VERSCHILLIGE TIJDINGEN. In de Weliiadigheidsschool. Een dief gefopt. Burgerlijke decoratie. Gerecht. Brevet. §oupape Ideal Oud-Pompiers. Eene Misgreep, Eranseh tooneel. Kunst-en Letternieuws. Wervick. Vele menscben vergeten het eer de tijd daar is, en zoo komt bet dat de zaal slechts half vol was waarvoor de heer Verkest het woord nam. Die niet daar zijn geweest hebben veel verloren. Weinig menschen zijn even goed als spreker op de hoogte der kunstgeschie denis van ons land, weinigen zijn als h(j thuis in onze folklore, en niemand wellicht kent even goed als hij dat verbond tusschen die twee zaken Geen wonder dus of is ook voor reeds ingewijden, zijne voordracht leerrijk, aantrekkelijk, ja boeiend geweest. Spreker doorliep de geschiedenis van ons lied, in alle tijden en in alle soorten, illus treerde elke periode en elke soort met voor beelden, waarvan hij de teksten las, de wijzen voorzorg. Hij maakte zijne toehoor ders opmerkzaam op menige eigenaardigheid die bijzonder pitttg was, en ook wel scherp uitkwam, maar die men toch eerst in 't aandacht nam als hij erop had gewezen. Ook verhaalde hij ter gelegenheid van menig lied de historische gebeurtenis, of de legende die tot de volksveuzekens hadden aanleiding ge geven, of besprak op bijzonder lustige of g;moedelyke wyzede gebruiken die gepaard gaan met het zingen van veel liedjes. Met menige daarvan werd hartelijk gelachen in de zaal. Toen spreker op het eind de gevolgtrek king opmaakte dat het lied als het ware de spiegel is van het maatschappelijk leven en ook dienen kan als bron bij historische op zoekingen, was reeds elkeen, door aan zijn beelderig woord en machtige dommentatie van zijn stelling overtuigd. Het was dan ook wel uit ganscher harte dat spreker lang en warm toegejuicht werd doorzijn auditorium, dat van dien schoonen avond niet alleen een aangename herinnering zal bewaren, maar ook den indruk heeft weggedragen, dat men niet over de grenzen hoeft te gaan om iets schoons, iets moois te treffen, zoowel in 't verleden als in den huidigen tijd. Sinds de Weldadigheidsschool van Reck- heim alhier gevestigd is, gebeurde het dat 4 leerlingen uit het gesticht ontsnapten. Een is niet meer teruggevonden, de anderen die meenden dat ze op Prankrijk's bodem ver toefden, maar in Belgie waren, werdeD aan gehouden en terug naar de school gezonden. Nu over eenige dagen, hebben er 6 andere de vlucht willen nemen, en er niet in gelukt zijnde, zetten zij hunne maten tot weder stand aan. Daar is kort spel mede gespeeld alle zes worden door de gendarmen naar het gevang van Gent gevoerd. Een onbekende stal Zondag 11. eene hesp by Mev. wed. Dumont, Dixmuidestraat en wierp ze buiten met het inzicht ze op te ne men in het doorgaan. Twee personen deden het in zijne plaats en gaven ze terug aan de eigenares. De dief nam de vlucht. Door Koninklijk besluit van 9 December 1904 is de burgerlijke medailje van 1* klas toegekend aan M. L. Vandenhende, onder- kommissaris van politie der stad Yper, in belooning zijner 25 jaren goeden dienst. Wij wenschen M Vandenhende onze har telijke geluk wenschen. Wij vernemen dat M. A. Poupart, behou den wordt als voorzitter van het gevangen huis te Yper, voor een termijn van zes jaren. Met genoegen vernemen wij dat onzen jongen stadsgenoot LÉON NUYTTEN, komt gebreveteerd te zijn voor het uitvinden der Volgens zeggen zou het zijn eerste brevet niet zijn voor uitvindingen. Wij wenschen dezen jongeling hartelijke geluk wenschen Op Zaterdag 31 December 1904, om 8 ure 's avonds, geeft deze maatschappij aan hare leden en huisgezin een luisterlijk Concert gevolgd van danspartij. Programma. EERSTE DEEL. 1. Loyale Legion, Sousa. 