DE KINDERDOKTOÜ LA CAROTTB Kerkelijke eerlijkheid. De zwarte ratten zitten in den Staatskaas. STADSNIEUWS. Poets wederom poets. Oud-Pompiers. Over de gaskwestie. Nieuwe Soumissie voor de gaskwestie. Vlaamsche Ster. VADER CATS Sportleven. fournées Frederic AGHARD. Maatschappij Kruisboogschutters. Maatschappij Burgerwacht Burgerstand Vóór acht jaren stierf er te Dresden een rijke handelaar, Jan Hampel genaamd. Per testament liet hij eene som van 750.000 fr. over, welke hij aan zijne geboortestad Dres den schonk voor het opbouwen eener kerk. De gifte was slechts toegestaan op voor waarde dat zijne overblijfsels en die zijner vrouw in de op te bouwene kerk zouden overgebracht worden. Daar bestaan echter wettelijke verorde ningen die zich tegen het behouden van rustplaatsen in de kerken verzetten. De gifte was dus nietig en bet kapitaal moest aan vier arme vergetene familie leden terugkeeren. Dit gaf natuurlijk aanleiding tot een pro- Ces dat acht jaren lang aansleepte en ein digde op eene overeenkomst tusschen de kerk en de vier erfgenamen Deze laatsten, gaDsch ten onder gebracht door de proces kosten moesten aan hunne gegronde eischen vaarwel zeggen voor de belachelijke geza- mentlijke som van.... 15000 frank. 't Is alles wat zij aan de mildheid der kerk hebben kunnen onttrekken. Minister graaf de Smet de Naeyer heeft een overzicht gegeven van zijne uitgaven voor 1905. Zij bedroegen in 1904 529 miljoen voor 1905 542 miljoen Alweer dus eene vermeerdering van dertien miljoen in een enkel jaar. En zoo hebden de klerikalen 's lands uit gaven van 318 miljoen in 1884, toen de libe ralen het bewind verlieten, op 542 miljoen gebracht. Het klerikaal ministerie heeft dus sinds 1884 ruim 224 miljoen 's jaars meer noodig dan de liberalen besteedden voor 's lands bestuur. Die 224 miljoen mogen de burgers dus jaarlijks aan nieuwe lasten betalen I Waaraan die 224 miljoen jaarlijks meer uitgegeven worden, zou moeilijk om zeggen zijn. Overal rijzen klachten op over de openbare diensten de spoorwegen zijn zoo danig ontredderd dat het een schande is. Indien nu nog met die 224 miljoen onze openbare schuld afgelost werd. Maar jawel. In plaats van die te verminderen, vermeer dert zij, zooals blijkt uit bet volgende over zichtje. Onze openbare schuld bedroeg in 1884 1 miljard 128 miljoen in 1904 3 miljard 351 miljoen Op twintig jaren tijds bebben de klerikalen niet alleen onze jaarlijksche uitgaven met 225 miljoen vermeerderd, zij hebben de Bel gische schuld bijna verdriedubbeld 1 Alleen voor de uitdelging en intresten dezer schuld hebben de Bulgen toekomend jaar 156 miljoen 8' 0,491 frank op te bren gen of alweer ongeveer 5 miljoen meer dan dit jaar. En zoo gaan we langzamerhand den berg af. Roepen we dus maar over haag en dak Leve de klerikale geldverbrassers. vreemdelingen, dat zij niet slecht waren in gelicht, en zijn huis hoogst waarschijnlijk ging open komen; hij zei de rede zelfs waarom, en, liet ook van de tong rollen, hoeveel hij voor het hotel van M Surmont had geboden Dat was niet slim, zult gij zeggen, maar in Fransche nonnen mocht men toch wel trouw stellen I 'T schijnt nochtans gansch 't verkeerde te zijn, want vooraleer de grenzen wêer over te trekken, gingen de maseurkens ookjeens het hotel van M. Surmont