TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Achttiende laar. Zaterdag 31 December 1904. Nummer|5 3.ff? Loon naar werken. De Fransche kloosterlingen in Italië STADSNIEUWS. Ezelarijeu. Dienstijver. Een simpel Yraagsken. Kerstfeest. Het Oude Viaamsche Lied. jlkbennementsprija voorop betaalbaar 8.00 fr. per jaar voor den bulten. 8 50 ft*, voor atad. Per 0 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 £r. Annoncen. 15 oent f«r drukregel. Rechterlijke eerherstellingen1 fir. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Abe berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureel* dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- i die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdakoastraat, B/ussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegon Vrijdag middag vrij i onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende orden niet opgenomen Al de klerikale bladen klagen de steenen uit den grond over de handelwijze van Com bes. Hebt medelijden met de kloosterlingen, och arme! Gelijk altijd stellen zij niet eens een vrij onderzoek in over die zaak. Het is eene laffe daad beweert de episcopalepers en daarmee uit. Die lieden, die alles blindelings gelooven, die blindelings handelen onder zoeken niet eens den waren toestand onaf hankelijk van alle politiek. Van waarheid en openhartigheid in 't klerikaal kamp geen spraak, van opdriogiDg van ongerijmdheden aan de beden de dwang vloeit het over De klerikale bladen kermen hun een hollen buik. over die arme geestelijken. Maar van bewijzen, geen spraak. Welnu wij zullen u overtuigen van de noodzakelijkheid waarom Combes de groote kuisch deed, niet anders dan om het burger lijk gezag en de Republiek te verdedigen tegen de kerkelijke aanvallen. Door de ver standige Minister zal Frankrijk een over- groote som sparen, dia evenals in Belgie lieden moet onderhouden die slechts een vadsig leven willen slijten, en zich achter hunne dikke muren vet smeren ten koste van Jan en alleman. Hun hatelijk gedrag, hun nooit verzadigde geldzucht, hun aanhouden de vijandschap tegen de moderne instellingen der Republiek, hun onderduimsche werking tegen het Staatsbestuur en burgelijk gezag hebben den bom doen basten. Brieven met de vleet liggen ter onzer beschikking van priesters zelf geschreven die het leven der geestelijkheid afschilderen, en die bekennen dat dit charlatans-ambt voor een eerlijk en vrij man onmogelijk is en hun kap over de haag werpen. Hewel omdat wij, liberalen, die waarheden herhalen, omdat wij die schaudige daden aanstippen noemen zij ons godsdiensthaters 1 Ziehier nu het bewijs. In Le Siècle, fransch katholiek blad, stond het volgende gedrukt, opgesteld door den heer De Lanes- san De Protestantsche en Israëlitische prie sters hebben zich altijd tegenover de instel lingen der fransche Republiek op onberispe lijke gedragen. Sedert 35 jaar heeft de Roomsche kerk zich altijd vijandig getoond tegenover hare democratische instellingen en de Republiek zelf. Hare geestelijkheid heeft altijd gediend als het verbindingsteeken tusschen koniiisgezinden en keizerlijken en andere oprosrigen waar het er op aankwam de Republiek te bevechten of omver te wer pen. Zelfs tegen den wil van Leo XIII die haar aanraadde zich bij de Republiek aan te sluiten, zag men de katholieke geestelijkheid immer de Republiek bevechten, zij trotseerde of openlijk of gedoken het pauselijk richt snoer. Het was haar niet genoeg dat de Paus dit aansluiten voor raad gaf, met het einddoel van toch eens de openbare macht te veroveren de geestelijkheid vreesde dat de weg te lang was om af te leggen, zij zag er te veel moeilijkheden in om er op wettige wijze te geraken, zij vereenigde zich met de onverzoenlijkste vijanden der Republiek ieder maal als zij meende op hunne triomf te mogen rekenen, (ts dit nu het geloof verkon den of zich enkel toeleggen de Staatsmacht te bezitten) Zoo werd zij door de overgroote meerder heid der Republikeinsche partij en niet zonder