TAMBOER JANSSENS PER EXPRESS Het blinde kind. Ghatterton Poste restante l'Abbé Gonstantin Lettres posthumes Jalouse Le Domino noir Boufïe et le Tailleur STADSNIEUWS. De Gaskwestie. 't Is ne keten. Vlaamsche Ster. Maatschappij Onvermoeibaren. Fransch tooneel. Wielrijden. Maatschappij Burgerwacht Maatschappij Kruisboogschutters. ÏERSCHILLIGE TIJDINGEN. gelegen: Leuven, Thienen, Diest en Aer- schot de drie eerste sinds onheugelijke tijden op een libpralen burgemeester hebben ge roemd, dat alleen Aerschot, sedert 1872, jaar waarop de clericalen het stadhuis bemach tigden, daar steeds enkel gekozenen der ka tholieke partij zetelden en M. Rolin dus in 1880 er geen liberaal tot burgemeester kon benj>em«n in de minderheid mits er geen enkele zetelde in den raad. Eens te meer dus is het gebleken dat wij, voorshands, niet alles wat van de lippen eens ministers valt, voor evangelie moeten aan zien, vooral wanneer het woord aangevoerd tot dekking of verbloeming eens vergrijps. Men zal dus in 't vervolg goed handelen de plechtstatige verklaringen van M. DeTrooz maar te aanvaarden... sous bénéfice d'in- ventaire, zooals de Fransoos zegt. Het is eindelijk eene afgedane zaak. M. De Brouwer is concessionnaris en volgens men zegt, wij weten nu niet als zulks waar is, de zoon Colaert eerste comptable. Proficiat De gebouwen noodig voor de gas zullen buiten de Statiepoort gesteld werden (Quar- tier de Commerce), achter de herberg De Statie bewoond door J. Legrand. Wij hebben het altijd gezegd dat de fa brieken uit de verdronkene weiden gingen uitrijzen, men ziet toch wel dat zulks vroeg of laat verwezentlijkt wordt. Mijnheer De Brouwer broeder van den deken krijgt de concessie van de gaz. Mijnheer Bouquet neef van de koster bedankt. (Tableau Op Zondag 22 dezer geeft deze maatschappij hare derde vertooning van het winter saisoen, bestaande in Blijspel met zang in 2 bedrijven. Tooneelspel in een bedrijf en Blijspel in een bedrijf Zooals men ziet zal men nog eens eenen aangenamen avond doorbren gen. Ook spaart de Commissie geene Op Zondag 15 dezer, ten 7 ure 's avonds, geeft deze maatschappij een luisterlijk Con cert gevolgd van danspartij, aan hare leden en huisgezin, in het lokaal De Beurs. Een zeer aantrekkelijk nrnoramma. van hieronder den inhoud, zal nogeens een talrijk publiek aanlokken, waardoor de zaal te klein zal zijn. Ziehier de samenstelling van 't programma Feest van den 15 Januari 1905. 1» DEEL. 1. Ouverture pour Trompettes. 2. Mouvements d'ensemble A mains fibres. 3. Morceau pour Piano, par M. Eug. Vuyl- 4. Travail artistique aux barres parallèles. 5 Pyramides. 6. M. J. Billioen, dans son répertoire. 2da DEEL. 1. Ouverture pour Trompettes. 2. Romance chantée par M. A. Maas. 3. Mouvements avec drapeaux, pour pupilles. 4. M. Billioen, dans son répertoire. 5. Poses Plastiques. 1. Acrobates. 5. Lapidation. 2. L'acrobate blessé. 6. Mort de César. 3. Foot-balle. 7. Musée de sculpture. 4. Querelle du jeu. 8. Pro-Patria. 3i9 DEEL. REDOUTE. moeite om aan hare inschrijvers aangenaam te zijn. Begin om 5 1/2 juist. Opening der bureelen om 5 ure. Men kan voorop kaarten bekomen bij K. Deweerdt, Rijselstraat, Yper. Maandag 23 Januari 1905, geeft het gezelschap LITEN in onze tooneelzaal de volgende stukken pièce en 3 actes'et 4 tableaux par Alfred de Vigny, et l'Affaire de la rue de Lourcine comédie en un acte par Labiche. Op Maandag 6 Februari geeft la Tournéa Parisienne E. CLAUDIAC, die hier op 22 December 11. zooveel bijval genoten heeft comédie en un acte et comédie en 3 actes, par H. Cremieux et Pierre de Courcelle. Op Maandag 20 Februari, comédie en un acte, par J. Berr de turrique, et comédie en trois actes, par A. Bisson. TOURNEE MAUZIN. Op Vrijdag 3 Maart 1905, opéra comique en 3 actes par Auber et le op6ra oouilque en i acte, par Gaveau T.at.or .uiicn ny Aan uuzt) ieders "t pro gramma van elk stuk mededeelen. Syndicaat der Antwerpsche Sportpers. Donderdag avond werd de koene stayer. Van der Stuyft van Ieperen, die zich zoo schitterend onderscheiden heeft in de 6 dagen- koerst8 New-York op eene grootsche wijze door de A. B. C. gevierd. Aan de Midden statie waar de held van den dag rond 8 ure, in gezelschap van zijnen vader, nog een oude kennis, der sportliefhebbers, aankwam, werd