PER EXPRESS TAMBOER JANSSENS Julien n'est pas un ingrat Het blinde kind. La Recommandation Burgerlijke decoratiën. Dronkenschap. Ylaamsche Ster. Theatre d'Ypres. AU TÉLÉPHONE LES BOULINGRIN Maatschappij Kruisboogsch a tters. Yerlaten. Yaria. i Poperinghe. Latei* nieuws. Zeg maar dat geheel de kwestie aan den grooten dag eD bU de wete van gansch de bevolking is beraamd geweest! Niemand zal u gelooven, want over drie maanden was er nog geen sprake in stad van die zaak, niet tegenstaande er eene commissie uit onbeken den samangesteld, sedert bijna (een jaar was belast ze in geheime zittingen te bestudee- renl Over drie maanden waren de namen De Brouwer en Desclée voor geheel Yper, buiten de geheime commissie, de leden van het bestuur en eenige andere oppervogels die het zwijgen waren opgelegd, totaal onbe kend. Zeg maar dat de groep Yperlingen een jaar en tien dagen heeft gehad om zijne voorstellen aan de stad te doen geworden, en dat M. Colaert zulks heeft kunnen bewijzen 1 Het schoonste bewijs van het tegenoverge stelde is zeker welde brief door M. Colaert zelf geteekend, waarin hij aan den groep Yperlingen drie dagen geeft om nieuwe voorstellen te doen, brief die in publiek door M. Butaye in de Beurs is voorgelezen geweest I Zeg maar, dat niemand M. den Burge meester heeft tegengesproken, als hij gezegd heeft dat de Yperlingen geen bewijsstuk hadden, waarbij M Valcke er in toestemde nog gedurende een jaar de gas aan stad te leveren! Iedereen veronderstelt genoeg, en niet zonder reden, dat het hem duur zou komen te staan hebben aan hem, die M. de Burgemeester in de rede zou gevallen zij n 1 M. de Burgemeester had daar politieagenten officiers en commissarissen genoeg aan de hand om de zaal te doen ontruimeD, be dreiging die hü zelfs gedaan heeft, M. den Burgemeester, als, ten teeken van protesta- tie tegen al de onwaarheden die daar voor den dag kwamen, een dof gemor langs den kant der toehoorders opsteeg. M. de Bur gemeester heeft zelfs de stoutmoedigheid gehad, M. Butaye, die op zeker oogenblik schuddebolde om eene onjuistheid te doen opmerken, persoonlijk aan te vallen, waarin, gelooven wij, M. de Burgemeester zijn recht heeft te buiten gegaan Zeg maar, zeg maar altijd Journal het woord is aan u* maar het laatste nog niet. Met genoegen vernemen wij dat M. Perd. Merghelynck, arrondissements-commissaris, bij Koninklijk besluit van 23 December 1904 de medaillie van le klas komt te ontvangen in belooning der diensten die hy bewezen heeft gedurende meer dan 25 jaren. Bij Koninklijk besluit van 31 December 1904 wordt M. J. Libotte, benoemd tot Rid der der Leopolds orde en M. J.-J. Libotte, zoon, tot afdeelings-overste, gehecht aan het kabinet van den minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs. Deheeren J. Libotte is vader en J.-J. Li botte broeder van onzen vriend en stadsge noot M. Camille Libotte, apotheker. Wij bieden aan beiden onze hartelijkste geluk wenschen. eenen aangenamen avond doorbren gen. Ook spaart de Commissie geene moeite om aan hare inschrijvers aangenaam te zijn. [£Begin om 5 1/2 juist. Opening der bureelen om 5 ure. Men kan voorop kaarten bekomen bij K. Deweerdt, Rijselstraat, Yper. Verledene week wilden twee bedronkene personen de magazijnen van M. L. Van- doorne binnendringen, tegengehouden door het werkvolk, begonnen zij deze laatste aan te vallen en te slaan, by het wegloopen lie pen zij de kaai wachter Deboutte