Theatre Renouprez. Voordrachten. Maatschappij Burgerwacht Maatschappij Kruisboogschutters. Kattefeest. Tournoi International du Sporting-Club-Meninois. Geitenkweek en Melk. YERSCHILLIGK TIJDINGEN. Allerlei. schappij de Vlaamsche Ster hunne 4° en 5e vertooningen, de eerste buiten abon nement. de 5' en laatste van het tooneeljaar 1904-1905. Ais naar gewoonte was de tooneelzaal telkenmale proppensvol, ja, zoo vol, dat men genoodzaakt was kaarten te weigeren bij gebrek aan plaats. Ook was het programma buitengewoon en zeer aanlokkelijk. De too- neelmeester met medehulp van de leden hebben willen toonen dat zij voor de fran- sche artisten, ondersteund door het stadsbestuur niet moeten ten achteren blijven. De Zoon des Beuls werd meester lijk gespeeld en de twee dagen door de aan wezigen hartelijk en volgens verdiensten toegejuicht. Alhoewel twee dagen 't zelfde programma, wenschte het publiek eene derde vertoouing. 2d* stukje was: Een speelman op 't dak. Het drama De Zoon des Beuls, is een zeer lief stuk dat oas de zeden van 't begin der vijftiende eeuw weergeeft, wanneer de adel nog trotsch en willekeurig over het volk heerschte en het met minachting beje gende, tot dat zij het moede werden en den adeldom deed vluchten en weer den standaard der gemeentevrijheid verheven. In dit stuk komen zeer aandoenlijke toonee- len, die op eene merkwaardige wijze afge schetst werden, door de heeren leden der maatschappij. Mejuffer Zulma Devers heeft haar waarlijk overtroffen in de twee stuk ken. De bijrollen werden ook zeer wel ver tolkt, zij stonden dapper hunne medebroe ders ter zijde. De plaats waarover wij beschikken laat ons niet toe over den inhoud van het drama uit te weiden en al de spelers afzonderlijk in hunne rol te beoordeelen, maar zeggen wy rechtuit dat het een flink gewrocht is dat meesterlijk opgevoerd werd. Niets liet te wenschen, kostumen, tooneelschikking, uitspraak, gebaren, nieuwe decors, alles be wees dat het stuk diep ingestudeerd was, men had oogenblikken dat men zich in eenen grooten schouwburg van Brussel bevondt. Het blijspel De Speelman op l dak heeft de toehoorders alleraangenaamst verrast en eens hartelijk doen lachen. Wy wenschen de Sterrelingen hartelijk geluk over hunne opvoering, zij hebben het tooneeljaar met grooten bijval gesloten, 't is eene aanmoediging voor het toekomende too neeljaar. zy zullen er niets dan by winnen, wy verklaren rechtuit dat zij noch moeite noch kosten ontzien om hunne vertooningen aantrekkelijk te maken. Eene büzondere melding dient gemaakt te worden van Mej. Zulma Devers, die altijd m8er en meer in de gunst van het pu bliek wint en zulke groote vorderingen doet in de tooneelkunst. Zy ontvange hier onzen hartelijksten getukwensch. Het orkest, onder de leiding van den heer Marcel Tasseel, heeft ook het zijne bijge bracht om de vertooning op te luisteren, en dit ook moeten wij onzen dank betuigen voor de aangename stonden welke het ons deed overbrengen. Het is maar spytig dat wij ook niet een woordje mogen zeggen aan ons stadsbestuur die ons alle jaren de gevraagde hulpsom weigert, alhoewel onze vertooningen meer bijval genieten, en meer profijt aan de stad geeft dan al de fransche paljassen die niets dan onbeduidende stukken opvoeren en met 75 fr. hulpgeld de stad uittrekken. Moed en volharding dus, Sterrelingen, sedert 48 jaren staat gy op de bres om het vlaamsch tooneel op te hemelen, om de vlaamsche taal te doen beminnen en om de vlaamsche zeden in te prenten. Eere aan u en dank Een toeschouwer. Le grand théhtre Renouprez sera sans contredire l'attraction sensationelle de la foire de cette année. Les Yprois qui fréquentent les foires de Courtrai et de Bruges connaissent ce thê&tre qui est certainement le ir du genre. Cet établissement comme installation et comme artistes, décors, costumes etc. est certainement le plus beau et de beaucoup des théatres qui nous ont visité jusqu'è présent. La loge est immense, 1000 personnes peuvent y tenir facilement, cela suffit vous en indiquer