VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Zaterdag 26 November 1904 «H- 1 V Bericht. STUDIEKRING UITGEBREID HOOGER ONDERÏIJS Het Oude Ylaamsche Volkslied. Eene bekeering. i 1 Abonnementsprijs voorop betaalbaar 8.00 fr. per jaar roor den bulten. 2 50 fr. voor stad. Per O maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen. 15 cent ysr drukregel. Rechterlijke eerherstellingen; 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers roor artikels, enz 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, uls- die voor bet buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastrs'.t, Brussel. Men wordt verzocht allehoegenaamde artikels uiterlijk.tegen .Vrijdag middag vrij onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden i iet opgenomen. Alwie een abonnement neemt voor gansch het jaar 1905, ontvangt het blad kosteloos van den dag der in schrijving tot nieuwjaar. Veel van onze lezers zijn nieuwsgierig te weten of het Weekblad zal blijven bestaan, daar zij er zoo wel aan gewoon zijn Zeker zal het Weekblad blijven bestaan, en zijn best doen om zijne lezers aangenaam te zijn. En om welke reden zou het verdwijnen Het Weekblad bestaat nu reeds achttien jaar, het is te hopen dat het nog wel eenige jaren zal blijven medegaan. Dus, stelt u gerust lezers, gij zult het Weekblad ontvangen gelijk vroeger. De redactie. AFDEELINQ YPER. Te beginnen den 8" Januari 1905 Leergang van den heer Rafaël PETRUCCI Algemeens geschiedenis der kunst. Zes voordrachten met lichtteekeningen. Ingaogsprijs voor niet leden: 4 frank. Gedurende de Kerstvakantie Voordracht van den heer M. VERREST. ONDERWERP jogangsprijs fr. 0.75. Onder het toezicht van de hoogere geeste lijkheid is onlangs een vlugschriftje uitge strooid geweest, dat moet dienen om de ge- loovigen voor te bereiden tot het vieren van het jubileeum der vijftigjarige verkla ring van het geloofspunt der onbevlekte ontvangenis. Het ding is in 't Fransch gesteld. Het maant ons aan, al naar wij tijd en lust heb ben, van éen tot veertig novenen te doen ter eere der onbevlekte Moedermaagd. Dat is te begrijpen voor wie tijd te veel en ver stand te weinig heeft. Wie geen tijd heeft kan ook veel verdien sten inzamelen met nu en dan eens een schietgebed naar1 éen hemel te sturen. Dit schietgebed moet luidenO Maria, die verwekt zijt zonder zonde, bid voor ons die onze toevlucht nemen tot U. Dat geloovigen zich daarmee kunnen amu- zeeren is desnoods ook nog te verstaan. Maar.... ook aan ongeloovigen kan het gebed deugd doen, ja zelfs het hoofd doen draaien. Wij vertalen letterlijk wat het vlugschriftje daaromtrent zegt, want het ware jammer daar een letter aan te veran deren. Iedereen weet hoe dikwerf de zegening der bekeering bekomen geweest is door de «inroeping: O Maria, die verwekt zijt zonder zonde, bid voor ons die onze toevlucht nemen tot U. Ziehier een schetsje dat het wel bewijst Het was gedurende eene missie. De Pater had mirakuleuze medailles rondgedeeld, en had aan zijne toehoorders gezegd Indien'gij eenige bloedverwanten, vrien den of kennissan hebt die in zonde verkee- ren, daet hun driemaal met vroomheid den inroep herhalen: O.Maria, die ver- wekt zijt zonder zonde, bid voor ons die onze toevlucht nemen lot U, en ik beloof U hunne bekeering. Onder de toehoorders bevond zich een klein meisje van zeven jaar, dat gretig het bericht van den predikant overnam. Haar vader zag Onzen Lieven Heer niet gaarne, en zette nooit den voet in de kerk. Ik moet volstrekt mijnen vader het ge bedeken driemaal doen opzeggen zei het kind bij zichzelve, maar hoe dat aan boord gelegd Dat was het moeilijke punt. Te huis gekomen liep het kind bij haar vader Zie eens, vader, naar de kleine me- dalie die ik van den