DE KINDERDOKTO VADER CATS M. Van Merris. STADSNIEUWS. Onbevlekte ontvangenis. De kiezing is voorbij, De comedie begint!! Monopolium. Sinte Cicilia. Sportleven. Tournees Frederic ACHARD. Vlaamsche Ster. W eldadigheidsgesticht. Maatschappij Kr uisboogsch a iters. Maatschappij Burgerwacht Poperinghe. Maar, 't is ook waar, men kan niet alles tegaar even goed doen. Er is immers werk genoeg hier voor M. Colaert, om de weg- maffeling der gaskwestie te bewerken, en ook, in zijn openbaar en privaat leven het jubilaeum der onbevlekte ontvangenis deftig voor te bereiden. Wij hebben deze twee laatste weken niet minder dan acht brieven ontvangen uit Brussel, ons vragende of er geen middel uit te vinden was om onzen volksvertegenwoor diger den heer Van Merris eindelijk eens tot zwijgen te brengen. Sedert de heropening der Kamer doet onze afgevaardigde niet anders meer dan door ellenlange redevoeringen, de werkzaamhe den van de Kamer te stooren. Hij spreekt over alles mee, over echtscheiding, gods dienstig onderwijs, hoppekwestie enz. 'T genie van onzen Poperinghenaar bestraalt als een lichtbaken de gansche wetgevende vergadering. De verledene week is de gansche Kamer verbaasd geweest, en verslagen, door de welsprekendheid van onzen heer Van Merris: Priester Daens was in woordenwisseling met M. Hector Denis. Opeens stond M. Van Merris recht en zei Atschi 1 Algemeene ontroering. Priester Daens keerde zich, onthust en uit zijn stuk gesla gen naar hem om, en weer zei hem M. Van Merris: Atschi En M. Daens heeft voor dien dag het woord niet meer durven nemen. Men heeft deze week te Yper een briefje rondgestrooid, ons waarschuwende dat toegewijde damen ous zouden komen bezoexen, el* in ztjn huis, en ons zouden komen een beroep doen op ons geloof en op onze mildheid. Wij weten allen wat dat zeggen wil. Men zal twee lijsten opmaxen. De eene van de menschen die gaarne hunnen penning aanbrengen voor een nieuw huidemonument aan de menschelijke geestestraagheid, en de andere van menschen die niet graag mee doen aan de nieuwe politico-godsdienstige trommelslagerij. Die tweede lijst zal bijzonder goed verzorgd zijn. Wie op die lijst staat, en geerne brood of sloten, lintjes of kaneel verkoopt, zal 't bezoek krijgen van diegene onder de toe gewijde dames die gewooniijk zijn winkel bezoekt. Wat hij niet zou willen doen voor de onbevlekte moedermaagd, zal hij niet durven weigeren aan de dame die hem ge woonlijk zijne waar afkoopt, en aldus zal, door eene botte en onbeschaamde drukking het getal aanbidders der onbevlekte maagd aangroeien... en het bedrag der openbare inschrijving meteen. Er zijn zooveel menschen die eene kaars branden voor den duivel... Nu zullen er veel menschen zijn, die met bitterheid in de ziel eene scnijf zullen uitlangen voor Onze Lieve Vrouw Onbevlekt. Maar wie zullen de edelmoedige dames zijn, die ons, elk in zijn huis, zullen komen leeren hoe duur het ons kosten zou, onze eigene overtuiging te handhaven? Zuilen het dames zijn die hebben ontvangen zonder zonde, of gezondigd zonder ontvangenis of.... gezondigd met ontvangenis Maar dat geeft niet. Aan Maria Magdala werd ook eene mooie plaats ongeruimd in 't hemelseh Simeon dewijl ze veel bemind had. Artikel 14 van de grondwet zegt: er is in België geene staatsreligie. En artikel 15 dat daarna komt, zegt Niemand kan gedwongen worden tot het beoefenen van eenen eeredienst. Het is krachtens die artikels der grond wet dat de geme nteraad vad Yper besloten heeft officiéél morgeu zondag deel te nemen aan de politico godsui«ustige betoogthg van de vl-kselooze Devtekxiug. Het is krachtens die artikels der grondwet dat de stadsheambten van ambtswege zul len verplicht worden deel te nemen aan die manifestatie. We zijn in de twintigste eeuw. Yper is eene stad ver afgelegen van de centrums. Maar als het hier gebeurde zich nog elders voordoet, dan zal er toch, hoop ik, wel iemand in de linkerzijde gevonden wor den, die den minister van Binnenlandsche zaken zal mogen of durven ondervragen over die verkrachting onzer fondamenteelste verordeningen Voor de inning dervrijwillige aal moezen gestort voor het geloofspunt van den vlekkeloozen onzin, is naar men zegt, een onderkomiteit tot stand gebracht. Uit menschelijk opzicht houdt het komiteit zijne ledenlijst geheim, 't Schijnt evenwel dat de zittingen gehouden worden in een huis van de Rijselstraat, waar men photographies zal vervaardigen van 't opgerichte standbeeld, en dat daar ook de bestuurder zal bijkomen van zeker