De Zoon des Beuls LE DOMINO NOIR, Le Bouffe et le Tailleur^ Bericht. CARNAVALLIED. Oud-Pompiers. Maatschappij de VJaamsche Ster. De Speelman op 't dak Grandes Tournees Lyriques. TDè&ti-e d'Ypres M11* öei'tlie Mendeg Brand. Maatschappij Burgerwacht Maatschappij Kruisboogschutters. Sterfgeval. Burgerstand Nu komt voor de pinne het reglement op de orgels, het zingen en het dansen. Langdurige bespreking, te lang om hier te vermelden. Groot succes voor M. Canepeel die bekomt, spijts M. Struye en M. Yanden- boogaerde dat er op feestezaterdag zal mogen gedanst worden van iO ure 's voormiddags tot 8 ure 's avonds. Iets voor de vette boe rinnetjes dat Monkje zoo geerne ziet. Den taks is gebracht van 10 fr. op 5 fr. De andere artikels van het reglement zijn behouden. Op voorstel van M. Vandenboogaerde zijn er meerschen van Zillebeke verpacht aan ze keren Van Alieweirelt van Zillebeke, aan Leo Geuninck van Yper, aan Vanden Acker van Zillebeke en aan zekeren Heer Motte, fabrikant te Tourcoing, voor negen jaren. M. Devinck ziet af van zijn recht van ja gen op den vijver en op de meerschen en zijn jacht wordt overgezet voor negen jaren aan den zeiven heer Motte voor 500 fr. De rekening van de pompiers wordt be knibbeld door M. Sobry die ze te straf gepe perd vindt. 5200 fr. voor een paradekorps, zegt M. Sobry, 't is te vele. Onder 't liberaal bestuur, koste het juist den helft en M. So bry bewijst het met stuks bij de voere. De Burgemeester verontwaardigd, be rispt M. Sobry en zegt dat zijne opmerkingen niet gepast zijn. Hij beweert niet dat ze niet waar zijn. De rekening is goedgekeurd met algemee- ne stemmen en het zelfde geschiedt voor de pensioenkas der pompiers. Er wordt besloten van de Bellewaertstraat in macadam te leggen. Dat is een schoon werk 1 Het zal 10 000 fr. kosten. M. DPI wet tere vraagt de verbetering van de Verlorenhoekstraat en M. Sobry spreekt van het paddegat. M. de Burgemeester. 't Is altijd het zelfde. M. Sobry. Gij zorgt wel voor andere straten. Doe toch ook iets voor het paddegat. Er wonen daar ook schoone jongens. M. Fraeys vraagt dat men geene zware vrachten zou mogen vervoeren, om de we gen en straten een beetje te sparen. M. Bouquet spreekt van eene tramlinie die zou gemaakt zijn tusschen Poperinghe, Reninghelst, Westoutre en Nieuwkerke en vraagt hoe het is met de linie Yper-Belle. De Burgemeester zegt dat er eene ver gadering zaterdag zal plaats hebben te Yper op het stadhuis. M. Lemahieu vraagt nieuws van de linie Yper-Poelcapelle. M. de Burgemeester. Wij zullen er opnieuw overhandelen met het bestuur van Poelcapelle. M. Vandevoorde. Aangezien wij aan het vragen zijn en dat de burgemeester van- 1 dage welgezind is 'k zou ik ook entwat vra gen en peinze wel dat 't ga toegestaan zyn, want 't is er geel noodig. Je zou ne keer moeten doen het waterkasteel kuischen en schilderen. 'T hadde gezeid geweest dat 't ging alle twee jaren gedaan zyn en 't is wel zeven jaren dan zer nie meer aangekomen en hèn. 'K vrage dan ze dat nu ne keer wel zoen doen. M. Vandenboogaerde. 'T er zijn geen klutten meer! En toen nog dat zou beter gedaan zijn binst de zomer Is dat nu e weere om te schilderen. I De Burgemeester. Nu me gaan zien, jj wee FlorimondMe gaan 't onderzoeken. M. Vandevoorde. Ja, 't is wel M. de i Burgemeester, ma je moet het niet blijven onderzoeken, volgens je geweunte. M. Sobry. Ik zou willen weten wat I er gaande is met de policie. Het schijnt dat I er passeerde weke nogal dapper is getrom meld of getroefd geweest in het bureel. Men I spreekt van groeve scheldwoorden. Een agent zou een zijner kameraden uitgemaakt heb ben voor eenen luiaard en den anderen zou den eersten eene goede pandoering afgele verd hebben. Andere agenten hebben er moeten tusschenkomen zegt men. Men zegt dat bet zou gebeurd hebben onder het spe len van een partij kaarten. Wat is er daarvan allemale M. de Burge- meester? 't Is toch aardig dat wij dat moeten vernemen door het publiek De Burgemeester. Mijnheeren, ik zou I u kunnen antwoorden dat de politie in mij nen dienst is, en dat ik door de wet niet verplicht ben u daaromtrent eenige inlich tingen te geven. M. Vandevoorde. 