bezoeken, en 't moet zijn dat het die brave zustertjes uiterst beviel, want onzen heer in kwestie werd tjn den baard afgedaan: zij kochten zelf de woonst in de Rijselstraat. Ons katholiek heerschap kon natuurlijk die pil zoo gemakkelijk niet zwelgen. Hij besloot dan ook zich op die overvliegsters te wreken, en begaf zich naar het bisdom. Daar deed hij aan Monseigneur gansch de gelegenheid uiteen, en vroeg hem of er geen middel ware geweest, dat vreemd goedje, dat ons hier komt overrompelen, 't huis te doen blijven.Alles werd gewikt en gewegen, al de middelen uitgezocht. Eindelijk kwam er een gmiaal gedacht Monseigneur te bin nen. De nieuwe nonnen zijn carmelitten, ofte slotklooster zegde hijehwel! wij zullen die brave meisjes geenen biechtvader geven en zoo zult gij er van verlost zijn O Katholieke verdraagzaamheid, zij zal ons nog zulke schoone voorbeelden geven I Iedereen weet dat de woning van den Heer Surmont, in de Rijselstraat, aan Fran sche nonnen is verkocht geweestmaar, hoe het komt dat die vreemde maseurkens nog niet zijn overgekomen, is voor velen nog een raadsel. Dtar is eene gansche historie aan vast zo.) 't schijnt, en indien *ij mogeü gelooven heigeen ons daaromtreut wordt verteld, zou de poets niet kwalijk zijn. Ziehier hoe ons de zaak is uitgelegd ge worden Als bovengemeld huis is te koop gekomen, zijn verscheidene katholieke heeren van stad met hunne damen en tanten dat eigendom gaan zien. Een hunner, die nog al een rond sommetje had uitgesteken voor dat goed, scheen, naar alle verzekering bewoner der Rijselstraat te moeten worden. Er was reeds spraak zelfs, dat het buis van dien beer daardoor nu ook te koop stond, en zoo kwam bet, dat tig op zeaereu uag tiet bezoek kreeg van Fr.»nscüe nonuen, die hier eene schuil plaats zochten. De heer antwoordde aan de Verleden zondag bood de uitmuntende muziekmaatschappij der Oud-Pompiers ha ren leden en huisgezin een luisterlijk feest aan. Een puik Concert gevolgd van dans partij had eene tallooze menigte herwaarts gelokt. Na het eerste deel werden de heeren Christiaen Henri, onder-offlcier en Dujardin Arthur, pompier, door den heer commandant Brunfaut vereerd met het kruis en diploma voor vele jaren goeden dienst. De brabangonne werd gespeelden al de tegenwoordige leden begroet- n hun metdonderende toejuichingen. Het muziek onder het bestuur van den kundigen beer H Moermau is wel gelukt en heeft den meesten bijval genoten. In het tweede deel hadden wij het genoe gen de heeren Tasseel en Christiaen te hoo- ren in het stuk Habanera voor viool en fluit. Nr 3, een stuk voor fluit, werd nogeens door M. C. Christiaen op eene meesterlijke wijze uitgevoerd. Nr4, een stuk voor piston, door M. Valère Hallynck gegeven, alhoewel het voor de eerste maal is dat hij zich voor 't publiek begeeft, heeft hij zijn stuk op eene loffelijke wijze uit den slag getrokken en door de chef en de aanwezigen toegejuicht geweest. Dat deze twee jongelingen zoo voort-gaan, en zij zullen het verre brengen. Voor het sluiten van 't programma gaf M. Bonneel eenige kluchtliederen die zeer wel door de toehoorders toegejuicht waren. Het dansfeest was vol leven, beweging en bedrijvigheid en duurde tot middernacht. Het was een feest gelijk aide vorige die de maatschappij ter eere strekt en die bij allen een onuitwischbaar aandenken achter gelaten heeft. BERICHT. Zondag 27 November, ter gelegenheid van Ste Cecilia zal er van 12 tot 1 ure CONCERT WANDELING in het lokaal plaats hebben. Vrijen ingang. PROGRAMMA. 