?AH IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. KLERIKALE WAARHEID EN GOEDE TROUW. STADSNIEUWS. Het Weekblad. Negentiende jaar. Zaterdag 18 Februari 1905. Nummer 7. Ministeriëele Mildheid. Liberalen, aan het werk. Bericht. Prins Albrecht te Yper. Abermamentspï'ijs voorop betaalbaar 3.00 fr. por jaar roor den bulten. 3.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen; 15 cent r drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per ma«ad. 5 centlemen per nummer. Afzonderlijke nummers roor artikels, enz 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureel* dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Pubhcité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk legen Vrijdag middag vrij onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of porsonnaliteiten bevattende worde.' .liet opgenomen. Indien gij, lieve lezers de klerikale partij wilt bewonderen in al hare schoonheid, leest dan het volgende artikel in dompersbladje verschenen onder den titelDe Zaak Sy ve- ton Het is een weefsel van berekende leugen en kwade rouw, lafheid en wraak zucht. Ordeeltwij zetten er naast hetgeen door een liberaal blad werd geantwoord. De zaak Syveton. Mijnheer Syveton geeft in de Fransche Kamer den minister-vrijmetselaar André eenen kaakslag, dat het bloed er uitspringt en dat de heer André, om reden der schande, zijn ontslag moet geven. Zoo iets laten de broeders vrijmetselaars gewoonlijk niet ongewroken, denkt heer Syveton, en inderdaad wordt zijn vriend verwittigd over het leven van den afgevaar digde te waken. M. Syveton kan de vrijmetselarij in leelijk postuur brengen, door dat verder bekend maken van haar verklikkerssysteem. En, ziet ge, op een schoonen morgen, daags voor het proces over den kaakslag moet aanvangen, vindt men M. Syveton dood. Geloove nu aan zelfmoord wie wilal de dagbladen der verklikkersregeering wisten maar één uitleg, de eerste dagen zelfmoord. En om daar een oorzaak van te vinden begon nen ze aan huiselijke zaken te vertellen waar geen deftig biad zijne kolommen mee bevlekt, en die bevonden werden valsch te zijn. Tegenwoordig is 't algemeen gevoelen Er is een moord gebeurd. Door wie En bij velen valt bij die vraag het gedacht in daar kan de vrijmetselarij wel een hand in gehad hebben. Dat heeft men immers meer gezien dat hebben wij hier in Belgiè zelf nog beleeftdat ligt immers in de zeden van die helsche samenspanning voor wie alle middelen goed zijn. En is in Frankrijk de vrijmetselarij niet oppermachtig en kan zij dus niet rekenen op volslagen vrijheid en onstrafbaarheid Aan de Fransche rechters te beslissen Heel waarschijnlijk echter zullen zij niets beslissen en de zaak eenvoudiglijk op zij schuiven, classeeren. Maar het is wel de moeite waard eens te bestatigen hoe het volk de vrijmetselarij verdenkt. En waarlijk, niet zonder reden 1 Daarom neem ik de gelegenheid te baat te herbalen. Opgepast voor de vrijmetselaars Nooit mag de helsche sekte die Pius IX zijne staten ontroofde en onze dappere zouaven vermoordde de Gastelüdardo, die ons in 1879 de schoolwet bezorgde en den schooloorlog maakte, nooit mag die sekte hier meester geraken. Want eens meester, moordt zij uit den weg al die haar kwaad kan, doet de gewetens zwijgen door vrees en bedreiging en voert ons land naar haren meester, Satan. Wie er in Beigie vrijmetselaar is I Aleerst meest personen dan men vermoedt Over eenige jaren bracht mij het toeval te Brussel minstens 66n tiental leden ter kennis waar niemand misschien gedacht op had, al stonden die heeren nu ook als liberaal gekend. En iets durf ik voluit neerschrijvenZelden gebeurt net dat er tusschen te liberale kan didaten bij Kamerkiezingen, in onze groote centrums, niet eenige francs-magons zijn Opgepast bijgevolg Een tegenstrever onzer