VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Achttiende jaar. Zaterdag 3 December 1904. Nummer 49. Bericht. STUDIEKRING UITGEBREID HÖOGER OUDERWIJS Het Oude Vlaamsche Volkslied. Overdragers. DE GASKWESTIE. Eene bladzijde uit onze geschiedenis. Neerstige Lieden. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 8.00 fr. per jaar voor dea bulten. 8 50 fr. yoor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden i fr. Annonoen: 15 cent }t drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per Jaar of per maand. 5 centlemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. por 100 Alle berichten v&a verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dos er gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- gtede dis voor het buitenland worden ontvangen door den OfSce de Publicilé, Magdalanastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij OB onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Alwie een abonnement neemt voor gansch het jaar 1905, ontvangt het blad kosteloos van den dag der in schrijving tot nieuwjaar. AFDEELING YPER Gedurende de Kerstvakantie Voordracht van den heer IVi, VERKEST. ONDERWERP logangsprijs fr. O 75. Te beginnen den 8n Januari 1905 Leergang van den heer Rafaëi PETRUCCI Algemeeae geschiedenis der kunst. Zes voordrachten met lichtteekenimgen. logangsprijs voor niet-leden: 4 frank. Onze lezers weten dat zich een groep Yperlingen gevormd had, die wilden probeeren de levering van het verlichtingsgas te Yper te on dernemen. Die heeren hebben zich gericht tot het stadsbestuur met het doel kennis te nemen van het lastkohier. Het stadsliestiioï" heeft zich niet eens gewaardigd te ant* woorden Zóó is 't besloten op voorhand, wat er zich moge voordoen, de gasproduktie toe te staan aan M. De Brouwer. Heden zaterdag vergaart de ge meenteraad, en in eenen waai en een draai zal 't spel geklonken zijn. Zoo speelt men onze belan gen! En intussclien slapen de Yperlin gen dat ze ronken! Sedert een drietal weken slaan regelmatig alle klerikale bladen de grosse-caisse over •hetgeen ze noemen het groote schandaal in Frankrijk, wij willen zeggen de feiten van bespieding en overdragerij die, naar men zegt, in het Pransche leger zouden in zwang zijn. Onze lezers weten wat er gebeurd is. Een ordonnantie-officier van generaal André, ka pitein Mollin ontving sedert gewissen tijd inlichtingen over een aantal officieren. Deze inlichtingen werden hem verstrekt door den heer Vadecard, secretaris van het Grand Orient de France, dit is: van de hoofdgroep der Fransche vrijmetselarij. Op zekeren dag is de oppositie erin gelukt eeDen hoofdsekre- taris van het Orand Orient uit te koopen. Brieven van kapitein Mollin aan den heer Vadecard werden aldus tegen gel 1 overge leverd aan eenen volksvertegenwoordiger, die ze in de Fransche Kamer voorlas. En generaal André nam zijn ontslag. Verklikken en bespieden is nooit schoon. In het geval der Fransche regeering even wel is de gebruikte handelwijze ook niet te looven, maar toch te verontschuldigen en in zekere mate te verrechtvaardigen. De zaak Dreyfus had nog voor weinige jaren getoond aan welke handen het bevel van Frankrijk's leger was toevertrouwd. De Etat-Major ofte staf was vol officieren die gingen hun orders ontvangen bij den pater- jesuiet Dulac. Schriftvervalsching en leu genachtige getuigenis waren er aan de mode, De ongehoordste spitsboeverijen werden er jaren laDg éen na éen gepleegd om iemand plichtig te maken wiens eenig misdrijf daarin bestond dat hij van Israëlitische afkomst was. We zagen ronl denzelfJen tijd eenen geest van klerikale" omwenteling heerschen; offi cieren randd n te Auteuil den voorzitter der republiek aan, en de nationalist Deroulède maande generaal Roget aan naar het Ely- seum te trekken om