VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Achttiende jaar. Zaterdag 10 December 1904. Nummer 50. Bericht. STUDIEKRING UITGEBREID HOOGER ONDERWIJS Het Oude Vlaamsche Volkslied. Algemeene geschiedenis der kunst. Algemeen Stemrecht. Openhartigheid. M. Colaert aan den arbeid. STADSNIEUWS. Openbare feestelijkheden. Triestig, Onbescheidenheid. La Carotte. Abonnementsprijs voorop betaalbfcar 3.00 fr. ptr jaar voor d®n buiten. 3.50 fP. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen15 cent por drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureel® dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- ggee die voor het buitenland worden ontvangen doer den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Mon wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij enonderteek end toe te zenden. Artikelen ongateekend of porsonnalitelten bevattende worden niet opgenomen. Alwie een abonnement neemt voor gansch het jaar 1905, ontvangt het blad kosteloos van den dag der in schrijving tot nieuwjaar. AFDEELING YPER. Gedurende de Kerstvakantie Voerdraeht van den heer M. VERKEST. ONDERWERP jngangsprijs fr. 0.75. Te beginnen den 8n Januari 1905 Leergang van den heer Rafaël PETRUCCI Zes voordrachten met lichtteekeningen. Ingangsprijs voor niet-ledeu4 frank. Wederom, voor de zooveelste maal, zal in den huidigen zittijd der Kamer van Volks vertegenwoordigers door zekere leden der linkerzijde, een voorstel tot herziening der grondwet nedergelegd worden, ten einde de inschrijving der politieke gelijkheid te be komen. Het zal wellicht ook wel de laatste maal zijn dat het voorstel zal verworpen worden, want van de meerderheid welke ons land regeert is er geene toegeving te verwachten, voor wat betreft gelijkheid of rechtvaardigheid. In 1906 zal het land uitspraak moeten doen of het nog langer onder de knoet der jeverij en van ons achteruitkruipend minis terie wil blijven? of het volk nog langer wil verstoken blijven van zijn recht? of het nog langer wil medehelpen om het eerste artikel der grondwet Alle Belgen zijn ge lijk voor de wet te verkrachten I En alles voorspelt dat in 1906 de dageraad helder der dan ooit zal voorkomen dat 1906 het jaar zal zijn dat de herziening der grondwet zal gestemd worden, van den triomf van het Algemeen Stemrecht, van den val van de reaktionnaire meerderheid der Kamers, en met haar ook den val voor altijd van ons jevenministerie. Maar op dit oogenblik is het dat de oogen van het gansche land gericht zullen zijn op de liberale partij Het is op dit oogenblik dat de liberale partij eer zal moeten doen aan haar handteeken 1 Het is op dit oogenblik dat de liberale partij den breeden demokra- tischen weg zal moeten ingaan of onweder- roepelijk tot eeuwigen val gedoemd worden. Het is op dit oogenblik dat de liberale partij het grondbeginsel van het Zuiver Algemeen Stemrecht zal moeten door drijven, zonder de eene of andere lapzalf, zonder het toekennen onder het eene of andere voorwendsel van eene bijkomende stem, in een woord de eclite toepassing zal moeten doen van gelijkheid en rechtvaar digheid, van het waar verklaren van dit eerste artikel der grondwet - Alle "Belgen zijn gelijk voor de wet. Het is noodzakelijk dat al de mandataris sen van verschillende schakeeringen onzer partij het eens zijn om het meervoudig stem recht, de wet der vier eerloosheden te doen verdwijnen. Inderdaad, welk is de zaak die op dezen oogenblik het meest de openbare meening bezig houdt? Het is de invoering van een grondbeginsel dat aan eiken burger te gelijke mate het recht zal geven zijne Volksvertegenwoordigers en Senateurs aan te duiden, die wetten moeten