partij kan zeer deftig zijn, zeer eerlijk, rechtveerdig, zedelijk, vriendelijk en al wat ge wilt. Wij zijn er verre van af, dat te willen lochenen. Maar die vrijmetselaar hij moge nu zelf zijn wat hij wil teekent zijne vrijheid af en wordt bijgevolg het werktuig van die inrichting, die uit princiep het kwade wil, maar die behoefte heeft zich te verbergen achter goede hoedanigheden haren leden. Men overwege dat wel 1 Noch door list noch door bedrog mag de vrijmetselarij in in een vrij land als Belgie meester geraken Ons antwoord, Syveton was een der kopstukken der kle rikale nationalistische partij André was een grijsaard van 72 jaren. Wie haalde er schande over dien kaakslag? Waarom zouden de vrijmetselaars zich dus moeten wreken hebben Waarom den naam van den engelbewaarder van Syveton niet er bij gezet Verklikkerssysteem Op 2 Mei 1900 ver klaarde onze klerikale Minister Cousebant d'Alkemade in volle Kamer dat er een zwartboek voor de Belgische officieren bestond in 't Ministerie van Oorlog. De zelfmoord van Syveton is bewezen, dat kan iedereen in de gazetten van Parijs zien staan. De oorzaak is bekend gemaakt door Madame Syveton zelve uit hare ver klaringen bleek weidra dat die klerikale verdediger van Godsdienstdeugd en huis gezin een der grootste vuilaards van Parijs was. En de schuld der vrijmetselarij is het ook zeker niet dat Madame Syveton omtrent honderd duizend frank mocht leggen, te kort gevonden in de kas van haren man die het geld zijner partij in bewaring had. De lezers kannen nu oordeelen over de beschuldiging der Gazette die durft de vrijmetselaars van moord beschuldigen. Eerst poogden de eerlijke I Klerikalen dien Syveton te doen doorgaan als liberaal en vrijdenker. Bij hunne leugentong geknipt roepen ze nu het spook der vrijmetselarij ter hulp. Want daar ligt de hond gebonden gij, klerikalen, voelt dat uw politiek kraam waggeltkost wat kost, moet gij de men- schen de vrees aandoen, want door de vrees alleen regeert gij. Zelfs Pius IX komt voor de pinne. Ewel, Pietro Mazzini, een italiaansche vrijmetselaar die het wel beter moet weten dan wie het ook weze, daar hij de registers der vrijmetselarij heeft kunnen nazien, schrijft ronduit dat Pius IX carbonaro en vrijmetselaar geweest is vooraleer hij kon denken dat hij eens zou Paus worden Laat dus de framassons met rust, Gazette »,'dat zijn vogelschrikken. Vraag het maar aan Woeste met Diana Vaughan. Uw haat tegen alles wat eerlijk is verblindt u zoover dat gij niet ziet welke domheden gij uitkraamt. Indien de vrijmetselarij hare volgelingen zoekt en vindt onder de liberale kandidaten, deftiger en rechlveerdiger dan gij, zede lij ker en eerlijker dan uwen klerikalen Syveton, vriendelijker dan uwe eigene groote verstanden, kan zij zoo slecht niet zijn als gij het wilt doen gelooven aan uwe lezers. Dat men het dus wel overwege! Uwe zaak moet al heel slecht zijn om ze te verde digen met beschuldigingen van moord zonder een enkel bewijs. En wij durven gerust zeggen Noch door list noch door bedrog mogen de Jesuiten in een vrij land, als Beigie vroeger was, niet meester blijven Wij lezen in den Monileur dat volgende toelagen zijn verleend Fr. 3,196,50 aan de kerk van O. L. Vrouw te Mechelen. 2,593,08 aan de kerk te Zoersel. 5,031,67 aan de kerk te Assche. 23,333,33 aan O L. Vrouw ter Zavel van Brussel. 3,500,00 aan O. L. Vrouw vau Bijstand ook te Brussel. 1,397,50 aan de kerk van St-Pieters- Leeuw. 2,448,98 aan de kerk te Nossegem. 3,500,00 aan de kerk te Vertrijk. 9,258,16 aan de O. L. Vrouwkerk te Vilvoorde. 5,428,18 aan de kerk H. Johannes te Waver. 19,196,56 aan de kerk H. Walburga te Veurne. 4,062,50 aan de kerk te Gistel. 5,049,17 aan de kerk van Merkem. 3,282,41 aan de kerk te Zuidschote. 