reden aanzien als de onverbidde lijke vijanden der Republikeinsche instel lingen, on heeft zij aan een overgroot getal onzer landgenooten het gedacht gegeven dat er tusschen de katholieke kerk en de Repu bliek een onverwinnelijke haat bestaan Ziedaar dus de ware handelwijze, het echte en eenige doel der geestelijken in Frankrijk en in Belgie. En als wij daaavan ten stelligste verzekerd zijn zouden wij dan geen protest mogen aanteekenen Handelen wij niet rechtzinnig met die hatelijke handelwijze der vraatzuchtige geestelijkheid te laken. Zouden wij, vaderlandslievend zijn moes ten wij, bewust van 's landsgevaar, die gees telijkheid laten begaan Wij blijven het herhalen, evenals in Amerika, moest de belgische geestelijkheid zich gedragen naar den stelregel van het Evangelie Ons rijk is van deze wereld niet», niemand zou er zich mede betreuren. Doch de handelwijze is te laag, te gemeen, te valsch om er niet tegen op te komen. Katholieken in Frankrijk, katholieke priesters in Fran krijk bekennen het rechtuit dat de handel wijze van Combes goed en heilzaam ea ver standig is. Alpha. Het zedenschandaal van Pallanxa. Een nationaal gevaar voor België. Gansch Italië is levendig ontroerd wegens het zedenschandaal in het collegie der Maria- nisten te Pallanza. Meer dan 40 kinderen zouden door den bestuurder van het gesticht bevlekt zijn geweest. Zijn naam is Burg. Twee andere professors maakten zich ook aan smeerpoetserijen plichtig ea vluchtten naar Zwitserland. Een aanhoudingsbevel is tegen hen uitgevaardigd. De Marianisten die uit Frankrijk werden verjaagd, hebben te Palanza met toestem ming van de regeering, eene gymnasium, een technische school van middelbaren graad gesticht. Alle ouders hadden hunne zonen aan die paters toevertrouwd. Na het schandaal Pallanza en tog vele andere, begint men te begrijpen dat de Fran sche Congreganisten een gevaar uitmaken voor Italië, ondanks het goud dat zij mede gebracht hebben waarmede zij Italiaansche renten hebben aangekocht, aldus hebben zij de oogen der regeering gesloten. In België krielt het ook van fransche kloosterlingen van alle hair of pluimen, die bezig zijn, ondanks alle zoogezegd logenstraf fingen der klerikale papieren, onze jeugd te verfranschen. Ze zijnimmers de wakkerste agenten van Franhrijhs inpalmiagspoli- tiek in België. Eerst verschijnen zij met den brevier en worden gevolgd door de rood- broeken. Er ligt een nationaal-gevaar in de ver menigvuldiging der fransche kloosters in België. Een onderzoek over dien toestand dringt zich op. Dit onderzoek zou zoo spoedig moge lijk moeten geschieden. De uitslagen dienen gekend te wezen eenigen tijd voor de ver kiezingen vanl90ö. J. H. kwamen de leerlingen van het bisschoppelijk collegie de poort van hun gesticht uit, en zagen op de straat eenen ezel, die aan een karretje gespannen was. De jongsten gingen lachend voorbij, en zeiden Hiha, Hiha 1 Maar de jongelingen van de laatste ran gen de grooten aldus vonden dat het hun paste, wat meer geestigheid aan den dag te leggen. Een hunner zette een stap van 't voorland, bekeek grinikkend het oude beesten - spoog hem op den neus. En dan kwam er nog een ander leerling, een heel lange, ea die wou zeker toonen, dat hij ook niet ten achter stond in het uit stellen van studentikooze koddigheid. Want hij maakte met de neus het wel gekende gerucht van iemand die zich in lang niet meer gesnoten heeft, zei dangu hokk, ptuu en blies den ezel iets in het oor 1 Jalousie de métier En zeggen dat het uit die gemeene lom persbende is, dat, in eene verhouding van acht op tien priesters opgroeien, biechtva ders, zielen directeurs, gewetens leiders. Pouah I V. Op een voornoen van de verleden week Sedert er, een drietal maanden geleden, een begin van brand ontstond in onze Hallen, slaapt M. Colaert niet meer gerust. Dat is braaf van hem. Zoo is het dat we hem in de laatste tijden meermaals hebben weten 's avonds tusschen tien en twaalf de ronde doen in ons prach tig stadsgebouw, om te zien of er