hij feestelijk ontvangen. Met muziek aan 't hoofd werd Van der Stuyft naar het lokaal Taverne Alsacienne geleid, waar M. Denis, voorzitter van den A. B. C. hem geluk wenschte, en hem een herinneringmetaal aanbood. Andere geschenken werden den koenen rijder aangeboden. Vele bloemen en sierlijke palmtakken, waarvan er eene wel opgemerkt werd, aangeboden door het dagblad La Pr es se. Diep bewogen dankte Van der Stuyft en diens vader voor al de eerbewijzen, waarna de eerewijn in de glazen schuimde. Nadien werd er door de motorafdeeling van den A. B.C. den gevierden een feest maal aangeboden in de Taverne Royale waar de meeste gezelligheid tot laat in den avond heerschte. 25 25 20 20 25 115 15 25 20 25 25 110 Schieting van 12 januari 1905. Naar de kartons. Fol J. Ommeslagh R Pinteion M. 20 20 25 25 15 10 25 20 20 20 20 20 25 15 15 15 15 20 15 20 5 Poelemans D Vermeulen H Gaimant A. Butaye E. Legon E. Froidure R. Vantholl H. 10 25 20 20 20 20 15 10 15 25 10 25 10 10 15 15 10 15 20 105 95 95 85 80 80 80 75 Schieting van Maandag 8 januari. Veranderlijk blazoen. Hoog getal. Thirifays X. 10 1/2 10 1/2 25 25 71 Laag getal. Janssens J. 11114 Te laat klagen de lieden wanneer de hoest hunner kinderen in bronchiet of tering is veranderd. We kunnen het niet genoeg herhalen van bij den minsten hoest onmid- delijk den Sirop Depratere te nemenhij alleen is onfeilbaar en mag zonder gevaar genomen worden op eiken ouderdom. 2 fr. de flesch te Oostende en te beko men by MM. May, Libolte, Aertsens en Donck te Yper, Monteyne, Poperinghe Van Windekens te Komen. En overal. Sterfgeval. Maandag 9 dezer is M. V. Huys, pastor te Zillebeke, in zijn 75 jaar overleden. M. V. Huys was de eigenaar-schrijver van het welgekend boekwerk, Baeckelandt. De begraving heeft Donderdag laatst te Zillebeke plaats gehad. Veel volk was er tegenwoordig om eene laatste hulde te bewijzen, aan hem die meer dan dertig jaar pastoor dezer parochie was. Hollebeke. Zaterdag 7 Januari, rond 11 1/2 ure 's nachts, werden twee huizen, bewoond door Isidoor Vanvence en Emiel Crogne, door brand vernield, alles is er in verbrand. Schrikkelijk drama. Zaterdag 31 December werd het kwartier van Wazem- mes, te Rijsel, door een schrikkelijk drama in opschudding gebracht. Eene vrouw, Ma rie Lableman, 53 jaar oud, geboortig van Ronse (Belgie), werd door haren man, Ar thur Denutte, geboortig van Yper (Belgie) bij middel van hamerslagen en messteken ver moord. De vrouw, weduwe van zekeren Caulier, was moeder van zeven kinderen. Het huishouden woonde in de rue Philippe de Comines. In december laatstleden had Denutte met het fransch gerecht af te re kenen en werd over de grenzen gezet. Hij negaf zich naar Yper, doch bleef er niet lang. Verleden week kwam hij onverwacht te Rijsel terug en begaf zich naar de rue de Wazemmes, waar zijne vrouw een apparte ment gehuurd had. Zaterdag morgend hoor de een voorbijganger geschreeuw; hij zag op twee kinderen bevonden zich aan 't venster van 't verdiep en riepen, weenend en verschrikt, dat hunne moeder vermoord was. Men drong oj» de kamer en vond vrouw Denutte met gebroken schedel en afgesneden keel in een bloedplas uitgestrektzij was dood. Het parket van Rijsel verwittigde zater dag reeds de politie van Yper. Zondag 1 Januari rond 2 1/2 ure, werd Denutte aangehouden in de woning zijner zuster, Neerstraat te Yper. Na onderhoo- ring heeft de heer onderzoeksrechter Van- daele een aanhoudingsmandaat afgeleverd en hem in de gevangenis doen opsluiten. Over de moord heeft Denutte geen uitleg gegeven. Hij scheen volkomen teneêrgeslagen. Denutte Arthur was smid van beroep en 47jaar oud. Hij werd verscheidene malen veroordeeld voor kleine zaken, zooals vech ten, enz, en zelfs uit Frankrijk gebannen Een Honderdjarige. Wanneer in stad of dorp een lid der be volking het voorrecht heeft iOO jaar op eene eeuwand te worden, dan neemt de gansche buurt of omgeving een hartelijk aandeel aan dit zeldzaam geval, en worden er tal feeste lijkheden ingericht, om van de algemeene vreugde te doen blijken. En uit den aard der zaak zal die deelne ming veel grooter zijn en die feestvreugde veel geestdriftiger wanneer hij of zij, de eer waardige oude man, of het vriendelijk oud vrouwtje, zich in het tot dus ver gespaard leven