er M. Loubet uit te jagen. Had generaal Roget gedurfd, en was dan zijne onderneming geslaagd, dan zouden zeker van 's anderendaags af, de drie vier den der hoogere officieren zeer gretig ge trouwheid gezworen hebben aan den nieu wen klerikalen diktator. Eeaigeu tijd daarna, tijdens de uitdrijving der kloosterlingen in Bretanje weigerden officieren te gehoorza men aan de bevelen die hun werden gege ven, en de krijgsraden waarvoor ze gedaagd werden spraken ze vrij't geheele offi cierskorps was verpaapst in merg en beeD. Admiraal de Cuverville droeg de vloot der Fransche Republiek op aan Sint Micltiel, en de kolonel van een regiment in Vendée deed gedurende de maneuvers de republikeinsche driekleur vervange a door de vlag der Bour bons. Het leger werd in Frankrijk cene macht buiten en boven het volk geplaatst, ja zelfs legen het volk gericht. Is het dan te verwonderen dat het Minis terie v-n verdediging der Republiek eraan gedacht heeft, wat zuivering te brengen in die Augiasstallen? Is het te verwonderen dat mannen die de taak op zich had geno men, de Fransche instellingen te ergwaren voor aanslag en verraad, getracht heeft op de posten van vertrouwen liefst geen man nen meer te benoemen die maar uitzagen naar de eerste de beste kans om te kunnen aanslag en verraad plegen? Zoudt gij zelf, lezer, iodien gij moest vriezen voor bandie ten, graag eenen luitenant der bende gelas ten met de bewaking van uw nachtslot? Is het dan te verwonderen dat bijvoorbeeld kapitein Mollin bij M. Vadecard zich ging inlichten om te weten of de officier dien men wilde benoemen op een der voornaam ste militaire posten van Parijs, wel het vertrouwen van het Republikeinsche minis terie verdiende? Tweemaal reeds in Frank rijk is de republiek bezweken onder den aanval der legerchefs; de eerste maalden 18en brumaire onder 't bevel van Napoleon I, den tweeden keer den 2en december, door toedoen van Napoleon II Had generaal Bou- langer het gedurft den 146n Juli 1888 had hij 't waarschijnlijk een derde maal kunnen doen, en zelfs generaal Roget in 1900 had kans op welgelukken. Was het dan geen tijd voorzichtigheidsmaatregelen te nemen Gij zult nu zeggen, lezer, dat het goever- nement andere middelen had om zich in te lichten, dan het Grand-Orient te rade te gaan. Daarin evenwel zijt ge mis. De twee derden en meer der generaals en kolonels waren en zijn nog deels vijanden der repu bliek, en in hunne rapporten over de offi cieren waren het zeer algemeen de repu blikeinen die slecht waren aangeteekend. Het was noodzakelijk zich tot een andere bron te wenden, om eenigszins de waarheid te kunnen weten. Overigens, van eigenlijke verklikking, en van wat daarmede samengaat, van sluiksche en valsche beschuldiging is hier geen sprake geweest. De anti-goevernementeelen zelf bekennen dat ten minste de negen tienden der fiches die kapitein Mollin opmaakten de zuivere waarheid behelsden. Zouden offi- cieele opgaven wel kans hebben op meer nauwkeurigheid Alles goed en wel, kuut gij mij zeggen, iëzer, maar de verslagen der loges waren geheim. Dit is waar, o beste lezer, maar waren de berichten waarmede de regiments- hoofden seiert dertig jaar de republikeinsch- gezinde officieren hebben weten te benadee- ligen dan niet ook en even geheim Het is wel zonderling sedert eenige jaren telkens te hooren schreeuwen over vrijheid- schennis en overdragerij door menschen wier heele leveD, doel en streven bestaat in de wurgerij van elke vrijheid, in 't inrich ten en bevorderen van afspieding en over dragerij onder alle vormen en op elk gebied... Maar genoeg voor dezen keer. De vol gende week komen we daar breedvoerig op terug. ZIM. Sinds het afschaffen van het kerkelijke gezag van Rome zagen wij onze nationale instellingen ten uiterst door de bisschoppen en