nog alles wel in orde was. Veiligheidshalve doet hij zich bij dien inspectietoer door politie vergezellen. Zou hij dan ook wel vaa spoken bang zijn Wat er ook van zij, le geste est beau Menschen, die onder de donkere poort doorloopen.zien dat heel dikwijls, des nachts, de poort open staat, welke toegang verleent tot het magazijn waar Reusje geborgen zit, en van waar men op de koer van het stad huis geraken kan. Eenmaal daar is de toe gang vrij tot het politiebureel en tot het stadhuis. Gebeurt dit met opzet en waarom Ypres, le 24 Décembre 1904. A Messieurs les Président et Mem bres du Conseil communal d'Ypres. Messieurs, II résulte des discours de MM. le Bourg- mestre et de l'Echevin Struye, en la séance du 12 Décembre 1904, que l'avantage de nos propositions n'a pas été compris. G'est ainsi que le Collége a estimé que le fait de laisser l'allumage, l'extinction et l'entretien (bee Auer) etc.... charge de la ville, aurait coftté celle-ci plus de 9.500 francs par an. Or, il est généralement admis et cela a été répèté par M. le Conseiller D'Huvettere, en séance du 3 Décembre, que le dit entre- tien etc.,coüte 10 fr. par bec et par an, soit 4,000 fr. pour les 400 becs ft entretenir. Le groupe Yprois serait disposé ft l'entre- prendre ces conditions. Au surplus, comme la solution déflnitive do la question de l'éclairage est encore re mise, a la demande de M. De Brouwer, une séance ultérieure, nous serons peut-être mieux compris en répétant notre proposition sous cette forme ci, qui en est l'équivaleut. Eclairage particulier 0.15 c. le m3 Bétiments communaux 0 10 c. le m3 Eclairage public 0.10 c. le m3 Allumage, extinction et entretien a notre charge et ristourne la ville de 12 000 frs. Fropositions que veuillez examiner. Agréez, je vous prie, Messieurs, l'assu- ranc9 de notre parfaite considération. Le Groupe Yprois, (s.) L. Vandoorne, R. Froidure, G. Lapiere, A. Butaye, H. Vermeulen. Onze Liberale Jonge Wacht gaf Zon dag laatst in de zaal der Oud-Pompiers haar jaarlijksch Kerstfeest. Ten 2 1/2 uren reeds was de zaal proppens vol, en wij mo gen verzekeren dat al de tegen woordigen eenen aangenamen namiddag hebben door gebracht Het programma was uiterst wel opge maakt, en mangelde ook aan geen afwisse ling. Eerst een aangenaam muziekstuk door symphonie gevolgd van eene schoone ro mance door M Maas; navolgens heeft M. Raoul de Miret, goochelaar, door verschei dene welgekozen toeren het publiek en bij zonder de kinderen weten te verzetten. Dan was het ons een genoegen onze kleine turners te zien opkomen. Die kleiae beugels dansen oprecht schoonze exerceeren gelijk ou'gedresseerde soldaten en wij zijn geluk kig onzen vriend Victor Moreau te mogen fel citeeren over zijn werk, want wij zijn overtuigd dat er geduld en volharding noo- dig is om dat klein volk tot zoover in de gymnastiek te dresseeren. Om te eindigen was het de Kerstboom. Bij het opgaan der gordijn ontsnapte een kreet van bewondering alle monden. Een boom zoo schooD, zoo prachtig, opgesierd hebben we nog nooit gezien. Proficiat Dames en Heeren die er hebben medegeholpen, gij hebt er een handje van om al dat speelgoed, die lekkernijen, oranjen, vaantjes enz. te schikken. Twee fakkels van rood bengaals vuur de den hem nog meer uitkomen. Waren al die kinderen gelukkig als zij hunne keus mochten gaan doen tusscheH trompetten, paarden, toppen, doozeneDZ... enz. al die gezichtjes straalden van blijd schap, en het deed waarlijk goed aau 't hart als men die arme kleine jongens de handen vol van de trappen zag afkomen. Het is een oprecht welgelukt feest, dat uiterst wel is afgeloopen. Ook wenschen wij al diegene die het hunne hebben bijgebracht om het op te luisteren van harte geluk. Onder dezen titel was sedert lang eene voordracht aaagekondigd, die de heer Me- dard Verkest dinsdag laatst in de zaal der Beurs heeft gehouden. Een feest of eene bijeenkomst te lang op voorhand aankondigen is weinig raadzaam. WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 1