Gemeenteraad van Yper. Rechtbanken. Doode Hand. Varia. Ministerie van Justitie. STADSNIEUWS. Het feest der Onvermoeibaren. Openbare zitting van Zaterdag 15 October 1904: (Vervolg) 7. Stadseigendommen verkooping van hoornen. Verleden jaar bad M. Sobry aan het college gevraagd de boomen te doen vellen groeiende langs den noordkant van het Minneplein. Deze vraag is onderzocht ge weest en wij zijn van meening die boomen te verkoopen. Zij zijn geschat op 8,125 fr. De schatting is ernstig gedaan geweest boom per boom. Het college is van gedacht die boomen niet te vervangen door populieren, maar door eene audere soort. M. D'Huvettere. Waarom geene popu lieren. M. Colaert. Mijn gedacht is de beplan ting der notenboomen voort te zetten op gansch de ronde. Die noteboomen geven een behoorlijk uitzicht aan onze wandelingen. M. DyHuvettere. Het Minneplein is de eigendom der genie. M. Colaert, Er is een deel dat aan de stad toebehoort. M. Uüuvettre. Met de boomen te vel len, zou de genie geene opmerkingen maken? M Colaert. De grond behoort onbe twistbaar de stad toe. Wij zouden tot deze verkooping kunnen overgaan. M. Vandenboogaerde. Zouden de olmen die bij het slachthuis groeien niet kun nen behouden worden tot dat de nieuwe beplanting meer of min ontwikkeld zij M. Colaert. Dat is mij volkomen ge lijk. Eindelijk bemachtigt de Raad het college die boomen te verkopen, behalve de 29 olmen die bij het slachthuis groeien. M. Canepeel vraagt of de weg die van het slachthuis naar het gevang leidt de eigendom is der stad? zoo ja, ware er groot voordeel over te gaan tot de herstelling van dien weg. M. Colaert. Wij zullen dat doen 1 M. Sobry. Vooraleer kosten te doen zou men moeten onderzo 'ken of die grond aan de stad toebehoort of aan de militaire genie. M. Sobry. Is van een tegenovergesteld gedacht. M. Colaert. Om M. Sobry voldoening te geven zal de zaak onderzocht worden. 8. Lager onderwijs verdeeling van het aandeel der tusschenkomst van het bureel van weldadigheid in de kosten van kosteloos onderwijs in 1904. De Raad keurt, zonder betwisting, de beraadslaging goed, genomen door de Com missie van Bureel van Weldadigheid tusschen te komen voor eene som van 10,104 fr. in de kosten voor het lager kosteloos onderwijs der arme kinder en in 1904. Ziehier de verdeeling van het getal leer lingen die van deze tusschenkomst genieten. Kostelooze knechtjesschool 195 leerlingen ld. meisjesschool 177 id. Ondersteunende school van St Aloysius 318 id. Id. St Michiel 162 id. Id voor meisjes 300 id. School van O. V. van Tuine 111 id. Totaal 1263 id. Hetgeen 8 fr, per leerling maakt. Vooraleer de begrootingen der lagere scholen, der bewaarscholen en de school van huishoudkunde in openbare zitting te be spreken, stelt het Cellege voor dezelve naar het onderzoek der afdeelingen te verzenden. Aangenomen. 12' Middelbare schoolbegrooting voor 1905. De ontvangsten en uttgaven beloopen tot de som van 31,687-50. Goedgekeurd. 13. Burgelijke Godshuizen Verkoo ping van goederen. De Raad, gezien de voordeelen die er uit voortspruiten, bemachtigt de commissie der Hospicen aan den heer Alfons Maerten eenen grond af te staan van 2 aren 27 c., gelegen te Z >nnebeke. In ruiling zullen de Hospicen van bovengemelden Maerten eene (som ont vangen van 598 fr. en 1 are 55 c., land dat hem toebehoort. 