weldadigheidsgesticht, en de moe der overste van een onlangs erg berucht ge worden klooster. Men neemt in't komiteit slechts specia listen aan.... in zake van onbevlekte ont vangenis. Ten allen tijde waren hier in Yper de feestdagen vroolijk gevierd, timmerlieden, kleermakers en kleermaaksters, smids, enz. vermaakten zich dezer dagen met bijeenkom sten, deden een uitstapje 's namiddags met muziek aan 't hoofd en legden bezoek af bij hunne vrienden de herbergiers, om alzoo hun een daguurtje te laten verdienen. Maar nu heeft onze volksvriend burgemeester Colaert er anders over beschikt. De herbergiers die gewoonlijk 's avonds bal gaven, hadden zich voorzien van bier, eetwaren enz. den kende nogeens een stuiverken te winnen, er waren er zelfs die afflehen hadden doen aan plakken om het dansfeest aan te kondigen, en hunne muzikanten waren gevraagd. Ja, maar halte la! Colaert est lal 'S namiddags ging er een politieagent rond om te laten weten, op bevel van den burgemeester, dat het streng verboden was muziek te spelen, te zingen of te dansen. Hoe verwonderd waren al die herberg- bazen zulk nieuws op het laatste oogenblik te vernemen 1 zij begaven zich naar het stad huis, maar ja! gij zijt er wel mede. De bur gemeester was in vergadering en niet spre- kelijk, zij moesten bij den commissaris van politie, daar waren zij ontvangen gelijk eenen hond in een kegelspel en buitenIs het niet proper. Die mannen die vóór de kie zing u alles beloofden, benemen u, herber giers, winkeliers, het stukje brood dat gij op zulke dagen verdienen kunt. De smidsbazen waren zondag 11. bijeenge komen, denkende eens goed Sinte Eloi te vieren, met feesten in te richten op m aadag 5 December en aan de Yperlingen herber giers en neeringdoeners eenig geld te laten verdienen, er waren reeds 250 inschrijvers van deelnemers tot dit feest dat bestond uit: 's namiddags algemeene bijeenkomst ten 3 ure, stoet met muziek rond de stad en hier en daar een pintje te drinken, ten 7 ure, fakkeltocht met muziek, ten 9 ure, avond maal en dansfeest en ten 12 ure groote tom bola voor vrouwspersonen gegeven door den heer voorzitter Joseph Didier-Meurin, die er een handje van heeft om zulke vrienden bijeenkomsten in te richten. Maar ongelukkiglijk, M Jules Rotiers,ge zonden door M. Didier naar het stadhuis om aan den Burgemeester 't programma te laten zien en permissie te vragen, was ont vangen zooals de anderen M. Colaert was niet sprekelijk en men zond hem naar den commissaris van politie, deze heeft hem den tijd niet gelaten het feestprogramma aan te bieden, zeggende dat het een formeel verbod was van te dausen of muziek te maken zoowel binnen als buiten huize, en daarmede mocht M. Rotiers vertrekken en het pro gramma der feesten vernietigen. Zoo verre zijn wij geland. En het zal nog al beteren wacht maar tot karnaval.... niet meer maskeren, geen gezang, geen muziek, en dit al ten nadeele der brouwers meer, herbergiers en neringdoeners. Yperlingen gij hebt u laten foppen door valsche Deioften wanneer zij u ve stem heb ben komen afbedelen, en gij zijt er het slachtoffer van. Dit jaar heeft ons gemeentebe stuur de dans- en muziekpartijen verboden, die volgens oud gebruik samengingen met de feesten van Sinte Katelijne. 't Volgend jaar zal menzeker weer andere openbare feestelijkheden be letten.... in 't belang der openbare zedelijkheid. Alle openbare vreugde, alle uiting van levenslust bij het volk wordt alzoo versmacht. Ons Yper wordt een klooster. En intusschen: In een krankzinnigen gesticht worden ongelukkige meisjes zwan ger; In een klooster te Yper, wordt een tweeling geboren In een klooster te Yper komen er feiten aan 't licht vanliefde on der meisjes; Op de vestingen van Yper bemerkt men nu en dan eens toenaderingen tusschen ongelijke personen, waar onder gekruinden En Flamidaan's discipels worden legio te Yper Zoodat het hier ook al blijkt dat de Godsdienst de eenige en onmisbare waarborg is der zedelijkheid. Zondag laatst vierde de Harmonie der Oud Pompiers, volgens oude gewoonte de naam dag hunner patrones. Ongelukkig zijn wjj dien dag door het we der niet begunstigd geweest, en de serenade die vorige jaren te dier gelegenheid aan den knappen muziekmeester, M. H. Moerman, werd gegeven, heeft dan ook niet kunnen plaats hebben. Niettegenstaande het onophoudend rege nen, was er toch veel volk in de zaal voor 't Concert-promenade, al de stukken zijn op perbest uitgevoerd geweest: onze tegenstre vers zelf hebben zulks moeten bekennen, daar waren er nog al tamelijk wel tegen woordig. 