VAM IJPIRIN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. 1 Negentiende jaar. Zaterdag 14 Januari 1905. Nummer 2. STUDIEKRING UITGEBREID HOOGER ONDERWIJS Een tweeden Sedan. Bloedwet en Menschenvleesch Verplicht Onderwijs. Zij hebben toch iets gedaan. Klerikale kiesbedriegerijen. Yaria. mm JUwnnementssjirya voorop betaalbaar 3.00 Cr. per jaar voor dea bulten. 8 50 ft», voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen. 15 cent m drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alfe berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- i die voor het buitenland worden ontvangen doer den Office de Puèhcité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegen&amde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij i enderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personaliteiten bevattende worden niet ogenomen. AFDEELING YPER. Zondagen 15, 22, 29 Januari, 5, 12 Februari 1905, om 15 uren, Leergang van den heerRafaël PETRUCCI Algemeeïïe geschiedenis der kunst. Zes voordrachten met lichtteekeningen. Ingangsprijs voor niet-leden: 4 frank. De Russische vredespreker, Nikolaas II, heeft dus de verdiende les ontvangen een tweede SEDAN als nieuwjaarsgift, het ver lies van Port-Arthur, meer dan 50.000 doo- den en gewonden, 800 stukken geschut, het grootste gedeelte der Russische vloot, 50.000 krijgsgevangenen, waaronder 8 generaals, 4 admiraals, 57 kolonels ea -kommandauten, 100 fregatkapiteins en 200 andere officieren der zeemacht, 99 andere officieren van het landleger, 109 geneesheeren en chirurgijns, 20 aalmoezeniers, 2.000 soldaten, 4.500 zee soldaten, 3.600 nietstr ij denden, maar tot het leger behoorende, 500 id. der zeemacht,, bij de 10.000 paarden, en wat daarbij nog? Het eenig verschil tusschen de beide SE DANS is dat Nikolaas II de onvoorzichtig heid niet beging, zich aan het hoofd van zijn leger te stellen, zooals zijn Keizerlijke spits broer, Napoleon III zich blootstelde in 1870, anders hadden wij misschien de tweede editie gezien, van een krijgsgevangen Keizer, in een Japansch rijtuig, tusschen de lijken zij ner soldaten rondgevoerd, terwijl hij gerust zijn sigaret rookte Deze laatste legde het slimmer aan boord Zijne Majesteit bleef gerust te huis bij vrouw en kinderen als man van den vrede voel de hij zich daar beter op zijne plaats en vooral veiliger, 't Was immers al genoeg dat honderdduizenden zijner onderdanen ouders, vrouwen en kinders in armoede en gebrek aan den hongerdood overlieten, om op hunne beurt, 2,000 uren van hun vaderland in den dood te worden gejaagd, omdat hun vader tje? de goede Gzar, het zoo wilde 'k Geloof dat de sympathie voor dat va dertje bij zijne kindertjes heden wel tot onder het Russisch vriespunt is gedaald, en er slechts een vonkje noodig is, om aan het tweede SEDAN het naspel te voegen, wat men den 2 September 1870, aan het eerste SEDAN heeft toegevoegd. Dat naspel ware misschien het geluk, de redding van Rus land, zooals het de redding van Frankrijk is geweest 1 Wat niet te begrijpen valt, is dat die fa meuze Koeropatkine, die daar, volgens de gazetten, een half millioen soldaten onder de hand heeft, geen enkele poging maakte om Port-Arthur ter hulp te komen, en zich bezig houdt met aan zijnen Keizerlijken meester per telegram, te laten weten... dat hij een muur heeft laten neerschieten en twee huis jes van Chineezen heeft afgebrand 1 Dat er voor dien muuromverschieter een derde SEDAN in gereedheid wordt gebracht laat zich reeds voorzieneen vierde en laat ste zal dan ook wel worden gegund aan admiraal Rodjestvensky, den roemrijken overwinnaar der... Engelsche garnaalvis- schers I Karel Bogaerd. De soldatenloterij, of de loting in men schenvleesch, zal nogmaals in de hoofdplaats der militiekantons in gansch onze provincie op den zelfden dag, op 8 Februari 1905, plaats grijpen. De bloedwet vergt nog altijd dat