14. Burgerlijke Godshuizen Verkoo ping van gronden. De Raad geeft een gunstig advies over de verkooping van eenen grond gedaan aan den heer Gustaaf Mahieu, landbouwer, voor de som van 648 fr, 25. In den loop dezer bespreking worden bijzondere gesprekken aangevangen onder de leden, onmiddelijk beteugeld door den heer Voorzitter. 15 Kerkfabriek van St Maarten begroo ting van 1905. De heer Voorzitter vraagt of de Raad de twee begrootingen in afdeelingen wil onder zoeken. Daar niemand het woord vraagt, gaat men over tot de bespreking der begrooting der kerkfabriek van St Maarten. De ontvangsten en uitgaven beloopen tot de som van 210,012 fr. 86 M. D'Huvettere vraagt of de pacht van het klooster der Arme Claren in die som begrepen is. M. Colaert. Dat komt er niet meer in voor. M. D'Huvettere. Zal de herstelling van dat gebouw verlaten worden 1 M. Colaert. Wij hebben den Fabriek- raad aangeraden het begin der herstelling te beginnen en om zulks te doen zou men moe ten beginnen met de daken die in een ellen- digen staat zijn. Terwijl men de daken op eene afdoende wijze herstelt zou het college kunnen maatregelen nemon om aan dat ge bouw eene welkdanige bestemming te geven. Gunstig advies. 16. Kerkfabriek "an St. Jacob be grooting voor 1905. De ontvangsten en de uitgaven beloopen tot eene som van fr. 9,743-88. Vooraleer de zitting te heffen vraagt M. Begerem het woord en verzoekt het College zich eindelijk bezig te houden met de kwes tie der waterplaatsen. Het achtbare Raadslid hoopt dat het Colle ge hom die voldoening zal geven. Hij vinlt het zonderling dat van aan de statie tot de Groote Markt er geene enkele waterplaats M. Bouquet ondersteunt deze vraag. M. Colaert. Het is lang geleden dat een oud-collega, M. de Beaucourt, zich met die zaak bezighield. De heer schepen Vandenboogaerde heeft oud-nieuw gevonden om aan de Statie te plaatsen. Men lacht). De heer Burgemeester is uiterst tevreden dat M. Begerem deze kwestie opgeworpen heeft. Indien de Raad het noodige crediet wil stemmen, omtrent 2,000 frank, is het Colle ge beschikt een klein gebouw op te richten aan den hoek der Esplanade, langs den kant van het huis Deleersnijder. Er is daar een boom die niet wil groeien, het ware de beste plaats. Men zwijgt). Het ware eene ver fraaiing te meer voor de stad. Ten propooste dezer kwestie, wordt de Raad lachensgezind, en M. D'Huvettere zegt ook zijn woordje om te lachen. Het College is van gedacht insgelijks eene waterplaats op de Kaai te plaatsen, bij den eigendom van Mevr. Vande Vyver. M. Van denboogaerde zou misschien déidr zijn oud- nieuw kunnen plaatsen. De heer Schepen Vandenboogaerde deelt die zienswijze niet. 't Is te schoon en te kos - telijk, zegt hij. Men lacht). M. Colaert. Al wat kost is niet altijd schoon en de openbare zitting wordt gehe - ven ten 6 ure 40 m. te midden van het al gemeen gelach. Ouders stuurt uwe kinderen naar de broerkensscholen Een.... broêrken veroordeeld tot 20 jaar gevang. Het heerschap met name Adolf Amond, dat voor de rechter der 7"' boetstraf kamer te Brussel verscheen, zetelend met gesloten deuren, was beticht van talrijke aanslagen op de zeden. 