omver. De policie zoekt de plichtigen op. Op Zondag 22 dezer geeft deze maatschappij hare derde vertooning van het winter saisoen, bestaande in Blijspel met zang in 2 bedrijven. Tooneelspel in een bedrijf en Blijspel in een bedrijf Zooals men ziet zal men nog eens Mardi 10 Janvier 1905, unique représentatian des grands succès Parisians par la Tournée Artistique de Lauréats du Conservatoire National de Lille. La Représentation sera terminée k 11 h". Comédie en 1 acte de M. Max Morey. Comédie en 1 acte de M. Pierre Weber. Pièce en 2 actes de MM. André de Lorde et Ch. Folley. AND HÉ, Comique de genre, dans son répertoire. Vaudeville en 1 acte de M. Courteline. Prix des Places Premières: 2 francs; Secondes: 1 franc. Troisièmes: 0,50. Bureau k 7 h. Rideau 7 h. 1/2 précises. Le programme complet sera offert k cha- que spectateur. Le Bureau de Location sera ouvert au Théatre de 10 h. a midi et de 2 h. a 5 h. le Mardi 10 Janvier, sans aug- mentatin de prix. Schieting van Maandag 2 januari. Naar de Vogels. 1* Vogel: Thirifays X. 2* Vogel: Jansens J. Alhoewel verlaten, bestatigen wij met ge noegen dat onze abonnenten aangroeien. Wij verzoeken onze lezers zoo goed te zijn ons blad te verspreiden. Wij van onzen kant zullen geene moeite sparen om onze lezers zooveel nieuws mogelijk te verschaffen. Alle ingezonden stukken moeten vóór den Vrijdag aan het bureel, Rijselstraat, 59, toegezonden worden. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. De Redactie. In de groote steden bekomen de zoogenaamde godsdienstlessen weinig bijval, zooals men weet. Vooral te Brussel is zulks het geval. Op honderd scholieren waren er 87 door hunne ouders ontslagen geworden en de 13 die zoogezegd de leergangen vol gen deden het nog tegen goesting en kwa men meestal niet op. Deze toestand boezemt den clericalen groor te vrees in, te oordeelen naar de aanstalten die ze makeffom er een einde aan te stellen. Naar men zegt zijn ze zinnens er een einde f aan te stellen en zullen hiertoe nogmaals de f schoolwet herzien en verbeteren. Dit zal dus de derde maal zijn sedert hunne zegepraal van 1884. Lij ken verbranding. - Een groep voorname personaliteiten heeft er toe be sloten eene krachtdadige propaganda te beginnen om het denkbeeld der lijkenver branding, waartegen nog zooveel vooroor- deelen van godsdienstigen en kleinburger lijken aard worden aangevoerd te doen in gang vinden bij het volk. Men weet dat slechts door eene wet het oprichten van verbrandovens kan worden toegestaan. Het eerste doel zal zijn dergelyke wet tot stand te brengen. Werkdadige burgerwacht. Een koninklijk besluit dat veel misnoegdheid verwekt heeft, is wel dit dezer dagen ver- schenen in het Staatsblad en waarbij de burgerwacht tot werkdadigen dienst wordt opgeroepen in de volgende steden en ge meenten: Hoboken, Willebroeck, Halle, Vil voorden, AJeenen, Gentbrugge, Ledeberg, St. Amandsberg, Lokeren, Ronse, Boussu, Dour, Chapelle-lez-Herlaimont, Soignies, Houdeng-Aimeries, Houdeng-Gcegnies, Hai- ne-Saint Paul, Haine-Saint-Pierre. Binche, Jemappes, Lessen, Trazegnies, Mont-sur- Marchienne, Grivegnie, Herstal, Bressoux, Jemeppe, Tilleur, Seraing, Ensival, Heusy en Hodimont. Luie pater. Een laDge struissche vent, met roode ooren en bloote voeten ging de verledene week rondschooien in een dorpje rond Yper waar nochtans het be delen verboden is. Het was evenwel niet een gewone hon gerlijder of een dito armoedeveinzer