BRUXELi.ES ELROSI 31 MEDAILLES D OR COUVERTS CHRIST0FLE Bloedtonic-Ruyssen Burgerstand van Poperinghe. HAAR HERSTELLER VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Farine Malto-Lactée Phospho-Lactine Condenseerde Melk Loner Quartier garni ou non de a 3 places. DEPOT CENTRA Rue S-ofean Lot. De oogen staan gloeiend van koorts in een bleek mat gelaat, welks vleesch door lijden is weggeteerd. Eene weemoedige har monie heerscht tusschen liet figuur en de peluw van den leunstoel. In het portret van den heer Bouchout beeft de vrije ongedwongenheid in de hou ding van het model, zonder eenigen vooraf- gaanden opschik of toebereidsels voor de omstandigheid,niet verhinderd, dat het braaf moeilijk bleef, de trouwe uitdrukking van dien strakken, raadselachtigen blik, van achter de brilglazen, op te vangen en weer te geven. De oogen staren stil en beslist, als naar een niet te missen doel. Van dien blik zou men bijna mogen zeggen dat hij peilt, maar zich zelf niet peilen laat. De Sloovere beeft hem echter begrepen, anders ware dit portret mislukt. In het portret van advoc' Thooris heerscht eene behendige verdeeling van licht en scha duw; het hoofd komt in hellen gloed uit en vestigt dadelijk des toeschouwers aandacht op dit deel het zwaartepunt der schil derij. Maar niet het hoofd in zijn geheel boeit ia zulke mate: 't zijn feitelijk de twee kleine staalkleurige oogen, verschol n in den scha- duwboog van dikke, ruige en reeds grijs- wordende wenkbrauwen. Hoe moeilijk het was, zijn model maar eenigszins rustig te doen poseeren, toch heeft De Sloovere den tijd gehad om in die oogen de ziel van zijn model te treffen en ze als de ziel van zijn eigen gewrocht weer te geven. Met de portretten staan ook voorstellin gen als Christus, Jeugd, Boerin van Lin kebeek, enz. in verband. De eerste te Parijs, de tweede te Brussel, beide in 1903, tentoon gesteld, werden er zeer opgemerkt en door de critiek welwillend besproken. Aldus Leonce Du Catillon in de Vlaamsche Gazet: Jeugd is eene lieve idylle in het teergroen van de duinen (1). Een half naèk- - te jongeling, een strandlooper (zie zelfde voetnota), met donkeren kop, ligt aan de voeten van een beeldschoon Vlaamsch meisje en verklaart zijne gevoelens van liefde en genegenheid. De twee figuren zjjn flink geteekend, te scherp misschien. zij versmelten niet genoeg met het land- schap, alhoewel de schilder het ook niet gewild heeft, daar hij het landschap als accessoire voor zijne figuren heeft be- handeld. Jammer dat het donker haar van den strandlooper een donkere plek op de teedere kleuren werpt. Die critieken daargelaten, is Jeugd een m zeer verdienstelijk werk, dat een zoeten indruk maakt. Vurgey, in de Federation artistique, schrijft: On a placé fort baut un bon por- trait (2) de G. De Sloovere, dont la Jeu- n nesse est une composition d'un grand charme, tant par ses figures naturellement groupées, que par le fond de paysage mer- n veilleux de grandeur et de clarté. Het is zeer opmerkenswaardig dat de an dere scheppingen van dezen artist, waarin ook figuren voorkomen, niet in ons land ge bleven zijn, maar door eenen Berlijnschen Mecenas aangeworven werden, zonder dat de onderhandelingen langer duurden, dan het opgeven en het onmiddellijk betalen van den gevraagden prijs. Zal ik dezen nog betrekkelijk jongen kun stenaar nu zoodanig in de hoogte steken, dat hij er zelf beschaamd om worde? Heusch neen: 't ware onbehendig, mijnerzijds,want de toekomst mocht me eens ongelijk geven 1 en ongewenscht, zijnerzijds, blijkens zijn biddend woord, toen hij vernam dat ik over hem schrijven wou: Met mij niet boffen, als 't u belieft? Dat verzoek schijnt me een te rechtzinnige mensch, om hem niet te eer biedigen; en dienvolgens onthoud ik mij persoonlijk van elke lofspraak. Doch anderen, door dergelijke terughou ding niet verplicht, hebben onbewimpeld hunne ingenomenheid met De Sloovere's kunstvoortbrengselen uitgesproken, en tal rijke citaten, vol lof voor den kunstenaar, uit onze locale bladen, uit de Belgische, de Duitsche en de Fransche pers zouden hier van die waardeering getuigenis kunnen af leggen. Het volgend