2. Extrait de la 4mo Symphonie de Mendelssohn, arr. par H. Moerman 3. Sans Cervelle, polka, Auvray. 4. Tannhauser, fantaisie, Wagner. 5. Violetta, valse, Moeremans. TWEEDE DEEL. Kluchtspel met zang in één bedrijf. 10 u. REDOUTE. Nos concitoyens ont pu voir afflcher en ville et dans les principaux cafés, une pro- chaine représentation au Théatre d'Ypres de la Tournée artistique de Lauréats du Conservatoire National de Lille. Nous apprenons que cette représentation aura lieu le Mardi 10, Janvier et que les jeunes artistesjde la Troupe, tous prix du Conservatoire jviendront j, interpreter les meilleurs Vaudevilles et comédies de leur répertoire, avec lesijuels ils ont obtenu un énorme succès dans le Nord de la France. Cette Jeune troupe jouera en Belgique pour la première fois. C'est done un régal artislique dont nous auronsda primeur. Nous aurons le plaisir d'en recauser plus longe- ment dans notre prochain numéro en donnant tous les détails. Nous apprenons que la Tournée pari- sienne E. Claudiao, dont le succès au théft- tre d'Ypres le 22 écoulé, fut si grand, reviendra, avec un spectacle nouveau et des mieux choisis, le 0 février prochain. Nous aurons done encore ie plaisir de pouvoir applau iir ces excellents artistes qui ont laissé un si bon souvenir parmi nous. Wij ontvingen het werk, getiteld M. Fr.- J. Deleu, sa vie, son oeuvre, Erection du Monument, door P. P. Denys, als blijk van erkentenis door de familie Deleu aan de inschrijvers gestuurd. Wij hebben het heel gretig gelezen en herlezen zelfs, want het is een heel boeiend boek, dat den uitmunten den leeraar, den onverdroten werker op het veld van de nuttigste der wetenschappen, om zoo te zeggen, voor het oog van den lezer doet herleven. Het is in heel aantrekkelijken trant geschreven en het krioeit van ingrij pende bladzijden, waar de werkzaamheden van den uitstekenden schoolman naar de natuur gemaald worden. De heer F.-J. Deleu is er in geschets in gansch zijne loopbaan, van af zijn geboorte tot aan de onthulling van zijn standbeeld. Wij maken er kennis in met zijne voorouders, zijne geboorte, zijne leer jaren, zijn eerste optreden. Dan wordt hij ons voorgesteld als hoofdonderwijzer, en, na ons het ontstaan van de beweging ten gunste der landbouwwetenschap gekenschetst te hebben, stelt de schrijver ons de heer Deleu voor als voordrachtgever over landbouw wetenschap: 1° in eene onder wijzers verga dering, 2° in zijne school eene les gevende 3° in zijnen leergang van Physica ter Nor male Afdeeling van het Koninklijk Gesticht te Meesen 4° in zijne landbouwlessen aan de landbouwers. Verder is de heer Deleu afgeschilderd als schrijver, als teekenaar en schilder zelfs. Wij leeren ook de mannen kennen gevormd ter school van Meesen en die eene schitterende loopbaan wisten te ver overen, dank aan de practische en grondige kennis daar opgedaan. Eindelijk do beloo ning ontvangen door den heer Deleu, zijne laatste levensjaren, zijn dood en teraardbe- stelling, de onthulling van het monument en de letterkundige hulde hem gebracht, worden er even nauwkeurig als gevoelvol aangehaald. Het is het levendigste en beste aandenken dat men ons van dien minzamen meuschen- vriend schenken kon. Ook zal het bij zijne oud-leerlingen, zijne ambtgeuooten en bij allen, die hem gekend hebben, uiterst welkom zijn en bij velen een prikkel worden om, evenals hij, moedig voor het goede te werken 1 en voor verstandsontwikkling, aan nuttige werken menig uur te wijden. Het is een dier boeken, die eene plaats in ons hart weten te veroveren. Het is als eene vaas, waarin een geheel kostbaar menschenleven besloten is. Het bevat de beste