die op toer was, maar een vent die den stiel uit oefent van hemelverdiener, en nu rondging met eene permissie van den bisschop van Luik, die hem aanstelde, in naam van den H. Josephaalmoezen in te zamelen voor het opbouwen van eene kerk in een dorpje rondom Borgworm (^"aremme). Op het einde van zijnen rondtocht kwam de pater terecht in een klein huisje nabij de statie, waar een metsersdiener woont. Hij toonde hem den prijs der inschrijvingen, zóóveel voor een steen, zooveel voor eenen arduin, zooveel voor een venster ik weet niet wat al. En de metserdiener, die een godvruchtig man was, zei aan den eer- weerde Mijnheer de pater, ik win in den zomer twee frank daags op den kost, en in den winter dikwijls niemendal. Om mijne vrouw en mijne drie kinderen te onderhouden heb ik de meeste moeite, en geld kan ik U niet geven. Maar als ge wilt, er liggen hier ach ter 't huis nog eene mande steenen en een heele kruiwagen kalkmortel. Gij komt in naam van den H. Joseph en ik heet ook Tjeppen. Gij moogt ze meenemen, en kunt daarmee toch al beginnen. Maar vriond, zei de pater, ik kan dat toch niet meesleuren. Ba 't doet, Meneere, als ge op den trein stapt zal ik ze opgeven. Maar de pater achtte zich te veel reeds ge laden aan zijn paternoster, zijn deugden en zijn vet, hij wierp den armen metser en zijn mortel een verwensching toe, en ging naar de statie... waar h\) een sigaar aanstak. Luie pater 1 Aan de Paters. Wat vraagt ge aan God uw daaglijks brood In uw' gebeden eiken morgen Laat God met vreê; u kwelt geen nood, Daarvoor zal 't volk wel zorgen. Verschil. Zij gaan op zolen zonder schoên Maar de armen ziet men dolen, Met schoenen zonder zolen Wie zou 't meest verdiensten doen??? De dansfeesten verboden Nieuwe meesters, nieuwe wetten De Velo-Club de Vereenigde Wielrij ders tellende 135 leden, had aan den heer Burgemeester schriftelijk de toelating ge vraagd om binst de nieuwjaarmaand een Bal te mogen geven voor de leden met hunne familien in het lokaal den Gouden Appel Watoustraat. Groot was de verwondering der heeren van de commissie toen zij een antwoord ontvingen op hunnen brief, antwoord eigen handig geschreven door den heerCom missaris van Politie die laat weten dat de Burgemeester de gevraagde toelating wei gert om reden dat het schepenkollegie be sloten heeft voortaan al de dansfeesten te verbieden voor de maatschappijen tenzy eenmaal 's jaars op hunnen feestdag. Wat zegt gij ru daarvan, brave Pope- ringnaars?? en gij bijzonderlijk Victori- nen en Barbaristen die van ouds af de gewoonte hebt drij dansfeesten per jare aan uwe leden te geven? Juicht gij nu nog den nieuwen Burgemeester zooals gij deed over eenige maanden in zijne installatie, wanneer hij uwe gilden in oogenschouw nam op de groote markt en solemneellijk, beloofde steeds uwen vriend te blij Ten en ten dienste te zijn der Poperingsche maat schappijen telken keere hij daartoe de gele genheid zou hebben. Beste Lezers hetgeen alsdan velen van uw hebben gevreesd is geschied. Een oud vlaamsch spreekwoord zegt: Nieuwe mees ters, nieuwe weitenen onzen nieuwen Burgemeester bezit noch de onafhankelijk heid noch den wilskracht van Mynheer Berten om aan de bevelen der hoogere geestelijkheid te weerstaan, hij is integen deel hun in alles onderdanig, alleenlijk is hij Burgemeester om de bevelen van onze echte meesters uit te voeren, die hem op leggen wat zij willen terwijl zij achter de schermen