't Heerschap was minderbroeder der orde van St Benedictus en alhoewel reeds twee marl veroordeeld in Frankrijk, zijn vader land, een eerste maal tot 15 maanden gevang en eene tweede maal tot 5 jaren dwangar beid, was hij er toe geraakt, dank aan voor spraak, de plaats te bekomen van koster in 't klooster der paters in de Washingtonstr. te Brussel. De aangehoudene, ex-pater, verscheen in burgerkleedij tusschen twee gendarmen. Hij loochent hardnekkig de hem ten laste gelegde feiten, doch de bewijzen zijn te verpletterend en de zeer clericale substituut M. Vanden branden deReeth, neef van den bisschop,was verplicht eene strenge strafvordering uit te spreken. De vuile kerel wordt ten slotte veroordeeld tot eene gezamenlijke straf van twintig jaar gevang en dadelijk achter slot en grendel gedraaid. Niets is welsprekender dan cijfers. Wij deelen er hieronder eenige mede, getrokken uit het officieel budget van eerediensten. Onze lezers zullen er het bewijs in vinden dat werkelijk het rijk onzer paapkens niet van deze wereld is. In 1884 beliep het totaal op fr. 4.900.000 In 1904 Budget van eerediensten 7.130.000 oorlog (almoezeniers) 50.000 onderwijs (cathechis- musles) 3.000.000 Gemeentefonds 1.750.000 Provinciaal fonds 750.000 Samen fr. 12.680.000 Zegge twaalf millioen zes honderd en tachtig duizend frank. Daar zijn niet inbegrepen de 21.000 fr. voor den aartsbisschop van Mechelen, noch de 80.000 fr. voor de 5 andere bisschoppen. In 1846 waren er in Belgie 779 kloosters met 11.968 kloosterlingen en 100 millioen frank opgegeven rijkdom. In 1904 3000 kloosters met 40.000 kloosterlingen en 3 milliards frank opgegeven rijkdom. GeldGeld 1 altijd geld St. Pieter heeft weeral zijn broodje gebakken voor dit jaar. Kardinaal Satolli, uit Amerika terug gekomen heeft den heilig© anderhalf millioen medegebracht. Door de bedevaar ders van Le Sillon werden 1,200,000 fr. omgehaald en aan den heiligen Pieter ge stuurd. Daarbuiten is de gewone jaar- lijksche bijdrage, uit de zakken der armen geperst, versterkt geweest door giften eener groep Fransche monarchisten. De gezamentlijke stortingen bedragen de som van vier millioen. De paus zal zich kunnen eenen nieuwen bundel strooi koopen om er gerust op te slapen. Eureka. Dat de joden behendige fi- nantiemannen zijn, weet iedereeD, doch het valt niet te betwisteD, dat de kloosterlingen in die zaak nog veel fijner zijn. Handel drijven is ten aile tijde eeDe der voornaamste werken der paters geweest. Zij hebben het zelfs zoover gebracht dat het ons onmogelijk zou schijnen een middel om geld te kloppen aan te halen, dat de kloosterlingen nog niet beproefd hebben. Zelfs het foorplein is voor hen een exploi- tatieveld geweest. Zoo is het dat ze onlangs in bezit waren van verschillige paardemolentjes. Maar moe ten wij nu het Journal dYpres geloo- ven, dan zullen de kadodders van het tooneel gebruik maken om hunne zakken te vullen. Wat zal dat pleizierig wezen, paters comedianten en nonnen danseressen 1 Wat wordt de wereld toch een apekot. Twee schepen. Onlangs heeft men een Belgisch schoolschip gebouwd welke men ongelukkiglijk met de naam van «Graaf de Smet de Nayer gedoopt heeft. Wij zeg gen ongelukkiglijk want alle Belgen weten dat men in dien naam maar weinig verirou- wen kan stellen, en dat ze niet veel geluk moet voorspellen. En, inderdaad, nauwelijks was het schip van s'npol geloopen, of het kantelde zoolang eu zooveel dat men het onmogelijke heeft moeten beproeven om het zinken van het nieuwe vaartuig te beletten. Een der eerste Belgische scheepsbouwers heeft verklaard, dat het schip mismaakt is, ten gevolge van den goeden koop. Er dient ook geweten te worden dat de Regeering, in het betalen, voor eene som van 7->,00Qfr tusschen komt, en dat de bestelling óp den vreemde, te Greenock in Engeland, is gedaan geweest, dit natuurlijk uit reden van be voordeeling der Belgische nijverheid. Mijnheer