DE KINDERDOKTO» i ïOVISIETKAARTEN Les Crochets du père Martin Beschaving der Volkeren. Confiteor STADSNIEUWS. De Gaskwestie. Vlaamsche Ster. VADER CATS Fransch tooneel. Sportleven. GRAND CONCERT Maatschappij Burgerwacht Hij geneert zich niet om te zeggen het geen hij denkt over de katholieken, en bij gelegenheid om te roepen A bas la calotte Overigens, om zekerder te zijn dat die tries tige kadee niet langer ten uwent als hout bewerker zal dienstig zijn, zal ik Madame de prinses d'Ar.,.,.. verwittigen over het gedrag van N Een katholiek, die u reeds dienst bewezen heeft. A. M.D. G. Japan en Rusland zijn in oorlog. De rooftochten hebben aanvaDg genomen. De doodendans is aan den gang 1 Havens worden gebombardeerd en steden platgeschoten. Paleizen, fabrieken, hutten en stapelhuizen worden tot den grond afgebrand kunstwerken en rijkdommen vernield. Men maakt jacht op elkanders schepen schepen van millioenen waarde worden in den groDd geboord, of men doet ze met man en muis in de lucht springen en zulke feiten worden als heldendaden geroemd nu opgehemeld. Snelvurende kanonnen braken uren in 't ronde verderf en vernieling uit; verbeterde repetitiegeweren verspreiden het doodend lood in alle richtingenblanke wapens belas ten zich met harten te doorbooren en koppen te klieven kortom, de meest verschillende tuigen worden aangewend om in de kortste mogelijken tijd het grootste getal menschen tot lijken te slaan. De moorderij, de ofBcieële moorderij tus- schen twee groote mogendhedende slach ting tusschen lieden die malkander niet eens kennen, die nooit persoonlijken wrok tegen elkander gehad hebben. Dat is oorlog Dat is de beschaving der verlichte twin tigste eeuw De handel van geheel de wereld gestremd, belangrijke nijverheidstakken ten onder ge bracht, tienduizendtallen van arbeiders zon der werk en dus weldra zonder brood levensmiddelen oogenblikkelijk tot ongewoon hooge prijzen opgejaagd, en als weerbots derhalve een schandige belasting op het voed sel van geringen man en kleinen burger en boven dat alles milji enen menschen in doo- den onrust; liefievolle huisvrouwen tot weduwen, en brave kinderen tot weezen ge slagen kloeke frissche jongelingen tot mon sters verminkt; zonen tot prooi der wormen, ouder broeders tot prooi der visschen gesme ten teerbeminde en geliefde wezens met haast in 't gros, met strijd om ter meest naar de eeuwigheid gestuurd. 't Is de oorlog7 Is de be scha-ving Keizers en Ministers, die met gloedvolle redevoeringen tot den strijd aanzett :n, maar toch voorzicbtigshalve, 't huis blijven om ook niet te moeten vechten; generalen en admi ralen, die hun soldaten moord, doodslag en vernieling aanvurenen, o bittere spotternij Bisschoppen en priesters dienaars van een God van liefde en verdraagzaamheid die den zegen van de allerhoogste voor hun wa pens, voor hun leger, voor hun natie durven afsmeeken 1 D&t is nog al oorlog Dat alles zien we sedert maanden en maanden gebeuren.Denvreeselijken en gruw- zamen geesel der wederzijdsche slachting 1 En zeggen dat al de rampen, welke we dagelijks lezen en vernemen, door een kracht dadig optreden der verschillige mogendhe den kunnen belet worden. En dat de verte genwoordigers der meest beschaafde staten zulks niet willen doen 1 Wy noemen het spottenderwijze bescha ving In waarheid verdiend dat volgend, menschentergend en gruwelijk schouwspel geen anderen naam danbrandmerk en bloedschande van 't menschdom In ons voorgaand nummer hebben wij eene erge dwaling begaan. Wij hadden ge zegd dat onze volksvertegenwoordiger M. Colaert niet een enkelen keer naar de Kamers geaaan was, even weinig als de week te voor. Maar dat was eene dwaling, en wy be kennen ons kwaad. In der waarheid is M. Colaert toch eens naar Brussel gegaan, namelijk den vrijdag. Maarbij is niet verder geraakt dan in het bureel van de kwestuur, waar hij zijn maandgeld als dépnté is gaan ou- strjjken. Ha! Renéll Hebben wij niet gezegd, drie maan den geleden, dat het door M. Colaert en zijne medeplichtigen vast besloten en aangegaan was, kost wat kost en trots alles de levering van het stads- gas toe te kennen aan MM. De Brou wer en Cle Hebben wij niet hooren zeggen dat een gemeenteraadslid heeft laten van zijn lippen rollen dat de overeen komst tusschen de stad en de Brug- sche firma reeds geteekend was den dertienden November Hebben we ook niet anderzijds ver nomen dat reeds maanden en maan den vroeger voorloopige verbintenis sen aangegaan geweest zijn? Heeft iedereen niet gevoeld dat de zitting van den gemeenteraad, waar de heeren D'Huyvetter en Sobry een woord aan den burgemeester dosten tegenspreken, niets anders was dan eene op voorhand bijgelegde comedie Ha! Enfants terribles, zei advokaat Bu- taye, toen hij sprak van de heeren Sobry en D'Huyvettere. Hij was mis. 