geval is bijzonder teekenend een rijke Duitscher, die reeds aan De Sloo- (1) De Heer Du Catillon vergist zich hier: bewust landschap bestaat en werd geschilderd te Durbuy, in Luxemburg. (2) Hier wordt het portret van advocaat A. Thoo- ris bedoeld. vere gekocht bad, bestelde dezen onlangs verscheidene werken, het onderwerp der- zelve aan des schilders keus en inval overla tend, zoodanig had hij op voorhand vrede, met hetgeen de kunstenaar hem malen zou. En deze heeft zich dan ook beijverd, om zulk vereerend vertrviiwe niet te laten bescha men 1 J. De Sloovere is nog jong, zelfs niet eens zijn bloeitijd ingetreden. Wat rnag de Toe komst hem weggelegd hebben? Vergis ik mij niet, dan kan hij deze onbekommerd inblik ken, gerust wachtend naar zijn uur. Zijn talent schijnt groeikracht genoeg te bezitten, om zich tot volle rijpheid te ontwikkelen en zijnen naam eene goede faam te verzekeren, de reinste belooniDg, welke eene eerlijke kunst persoonlijkheid verlangen kan. Weze dit zijn verlangen en onze vurige wensch Medard Verkest. Burgerstand van den 28 October tot den 4 Nov. 1904. Geboorten. Vonck Daniël, Statiestraat. Vanhaecke Anna, Hoorn werk. Debaerne Polydorus, Schuttelaerestraat. Bouckenooghe Fredericus, Veurnesteenw, Martein Lkmella, Pilckemstraat. Sterfgevallen. Dubois Rosalia, 81 jaar, zonder beroep, weduwe Lesage Bartholomeus, St. Janhos- pitaalstraat. Gadeyne Alina, 64 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Dixmudestraat. Delaeter Edmondus, 30 jaar, zonder be roep, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Durnez Sophia, 79 jaar, zonder beroep, echtgenoote Titeca Franciscus, Poperinghe steenweg. Geboorten. D'AUeine Leon, Crombekestraat. Mau rice Popelier, Pottestraat. Boutez Alice, Pottestraat. Verhaeghe Margarita, sectie D Baelen Felicienne, sectie I. Joseph Devos, sectie K. Julia Bottez, Duinkerke straat. Maurits Vitse. sectio G. Albert Gheus, sectie D. Overlijdens Dehouck Clemènce, 56 jaar. dienstmeid, Veurnestraat. Susanna Scherrier, 5 we ken, Kerkstraat. Moeneclaey Petrus, 60 jaar, zonder beroep, sectie C. Verwaerde Alice, 3 maanden, Westoutrestraat. H uwelijksbelo ften Emiel Devos, werkman met Louise Van- devoorde, werkster, beiden in stad. Auguste Deroo, dienstknecht met Louise Brisard, zonder beroep, beide alhier. Marcel Schillewaert, bakkersgast te Rijsel en Maria Benoot, kantwerkster alhier. Huwelijken Jules Clabau, lattensplijtar met Maria Glabau, kantwerkster, beide alhier. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkocht doer Coifl. en Parf. Hoofd-Dépöl: 26, ruc Etienno-Marcel, Parijs. le bekomen bij M Raym. OMMESLAGH, mercerie-, en reukverkooper. Groote Markt 65, Yperen. De Beukelaer's Cocoa Cakes nieuw l! De Beukelaer's Crème Suisse nieuw 1 De Beukelaer's Corso nieuw De beukelaar 's Biscuits Nicuur onderscheiding. Grand prix te Parijs. Nieuw geld. Sinds eenige dagen zijn nieuwe stukken van 2 frank in omloop. In de munt te Brussel, heeft men er voor erne groote weerde geslegen. De nieuwe stukken zijn gemaakt naar eene teekerfing van Vincotte. Zij stellen langs den eenen kant de beeltenis van koning Leopold II voor, terwijl langs den anderen kant, rond eene groote 2, eene kroon loopt van eiken bladen en van laurier. Goed Nieuws We hebben met ge noegen vernomen dat de influenza die bier zoovele lieden beeft aangetast schier is ver dwenen, dank zij den Siroop Depratere. Al de geneesheeren bevelen dit wonderbaar geneesmiddel hoogst aan. 2 fr. de flesch te Oostende en te beko men bij MM. May, Libolte, Aertsens en Donck te Yper, Monteyne, Poperinghe, Van Windekens te Komen. En overal. Waarom is zulks waar? Omdat zulks door eenen onzer eigene me deburgers gezeid is en niet door eenen per soon op 100 kilometers of meer van hier verwijderd wonende en omdat zulks bewe zen kan worden. M. Depuydt, 2, Oude Konijnstraat te Yperen, zegt ons: Sedert zes weken leed ik veel van de nieren, ik was van zeer scher pe pijnen aangetast, ik had hevige hoofd pijnen en zoo draaiingen, dat ik mij moest vasthouden om niet te vallen, mijne nach ten war en rusteloos en 's morgens was ik genoodzaakt dikwijls vermoeider