maken die voor- of nadeel aan de intresten van het gansche land moeten brengen. Gansch het land, uitgezonderd de aristo- kraten en reaktionnairen, eischt gelijkheid in plichten maar ook in rechten. Het is immers tijd dat het gedaan zij van aan de werkende klas te zeggen: Wij geven U het stemrecht, maar gij zult slechts voor een derde, voor een vierde zelf, tellen, dan wan neer de rijken een eenheid zullen uitmaken Neen, de tijd is daar om het reeds zoo lang hangende politieke vraagstuk op te los sen. Het Volk, het werkende, zwoegende Volk, is moede voor niets geteld te worden, en al de rechten zien toegekend te worden aan diegenen welke er minder aanspraak mogen op maken. Laat ons dus onze eenigste hoop stollen in diegenen welke het bewind in handen zullen nemen in 1906. Laat ons hopen dat er tusschen onze gekozenen geen zullen ge vonden worden die geen klaar besef hebben van den toestand van ons land en zich meer bekommeren om het bewaren van hunnen zetel, dan om de hoogere belangen van het volk Het Zuiver Algemeen Stemrecht maakt deel van een der hoofdpunten van het poli tiek programma van onze partij, en het ware eene ellendige komedie wanneer er geen ge bruik zou gemaakt worden van de meerder heid, om trapsgewijze al de punten van het programma te verwezentlijken. Doch, laat ons gerust zijn en vertrouwen stellen in de toekomst. De liberale partij heeft haar vertrouwen, hare heropbeuring te danken aan hare demokratische beginse len, aan de vooruitstrevende baan die zij nu meer dan ooit bewandelt. In de toekomst zal zij al hare theorieën in praktijk stellen, en het vertrouwen met hetwelk het volk haar nu vereerd heeft, zal zij behouden, trots ook welken hardnekkigen strijd d'andere politieke partijen tegen haar zullen voeren. 1906 zal den triomf zijn van het Zuiver Algemeen Stemrecht, maar ook den triomf, en voor altijd, der liberale partij. Een die er zal tegenvliegen, is de Eer- weerde heer bisschop van Lima (Equator). Verbeeldt u, lezers, dat hij heeft durven eenen herderlijken brief uitvaardigen, waarin er o. a. het volgende staat Ik vraag niet aan mijne priesters dat ze zouden leven als jonggezellen. Ik weet wel dat zulks te moeilijk wezen zou. Weder- keerig evenwel bedoel ik dat ze zouden leren als getrouwde menschen Wat zal die man verloochend en bestraft worden om openlijk verklaard te hebben wat men ook te Rome daar omtrent denkt en.... sedert meer dan tien eeuwen dagelijks in pratijk stelt Deze week heeft de Kamer weer vier vergaderingen gehouden, en niet eenmaal is onze ijverige burgemeester er naartoe ge gaan, juist als de vorige week. In zulke omstandigheden zouden er wel nog andere liefhebbers kunnen gevonden worden, die gaarne tegen 4000 frank per jaar zouden.... stommen ambacht spelen in hun eigen keuken. De openbare zitting van den Gemeenteraad zal zaterdag geen plaats hebben. De Raad zal, in afdeelingen, de voorstellen te onderzoeken hebben, welke het collegie ontvangt, en be trek hebbende op de gebeurlijke vor ming van eene maatschappij tusschen gemeenten. De openbare zitting zal later vast gesteld worden. Het gemeentebestuur heeft verleden zon dag officieel deelgenomen aan het jubilée der onbevlekte ontvangenis. Donderdag laatstleden hebben de officiëele scholen congé gekregen, opdat de kinderen zouden kunnen naar de mis gaan, getooid met het schoon nieuw skapulier dat hun daags te voren officiéél overhandigd was geworden. En de stadsbedienden hebben officieel verlof gekregen dien dag. En in 't klooster der Rousbrugge-damen is er feest geweest, met guirlanden van liebtpotjes in de kapel en een mislukt vuur werk op den koer. In onze officiëele