't Waren slechts figu ranten-ruziemakers. Maar M. Canepeel is een echte en fant terrible geweest, wanneer hij, met de rechterhand op het hart ver klaard heeft dat hij het niet geweest was die het minste had uitgebracht over eene kwestie.... die M. Colaert zelf beweerde sedert een jaar tot het openbaar domein te behooren Het is op Zondag 18 December dat de maatschappij De Viaamsche Ster hare tweede vertooning geeft, op stadsschouw burg en bestaande in op algemeene vraag Drama in 5 bedrijven en blijspel met zang in 1 bedrijf. Het zal weeral eene schoone vertooning zijn, die de sterrelingen zullen geven. Men kan zich abonneren bij K. Deweerdt, Ryselstraat, Yper. La Tournée Artistique Parisienue E. CLAÜDIORE viendra le Jeudi 22 Dé- cembre donner une représentation théa trale, au théatre d'Ypres. Le spectacle est composé comme suit LA FEMME conférence comique de Grenet-Dorncourt. drame en 3actes de E. Cormon et E. Grange. Les personnes voulant passer une bonne soirée A la fois agréable et intéressante, se donneront certainemeut reniez-vous, h ce spectacle de lr ordre et de Familie. Prix des places; 1® 2 fr. 2C 1 fr. 3* 50 c. On peut se procurer des cartes a l'avance chez Th. Degroote, Place Vandenpeereboom. Vervolg der zesdagen koers te New-York. Wij hebben onze lezers tot de 90® uur den uitslag kunnen geven dezer groote koers met 2488 kil. voor de twee eerste équipen wij zijn nu in den 5® dag geheel den nacht heb ben Gongolz-Petit-Breton onophoudend spur ten gedaan om den toer in te winnen die ze sedert 48 uren verloren waren te vergeefs losten ze elkander af en na 10 uren lang gezwoegd te hebben bleven ze dezelfde plaats bekleeden. De 100'uur geeft: Stol-Vanderstuyft, Root- Dorlon 2751 kil. 928 m. Gongolz-Petit- Breton, Samuelson-Williams met 1 toer ver lies Turville-Metling, Krebs-Fogler, Kee- gan-Logan, met 2 ronden achter. Dussot- Mazan, Palmer-Agraz, Limber-Downing met 3 toeren. Aan de 106* uur is er geen veran dering gekomen en de twee hoofdmannen hebben 2900 kil. 200 meters. De 112® uur heeft 3054 kil. 760 m., de andere met dezelf- *de verachteringtusschen de 114® en 116' uur was er gedurig strijd om weg te vluchten de gramschap der Amerikanen was zoo groot omdat ze de kleine équipe Stol-Vanderstuyft niet konden inhalen, alsdat Keegan zich vrijwillig op Stol liet vallen, deze laatste viel Keegan medeslepende, er bestond seffens een gevecht onder beide loopers 't geen de politie verplichte tusschen te komenKeegan kreeg een boet van 300 fr. Aan de 116'uur deed Vauderstuyft een uitmuntende voorsprong hij snelde er van onder als een pijl uit de boog, aangemoedigd door de massa reeds had hij drie vierde van een toer voor, maar Stol te lang wachtende van hem aftelossen, ziet zich opnieuw ingehaald door Root-Dorlon, gedurende deze geweldige vlucht heeft Gon- golz nog een toer verlorenDe 120' uur Stol- Vanderstuyft.Root-Dorlon 3265 kil. 300 m., Samuelson-Williams met 1 toer, Gongolz- Petit-Breton, Krebs-Fogler, Keegan-Logan met 2 toeren. Limberg-Downing, Turville- Metling, Dussot-Mazan met4 toeren. Palmer- Agraz met 12 toerenDe nacht komt aan en hoe verder wij komen hoe meer de loopers blijken beginnen geven van vermoeienis. GoDgolz-Petit-Breton, die favori gekend waren trekken slecht aangezicht alsook Mazan-Dussot die het aan de 129® uur opge ven De 130e uur de twee equipen aan de kop, hebben 3517 kil. 960 m., Vanderstuyft bevind zich in een staat van frischheid die ongeloofbaar is nooit zou iemand kunnen aannemen alsdat dat klein ventje op een piste van 165 meters draait gedurende 5 dagen en half. Do europiaansche équipe heeft hoop dit jaar te gelukken voor de 1® pry's; sedert deryders opvolgend het opgeven is het Vanderstuyft die het succes der koers uitmaaktzonder hem zou ze heden geen intrest hebben. Palmer-Agraz verlaten de koers aan de 136® uur. De 137® uur geeft Root-Dorlon, Vanderstuyft-Stol 3694 kil. 987 m. De laatste uren zijn nakend en zoo als te voorzien was bracht men geen verande- ringin het klassemental de pogingen inge spannen om een toer voor de eene of andere équipe in te winnen bleven vruchteloos, nog