Vaadamme, liberaal volksver tegenwoordiger en zelf scheepsbouwer, zai met de toekomende kamerzitting den heer minister Graaf de Smet de Nayer over die kwestie ondervragen- Aan dat alles zien wij, dat het niet zon der reden was dat we vreesden voor het lot van een schip met name Graaf de Smet de Naeyer en dat het toch soms goed is wat bijgeloovig te zijn. Wat slechter tegenslaat, is dat wij moeten bestatigen dat het financieel schip Graaf de Smet de Naeyer in denzelfden toe stand verkeert van het voorgemelde school schip en dat het nog enkel door de genever is dat het vlot blijft. Nieuwe parochiekerken werden on langs gebouwd in de arme Kempsche dorp jes: Lommei, 1252 inwoners; Neerpelt, 1945 inw.; Hamont, 1863 inw.Bree 2815 inw.- Peer, 2220 inw.; Wychmaal, 500 inw. en Exel, 1505 inw. Lokale bladen kondigen aan, dat insge lijks nieuwe kerken zullen opgericht worden te Hechtel, 1300 inw.; Op-Grimby, 575 inw. en Op-Oeteren, 675 inw. Al de kleine dorpen dezer lijst zijn plat geruïneerd door de geldelijke verplichtingen welke zij aangaan, wegens het betalen voor het uitvoeren der plannen van Paapmans en C1*. In al die dorpen is er natuurlijk altijd strijd geweest tegen officieele scholen. En het is ook in die kristelijkegewesten dat mende meeste kwaaddoeners en veroordeelden treft. Ingangkaartjes. Men vraagt eenen heer, goed bevriend met Jhr Arthur Merghe- lynck, die zou kunnen, voor 't Museum van de Rijselstraat, eenige ingangkaartjes bezor gen aan onzen burgemeester, onzen policie- kommissaris, en aan andere, lang en kort gerokte.... autoriteiten. De bezorger krijgt, voor ieder visietkaartje, twee nachten lang een policieagent voor zijn deur. LEOPOLD II, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toekomen den, Heil. Gezien het, op 13 Juli 1904 door ODzen Minister van Justitie voor gezien geteekend plan, aanwijzende de perceelen grond die, met het oog op de algemeene inrichting van de Rijksweldadigheidsschool te Yper, dienen ingenomen te worden Gezien de stukken waaruit blijkt dat de bij de wet van 27 Mei 1870 opgelegde vooraf gaande pleegvormen worden in acht ge nomen Op voorstel van Onzen Minister van Justitie, Wij hebben besloten en Wij besluiten Art. 1. Het openbaar nut eischt dat de algemeene inrichting van de Rijksweldadig heidsschool te Yper, volgens het voormeld plan geschiede. Art. 2. De eigendommen welker inneming voor die inrichting noodig is, zullen, des noods, bij rechterlijke onteigening, overeen komstig de bestaande wetgeving, aangewor ven worden. Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van het tegenwoordig besluit dat in den Moniteur zal moeten opgenomen worden. Gegeven te Oostende, den 14 October 1904. LEOPOLD Van 's Konings wege. De Minister van Justicie, J. Van den Heuvel. Verleden Zondag hebben onze dappere Turners, de Onvermoeibaren, de reeks feesten ingesteld die zij voornemens zijn in het wintersaizoen te geven, door een schoon turnfeest. De zaal der Beurs was letterlijk opgepropt met nieuwsgierigen. Ten 7 ure stipt ving het feest aan met de samenhangende oefeningen met vrije handen op eene onverbeterlijke wijze uitgevoerd door de jongste leden der maatschappij M. Colaert heeft de zekerhotd dat dïo grond de eigendom der stad is, maar hij zal de zaak doen onderzoeken. De heer secretaris die hier sedert 21 jaar is, moet het zekerlijk weten. A io. O C) O i -raC»«OIBIMe ftTTrrr

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2