de arme drommel alleen voor zijn lot optrekke, alleen den eigendom der rijken en der kloosters verdedige, en alleen als kanonvleesch diene, wanneer 't Vaderland in gevaar is. Van den burgerlijken plicht goed en bloed veil te hebben voor Belgie en Belgie's vrijheid, koopen edelman en rijkaard zich vrij voor geld, voor 1,600 frank. De Staat speelt voort de verachtelijke rol van zielhond de Staat heeft alom mannen, om plaatsvervangers op te iagen en in hun net te vangen. Zelfs pastoors en kapelaans voelen het niet beneden hunne priesterlijke waardigUeia da dorpen af te loopen on het bedrijf van zielverkoopers uit te oefenen. Ziehier voor 1905 den prijs van 19-jarig mannelijk levend menschenvleesch, volgens een besluit van den klerikalen krijgsminister aan de plaatsvervangers-soldeniers uit te betalen Ruiters en bereden artilerie, 1,700, veldschutterij en trein 1,600 fr. beheerba- taljon 1,550 fr.bijzondere korpsen der schutterij en genie 1,525 fr. voetvolk 1,500 fr. Min dan 25 fr, per kilo bitter weinig, als men goed nadenkt dat het een mensc/i geldt, bestaande uit een volwassen sterk lichaam en eene rijkebegaafde ziel En men toont zich verontweerdigd, toen men hoort dat slavenhandelaars soms nog menschen verkoopen in Afrika 1 1 't Is verwonderlijk met welke hardnek kigheid de klerikalen alle menschen, zoowel protestanten als israelieten, willen verplich ten den zondag te vieren, zij die steeds en in alle omstandigheden met het woord vrij heid schermen. Waarom nalatige ouders niet liever ver plicht hun kinderen ter schole te zenden Maar daar willen ze niet van weten, hoe ellendig het ook met het volksonderwijs in België gesteld is. Minister de Trooz zelfs, be kende onlangs dat er in ons landeken 121 duizend kinderen zijn die geen enkel onder wijsinrichting bezoeken en derhalve van alle onderricht verstoken blijven. Daarenboven laat de schoolbij woning vooral veel ie wen- schen over. Er zijn volgens de officieele cijfers 791.644 leerlingen in de Belgische scholenmaar op tieDjarigen ouderdom zijn er maar 108.000 meer; op twaalfjarigen ouderdom nog 66 500 en op dertienjarigen ouderdom nog 37.229. Onder dit opzicht is België misschien het meest achterlijke land van Europa. Reeds zijn 18 der militianen ongeletterd Zijn dat nu de vruchten van het klerikaal bewind Toen de liberalen In 1884 het bewind ver lieten, bedroeg de Staatsbegrooting 320 mil lioen. Vandaag bedraagt ze 549 millioen dat maakt op 20 jaar tijds |eene vermeerdering van 229 millioen, of ieder jaar ongeveer 11 millioen 500 duizend frank. De Staatsschuld is binst die zelfde 20 jaar van 1300 millioen tot 4500 millioen ge klommen. En wat hebben de klerikalen daarvoor gedaan Niets Ja, toch ietszij hebben de boter, het brood, het vleesch, de margarine, de suiker, de conserven, de alkohooi, de wijn, de kleer- stoffen, de haver en veel andere dagelijksche benoodigheden belast. 600 kiezers van hun stemrecht beroofd. Te Vorst (Forest) bij Brussel heeft het nieuw antiklerikaal gemeentebestuur van V' jera'en en socialisten het grootste kiesbe drog aes ïauus umaeKi, gepleegd door hot gevallen gemeentebestuur. Reeds hadden de liberalen voor de jongste gemeentekiezingen 200 nieuwe en vergeten kiezers op de lijst doen brengen. 408 nieuwe kiezers zijn ontdekt gewordendie een voudig ter zijde geschoven waren. Dit maakt ons meer dan 600 kiezers die het klerikaal gemeentebestuur weggemoffeld had. Al dit bedrog is gebeurd zonder dat de ver antwoordelijke daders kunnen vervolgd worden I 600 kiezers van de lijst in eene volksrijke gemeente, waar een hevige politieke strijd en bijgevolg toezicht heerscht aan de poorten van Brussel, denk eens na, wat in de dorpen gebeurt waar de pastoor burgemeester is Bet is volstrekt noodig de vervalschers van kiezerslijsten te straffen en maatregelen te nemen voor dezer onpartijdigheid. In 't kort geven we ook eenige