1. Hamlet, Introduction et Choeur. Amb Thomas. 2. Ave Maria. Gounod. 3. La Bohème, Fantaisie. Puccini. 4. Polka des Bébés. 2ae BERICHT. Woensdag 30 November, ten 8 1/2 ure juist 's avonds, algemeene vergadering voor de leden der maatschappij. DAGORDE 1. Rekening 1903-1904. 2. Budget 1904-1905. De leden die wenschen deel te nemen wor den verzocht zich te doen inschrijven bij M. Dehollander-Harteel, Hondstraat. De lijsten van inschrijving zullen gesloten worden, Donderdag 1 December. Wij lezen in het laatste Nieuws. Heel de rechtzinnige bevolking onzer stad walgt over hetgeen de klerikale stadhuis bazen aan het konkelen zijn. Verbeeld u dat men de firma Valcke, welke sedert meer dan vijftig jaren, van vader tot zoon, de openbare verlichting aan de stad verstrekt, wil af danken men wil ze vervangen door de zeer klerikale firma De Brouwer, Desclée en C° van Brugge. Wat deze laatste firma in de weegschaal kan leggen en wat haar ook den doorslag zal geven, is haar zuiver getint klerikalism terwijl de Héér Alfred Valcke voor een gematigd liberaal doorgaat, doch zich hoegenaamd met geene werkdadige politiek inlaat. Bij gelijke verdiensten, zou de rechtvaar digheid eischen, dat men de voorkeure geve aaa eenen Yperling, die aan veel werkvolk brood verschaft, boven eenen vreemdeling, dien wenietaniers kennen dan door zijne bloederverwantschap met den hr deken De Brouwer en met den gemeenteraadsheer E. Fraeys. Zelfs veel katholieken zijn er bepaald tegen, dat men den Heer Valcke zou afdan ken. Want, merk wel on, dat de Heer Valcke. bij de vernieuwing van het kontrakt der openbare verlichting, aan de stad de schit terendste voorstellen doet, en dat de firma De Brouwer juist dezelfde propositiëo doet. Deze laatste wil ook, van den kant der stad, een kontrakt van langen.duur bekomen. Binnen dertig jaar zal men zoodanige ver beteringen aan openbare verlichting uitge vonden hebben dat het dwaas en dom wezen zou, zich voor zulk een lan? tijdsbestek, banden en voeten gebonden, aan vreemde gasbrouwers over te leveren Volgens hetgeen wij vernomen hebben zijn er een achttal Yperlingen, allen groote nij- veraars, die zullen soumissionneren voor'de exploitatie der openbare verlichting der stad. Bravo! waarom moeten het altijd vreem delingen zijn die alles in handen hebben, wanneer er bier zoovele mannen zijn be kwaam om zulke werken te bestieren. Zothuizen genoeg,zonder dat wij nog zou den moeten verlicht zijn door brugsche zotten Het is op Zondag 18 December dat de maatschappij De Viaamsche Ster hare tweede vertooning geeft, op stadsschouw burg en bestaande in op algemeene vraag Drama in 5 bedrijven en blijspel met zang in 1 bedrijf. Het zal weeral eene schoone vertooning zijn, die de sterrelingen zullen geven. Men kan zich abonneren bij K. Deweerdt, Rijselstraat, Yper. BERICHT. Het jaarlijksch banket gegeven ter gele genheid van Ste Barbara zal plaats hebben Zondag 4 December ten 1 1/2 ure. Het is heden zaterdag dat onze kampioen den kleinen Vanderstuyft te New-York zal ontschepen, vrijdag nacht 18 