blijven. Ten is de oude Mijnheer Berten niet die ooit aan de maatschappijen van Poperinghe zou verboden hebben van meer dan een bal 's jaars te geven, ofschoon men geene pogin gen gespaard hebt om hem ook des tyds zulke rol te doen spelen. Nooit kon men van hem een strooien man maken om een- voudiglijk de grillen der geestelijkheid uit te voeren. Arm Poperinghe, laat uwe meesters maar los, en welhaast zult gij eenvoudig bestuurd en behandeld worden zooals de verkwezelde boerendorpen, waar de parochie pastoors de echte burgemeesters zijn, en heer en mees ter spelen over kerk en gemeente. Slechts een enkel reddingsmiddel blijft uw over, het stembriefje! -- Ten naaste jare moet M. Van Merris herkozen worden als representant. Welnu vergeet niet dat hij hot is die uw verbied uwe liefhebberij te plegen en uw vermaak te zoeken. Als één man te gen Felix Van Merris gestemd, opdat hij zou gewaar worden dat hij zyn ambt van het volk houdt en niet van de geestelijken. De Gaz te Poperinghe. Naar wij vernemen heeft het stadsbestuur besloten de vuilneuzen af te schaffen die 's nachts zooveel dat zij maar kunnen onze straten verlichten. De petrool wordt hier vervangen door de gaz, en ons stadsbestuur die vroeger het voorstel van M. Henri Colaert eenvoudiglyk heeft verworpen, strekkende de stad met de electriciteit te verlichten, heeft ditmaal op de minuut de vreemde kle rikale maatschappij De Brouwer en C1# van Brugge aangenomen om onze stad met de gaz te verlichten welverstaande aan den hoogen prys. Die heer De Brouwer is de broeder van den heer Deken van Yper, en dat zegt genoeg waarom onze stadhuisbazen met zooveel haast hem de concessie van de gaz te Pope ringhe toegestaan hebben. Hij zal ook Yper verlichten en alzoo zal de gaz voor Poperin ghe tot Yper gemaakt worden, tot grooter profijt voor onze stad. (sic). Daarbij de gazkolen of cokes van M. De Brouwer die tot Yper niet mogen verkocht worden omdat dit te schadelijk ware voor de koolmarchands zullen wel te Poperinghe uitgevent wordenonze koolmarchands zijn zooveel niet te vreezen als deze van Yper. 'T is waar zei Pier la lal 1 maar ten kan onzen Burgemeester niet schillen dat de Poperingnaars of de koolmarchands onte vreden zijn wanneer een heer Deken in 't spel is 11 Belasting op de danszalen, op de orgels en concerten binst de kermis. Naar wij komen te vernemen brengt he? besluit van burgemeester en schepenen op de afschaffing der dantfeesten groote op schudding te Poperinghe en wordt natuurlijk algemeenlij k afgekeurt, maar wat meer is het gerucht is in omloop dat het stadsbe stuur eene belasting zal leggen op de dans zalen, orgels en concerten binst de kermis- week Beite maar Poperingnaars ten is nog maar een begin men zal u leeren dansen aan hooge prijzen 1 Er is immers geld noodig in hun bakske, veel geld voor het breken en maken van de watering, voor 't breken en maken van keizels. Voor onze twee apothe kers die elk twee duizend franken 's jaars verhoogt zijn voor levering van medicamen ten aan den DischVoordekerken die hon derd duizend franken zullen kosten aan de stad van nuttelooze herstellingen die daarbij nog in O. L. Vrouwkerk afschuwelijk schy- nen te zijn. Voor de 3000 franken cadeau welk de stad jaarlijksch geeft aan 't bisschoplijk collegie ofschoon ons collegie jaarlijks duizende franken winst veor den bisschop opbrengt! foo-ngaagy-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2