Pater gekregen heb. Lees eens wat er rondom op staat en 't kleine meisje bekwam na vele streelingen dat haar vader het gebedeken lasO, Maria, die verwekt zijt zonder zonde, bid voor ons die onze toevlucht nemen tol U. Wat ben ik tevredenriep dan het meisjen uit, dat opsprong van vreugde. En dan herbegon zij met haar streelingen Papa, maar kijk eens naar mijn medalie. O, wat is ze mooi! Ik bid u, Patje, lees nog eens. Gaat ge mij gerust laten! Wat heb ik met uw medalie te stellen 1 Gij maakt mij ongeduldig. Spreek me daar niet meer over. Maar 't kind bestormde hem zoo druk, dat de vader, om zich van hare plagerijen te ontmakeD, nogmaals herlas: O, Maria, die verwekt zijt zonder zonde, bid voor ons die onze toevlucht nemen tut U u 't Is genoeg voor dezen avond zei het kind. En gansch de nacht bad zij de Heilige Maagd: goede Moeder, doe mor gen mijn papa nog eens bet gebed zegge, opdat hij zou bekeerd zijn I 's Anderendaags gaat zij, nog streelen- der, haren vader opzoeken. papa, kijk eens naar mijn medalie Laat me gerust met uw medalie 1 Ik bid u, Papa, zie eens hoe schoon ze isl Lees wat er rondom geschreven staat. En 't kind drong zoodanig aan, dat de h vader nogeens las: O, Maria, die ver- wekt zijt zonder zonde, bid voor ons - die onze toevlucht nemen tot U. O, wat ben ik nu blijde, riep het meisje uit, opspringend van vreugde. Nu zal mijn Papa naar den Hemel gaan met mij. O, de Pater missionnaris heeft het gezegd: Ai degenen drie driemaal wel het gebedje zullen zeggen, Onze Lieve Vrouw m zal ze bekeeren, en naar het Paradijs leiden De vader hoorde alles, maar gebaarde niets te verstaan.Eenige uren later riep hij het kind bij zich Leid mij bij uwen missionnaris. n Het meisje liet bet zich geen tweemaal ge- zeggen 's Anderendaags knielde de vader voor de heilige Tafel, en ontving Jesus, het Brood des Hemels. Het was een be- keerde door de hemelsche inroeping. Beste l<zer, dit stukje draagt de goedkeu ring van het bisdom van Gent. Want op de vierde bladzijde bestaat erImprimatur, Gandae 6 Martii 1904, C. Goethals, Can. lib. eens. Is het niet ongehoord Ik. zelf heb nu misschien twintigmaal ge lezen O, Maria, die verwekt zijt zonder zonde, bid voor ons die onze toevlucht nemen tot U, ik heb het nu al aebt kee- ren geschreven, en ik voel nog geen de min ste genade nederdalen in mijn leelijken zon daarsboezem. En gij zelf, zoncige lezer, wat zijt gij gewaar Ik moet ook bekennen dat ik 't gebed niet versta, 't geldt immers een mysterie. Dat de Moeder van Jesus was Maagd gebleven is al een mirakel van eenige beteekenis, maar dat op haar beurt Maria's Moeder, Anna, die getrouwd was met Joachim, haar kind heeft kunnen opvatten, dragen en ter wereld brengen zonder zonde, ik begrijp werkelijk niet wat er daarin zoo buitenge woons is, of wat daarin zonal steekt om er een geloofspunt van te maken. Ik beken ootmoedig dat ik er niet uit wijn werd. Is het een zonde voor gehuwde menschen, kinderen te krijgen? Ik weet het niet, maar ik weet dat het bij de kerkmenschen en in mijne oogen ook, zonde is er geen te krijgen, 't Is dus een zonde, een vlek, eene andere zonde te vermij iea. Als ik moest getrouwd zijn en bang zijn voor de hel, zou ik waarachtig niet weten hoe het aan boord te leggen. Kunt gij, lezer, verstaan, dat het moeder worden, dat wij steeds hebben beschouwd als de vervorming van eene vrouw tot een hooger en beter wezen, eene vlek is. Be grijpt gij waarom de in onze streek gebrui kelijke kerkgang der jonge moeders eene plichtpleging, eene boetveerdigheid, eene zuivering is in de oogen der religie? Als ge getrou vd zijt voor de kerk, lezer, of getuige geweest op een godsdienstig hu welijk, zult ge 't hebben hooren voorlezen dat alle toenaderingen