'K hè 't gepeisd I 't en gé, ons weere niet aan I M. Sobry. En 't en ware maar dat meer te kort. 't Is wij, raadsheeren die de agenten benoemen, betalen en afzetten en wy zouden niet mogen weten wat zij doen om hun geld te verdienen 1 't ware schoone 1 De Burgemeester. Maar, Mijnheeren, ik verhaast mij te zeggen dat ik van dit recht niet wil gebruik maken. M. Vandevoorde. A la bonne heure. Andersins De Burgemeester. Menheeren, ik heb ook hooren spreken van die affaire, waar van onze achtbare en altijd wakkere collega M. Sobry, wien ik in zoo groote achting houde u komt te spreken. Er is inderdaad iets gebeurd ter gelegenheid van een partij tje kruisjassen. En ik heb dadelyk een en kwest bevolen. Ik zou dit onderzoek wel zelve gedaan hebben, maar Mijnheer de Commissaris deed mij heel gegrond opmer ken dat ik van kaarten weinig ken. Nu, ik heb het verslag van het onderzoek gelezen en ik mag u verzekeren dat de fei ten door M. Sobry aangehaald zoo erg niet zijn 't en heeft ol te gare maar een schet'ke geweest 1 M. Vandevoorde. 't Kan zijn. In alle geval, het publiek die ne goe neus hét, heeft ze toch seffens geroken. De Burgemeester. Men heeft gekaart en misschien een beetje meer troef uitgesla gen of de andere dagen, maar ik herhaal het, de zaak is zoo erg niet. Tot bewijs heeft een agent heel vrijwillig zijn ontslag gege ven en hy trekt er van weg. M. Sobry. Hewel, is dat niet heel erg, 't is toch een vader van familie op straat I De Burgemeester. Anders is er niet, Menheeren en ik denk dat M. Sobry met mij toch deze maal 't accoord zal zijn om te be kennen dat het publiek weer zonder reden op mijne kappe rijdt. Maar ik kan er tegen. M. Sobry. 'K vraag je wel excussie M. de Burgemeester. Men zijn niet 't akkoord. Ik heb ook een onderzoek gedaan. M. de Burgemeester bleekHal eu wat hebt gij ondervonden M. Sobry. Ik ben ook advokaat, M. de Burgemeester en heb veel achter u geleerd. Maarzijt gerust. Mijn onderzoek heeft enkel voor doel gehad de oorzaak van de rusie die ontstaan heeft in het politiebureel, en ik verhaast mij te zeggen, na de zoo duidelijke uitleggingen die we daar hoorden, dat de reden van twist en tweedracht in de politie alleen voor oorzaak heeft de te groote goed heid van M. de Burgemeester. Ja M. de Burgemeester is te goed. En ongelukkiglijk is hij niet even goed met al de leden van het korps van politie. Hij heeft lieverlingen en daaruit ontstaat natuurlijk eene zekere ja- loerschheid onder de mannen. De Burgemeester. M. Sobry dat gaat mjj aan en u niet. M. Sobry. Zeker, zeker, M. de Burge meester maar 't en belet niet dat de man nen daarover praten en jaloersch zyn. Nu ik wil daaruit alleen besluiten dat gij te goed zijt en ik acht het mij tot eene plicht van u te waarschuwen over de gevolgen van uwe te groote goedheid en mildheid. Stadswerk- lieden ook krijgen dikwijls drinkgeld van u. Gij hebt daarin ook oDgelijk. In plaats van de zoo eerlijk gewonnen centen naar hunne vrouw te geven worden die mannen genegen om ze te verdrinken en om hunne kwade driften te voldoen. Gij kent immers het spreekwoord: met het fluitje gewon- nen, met het trommeltje verteerd. Zoo geeft gij, M. de Burgemeester aanleiding tot verergenis, en dat meugt gij niet, vraag het maar aan M. Struye. De Burgemeester bleek als de dood van Yper. Menheeren, 'k moete waarlijk M Sobry bedanken, voor al het goede dat hij van mij komt te zeggen. Ik wist waarlijk niet dat al het goed dat ik stichte alom ge kend was. Per naaste, zal ik trachten mijne goede werken meer in het geheim oefenen volgens de leering van onzen catekismus.' Maar wees toch wel overtuigd Menheeren dat ik niets gedaan hebbe omdat mijne han delwijze wegens politie bedienden en stads- werklieden zoo veropenbaard worden. In tegendeel, ik heb alles gedaan omdat nooit niets zou gekend worden. En toch komt het uit. Nu ik vraag ons heere vergiffenis. De zitting is geheven om 7 ure. Wij herhalen nog eens dat onge- teekende brieven of mededeelingen niet worden opgenomen. De Redactie. ZANGMarche des cadets. Leve Nolf en Brunfautl 1. Kwezelkoppen uit