scholen is er verlof voor eiken heiligdag, patroondag of anderen godsdienstigen feestdag. Maar, bij de Rousbrugge-damen, waar men ook de lessen schorst voor Damperieu- re's feestdag, of voor Sinte Klaasdag, of voor onnoozelen kinderdag, worden de kin deren naar de klas geroepen, op onze natio nale feestdagen als den 21 juni of den 15 November. Nietwaar dat de godvreezende lieden ook al het monopolium hebben der vaderlands liefde 1 Daarover weet immers priester Bataille mee te spreken. Wij hebben in ons laatste nummer gezegd en uitgelegd, dat onder voorwendsel van omhaling voor een zoogezegd godsdienstig werk, een erg dwangwerk werd aan den dag gelegd op de neringdoeners en hande laars van Yper. Zeer algemeen werden door die neringdoeners en handelaars onze be woordingen goedgekeurd, maar.... we had den deze week de pijnlijke bestatiging te doen dat dames en jufvrouwen, behoorende tot de huisgezinnen vaa toongevende liberalen van jonze stad, meededen aan dat hachelijke en hatelijke inkwisitiewerk. Wij hadden altijd gedacht dut liberalisme beteekende vrijzinnigheid Monopolium en mysterie I Zeer treurig Wij hebben deze week een strooibriefje onder onze deur gevonden, dat eenige ar tikels opgaf uit de grondregels van de name- Iooze maatschappij De Brouwer en Cu, voor 't geval dat ons stadsbestuur zich zou bepaald houden aan het stichten eener regie tusschen de steden Yper, Waasten en Poperinghe. Die statuten kennen aan dsn heer De Brouwer eene jaarwedde toe van vijf en twintig duizend frank, plus een aandeel van vijftien per honderd op de win sten, zonder aftrek der algemeene kosten, dit wil zeggen op de brutto winsten. Verders zou den heer Do Brouwer nog de helft toekomen van de intresten en wiast- aandeelen die aan het kapitaal zouden verstrekt worden. Maar er is nog iets anders. Wanneer eene naamlooze maatschappij gevormd wordt, geeft zij gewoonlijk twee soorten van aktiën of obligatiën uit De eene zijn kapitaalaktien, of dus stukken die ge tuigen dat de drager der aktie heeft bijge dragen tot het vormen van het kapitaal. In het geval van de maatschappij De Brouwer en Cle, zouden aldus, voor een kapitaal van 1,100,000 frank twee duizend;'twee honderd kapitaalaktien uitgegeven wordeD, ter waarde van 500 frank. Deze aktien geven recht op het krijgen van interest, buiten het aandeel in de winsten. Maar naast die kapitaal-aktien, zou de maatschappij De Brouwer en C'° nog andere aktien uitgeven, namelijk vijf honderd bemfiet-aktiën, die recht geven op het aan deel nemen in de winsten, zonder dat men moet kapitaal storten. Ze worden gewoon lijk gegeven ter belooning van bewezen diensten. Aan wie zullen die aktiën gege ven of uitgedeeld worden? Wij durven er niet eens naar raden. Wanneer, een tiental jaren geleden, te Antwerpen de groote congoleesche bandels- maatschappij ABIR gesticht werd, gaf zij ook een aanzienlijk getal beffifiet aktiën uit. Daarvan werden er duizend cadeau gedaan aan een hooggeplaatst congoleesch persoon. Drie of vier jaar later waren die duizend actiën nagenoeg twee miljoen waard 1 Deze week hebben Fransche tooneelspelers drie bedrijven opgevoerd van een blijspel waar een heele boel menschen malkaar om den tuin leiden dat het een aard heeft, karo- ten trekken als beetwortels. Het vierde bedrijf was vastgesteld op de zen avond. Het is echter uitgesteld gewor den omdat de souffleurs op reis zijn naar Rome, en dat de hoofdakteur René aldus nog niet juist weet welke wijzigingen de H. Geest aan zijn rol wenscht aantebrengen. HET WEEKBLAD I ■nlilll.»V.Mi—... 1-. ^.1. in - ...li .1 ■«HMH EN asaSê®*

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1