en edelste gedachten, het beste en edelste streven van dën_;besten en edelsten dorpsonderwijzer. Het doet 't edel pogen,de verhevene taak van die nederige, maar nuttige beambten kennen en waardeeren, van wie men zooveel ver wacht, zoo oneindig veel eischt en aanwie men, voor al het goed, dat zij stichten, eenjff te karig loon schenken durft. Dat boek, in een woord is een schatkamer vol schoone woorden, gemoedelijke zinsneden en gulden gedachten. Het schetst den heer Deleu, zoo als hij wezentlijk was. Wij wenschen er den schrijver hartelijk proficiat mede. Wat de uitgave betreft, zij is onberispelijk. Het is een mooi boek, onder alle opzichten wel verzorgd. De uitgever, heer Denys, zoon, haalt eere van zijne werk. Het boek is waard in eene rijke boekerij te prijken. Hartelijk dank aan de familie Deleu voor de toezending 1 R. K entenis. Onze vrijzinnige maatschappijen wedijve ren met van tijd tot tijd feesten in te rich ten, waar de liberale burgers en werklieden elkander ontmoeten. Al wie waardig is den naam van liberaal te dragen, zal zich hierover verheugen, aan gezien het een aangenaam tijdverdrijf en ter- zei vertijde een uitmuntend propagandawerk is. Na het gedenkenwaardig Concert van 20n November, door de fanfaren «Les Amis Réunis ingericht, is het de beurt der turn- maatschappij La Libre Wervicquoise die, zich de spreuk herinnerende, Doe wel en zie niet om op 18n December een vermakelijk avondfeest gaf, in de groote zaal van den Cercle Musical, Nieuwestraat. Eivolle zaal, zeer goede ontvangst en vol maakt succes I De tegenwoordigheid van heer Georges Dumoulinoud-moniteur-chef van La Libre Wervicquoise en van afgevaardig den van verscheidene bevriende maatschap pijen, deed ons een waar genoegen. Noemen wij Heer Jules Ankaert, voorzitter, Heer Car los Roger, ondervoorzitter, de Heer Sekre- taris en eeuige turners van l'Avenir, te Komen-Frankrijk. Heer Florent Maillard, ondervoorzitter en Heer Victor Moreau, mouiteur-chef van de Onvermoeibaren te Yper. Heer Arthur Watteyne, voorzitter van Wacht aan de Leie te Meenen. Heer Melchior Tannaher, voorzitter, Heer Victor Gauseman, ondervoorzitter, Heer Gas ton Fache, schatbewaarder van La Vail- lante, te Moskroen. (N. B. Men gelieve de onvrijwillige ver- getelbeden te verontschuldigen). Onder het behendig bestuur van heer Geor ges Guiot van Roubaix, moaiteur-chef (wier schitterend succes in den individuëelen Kunstwedstrijd van Rijsel op 30 October 1.1. wij gemeld hebben) slaapt La Libre Wer vicquoise op hare lauweren niet; wij be kennen volgaarne, dat zij, sedert het zomer feest van verleden jaar, merkelijk vooruit gegaan is. Het avondfeest van I8n December was oprecht bewonderenswaardig Moesten wij afzonderlijk de talrijke ar" van het programma beoordeelen, dat zou ons te verre leiden. Bepalen wij ons met de verzorgde uit voering der verschillige oefeningen door La Libre Wervicquoise te bestatigeaKunst werk op de barre-fixe, samenoefeningen voor pupillen, samenoefeningen met werktuigen, pyramiden voor pupillen en volwassenen, kunstwerk op de barres parallèles en de fransche boxe in sektiën. De prachtige plastische pozen en het Groot Italiaansch Bollet spanden de kroon en werden éénparig en levendig toegejuicht. Heer Georges Guiot, moniteur-chef en Heer Pierre Bossuyt, hebben gansch de zaal doen schaterlachen door de wonderbare vertolking van een tooneel voor clowns. Heer Georges Guiot, moniteur-chef en Heer Georges Vandeputte van Roubaix, hebben een bewijs van hunne buitengewone handig heid en hunnen goeden smaak in de la h wekkende pantomine De pop Men krulde zich letterlijk 1 E 0ok ondervindt men straks, dat men