's Namiddags om 11/2 ure was er een maal tijd in het hotel de Kasselerij aan welke een zestig leden deel namen. De spijskaart be stond uit vijf soorten heel goed en wel gereed gemaakt, en begoten met een goe glas wijn. Gedurende het feest hoorden wij verschillige zangen en muziekstukken die door de leden op eene meesterlijke wijze gegeven waren. Om 8 ure verliet men de zaal gelukkig eenen vroolijken namiddag te hebben door gebracht. Wij houden er aan Mejuffer Marie Ael- broucq openbaarlijk te bedanken voor die bijzondere zorgen, al de genoodigden zonder onderscheid bieden haar de beste geluk - wenschen aan. Een muziekant. Onzen kampioen Arthur Vanderstuyft is in volle gezondheid te New-York aangekomen alwaar hij zich dagelijks op de piste van Manhatan Beach entraineert om den 5a December de groote koers van 6 dagen te bestrijden. Op den stoomboot La Savoie die de Europeescue rijders overzette is er een smartelijk verlies geweest onder hun klein getal; de genaamde Michael, engelsche kampioen met gangmakers, werd .den twee den dag in volle zee zeer ontsteldmen gaf in het begin weinig acht op den zieke, den kend dat het de gewone zeeziekte was, maar eenige uren later werd den toestand zoo on rustwekkend, dat men langs alle kanten het hart vol had en de drij geneesheeren aan boord, niets sparende om den zoo jeugdigen Michaël te kunnen redden, moesten het den derden dag opgev.,a .aar de koorts meer en meer toenam en hij korts na 5 uren 's avonds den laatsten snik gaf; onnoodig te zeggen wat aaudoenlyk schouwspel het was voor zijne vrienden, maar nog veel schrikkelijker voor zijne jonge vrouw die pas eene maand met hem was in huwelijk getreden; door krachtdadig aan te houden hebben de ners eindelijk het lichaam van hun betre den vriend mogen bijhouden, zooniet JZ] hij in de golven begravende lijkplechiii? heden hebben thans plaats gehad te Brooklift (Greenwood) alwaar den Directeur Porver van Madison voor het lijk een perceel groJ heeft gekocht op het kerkhof te Greenwood Bij acht dagen zal men verder nieuws gevea over de Europeaansche renners. LA CAROTTE, que la tournée Frê DERIC ACHARD doit nous représenter lö lundi 5 décembre, nous arrive avec une dis- tribution de premier ordre. Les auteurs, ont choisi eux-mêmes les ar. tistes, car ils sentaient bien que pour què leur pièce obtiennej le succès considérable qu'elle a partout, il fallait qu'elle fftt jouée avec délicatesse et sans exagération, écueil k redouter. Ils ont assisté a toutes les répéti- tions et n'ont laissé partir la troupe que lorsqu'ils ont été pleinement satisfaits. Du reste, certains des artistes ne sont pas des inconnus pour le public et ont été sou. vent applaudis dans les tournées ACHARD etc., tels que MM. Draquin, Champagne' Kerny, Mmes Jane Mary, l'inoubliable Mómé Crevette, Jeanne Marie-Laurent, Barberot etc. Nous sommes certain qu'une telle inter- prétation sera pour une bonne part dans le succès de la soirée. On peut se procurer des cartes l'avance chez M. Th. Degroote, PI. Vandenpeereboom. Bureaux a 8 h Rideau a 8 1/4. Op Maandag 12 december, Eenige vertooning van lV>lyplièiiie, gegeven door eenen franschen troep vau Parijs. Het is op Zondag 18 December dat de maatschappij De Viaamsche Ster hare tweede vertooning geeft, op stadsschouw burg en bestaande in op algemeene vraag Drama in 5 bedrijven en blijspel met zang in 1 bedrijf. Het zal weeral eene schoone vertooning zijn, die de sterrelingen zullen geven. Men kan zich abonneren bij K. Deweerdt, Rijselstraat, Yper. Verleden week zijn er twee jongelingen uit dit gesticht ontvlucht, Adolf Horemans en Jan Mullebrük Vrijdag zijn zij door de gendarmen te Meenen aangehouden geweest. Schieting van Maandag 28 Novemb. Veranderlijk blazoen. Hoog getal. Jansens Jacques 13 11 11 13 48 Laag getal. Mahieu Louis 2 1115 Schieting van Naar de Froidure R. Decoene G. Gaimant A. Vandevyver A. Fol J. Ommeslagh R. Poelemans D. Burgko A. Vantholl H. Masschelein H. Pinteion M. Vermeulen H. Legon E. 1 December Carlons. 25 25 25 20 20 115 25 25 15 25 20 110 20 20 25 20 .15 100 15 20 20 15 25 95 25 15 15 25 15 95 20 20 20 20 15 15 20 10 25 20 15 20 15 20 20 20 15 15 20 20 20 20 15 15 20 20 15 20 20 15 15 25 15 20 15 15 20 20 15 15 95 90 90 00 90 90 90 85 S1 Ceciiiafeest in de Philharmonie. Luisterrijker en vroolyker dan ooit werd dit jaar het patroonfeest der muziekanten gevierd. Des Zondags was het weder ech' i «gages.i i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2