priesters aangevallen. Zij brachten het zelfs zoo verre dat er in 1879 sprake was, aan alle betrekkiogen tusschen Rome en Belgie een einde te stellen. Iedereen herinnert zich geheel goed den hatelijken brief van Mgr. Keesen, thans nog senator voor het arroudissemeot Hasselt, waarin hij al de katholieken tegen onze grondwet aanhitste. Dit gaf aanleiding tot de volgende ver klaring van Leo XIII: Deze aanvallen zijn nadeelig voor Belgie, zij zijn het evenveel voor c'e kerkmen kan ze niet goedkeuren en moet zulke handeling laken De Belgische grondwet is eene over eenkomst die eerlij k moet uitgevoerd wor den daar ze aan de Belgen eene halve eeuw rust gegeven heeft; ik zieniet waarom men er veranderingen zou willen aanbrengen, nog zelfs begeeren. De Belgische katholieken moeten zich dus niet alleenlijk onthouden van deze grondwet aan te vallen, maar zij moeten ze verdedigen. Deze documenten werden voorgelezen in de Kamer den i3 November 1879 door Frère Orban, toen minister van Buitenland- sche zaken. Reeds langen tijd is sindsdien vervlogen. Onze oude strijders herinneren zich nog deze gebeurtenissenhet is echter noodza kelijk dat de jongere, die zich tot nieuwe strijden gereed maken, een weinig onze par lementaire geschiedenis leeren kennen. Wan neer men hun al de ellende, welke twintig jaren van dit klerikaal bestuur ons bezorgd heeft, voor oogen zal leggen, zullen zij beter de dringende noodzakelijkheid der eenheid van al de verdedigers der vrijheid gevoelen, om het klerikalismus tegen te werken. Onze inwendige twisten hebben ons reeds te veel gekost. Heden nog is het Belgisch gouvernement in de handeu der bisschoppen, waarvan onze ministers slechts de onderda nige knechten zijn, en in i904, leert men nog het volgende in onze offleieële scholen, en dit met de toestemming en medeplich tigheid van den minister van openbaar on derwijs Onze grondwettelijke vrijheden zijn slechte grondbeginsels, kiemen van onlusten en van sociale ontbinding, (getrokken uit het boek van priester Bataille in voege na- mentlijk Tn het koninklijk atheneum van Luik); Onze grondwet bevat verderfelijke grondbeginsels (idem) De Wettelijke macht staat onder de kerkelijke macht (idem). De vrijheid van denken mag niet ver oorloofd worden in eene samenleving die een weinig haar behoud behartigt (idem). De autodafés waren stichtende voor stellingen. Men wil ons dus de steliing der papen op dringen: de pauselijke vlag b ven de natio nale vlag, de kerk boven het gouverne ment, het syllabus boven de grondwet! Belgen 1 Zult gij dit laten gebeuren? Neen, reeds in de laatste kieziogen hebt gij uwen wil doen uitschijnen Het kleri kaal besluur moet en zal een einde nemen. Wij hebben voor taak genomen de waar heid te doen uitblijken; trots alles zullen wij aan ons woord trouw blijven. De katholieke regeering is in doodstrijd en wanneer wij deze zullen omvergeworpen hebben, zullen wij niet roepen zooals onze hedendaagsche meesters toen zij aan het bewind kwamen: Er zullen tranen zijn en tandengeknars. Neen, wij willen slechts vrijheid, vrijheid voor iedereen. Het recht te denken, te spre ken en te handelen zooals men het gevoelt, zonder zich bloot te stellen aan vervolgingen van welken aard ook. Deze week hebben vier vergaderingen plaats gehad van de Kamer der Volksverte genwoordigers, den dinsdag, woensdag, don derdag en vrijdag. Op niet ééne van die zittingen was onze ijverige vertegenwoordiger, M. Golaert op zijn post 1 Onze lezers weten misschien ook dat de burgemeester van Yper aangesteld is tot verslaggever over 't eerstvolgend budget der binnenlandsche zaken. Welnu, die commis sie is deze week tweemaal bijeengekomen, en de verslaggever M. Golaert is er nooit verschenen 1 WEEKBLAD EN

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1