staaltjes over de samenstelling der kiezerslijsten in ons Limburg. Ge zult aardig opkijken! Hoe een boni ofte overschot van onzen doorluchtigen financier de Smet de Naeyer tot een deficit ontpopt, willen wij het volk door onderstaande cijfers aantoonen. Het budget van 's Rijks middelen biedt de volgende cijfers aan Cijfer der ontvangsten 543,574 427.00 id. id. uitgaven 542,757,467.66 Overschot aan ontvangsten 816,959 34 Nu, iedereen wist dat het budget in defi cit was. Hoe geraakt de minister der schat kist ertoe een boni te verkrijgen. Ohl Op zeer eenvoudige wijze, door een der gewone goocheltoeren van don Bosco. Ziethier, burgers en werklieden De wet van 1903, verdeeling houdend van 't gemeentefonds, beschikt dat van de op brengst der rechten op den brandewijn, eene som van 17 millioen frank zal afgezonderd worden tot aanvulling van dit fonds. Het ontwerp van wet door de clericale meerderheid dezer dagen, op stormpas ge- stemd, op vriendelijk aanzoek van M. de Smet de Naeyer, vermindert die 17 miljoen tot 13,750.000. Dus vindt de minister der schatkist hier eene som beschikbaar van 3,250.000 frank die hij minder betaalt aan de groote ste den en voegt die bij de ontvangsten. Zoo komt het dat zijn budget, eerst sluitend met een tekort van 2 millioen 433,040 frank, nu prijkt met een boni van 816,959,34 fr. Op die wijze budgetten in evenwicht bren gen, is geene kunst, dat kan de eerste kloef kapper de beste en de clericalen houden de lui aan 't lijntje wanneer zij hunnen Jupiter der financie afschilderen als de eenigste baas die nog orde kan houden in 't Olympiaansch kiekenkot der Wetstraat. In onze eeuw van wetenschap en geleerdheidDe aartsbisschop van San tiago de Chili heeft aan de congregatie der Inkwisitie te Rome het volgend geval ter beoordeeling onderworpen. Mag een katholiek, ziek geworden, tot zijne genezing het beeld van O. L. Vrouw op- losseD in water en dan dit water drinken Mag hij met hetzelfde doel pillen nemen, ge- maakt het beeld van O. L. Vrouw Wilt ge nu weten, lezers, wat de geleerde prelaten der congregatie van de Inkwisitie hebben geantwoord Ziehier: Ja, de zieke mag zich aan die praktijken overleveren maar zij mogen niet overslaan tot bijgeloof. Die beslissing werd opgenomen in de Ana- lecta Eeclesiastica onlangs verschenen. En wij leven in de 20' eeuw I De toestand van ons onderwijs. - M. L. Prenau, onderwijzer te Aelst-in-Has- pegouw hield verledene week, te Gent eene voordracht voor de leden van den bond der gemeenteonderwijzers, en handelde over de bekampiog der geestelijkheid. In eene beeld rijke taal schetste spreker de kuiperijen die tegen het staatsonderwijs worden gesmeed en haalde typische gevallen aan van dien verwoeden strijd die vooral in Limburg bloeiende is. De weinige scholen die zijn blijven recht staan, na 't voorbij rukken van den clerica len cycloon, verkeeren in ellendigen staat zoo onder oogpunt van schoolmateriëel als van lokalen. De schooloorlog die men uitgewoed waan de, duurt steeds voort Voorgeleerd is nagedaan riep mi nister De Trooz met tenorstem in den Senaat uit, toen de betreurde burgemeester van Leuven, M Decoster, hem op den rooster wipte, ter gelegenheid zijner benoeming van den burgemeester van Diest. En tot staving zijDS gezegde haalde hij 't voorbeeld aan van wijlen den liberalen mi nister Rollin in 1880 die te Aerschot een lid uit de liberale minderheid benoemde tot bur gemeester Wat praat-je dan zooal, scheen de mi nister te zeggen. Ik vaar immers in uw zog Hoe onbeschaamd de heer minister reeds te meer victorie kraaide, toch vertelde hij hier, wetens of moetens, eene leugen. Zoo onbekend toch moet hij niet zijn met den politieken toestand van zijn eigen arron dissement, om niet te weten dat, van de vier steden, die in dit arrondissement zijn •gnia HET WEEKBLAD i—I, EN 4

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1