TAN IJPEREN IN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Achttiende jaar. Zaterdag 19 November 1904 Nummer 47. Bericht. STUDIEKBING UITGEBREID HOOGER ONDERWIJS De Oorsprong van den Mensch. Het Oude Vlaamsche Volkslied. DE GASKWESTIE. Nieuw Leven STADSNIEUWS. Muilperen Onze nieuwe confrater. Tentoonstelling van Chrysanthemen. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 8.00 fr per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen; 15 cent p$r drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Abe berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- ÜMfe die voor het buitenland worden ontvangen door den Office cle PublicitéMagdalenastrant, Brussel. Men wordt verzocht allo hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij onderteekend toe te zenden. Artikelen onge teek end of personnaliteiten bevattende worden .net opgenomen. Alwie een abonnement neemt voor gansch het jaar 1905, ontvangt het blad kosteloos van den dag der in schrijving tot nieuwjaar. AFDEELING YPER. ZONDAG 20 NOVEMBER 1904 ten 15 ure, Voordracht van den heer Dollo ONDERWERP Ingangsprijs fr. 0.75 voor niet-leden van den Studiekring. Te beginnen den 8n Januari 1905 Leergang van den heer Rafaël PETRUCC1 Algemeens geschiedenis der kunst. Zes voordrachten met lichtteekeningen Ingangsprijs voor niet-leden: 4 frank. Gedurende de Kerstvakantie Voordracht van den heer M. VERKEST. ONDERWERP ingangsprijs fr. 0.75. In de laatste vergadering van het Brugsche gemeentebestuur heeft de heer Minnebo, volksgezind katho liek, gesproken over het.... hangend vraagstuk van onze Ypersche gas verlichting. Daaromtrent zei hij, onder andere: Daarbij, de verlichting in vele Brug sche volksgewesten is nog veel slech ter dan in 't armste dorp van Vlaan deren. Niet waar, dat het Weekblad een lasterblad was, als het reeds drie weken vroeger hetzelfde drukte Het Brusselsch blad Het Laatste Nieuws drukte, in een onlangsche Brugsche briefwisseling, het volgen de artikeltje. Gas.... en C" te IJperen. Het moet zijn dat het maken van verlich- tingsgas zeer winstgevend is, aangezien de Brugsche firma De Brouwer, Desclée en Cu aanstalten maakt, om te Yperen de open bare verlichting op zich te nemen. En ze zal er waarschijnlijk in gelukken zich 't mono- polium te zien toekennen, want gezegde fir ma De Brouwer, Desclée, enz. bezit te Ype ren twee zeer machtige voorsprekers in den persoon van haren broeder, den eerweerden heer Deken De Brouwer, en van haren neef, den heer Ernest Fraeys, oud-schepen der stad aldaar. Reeds zijn de zaakgelastig len der Brug sche firma De Brouwer enz. te Yperen op zoek naar den noodigen grond, om er eene fabriek te bouwen, alsof men reeds op voor hand verzekerd ware, dat de gemeenteraad het monopolium der openbare verlichting aan onze klerikale vriendjesgasmaatschappij zal verleenen. In dit geval zullen de Yper- lingen nog beter bedeeld zijn dan de Brug gelingen, want zij zullen zich mogen ver heugen in het..:. FAMILIEGAS! En als de verlichting te Yperen zoo BRILLANT zal wezen als hier te Brugge, dan zenden wij den Yperlingen de recht zinnige uitdrukking van ons... rouwbeklag! In plaats van op onze bespreking over de stadsverlichting te kwijlen, en voor de zooveelste maal onzen uitgever, den heer Deweerdt, lafweg te beschimpen, zouden het Journal cCYpres en 't Nieuwsblad beter doen, eens met open gelaat te antwoorden op de volgende ragen, die we hun voor de zooveelste maal zullen stel len en, als 't noodig is, Aerstellen. Is het waar ot niet waar dat MEN reeds op zoek is sedert VIER WEKEN om grond te zoeken voor 't aanleggen van eene gasfabriek, wier daarstelling nog niet gestemd is? Is tiet waar ot niet waar dat het de stad Yper, en de stad Yper alleen zal zijn die de kosten zal afdragen van eene nieuwe gasia- Jbriek, die gas zal maken voor Yper, Waasten en.... Poperinghe, terwijl er reeds hier eene voldoende fabriek bestaat?!!! Is het waar ot niet waar dat de teruggave van 9000 frank aan de stad eene onrecht- streeksche belasting zal zijn, gelieft op de gasverbruikers, die wel is waar niet zal de gemeentelijke op centiemen vermeerderen, maar die zal onze driemaandelij ksche gasreke- ningen komen vergrooten. Is tiet waar ot niet waar dat de heeren Debrouwer en Desclée zelf het niet meer eens zijn over het voor te stellen ontwerp, en dat het nu de heer Debrouwer, bestuurder van de firma Desclée zou zijn, die tegen zijnen eigen baas in, alleen en op zich zelt, zich den Yperschen gaskaas zou toeëigenen?! Is het waar of niet waar..... och heere, we zou den die vragen nog zoodanig kunnen vermenigvuldigen. We zullen het daar laten voor dezen keer. En dat de papenvodjes ons den naasten keer antwoorden of niet, we zullen eens een paar nieuwe bladzijden van ons zwartboekjen openslaan. Eindelijk na den twintigiarigen schijndood waarin wij, sedert den ongeluksdag van 12 Juni 1884, lagen gesluimerd, is er nieuw leven ontstaan I twintig jaren hebben wij, liberalen, gebukt onder het vernederend en