l'importance. M. Renouprez e directeur soucieux des intéréts des specta- teurs a soigné tout spécialement le confor- table: les fauteuils et autres places donnent au public toute satisfaction; la lumière est trés belle et la salie chauffée. Un mot du ré pertoire qui sera interprêté a Ypres. Dans le d'omaine de l'opérette nous aurons les chef-d'oeuvres qui ont fait courir tout Bruxelles au théatre des GaleriesVéro- nique, Les P'tites Michu, La Grande duches- se de Gérolstein, Le jour et la nuit, Le petit due et les saltimbanques. Dans le drame, les dernières pièces mo- dernes: La joueuse d'orgue, Le^Petit muet, Le tour du monde en 80 jours, Jacques l'Honneur etc. etc. De heer A. Verhaeghe schikt eene reeks van vijf voordrachten te geven in de Iweins- zaal. Die voordrachten zijn uitsluitend letter kundig en zullen bandeleD over drie voor name stukken van Shakespeare. Eerst Hamlet, dan Koning Lear en vervolgens De koopman van Venetië. Zij bedoelen voor de aanhoorders die meesterwerken te doen herleven en alzoo de wonderbare eigenaardigheid van Sha kespeare's genie in volle daglicht te stellen. De voordrachten zullen plaats hebben de Donderdagen 16, 23, 30 Maart, 6 en 13 April( telkens ten 8 ure 's avonds. Familiekaarten voor de 5 voordrachten fr. 10. Ingangkaart fr. 3. N. B. Men kan kaarten bekomen by M. Callewaert, drukker, en de dagen der voordrachten, aan den ingang der zaal. Schieting van 9 Maart 1905. FolJ. 20 20 25 25 25 115 Masscheleine A. 25 20 20 25 25 115 Poelemans D. 20 25 25 25 20 115 Vandevyver A. 20 20 25 20 25 110 Gaimant A. 20 20 25 25 20 HO Schieting van Maandag 6 maart Gewoon blazoen. Hoog getal. Yan Nieuwenhuize C. 25 25 25 25 100 Laag getal. Aertsens L. 1 10 1/2 1 1 1 13 1/2 Volgens wy vernomen hebben zal deze feest nog al aantrekkelijk zijn, daar er eene hoeveelheid barakken en theaters zullen zijn. Hieronder geven wy de naam van eenige der voornaamste Cinematographe Gerardi. Menagerie Levy. Theater Yanbevere. L'enfant Volant. Théatre Mignette. Thé&tre Michel. Théatre Benaupré, 17 meters lang, waar men schoone drama's en operetten zullen ge ven, staande recht over den Sultan. Dimanche dernier s'est joué a Menin un match entreles équipes premières du Ra- cing-club-Roubaisien et de l'Olympique Lillois Le R. C. R. a triomphé par 3 buts 1. Les champions de France sont done qualifiés pour les demi-fiuales du Tour noi. Cette équipe quasi imbattable en France devra se rencontrer prochainement Menin avec l'Olympia Club de Bruxelles. Le 19 courant, première demi-flnale du tournoi entre l'Union Sportive Tourquen- noise et le Cercle Sportif Brugeois Le 12 courant 9 heures match entre l'équipe du S. C. M. et la 2° de l'ünion Sportive Tourquennoise. Iedereen weet dat het onvoorzichtig en zelfs gevaarlijk is de koeimelk ongekookt te drinken. De ware reden is dat op 109 koeien 75 bestaan die met tering besmet zijn, maar iedereen weet niet dat, integendeel, de geitenmelk ongekookt mag gedronken wor den, omdat bij de geit geene besmetting van tering te vreezen is. Door de statistieken is het bewezen dat er maar eene geit per twee duizend van de tering aangedaan; is. Onge lukkiglijk alhoewel er in ons land geitenco- miteiten bestaan, is ons geitenras zeer ver vallen. In Duitschland, is de geitenkweek van groot belang. Daar geven de geiten om trent 4 liters melk per dag. Zij wordt door de kleine kinders en zieke menschen ge dronken. Eene Duitsche geit van 2 tot 4 jaar wordt van 75 tot 85 frank verkocht en de bokken, van den zelfden ouderdom, van 100 tot 110 frank. In Belgie, eene goede geit heeft maar de weerde van 25 tot 30 fr. en geeft maar 2 1/2 liters melk per dag. De in Belgie ingerichte syndicaten zouden moeten het Duitsch geitenras in ons land doen inbrengen. Zeggen wy nog dat de gei tenmelk meer voedend en gezonder is dan de koeimelk. 