TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. STADSNIEUWS. Philips Van Artevelde. 1 Negentiende jaar. Zaterdag 11 Maart 1905. Nummer 10. Het Liberaal programma De Bedienden van den IJzeren weg. Klerikalen moraal. Portret. j Vlaamsche Ster. Abmtnamentsprtys voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den bulten. S.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen, 15 oent drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 oen tie man per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 amJdh berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureeïe dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Do annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- HBsde die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magd&lenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag mid-lag vrij sa onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekeaJ of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. bevat slechts vier artikels Evenredige Vertegenwoordiging in alles en voor alles Een maneene stem Elk soldaat voor zijn lot Het werkmanspensioen aan 65 jaar van 1 frank daags. Werklieden, herinnert u, dat de klerikalen u geen behoorlijk pensioen willen geven in uwen ouden dag. Herinnert u, dat de klerikalen u minachten en u een stemmeke geven, omdat gij werk man zijt, terwijl de rijke en de kloosterling 2, 3 en 4 stemmen krijgen. Peist er op als 't kiezing is 1 De bedieuden van ijzeren wegen ea open bare werken, komen nogmaals een nieuw dienstbevel (ordre de service) te ontvangen. Het is het 116e van die soort! Hoede bedienden daaruit wijs worden, kan de duivel raden. Ditmaal heeft het be trek op de kleeding van de hoogste tot de laagste bedienden, ja zelfs tot de werklieden. Niet min dan i9 bladz. beslaan de menig vuldige en ingewikkelde inlichtingen. Het bevat vooraf 10 artikels, met uitleg hoe de bedienden den rouw moeten dragen en de opsomming van de te dragen kleederen is in drij afdeelingen en elke afdeeling in ver scheidene reeksen van bedienden opgegeven. Vnor elk bestaan er verschillende kleede ren, waarbij zelfs het getal knoppen niet vergeten is. Art. 6 zegt dat alle inhreuk zal gestraft worden, niet alleen tegenover den bediende, die ze begaan heeft, maar ook tegen den onmiddelijken overste, of zijnen gemachtigdo, die ze geduld heeft. Dat eene propere kleedij volgens werk en vermag geëischt wordt, is te verstaan en zelfs wenschelijk, maar dat slechts bezoldig de ambtenaren verplicht zijn den rijken man te spelen en met ledige maag hunne plichten te moeten vervullen is ongehoord. Ventre affamè rCa point d'oreilles zegt een oud Geschiedkundig Roman. «Heil Arteveldel weerschalde het in de straat zoo luid en zoo machtig dat de huis- genooten van den zoon des Wijzen Mans opschrikten. Terzelfdertijd liep een jongeling de schaar vooruit en richtte zich haastig naar de deur van Artevelde's woning. Hal daar is Gozewijn van Herzeele; hij komt naar hier; wij gaan seffens de oorzaak van dien oploop vernemen; zegde Philips zich naar de vrouwen begevende. Gozewijn bij die dwaze volksmenigte? kreet Eerste. Maar hemel 1 wat mag dat beteekenen 1 Zou men onze woning willen bestormen De jongeling, die men Gozewijn van Her zeele genoemd had, moest met de dienstbo den en de gebruiken van Artevelde 's huis volkomen bekend zijn, want Eerste had spreekwoord en dit is misschien wel oor zaak, dat sommige bedienden noch hooren, noch zien, omdat zij slecht gevoed zijnde, hunne lastige taak niet kunnen volbrengen. Dat men dan beginne met hunne traktemen ten, hunne dagloonen te vermeerderen en zij zullen hunne opgelegde taak met nauwge zetheid en met ijver volbrengen. Is het omdat die bareelwachter, of die pioeheur een proper, splinternieuwe kostuum draagt, dat er zooveel ODgelukken gebeu ren? Men zou het wel moeten denken. De spoorwegrampen zijn in Belgie sinds eenige jaren