1,284,36 aan de St-Jacobskerk te Gent. 6,343,82 aan de St-Martenskerk te Gent. 1,711,91 aan de kerk te Vloersegem. 4,086,68 aan de kerk te Binche. 5,374,00 aan de kerk te Ere. 4,489,83 aan de kerk H. Waltrude te Bergen. 10,000 aan de hoofdkerk te Doornijk. 3,995,35 aan de kerk H. Nicolaas te Doornijk. 1,678,00 aan de kerk H. Bartholomeus te Luik. 5,000,00 aan de kerk H. Martinus te Luik. 1,759,00 aan de kerk te Bree. 5,086,12 aan de kerk te Exel. Oefl... 't is nog niet al!... Er zijn dan nog 26 ander kerken die eene toelage krijgen van 100 frank om een.... coffre-fort te koopen Vraag nu eens aan de ministers om opslag te geven aan de kleinere bedienden van post, telegraaf of ijzerenweg!.... Zij zullen ant woorden: Br is geen geld Vraag hun eens om subsidie voor de crisis in de glasblazerij, in de katoenweverij, enz., Zij zullen zeggenEr is geen geld Vraag hen eens of het niet mogelijK zou zijn sanatoria's op te richten voor teringzie ke kinderen en werklieden, om aldus de openbare gezondheid te bevoordeeligen. Zij zullen uitroepen: - Er is geen geld! Wij zouden aldus nog honderd nuttige voorstellen kunnen aanhalen, waarop de brave ministers altijd zullen antwoorden: - Geen geldGeen geld Maar als het voor kerken en kapellen is A la bonheur 1 Dan mag het er af Dan is er altijd zaad in 't baksken Toch is het zonderling dat weeral 26 kerken geld gevraagd hebben om coffre- forls te koopen.... Hebben die zooveel ponken weg te ber gen? v En betrouwen ze zich niet meer op de goddelijke bescherming Iets wat onder Gods hoede staat, is dat dan onder geen zekere hoede? Waarom aldus de bevolking doen twijfe len aan de macht eener heilige bovennatuur lijke bescherming? Volgens ons is dat verkeerd: dat is het godsdienslig gevoel ondermijnen. A. B. Van nu af, tot in 1906, mag er niet gerust worden, ge moet alle gelegenheden te baat nemen, om soldaten te winnen voor het liberaal leger. Verspreidt uw programma dat zoo edel en schoon is, zegt overal wat wij zullen invoeren als wij het bewind in handen kunnen krijgen, te weten Het zuiver alge meen stemrecht met toepassing der alzijdige evenredige vertegenwoordiging; Het ver plichtend onderwijs Den persoonlijken dienstplicht, afschaffing der loting, en van alle voorrechtenbelastingen leggen op het inkomen en die op de verbruikingswaren afschaffen de wetten ten voordeele van den werkman verbeteren één frank daags pen sioen geven aan de oude werklieden, in plaats van 18 centiemen de uitbreiding van de nijverheid betrachten, enz. enz. Maakt propaganda in de herbergen op het werk, en in de vergaderingplaatsen, en eens dat iedereen zijnen plicht verstaat, zullen wij er wel geraken, ons van dit klerikaal ongedierte te verlossen. En dan 't genot van ons werk kunnen genieten. Ben jonge wachter. Velen van onze lezers vragen wekelijks hoe het komt dat zij, zooals gewoonte het WEEKBLAD niet meer ontvangen! Wij verzoeken hun, te reklameren aan de leden der Liberale Associatie zij zullen hun voldoening geven. Artikelen ongeteekend worden niet opge nomen. Zoo ontvingen wij deze week eenen onge- teekenden brief 3 fr. 50 bevattende. Daar het artikel niet opgenomen wordt, zoo verzoe ken wij de persoon ons te laten weten wat er met het geld mag gedaan worden. Geen antwoord bekomende, zullen wij het storten ten voordeele der wereldlijke school penning. Eenige correspondentiën te laat toegezon den kunnen maar binnen 8 dagen opgeno men worden. Het.stedelijk bestuur van Yper had vroeger bij prins en prinses Albrecht aangedrongen opdat de oude Vlaamsche stad met een bezoek onzer prinsen zou worden vereerd. In den loop van dit jaar werd dit bezoek verwacht, doch in de laatste zitting van den raad is kennis gegeven van eenen brief, uit gaande van den secretaris van prins Albrecht, HET WEEKBLAD t

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1