene zoo merkbare beternis in mijnen toestand bekomen, dat ik heden kan gaan gelijk eenen held, terwijl ik voorhaen aanstonds vermoeid was; de huiveringen, welke ik gevoel zijn minder talrijk alsook de bedwelmingen, mijn water is nooit meer rood, bevat minder zand, maar slechts van tijd tot tijd troebel; in een woord'tis nog niet gedaan, maar in alle geval 't is dank aan uwe goede pillen, dat ik mij in den huidigen gezondheidstoestand be vind en ik aanzie mij als genezen in verge lijking van hetgeen ik leed. Hebt gij ooit vermoedt dat uwe nieren de oorzaak uwer ongesteldheid waren Hebt gij pijn in uwen rug, aan het hoofd of in uwe leden? Hebt gij rheumatiek. zwakte van het hart of zijt gij waterzuchtig? Komt er te veel of te weinig urine met graveel of bezinksel Zijt gij altijd moe, afgemat ze nuwachtig? Overweegt. Verzekert U dat men U de Foster Pillen voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke Mme Burggraeve gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3 fr. 50 de doos of 19 tr de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 50-52 Coudenbergstraat te Brussel. Alge meen Depothouder voor België. Te laat klagen vele lieden wanneer de hoest hunner kinderen in bronchiet of tering is veranderd, we kunnen hen niet genoeg herhalen van bij den minsten hoest onmid- delijk den siroop Depratere te nemen hij alleen is onfeilbaar en mag zonder gevaar genomen worden op eiken ouderdom. 2 fr. de flesch te Oostende en te beko men bij MM. MayLibolte, Aertsens en Donck te Yper, Monteyne, Poperinghe, Van Windekens te Komen. En overal. De Beukelaer's Cocoa Cakes nieuw!! De Beukelaer's Crème Suisse nieuw! De Beukelaer's Corso nieuw De beukelaar 's Biscuits. Nicuur onderscheiding. Grand prix te Parijs. Yperen en Kortrijk. De menschen lijden ook van nierziekte en rugpijn, maar het onderstaande verslag be vestigt ons in de meening dat er hier dichtbij een middel is, dat met goeden uitslag ge bruikt wordt. Mme Burggraeve-Huysentruyt, In de Gouden Ster 15 Groote Hallestraat te Kortrijk, zegt ons: dat zij sedert vier jaren, tengevolge barer kraambedden, zoo dacht zij, vreeselijke nierpijnen had hare nach ten waren rusteloos, haar slaap was moei lijk, zij had beklemdheden, vlekken, die haar voor de oogen zweefden, zij dierf niet meer uitgaan, hare beenen waren krachte loos en gaan was haar ónmogelijk; de min ste moeite was haar lastig en pijnlijk; zij kon zelfs de armen niet meer opheffen, om oioiogg CO IO tó 03 M pq Door alle Doktors aanbevolen! GULDEN MEDALIE op de Internationale Tentoonstelling van Voedingstoffen Brussel 1904. Doktor LICOPS' het beste voor kleine Kinderen Prijss 1 fr 25. Doktor LICOPS' onovertroffen voor Kinderen, Ouder lingen en Zieken! Prijs: 2 franken. Doktor LICOPS' voor zuigelingen en alle huiselijke gebruiken. Te koop: Cremers-Lapierre, Rijsel- straat, Yper, en in alle goede Apotheken FABRIEK TE MONTZEN (België.) MEEST GEZOCHTE 1 I i O O O O O o - oo n ID O co o 10 cv* co O O O O O o c<* O O O O O '-< *-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 3