zoo menigvuldig, dat de vreemde lie den ze nauwelijks durven gebruiken, terwijl de onregelmatigheden in vertrek en aan komst bij honderden per dag plaats hebben. (Een schoon gekleed hger is chic, 't is mooi, zou de Hollander zeggen, waar wat doen die kleeling, al die parade aan de kennis zich goed van de wapens te kunnen bedienen De Transvaalsche boeren pronk ten niet met prachtige uniformen, maar ze schoten honderden- Eogelsche officieren neder). Een wel betaaldp, tevreden knecht zorgt voor zijne meesters en zijn8 uitgevoerde taak laat niets te wenschen. Om een goed werkman, een goed knecht, een goed be diende te hebben, moet men dus goed be talen, in plaats van door allerlei plagerijen, door alledaagsche nieuwe orders en bevelen den dienst lastiger en onverdraaglijk te ma ken. De onder-chefs moeten de bediening van chef of overste uitvoeren, zonder dat zij daarvoor betaald worden; honderden dienst doende chefs-garde, alhoewel dezes dienst uitoefende, worden slechts als garde be taalt, verstandige werklieden oefenen de plaats van toezieners uit, alhoewel ze slechts als werkman betaald worden; piocheurs oefenen den dienst van chef- piocheur uit en krijgen geen cent meer voor dagloonhonderde vrouwen vervangen hunnen man als bareelwachter voor eenige- centiemen daags. Aldus zijn alle bedieningen op de staats spoorwegen aan minderen, dikwijls aan on- bekwamen toevertrouwd. Het moet dus niemand verwonderen, dat zoovele ongevallen, zooveel rampen op de Belgische spoorwegen gebeuren, en dat tie heure uitroeping nog niet voleindigd, toen hij reeds in de zaal verscheen waar hij on- middelijk met vragen overvallen werd. Gij hebt volstrekt niets te vreezen zoo suste hij den angst der twee vrouwen terwijl hij eenen teederen blik op Eerste wierp. Het volk heeft zooeven, op de Vrij dagmarkt, Mher Artevelde tot Opperhoofd man uitgeroepen... Ik, Opperhoofdman? kreet verwonderd Philips. Dat is niet mogelijk! O neen! Dat is niet mogelijk De dekens der neringen zijn gelast u den algemeenen wenscli aan te kondigen en u te smeeken het volk te redden. Gij alleen zijt in staat dat reuzenwerk te volvoeren en rust en welvaart in de stad te doen wederkee- renver klaarde Gozewijn. O PhilipsI doe dat toch niet; klaagde Lente. Gij weet hoe wispelturig de Gen tenaars z(jn. Herinner u den akeligen dood van uwen vader O Philips I blijf bij ons, verlaat ons niet En de ontroerde vrouw viel heuren echt- vertragingen dagelijks zoo talrijk voorko men. De bedienden wachten nu een paar maandeD naar de regeling van hunnen mast, 't is te zeggen de besparingen, die zij op den aankoop hunner kleederen verwe- zentlijkl hebben. Voorzeker zouden de oversten, die daar weeral hunne uitsnuiten, liever zien, dat alles verteerd of verkleed is, maar do nede rige bedienden weten beter en hebben noo- diger onkosten te betalen. Waarom dan zoo lang gewacht om de verschuldigde sommen uit te betalen Z ju bet toch waar zijn, dat minister De Sinet geldhonger heeft? Den 25 April opent het Assisenhof van Brugge zijnen tweeden zittijd te Brugge, onder het voorzitterschap van den heer Goddyn, raadsheer bij het Beroepshof te Gent. Er gaat nooit een trimester voorbijzonder dat het assisenhof onzer provincie ten minste ecu, zoo niet twee zittijden houdt, terwijl er in de provinciën Limburg, Luxemburg, Namen, ja zelfs Luik, dikwijls een trimester komt, waarin het Assisenhof geen enkele zaak op de rol ingeschreven vindt. In die feiten ligt er iets vernederens voor de West- Vlaamsche bevolking, wisr zedelijk peil zoo laag gezonken is en derhalve zooveel werk aan Moeder Themise oplevert, En als men nu nog weet, dat de verdachten die voor het Assisenhof te Brugge te recht staan, negen maal op tien van den buiten komen, alwaar de menschen door hunne geestelijke herders in de vreeze des Heeren worden opgeleid, moet men allicht gaan besluiten, dat zelfs ten plattelande, alwaar de