nooit heeft de strijd zoo hardnekkig bestaan dan dit jaar nog nooit heeft de ontvangst zoo groot geweest en niettemin M. Porvers zijne plaatsen verdubbelde sedert 2 dagen, is het paleis altyd propens vol, met honderde personen worden aan de deur gelaten bij gebrek van plaats op het einde der koers bewaken de rijders eikanderen de minste poging om weg te loopen is beantwoord met geweld in spurt, alles bleef vruchteloos voor Gongolz en Petit-Breton of anderen want de twee équipen aan de kop waren te frisch om hun te laten inhalende Amerikanen in vitesse sterker zynde als Vanderstuyft-Stol en bijzonderlijk Root, hebben zich uitmuntend getoond aan hun is zonder tegenspreken de roem der koers toetewijzen, en op het einde is er een waren regen van dollars gevallen voor de twee kleine renners door het publiek gesmeten als geschenk om ze aan te moedi gen; Indien Stol, verschillige keeren gevallen binnen de week, zich van zyne kwetsuren niet had te lijden gehad en dus zijn maat Vanderstuyft beter had kunnen helpen, had den uitslag beter geweestkomen wy op hot einde der koers terug, volgens het reglement moeten allen de piste verlaten behalve de tweemannen die voor de twee eerste prijzen strijden nog 5 minuten scheiden ons van te weten wie overwjnnw gaat zijn; de twintig duizend toeschouwers blijven stil en met angst den uitslag afwachten weet lezers dat j het de eerste maal is sedert de 6 dagen koers bestaat dat een Ameriksansche met een j Europeaansche équipe mag worstelen voor de eer der wereld in Sportleven men loopt j nog 3 toeren roept de speaker en zoo gauw j doet Stol een buitengewone krachtom tegenstrever Root achter te laten dorh de klok den laatsten toer aanduid Snn deze over Stol en wint op 3 meters; ónÜ dig u te beschrijven met wat vreugd de Am°" rikanen hunne landgenooten begroette t wijl de Belgen die New-York bewoondeT met min hunne vreugde deden kennen aa hunne vaderlanders. Ziehier den volledigen uitslag 1® Root-Dorlon 3841 kilom. 996 m 2® Vanderstuyft-Stol id. 3 meters achter 3® Samuelson-Williams id. met f toer 4® Reegan-Logan id. met 2 5® Krebs-Fogler id. met j 6® Gongolg-Petit Breton id. met 2 infL 7® Turville-Metling id. met5 «achter Het is aan te stippen alsdat den afstand van verleden jaar die 3730 kil. was van verre is overschreidenachter de koers werden de gewoonlijke voorstellen van ieder equipe gedaan onder het spelen van de nationale aria, met de bloemtuilen in de hand en zoo vertrekt eenieder tevreden de grootste vel0- strijd des werelds bijgewoond te hebben onze landgenooten Vanderstuyft en Stol wel' ke door de Belgische club aau deu Consu der Nederlanden en Belgie werden voorge steld ontvingen als gedenkenis eenen gouden chronomètre; onmiddelijk na de koers heb- ben Vanderstuyft en Stol eene verbintenis geteekend met een Directeur van een Musie- hall om aldaar nog tien weken te verblijven aan 2000 franks per week. De andere euro- peeaansche loopers zullen donderdag toe komende met den stoomboot La Lorraine wederkeeren. De personen die verlangen lid te zijn der Véloclub Yprois zijn verzocht zich te laten inschrijven bij den sekretaris der Maat schappij Fritz Vanderstuyft, 3. Kaaistraat; de jaarlijksche onkosten zijn twee franks waarvoor men een kaart bekomt van den Belgischen Wielrijders Bond u recht gevende vrij in Frankrijk te ryden; men bekomt ook het reglementboek en de gazet den sports man IN GEWONEN DRUK EN IN STEENDRUK, ter drukkerij van dit blad aan zeer geringe prijzen. VILLE D'YPRES. SALLE DE SPECTACLE lundi 19 décembre h 8 heures organ isé par le Cercle Symphonique sous la Direction de Monsieur Albert Van Egroo avec le Concours de Mademoiselle Alice Tychaert, Can ta trice 1® prix avec grande distinction du Conservatoire Róyal de Bruxelles de Monsieur Berger du théatre de la gaité de Paris de Monsieur De Caesteher Violoncelliste On peut se procurer des cartes chez M. J. JANSSENS rue au beurre. M. L. NUYTTEN rue au beurre. M. TH. DEGROOTE Place Vanden peereboom. Réservées 2 fr. Premières 1 fr. Pour la Commission Le Secrétaire Le Président J. JANSSENS. Joseph VONCK. Schieting van 15 december Naar de kartons. Poelemans D. 5 25 25 25 15 95 Masschelein A. 20 10 15 20 25 90 Vermeulen H. 20 15 10 20 25 90 LegonE. 10 20 20 20 20 90 Fol J. 25 20 20 20 5 90 Pinteion M. 15 25 10 20 15 85 BurghoA. 10 1 25 20 25 81 Gaimant A. 15 15 10 20 20 80 Ommeslagh R. 15 15 20 1 26 76 KWH

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2