vreemd' land', Ver bekend voor klein' verstand', Zyn onverhoeds in ons Yper saam gekomen; Vele vriendjes van hun' boel, Rijk te maken was hun doel, En hebben ons d'eerste nijverheid ontnomen. REFREIN. Diepen haat En veel kwaad, Daaraan blijven zy steeds hecht Onder dwang, Al te lang, Bukken wij ondanks het recht. Dus met reden, Kloek gestreden, Wij vrij volk, zoo fier en trotsch; Op kiezingen, Yperlingen, Rukken wij de boeien los 2. Een' vernuftig' komiteit Slechts gekend op laten tijd, In de schaduw hoeft zeer veel van licht ge- Inboorlingen over boord, [sproken Vreemdelingen aan onz' koord 'T heilig bevel, deze spreuk was te wierooken. 3. Voor het laatste Carnaval, Moeten wij op deftig bal, Onder klaar licht nog eens vroolijk ons ver- [maken Want toekomend jaar, dien tijd, Zullen wij met groote spijt, Gebrouwde kaarsdompers weeral zien ont- [waken 1 Zondag 11. is het avondfeest allerbest ge lukt, waarover de kommissie lof en dank verdient. De vijf stukken werden op eene meester lijke wijze uitgevoerd, 't mag gezegd worden ter eere van Bestuurder en spelers. Het tweede deel der programma werd aan genomen door de zitting van jonkvrouw Odette Duval van Parijs en van M. A. Méline, die aan de tegen woordigen zeer wel beval len heeft. Danspartij. Zondag 5 Maart, ten 10 ure 's avonds groot gemaskerd en vermond BAL, den leden der maatschappij aangeboden ter ge legenheid van Carnaval. Zondag 12 Maart, zefde uur, groot gemaskerd en vermomd BAL ten voordeele van de kas der aandeelhouders. SCHOUWBURG VAN YPER. Vierde en buitengewone vertooning van het tooneeljaar 1904-1905. BEROEMD GESCHIEDKUNDIG VOLKSDRAMA in 6 bedrijven door Van Driessche. Nieuwe kostumen van het huis Deleu van Brussel en nieuwe decors der 15«» eeuw. gevolgd van blijspel in één bedryf. Gezien de belangrijkheid dezer vertooning zal zij opgevoerd worden op ZONDAG 26 FEBRUARI 1905 met open bureel, abonnenten uitgesloten MAANDAG 27 FEBRUARI 1905 voor de abonnementen en het publiek De prijzen der plaatsen voor den Zondag zyn vastgesteld als volgt 1* plaats 1.50 fr.2* pl. 1 fr.pl. 50 c Voor den Maandag pryzen als naar ge woonte. Eene tusschenpoos van 20 minuten zal gehouden worden tusschen het 2" en 3» be- dryf van het drama. Zondag begin om 6 ure. Maandag om 6 1/2 ure. Men kan kaarten op voorhand bekomen bij den heer K. Deweerdt, Rijselstraat, 59. Administrateur-GénéralL. MAUZIN de l'Opéra. Bureau 8 h. Rideau k 8 h. 1/2. VENDREDI 3 MARS 1905. Représentation de Gala. avec le concours de de l'Opéra. Opéra-Comique en trois actes, de Scribe. Musique d'Auber. Le spectacle commencera par: Opéra-Comique en un acte, d'Armand Gouffé et Villers. Musique de Gaveau. M. VICKER, chef d'orchestre, accom- pagnateur du Théatre Lyrique. Prix des places Premières, 2 fr. 50 Deuxièmes, 1 fr.25 Troisièmes, O fr. SO. Pour la location, s'adresser comme d'usage. Deze week stond de kamion in brand van de voerman Moeneklaei van Langemarck, die zijne standplaats heeft aan de Getemde Leeuwen Gelukkiglijk zag men het in tijds om het vuur uit te dooven, de camion was nog al wel geladen, waaronder verscheidene vaten petrol. Schieting van 23 februari 1905. Froidure R. 25 20 20 20 20 105 Fol J. 15 25 20 25 15 100 Butaye E. 25 15 15 25 20 100 Gaimant A. 15 20 15 25 20 95 Pinteion M. 20 15 15 25 20 95 Ommeslagh R. 25 20 15 15 15 90 Poelemans D. 10 20 15 15 25 85 Ferry n G. 10 25 25 1 15 76 Burgho A. 15 20 5 25 10 75 Schieting van Maandag 20 februari Naar de vogels. 1* Vogel door Van Nieuwenhuyze Cyrille. 2* Vogel door Houtekier Camille. Gisteren in den namiddag is M. Berten Felix, oud Burgemeester van Poperinghe, i oud kamerheer, en binst verscheidene jaren ouderdomsdeken van de kamer der volks- vertegenwoordigers overleden. De heer Berten is gestorven in den ouder dom van 94 jaren. De begraving zal Dinsdag 28 dezer om 10 1/2 ure plaats hebben. van den 17 tot den 24 Februari 1005. Geboorten. Clynckemaillie Joanna, Neerstraat. Libberecht Josephus, Zaalhof. I Lemahieu Michael, Korte Thouroutstraat. Willem» Maria, Doorgangstraat. •I I EN ..II.—■■III. .I.IIW.MM—

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2