r* meesters in het vak te doen heeft k succes was overgrootn Heer Georges Guiot die waarlijk on hoogte is om alles te ondernemen zeer mooi twee romancen1® Fa 2° La Dame de Pique gezongen. Zijne stem is warm, uitgebreid, bekoor]üt en wel geleid. ys 5 In La Dame de Pique heeft heer Gumi zich niet alléén ui tgelezene zanger, maar ook als tooneelspeler doen kennen. Na eene afwezigheid van vier weken komt beer Alphonse Deraedt, kluchtzanger on met de beste faam terug. Ook behaalt h« een welverdiend succes. J Na herhaalde bissen, geeft hy ons nog met het meeste plezier Lucie aussien Eene les van deklarnatie door het pu bliek gevraagd. Heer Eugène Vuylsteker, die zich welwil lend ter beschikking van La Libre Wer vicquoise stelde, heeft zich ter algemeener voldoening van zijne taak gekweten. Een goed liefhebbers-orkest, liet zich ge durende het feest hooren en bekwam leven- digen bijval. Eere aan het bestuur, aan den moniteur- chef, aaD de turners van La Libre Wer vicquoise en aan al wie zyne welwillende medewerking verleend heeft. Dank aan de vreemdelingen en aan de vrijzinnige Wervicksche bevolking, die zoo goed het lof baar streven vaa onze moedige turnmaatschappij begrijpen. Eu om te eindigen, heffen wij een warm vivat aan, ter eere van La Libre Wer vicquoise en hare toekomende zegepralen Kortrljh. Overreden. Maandag is met den laatsten koopwarentrein te Heule, by Kortrijk, op omtrent 300 meters van de statie, overreden geworden Valcke Edmond, 27 jaar, schaliedekker van beroep en vader van vijf minderjarige kinderen. Zijne beenen zijn gansch vermorzeld. Het schynt dat Yalcke zich in dronken toestand bevond. Meststof met 15 Stikstof. Iedereen zal zeggen, dat dit sodanitraat zal zijn, waarvan het gehalte 15 stikstof bedraagt, maar, misgeschoten vriendlief: Het betreft eene lading Peru-Guano van 1.800.000 kilogr. met het schip Sumbawa dat te Antwerpen voor de Importeuren van de Peru-Guano is ingekomen. Wie durft er nu nog beweren, dat er geen echte en beste Peru-Guano meer in den handel is. Men behoeft zich slechts aan het rechte adres te wenden Rousselare. Ter gelegenheid van het aftreden van den heer P. J. Maes, als kan- tonalen schoolopziener, heelt het nog in dienst zijnde onderwijzerskorps van 't kan ton Rousselare het als plicht en eer aanzien den standvastigen en geleerden ambtenaar een prachtig geschenk aan te biedendeze aanbieding ging gepaard met een vrienden feestje, opgeluisterd door gezang, muziek en gedichten. Reeds eenige weken vroeger werden ook geschenken en een feestmaal, eerst door de gepensionneerde en geslachtofferde onder wijzers van 1884 en naderhand door de libe rale vrienden, den waardigen P. J. Maes opgedragen. Zulks bewijst de algemeene ach ting die hij alhier geniet en het leedwezen dat zijn aftreden nalaat. Nieuwe munt. Sedert eenige dagen zijn de nieuwe stukken van 1 en 2 frank in omloop. Van deze laatste zijn er voor 1.600 000 fr. geslegen, en de 800,000 stuk ken zijn allen uitgegeven. Voor wat de stukken van 1 fr. betreft, er zullen er ook voor 1.600.000 fr. geslegen worden, doch hiervan zjjn er tot nu toe maar 1.000,000 in omloop. Langs den eenen kant dragen de nieuwe geldstukken de beeltenis van Leopold II langs den anderen kant staat eene groote 1 of 2 en 't jaar 1904. Gp de vlaamsche stuk ken staan 1 en eene 2, omringd door eenen krans van veil en eik. Poperinghe. Zondag, rond midder nacht, zijn er eenige personen handgemeen geworden in de Reninghelstschestraat. De messen werden getrokken enjzekere Clabeau Remi bekwam drie messteken in de borst» 1——.11" III.'J.» II'—.WHIWBPgg.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1904 | | pagina 2