bemind hef ft weten smaken, en wel vaart en geluk om zich hein heeft verspreid. Wat zal men dan wel moeten doen, om zijne aanhankelijkheid te betoonen aan de PERU-GUANO, van wie het thans juist 100 jaren geleden is, dat de eerste berichten en stalen naar Europa overkwamen, door den beroemden wereld reiziger en grooten geleerde Alexander van Humboldt in 1804 van de WestKust van Zuid-Amerika medegebracht Maar in de eerste 15 jaren der vor ge eeuw was het in Europa ten gevolge der bijna voortdurende oorlogen zóó verregaand on rustig dat menige hoogst gewicht! £?e proef neming tot later moest worden uitgesteld en zoo bleef dan ook gedurende eene reeks van jaren de Peru-Guano als in vergetelheid begraven. Ongeveer het jaar 1840 kwam de eerste verzending van eene kleine hoeveelheid Peru- Guano in Engeland aan, en van da< oogen- blik af tot nu toe, dus sedert 65 jaröu, heeft de toevoer, die aldus zeer grooten omvang aannam voortgeduurd. En wat in die langs reeks van jaren de Peru-Guano ""*an den landbouw in bijna alle landen van Europa, en voornamelijk in België, goeds iaeeft ge daan en tot zijne ontwikkeling hee»ft bijge dragen, daarvan kan ieder getuigen, die eenigzins op de hoogte van den s*aat van zaken is. Daar is voorzeker in de geheele wereld nie mand geweest, noch vorst, noch sua.atsman, noch geleerde, die voor zoovele mïHioenen menschen een zóó groot weldoener was, en nog is, als de Peru-Guano, die voor tallooze landbouwers in Europa. Amerika e» de Ko loniën de bronnen van welvaart en rijkdom heeft ontsloten door verveel vuldigLng van den oogst sinds vele tientallen van jaren, en veredeling van de hoedanigheid der gewon nen vruchten. Denkt er aan, Heeren Landbouwers, en vergeet het niet: De Peru-Guano is «ie ware vriend van eenieder onder U lieden, die het wel meent met den bloei en voorspoed van zijn eigenbedryf. Het tweede eeuwfeest der Pervt—Guano zullen wij, die dit schrijven en lezesn, niet meer beleven, maar dat onze opvolgers als dan nog dezelfde beweegredenen zullen heb ben zich over dien gedenkdag te veriaeugen, als wij thans, daarvoor houden wij ons ver zekerd. Meenen. Liefdedrama. Een 17 jarig meisje, Eudoxie D..., op het punt moe der te worden en uit hare woning verjaagd, terwijl hare ouders in haar huwel ijk niet wilden toestemmen, sprong verleden week in de Leie. Haar minnaar sprong ze na en greep ze vast, doch zij kou zich losrulsken en verdronk. Haar lijk werd nog niet opgevischt. Ziet uwe loten na. Er zijn. lieden die loten van Brussel bezitten en 3ich de moeite niet willen getroosten na te zien of ze 't groot lot niet gewonnen hebben. Zoo ge beurt dat thans 420.000 fr. in de stad lias van Brussel beschikbaar liggen voor de recht hebbenden en niemand biedt zich aan om dit geld op te strijken. Daaronder zijn «eer twee loten van 100.000 fr, uitgekomen in JL891 en 1904 twee van 10.000 fr. in 1891 eau 1902 uitgekomen zes loten van 2,500 fr, zeven van 1000 en een oneindig aantal vam 500, 250 en 150 fr. Men ziet dus zijne lot© n na Er bestaat kans dat men den groot© si prijs heeft gewonnen. Eene Spaarmaatschappij van 33 leden, te Gentbrugge gevestigd, heeft de 25000 frs gewonnen in de trekking van Luik. 'tZijn al werklieden. Proficiat Les Corbeaux. A propos de 1^ crjse écbevinale de Bruxelles, qui met aux. prises libóraux modérés et socialistes, Les- Gor- beaux, paraphrasent la fable des deux 1 arrons et montrent que le troisième n'est autx-e que le clérical sournois prêt a s'emparar- d0 la maison communale. Le cagot, avec u o geste de kleptomane, ne dissimule pas qu'il «sspère, A la faveur du tumulte, s'emparer de l'Hötel de ville, que l'imagination du dessieate ur des Corbeaux a transformé en un superbe .gèteau déposé dans une assiette pleine de beuirre. A cóté de cette fantaisie toute d'actciafité,. nous voyons une amusante silhouet: te du jósuire Renkiu, député domestiqué, portrai- turé de maltresse fagon par Panur-^e, le chansonnier habituel des Corbeaux, don't la verve ne tarit jamais. BURGERSTAND van den 6 tot den 13 Januari 1905 Geboorten. Goffyn, Maria, Moscoustraat. Pyck, Maria, Hoornwerk. Vanassche, Leo, Rijsel steenweg. Duran, Maria, Frezenbergstraat. Du Bosch, Ivonna, Tegelstraat, STEKER.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2