priester invloed op politiek gebied zoo groot is, hun invloed op zedelijk gebied zoo goed als nul mag geschat worden. Waar men onderwijzers op straat werpt moet men gendarmen binnen roepen, dit is eene gekende waarheid. Wij ondervinden dit eens te meer ten onzent. De clericalen hebben honderden genoot om den hals, terwijl overvloedige tranen langs heure wangen biggelden. O lieve oom, kermde thans ook Eerste, door Lente's droefheid getroffen, o lieve oom, geef gehoor aan onze smeekingen 1 Aanvaard dien last met 1 Blijf bij ons, men zal wel eenen anderen aanleider vinden. Eenen anderen behoorlijken aanleider vinden is lastig, zelfs onmogelijk voor 't oogenblik; sprak Gozewijn met overtui ging: Alleen Mher Artevelde kan het volk opheffen uit de ellende waarin het gedom peld ligt; zijn naam doet de geestdrift ont vlammen en is een waarborg van welgeluk- ken. Zoo velen reeds hebben het beproefd ons vrede en voorspoed te schenken, en toch bleven hunne beste inzichten vruchteloos. O Mher Artevelde, voldoe aan het verlangen uwer medeburgers, neem het bestuur in handen, en Gent zal uwen naam zegenen I Stemt toe dat de dekens bij u komen en aan vaard de zending die zij u zullen opdragen...» De dekens wil ik wel aanhooren, het ware eene onheuschheid ze niet te ontvan- goede scholen gesloten en onderwijzers afge dankt en wat zien wij gebeuren. Elk jaar wordt de begrooting der Rijks wacht vermeerderd en zoo zijn wij er toege raakt dat het gendarmenkorps dat in 1884, onder 't liberaal ministerie 3 millioen 500,000 frs. aan 't land kostte, nu 8 millioen 600,000 uit de schatkist vergt. En de minister van oorlog heeft ons laten vernemen dat het daarbij niet zal blijven, wat M. Woeste met vreugde vernam. Die menschen schijnen zich in te beelden dat hoe godvruchtiger een land wordt, hoe meer gendarmen er moeten zijn. Dit is een zonderling begrip van den vooruitgang hebben. Immers men hoeft er niet naar te streven om misdrijven en misdaden te beteu gelen, maar wel er toe geraken de bevolking derwijze te verbeteren dat uitbreiding der rijkswacht totaal nutteloos blijkt. Zoo de clerikalen overtuigd zijn dat onder wijs en opvoeding geen invloed hebben op de zedelijke ontwikkeling van ons volk, dat ze dan de scholen sluiten en 't land overdekken met kazernen. Integendeel, zoo zij den zede lijken invloed der hoogere beschaving aan- nemea, waarom voeren ze dan de leerplicht niet in De katholieke advokaat Planquaert maakt in zijn vlaamsch blad het volgende portret van de klerikalen. Op 100 katholieken, zegt hij, zijn er 98 onnoojtelaars of mannen zon der karakter, 1 van de 2 die over blijven exploiteert de an teren en slechts de laatste is een voorstelbaar man verloren in den hoop. Dus 98 kiekens, i stekvogel (de priester waarschijnlijk) en 1 musch. De overeenkomst bij de klerikalen is prach tig niet waar. Zondag 26" en Maandag 27n februari 11. j gaven de leden onzer dappere tooneelmaat- j genverklaarde Artevelde. Maar het ambt van Opperhoofdman aannemen, dat, Gozewijn, o neen, dat nooit 1 Welaan, dit is r.eds veel? juichte de jODgeling. Ik ga, ik vlieg om hen bet goede nieuws over te brengen; aanstonds zullen ze hier zijn, want ze naderden reeds wanneer ik hen vooruitgesneld ben. Nauwelijks had Gozewijn het vertrek ver laten of Lente en Eerste hernieuwden bunne smeekingen om Philips te beletten den ge vaarlijken en ondankbaren last te aanvaar den, dien men hem zoo onverwacht kwam aanbieden. Nog waren zij bezig daaromtrent allerhande beweegredenen te doen gelden, wanneer Pieter Van den Bossche, Pieter de Winter, Raas van Herzeele en tien of twaalf dekens der neringen in de zaal verschenen. Een handdruk was de groet der eersten, de anderen bogen beleefd en schaarden zich in eenen halven kring, waarvan Artevelde en zijn gezin het Middenpunt vormden. Wordt voort gezel). HET WEEKBLAD (30 Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1