onteerend priesterjuk twintig jaren kleri kale verdrukking gansch dien langen tijd weerloos moeten zien, hoe alles wat ons heilig en lief was door die zwarte ongeluks vogels werd verguisd en vernietigd, hoe ieder, die niet laf en gedwee het hoofd boog voor hen, niet alleen in het leven, maar zelfs tot de dood werd belasterd en vervolgd. Dat lang en drukkend papenregiem was er misschien noodig, om klaar en duidelijk aan ons volk te laten zien, wat de Roomsche uit buiters van ons land hebben gemaakt rn er nog zouden van maken, moesten ditmaal niet alle vrijzinnige krachten zich vereenigen, om, van heden af, zich eenparig voor te bereiden tot een laatsten en alles overwel digenden stormloop, om in 1906, het kleri kaal schrikbewind, dat België naar den onvermijdelijken ondergang voert, voorgoed en voor immer machteloos te maken. Laat ons vooral goed inzien, dat, om daar te komen, het niet voldoende is optochten en feestbanketten te houden, strijdliederen te zingen en schoone redevoeringen uit te spreken, om dan weer in te sluimeren tot een paar weken voor den dag der kiezing Van heden te beginnen moet er vooral in de Vlaamsche gewesten, door alle mogelijke middels, eene machtige, rustelooze propa ganda worden ingericht: al wie van ons pen of woord kan voeren, moet het zijne bijdra gen, om ons land, ons volk te helpen opstaan uit den afgrond der verpaapsching en ver- kloostering, waarin het tij lens de laatste twiQtig jaren werd neergesmakt, door de zwarte auguren met lange en kort: rokken, die bestendig schermen met God en Gods dienst en echter die twee eerbiedwaardige zaken enkel gebruiken als een dubbel uit hangbord, waarachter zij aan ons misleid en verkwezeld volk hunne geloofs- en religie waren aanprijzen en uitventen, alhoewel zij zelve geen enkel woorl gelooven van alles wat zij ons willen wijs maken. En juist daarin ligt het gevaar overtuiging bestaat er niet bij de knechten van den roomschen Dai-lama overheersching is hun Godsdienst en geld is hun God 1 Laat zulks goed aan ons volk doen begrij pen leeren wij dat volk, dat na nog een 10 tal jaren klerikaal bestuur ons land een weerlooze prooi zal zijn van in- en uitheem- sche papen en kloosterparasieten, die, zooals zij het nu reeds beginnen te doen, Koning en Ministers, hooger en lager Bestuur zullen doen bewegen en dansen, als marionetten, waarvan de groote orkestmeester te Rome de touwtjes in zijne onfeilbare heilige vuist zal houden Liberale, vrijzinnige vrienden, optochten, banketten, feestdronken, betoogingen zoo veel het zijn kan, maar vooral aanhoudende propaganda met woorden en daden Eenparig elkander gesteund en ter zijde gestaan, tot heil van Land en Vorst, en voor namelijk tot redding, tot verlossing van ons diepgezonken volk Op, Geuzen, vrije mannen, vooruit met moed en kracht Eendrachtig saamgespannen, bezield door een gedacht den papendwang verbroken, dat juk van schande en leed, en 't vaderland gewroken bij d'algemeenen kreet Het rijk der hypokrieten moet vallen, kost wat kost. Van papen en Jesuïeten het Vaderland verlost KAREL BOGAERD. Het vuilbladje spreekt in zijn nummer van 12 November van twee muilperen dat Sar- lootje zou gekregen hebben1° Voor den brief van M. Valcke, die wij volgaarn opge nomen hebben omdat wij recht voor de vuist zijn, en aan Cesar geven wat aan Cesar toe komt en het vuilblad noemt dat muilperen 11 2° Omdat de liberalen van Sarlos artikels afzien en de verantwoordelijkheid op hem laten!! de rede is dat Sarlo wilt vrij zijn, zöoals hij reeds vroegere jaren gezegd heeft. Welnu is hij verlaten, hij zal niettemin voort blijven bestaan en recht geven aan wie het toekomt, tot spijt van wie 't benijdI dat is de tweede muilpere! Och heere, die twee muilperen hebben Sarlo weinig bezeerd. Hij heeft ze liever dan de muilperen die in den Cercle door den dikken aan den langen gegeven waren. Zon der tegenstand, en daarvoor moet men ka rakter hebben. Verder zullen wij over de zaak niet uit breiden omdat onze verlaters(volgens 't vuilblad) vrienden zijn en in ons blad altijd hunne zaak zullen verdedigen, in alles wat vrijheid en volksbeschaving betreft. Sarlo. Wij zijn gelukkig te mogen aankondigen dat een nieuw weekblad De Weergalm, komt te verschijnen om met ons mede te werken tot het verspreiden der liberale ge dachten. Wij wenschen den nieuwen con frater hartelijk welkom en een lang leven Veel van onze lezers zijn nieuwsgierig te weten of het Weekblad zal blijven bestaan, daar zij er zoowel aan gewoon zijn Zeker zal het Weekblad blijven bestaaD, en zijn best doen om zijne lezers aangenaam te zijn. En om welke reden zou het verdwijnen J Het Weekblad bestaat nu reeds achttien jaar, het is te hopen dat het nog wel eenige jaren zal blijven medegaan. Dus, stelt u gerust lezers, gij zult het Weekblad ontvangen gelijk vroeger. De redactie. Welk succes voor de hofbouwmaatschappjj van het arrondissement Yper. Hare tentoon- HET WEEKBLAD EN --pgr r t

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1