tusschen gehuwde personen, niet ten doel hebbende de zege ning van het huwelijk, hatelijk waren in de oogen van God. En de andere toenaderingen dan, die de zegening wèl voor doel en voor gevolg heb ben, stellen die dan ook een zonde daar Ik versta het niet. De priester zegt, wanneer hij zijn stool om de handen der trouwers Coryungo vormt: vos in nomine patris et filii et spiritui sancti: ik verbind u in den naam des va ders, des zoons, en des Geestes; verder bidt hij nadrukkelijk en herhaaldelijk den Heer ut contactos illicitos fugant dit is opdat de getrouwden alle verbodene aanra kingen zouden vluchten. Er bestaan dus ook contacti liciti ofte toegelaten aanrakingen I Meer nog, ze worden een huwelijkspffcAf en.... als 't vervullen van een plicht geen zonde, geen vlek meebrengt, samengaande m ;t een zegening hebt ge te doen met een mirakel, meer nog, met een mysterieus ge loofspunt, waarvan men 't volgend jaar de 50iarige uitroeping plechtig zal vieren Men moet werkelijk behooren tot de ge- slachtelooze, of wanslachtigo hemelverdie- ners van beroep om zooveel leelyks en vuils te kunnen uitbrengen over een onderwerp dat eigenlijk zoo eenvouHg en natuurlijk voorkomt voor wie maar eenvoudig en rein is van harte, of eenvoudigweg gezond van levensopvatting. De vader van 't meisje zag onzen lieven Heer niet gaarne, zegt het vlugschriftje dat kannonik Goethals be wij watert. Wat een onzin! kan men onzen lieven Heer haten als men er niet aan gelooft! En kan men den god van liefde haten, als men overtuigt is dat hij bestaat?! O, mijnheer de kannonik, gij zijt een scherpzinnig menschl ge weet dat de geloovigen over niets nadenken, zelfs niet over onverplichte geloofspunten De Pater missionnaris maakt zijn toehoor ders wijs dat de ongeloovigen, wanneer ze met vroomheid zullen 't gebed opzeggen O, Mariadie verwekt zijt zonder zon debid voor ons die onze toevlucht nemen tot U zullen bekeerd zijn. Wat is dat verstandig Ik versta niets van de vlekkelooze ver wekking Ik geloof niet aajv den Hemel, noch aan de heiligen, noch vervolgens aan Maria's te genwoordigheid in den hemel of bij mijn gebeden Ik geloof niet aan de kracht van liet gebed Ik neem mijn toevlucht nooit tot Maria; en men wil dat ik met vroomheid en recht zinnigheid eenen volzin uitspreek, gemaakt uit een vierdubbelen onzin, uit de verdub- bele verloochening van mijn overtuiging. Ik geloof u, kannonik Goethals, moest ik kunnen met rechtzinnigheid do H. Maagd aanroepen in de woorden die gij zegt, dan zou ik bekeerd zijnmaar reeds voor ik met het gebedeken zou begonnen hebben. Maar wat doet ge met dien Papa, die zeker zonder vroomheid het gebedeken op zei, en ook bekeerd werd? Dat is onverdiend, onrechtvaardig van wege de H. Maagd! die nochtans, te LourJes en eliers, zooveel rechtzinnige smeekingen onvervuld en on beantwoord laat l Een godloochenende vader, die tot hot eenige waarachtige geloof geroepen wordt, dank aan 't driemaal los bekijken van den onzin die staat op de medalie, hem toege reikt door een zevenjarig meisje, dat zelf zeker niet eens gedacht heeft, noch heeft kunnen noch mogen denken over de onbe vlekte ontvangenis, wat een samenraapsel van onsamenhangende gekheden. Maar, 't is waar, zalig zijn de armen naar den geest De katholieke bladen vertellen dat de tur- nersgilde van Sint-Michiels een feest inricht, om de vijftigjarige uitroeping van het mys terie der onbevlekte ontvangenis te vieren. Zal daar ook de opstelier van 7 Journal d'Ypres bij zijn, die over den optocht naar 't Hooge schreefVoici venir les vaillanls turners, présentant le fondement de nos espérances pour l'avenir? Hij hoort er waarlijk bij. FIL. HET WEEKBLAD Vw EN

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1