November uit Parijs vertrokken, heeft hij in den Haver, den schoonsten stoomboot die er bestaat, na- menlijk De Savoie genomen die gewoon lijk 44 kilometers per uur aflegd, om in 6 dagen en eenige uren den Atlantischen oceaan over te steken. Het is te 'New-York dat onzen kampioen voor de tweede maal met 5 andere Europeanen den wereldbe- roemden wedstrijd der 6 dagen koers gaat bekampen tegen de Amerikanen reeds ver leden jaar maakte hij schoonen indruk op het volk, die niet opgehouden hebben van zijn kontrakt te doen vernieuwen om dit maal met een betere uitslag bekroond te zijn. Nog 10 dagen scheiden ons van den grooten dag die de 6 dagen koers1 voorafgaat welke den 5 December is. Wij zullen onze lezers den volkomene uitslag van al de ren ners, met de dagelijksche afstand afgelegd op de hoogte houden in het blad van lo December. De wielrijders die verlangen eene kaart te bezitten van den Belgische Wielrijdersbond om vrije ingang te hebben in Frankrijk moeten zich wenden tot den sekretaris der velo-club, Fritz Vanderstuyft, Kaaistraat N" 3. Da prijs als lid is twee franks! waarvoor men eene kaart, eenen maande- lijkschen journal en een boek bekomt die u al de voordeelen uitlegd die men als Bonds lid kan genieten. La tournée Frédéric AGHARD, dont la réputation n'est plus ft faire et que l'on est habitué k applaudir dans toutes les pièces qu'elle représente, viendra lundi 5 décem» bre, nous donner une représentation de comédieen trois actes.de MM. Georges Beer, Dehère et Guillemaud, ie grand succès du tbédtre du Palais-Royal. Cette pièce, dont plus de 200 representations n'ont pas épuisé la vogue, est une comédie de la gaieté la plus folie, mais en raême temps une pièce que tout ie monde peut voir, car dans ses scènes les plus hilares, jamais un mot, jamais une expression ne vient chequer le goftt le plus sur, l'esprit le plus timoré, et interprêtée par un ensemble d'artistes choisis avec soin par M. Frédéric ACHARD, cette représentation ne peut qu'obtenir le plus grand succès. Schietingvan Maandag 21 Novemb. Veranderlijk blazoen. Hoog getal. Vannieuwenhuyse E. 20 25 11 25 81 Laag getal. Mahieu Louis 3 1116 Schieting van 24 November. Naar de Cartons. Vandevyver A. 15 25 20 20 25 105 Fol J. 25 25 15 25 10 100 Legon E. 20 15 20 15 25 95 Vermeulen H. 15 25 15 20 20 95 Froidure R. 15 15 15 20 25 90 Poelemans D. 15 20 15 15 25 90 Pinteion M. 20 15 15 15 25 90 Ommeslagh R. 15 25 15 20 15 90 Butaye A. 25 5 15 15 25 80 Gaimant A. 25 20 25 15 85 Burgho A. 15 25 15 15 10 80 van den 18 tot den 25 November 1904. Geboorten. Dovolder, Ivonna, Zonnebeke steenweg. Domarle, Gabriela, Studentenstraat. Claeys, Maria, Esplanade. Schoonheere, Ivonna, Kanonstraat. Notebaert, Andreas, Greote Markt. Gequiere, Augustus, Neerstraat. Mattelein, Adriana, Zonnebeke steenweg. Coflyn, Robertus, Zaalhof. Castelein, Camilius, Frezenbergstraat. Faes, Bertha, Pennestraat. Huwelijken Vanderbregt, Henricus, olieslagersgast, en Witdouck, Albertina, dienstmeid, beiden te Yper. Coopman, Augustinus, langzager, en Van- acker, Elodia, kantenwerkster, beiden te Yper Willems, Franciscus, sergeant bij het 3* linie regiment, en Odent, Evelina, kleermaak ster, beiden te Yper. ag-v-Mi I ste de i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2