op te staan dan daags te voren bij 't slapen gaan, de minste moeite was mij lastig mijn water was troebel en rood, ik was krachteloos en ontmoedigd want ik wist niet wat doen, toen ik van de Foster Pillen voor de Nie ren hoorde spreken, wilde ik ze beproeven en haalde er eene doos in de Apotheek Bécuwe, te Yperen. Ik volgde zeer nauwkeurig de aanwijzin gen van het bericht en was zeer gelukkig mij reeds van den derden dag gansch ver licht te gevoelen èn na eene week verple ging was ik teenemaal genezen. Ik verklaar het bovenstaande waar en machtig U het kenbaar te maken. De nierziekten zijn zooveel te meer ernstig en rampspoedig daar zij in 't algemeen zeer weinig verstaan zijnhoe weinige mannen en vrouwen weten slechts wat de nieren zijn, waar zij zich bevinden en zelfs hunne bedieningen? Bijgevolg wanneer er zich 't een of 't ander teeken van nierziekte ver toont (zooals troebele urine, rugpijn, ge zwollen uiteinden, wallen onder de oogen, onregelmatigheden van het hart, enz....) is het zeer dikwijls met eene andere ziekte verward, hetgeen doet dat de nierziekte stillekens aan in rhumatiek, waterzucht, suikerziekte, verlies van Eiwitstof, enz.... overgaat. Het minste teeken van stoornis in de nieren, hoe klein het U schijne, is U dus eene ernstige en voornaamste waarschu wing. Verzekert U dat men U de Foster Pillen voor de Nieren geve van dezelfde soort als die welke M. Depuydt gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3 fr. 50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per post als men de vraag stuurt aan de Engelsche Apotheek van Ch. Delacre, 50-52 Coudenbergstraat te Brussel. Algemeen De pothouder voor België. Door alle Doktors aanbevolen! GULDEN MEDALIE op de Internationale Tentoonstelling van Voedingstoffen Brussel 1904. Doktor LICOPS' het beste voor kleine Kinderen Prijss 1 fir. 25. Doktor LICOPS' onovertroffen voor Kinderen, Ouder lingen en Zieken! Prijs: 2 franken. Doktor LICOPS' voor zuigelingen en alle huiselijke gebruiken. Te koop: Cremers-Lapierre, Rijsel straat, Yper,en in alle goede Apotheken. FABRIEK TE MONTZEN (België.) FOIVCTIOIVIVAIRE demande d Ecrire M. Eppe, rua de Dixmude n° 13, aYpres. v>' Bloedarmoede, bleekzucht, neurast henie of zenuwachtige uitputting. GENEZEN DOOR BLOEDTONIG RUYSSEN is sa mengesteld van uittreksels van planten ver bonden met ijzer. Hij versterkt en verkloekt het bloed dat zijne kloekten verloren heeft door vermoeienis, overmate werken of ziek te, dat uitgeput is door allerlei verliezen witte vloed, bloedvloeiingen, misvallen of of door keeren der jaren. Bloedtonic geeft nieuwe kracht aan gansch het gestel; maakt de teedere, flauwe afgeleefde menschen weder kloek, frisch en gezond. Bloedtonic wekt het bloed op en geeft het nieuwe kracht, om zijne menigvuldige functien met de vereischte regelmatigheid uit te voeren. Hij regelt de hartkloppingen, regelt dus de werkingen der longen en ge neest nierziekten regelt de maandstonden en geneest onvruchtbaarheid. Door zijne organische ijzerverbinding ge neest hij bloedarmoede of bleeke kleur in weinige dagen en is dus bijzonder toepasse lijk in het begin of het keeren der jaren. Hij stilt de zenuwen met ze te verkiosken en geeft den verloren slaap terug. Bloedtonic is bijzonder aanbevolen om MAAGPIJN te genezen. Bloedtonic is te verkrijgen in alle goede apotheken in flesschen van fr. 1 25, 2 OO en 5.50 In pillen van fr. 2.00 de doos fr 5 50 de 3 dozen, in eens genomen. Weigert alle namaaksels De pillen zijn rood en bedrukt met woorden Bloedtonic Buyssen. Mits een postbon te zenden naar H. RUYS SEN, apotheker te Veurne, met het bedrag vermeederd door de kosten van verzending, krijgt men dadelijk de geneesmiddelen te huis. De kosten van verzending zijn Voor de pillen fr. 0.10 en voor de flesschen f. 0.50 per verzending. 3 flesschen worden franco ver zonden. Te verkrijgen in Yper bij M. AERTSENS, apotheek Becuwe. 2 2 óo»S^ g g g 8 8 00 lO S 8 O 1£5 N IV. 1 'nuMDanaHBwsnaHBaanflraHHRHHBBaMaBaMi MEEST GEZOCHTE O O O f—s O ro IQ O O O cT O O O O O O 00 O O O O O O O O O O ^00 rH CO

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 3