't Is spijtig dat de geitenmelk niet meer in stad gedrsnken wordt. In 't algemeen, zijn het maar de menschen van buiten die geiten houden. In de provincie Oost-Vlaan- deren bestaan er meest geiten. F. R. Goed nieuws. We hebben met ge noegen vernomen dat de influenza dat hier zooveel lieden heeft aangetast, schier is ver dwenen, dank zy den Siroop Depraetere. Al de geneesheeren bevelen dat wonderbaar geneesmiddel hoogst aan. 3 fr. de flesch te Oostende en te bekomen bij MM. May, Libotte, Aertsens en Donck te Yper, Monteyne, Poperinghe, Van Windekens te bekomen. En overal. Tabaksverbruik. 't Is bekend dat voor wat het tabaks verbruik betreft, Holland boven aan de statistieken staat De Nederlanders rooken gemiddeld per hoofd en per jaar 3400 gram tabak; dan volgen de Vereenigde Staten met 2010 gram, Belgie met 1532 gram, Duitschland met 1432, Australië met 1400, Oostenrijk met 1250, Noorwegen met 1135, Denemarken met 1125, Canada met 1050, Frankryk met 967, Zweden met 940, Rusland met 910, Enge land met 680, Italië met 685 en Spanje met 550 gram. De meeste sigaretten worden in Italië ge bruikt; daarop volgt Spanje. IJ sbreker-Baanbreker Onze lezers weten ongetwyfeld allen, wat een ijsbreker is. Wanneer de felle winter koude niet slechts het stilstaand water doet bevriezen, maar ook den snelvlietenden brui- schenden stroom die het verkeer tusschen al de aan zijne oeversgelegen gemeenten moge lijk, of althans gemakkelijker maakt in boeien slaat, en wat straks nog kabbelende golfgewaren, in dikke ysschoten herschept, dan worden alle middelen gevoerd om het gestremde verkeer opnieuw te herstellen, en de ketens te verbreken, die den trotschen waterweg gevangen houden. Op de groote stroomen gelijk Schelde, Maas en Schelde worden daarvoor bijzon der gebouwde en saamgestelde vaartuigen toegerust, die den weerstand van den krach- tigsten ijsdam moeten, en ook kunnen over winnen, en zulke vaartuigen worden ijsbre- kers genoemd. En zij zyn tevens baanbre kers, want zy heropenen een gestremd ver keer, een gesloten baan, en roepen nieuwen welstand in het leven. Zulk een baanbreker is ook de Peru guano geweest, toen zij,nadat de landbouw eeuwen achtereen steeds op ongeveer dezelfde wijze was uitgeoefend geworden zoodat nauwe lijks een noemenswaarde vooruitgang was te bespeuren, op oor s den weg wees, hoe men door doelmatige bemesting den oogst kan vertienvoudigen en in de reeds toene mende behoeften eener onophoudelijk aan nemende bevolking kan voorzien. De roem, de groote baanbreker voor het zoo uitermate gewichtig landbouwbedrijf ge weest te zyn, kan niemand de Peru Guano betwisten. /k\ Het groot lot der trekking van de Luiker ten toonstelling is gewonnen door m. jaQ Seghers, werkman in de cimentfabriek van Vaulx by Doornik. De echtgenooten Seghers, die een vijftig, tal jaren oud zyn en steeds neerstig hebben gewerkt, zien nu den wensch van hun gansch leven in vervulling gaan een eigetl huisje bezitten en daar op hun slofjes rente nieren en den ouden dag afwachten. De echtelingen hadden reeds 25 biljetten van de Luiker tentoonstelling gekocht zonder iets te winnen. Men ziet hier eens te meer dat de aanhou. der toch eens wint. Biscuits Parein, Antwerpen. Proeft Petit Beurre. Rousselaere. Verdronken (Br). Sedert zondag was F. Dury, bijgenaamd Slechten halven frank, niet meer geziea geweest; de politi t heeft een onderzoek inge steld dat men maandagmorgend aan de kom der vaart eene klak gevonden had, gelijk deze gewoonlijk droeg. Dinsdag om 3 uren heeft men het lijk opgevischt die groote kwetsuren aan het hoofd had en waarschyn- lijk zullen voortkomen van op den boord van een schip te vallen. Men vermoedt dat de ongelukkige door de duisternis werd misleid. Hij was weduwnaar en leefde van aalmoezen. Meenen. Dieven verrast in eene vlasfabriek. Maandagnacht werden dieven verrast in de vlasfabriek van M. Aug. Vuylsteke, Kortrijksche poort. M. Ivo Deschepper, deelgenoot, achtervolgde de vier of vijf schelmen, die vluchtten. Een der kwaaddoeners loste een revolverschot in zijne richting zonder hem te treffen. De dieven gelukten er in ondehalve baal vlas mee te nemen, waarde 270 fr. Zy liepen naar Wevelghem. Kind verdwenen. Het6 jarig meisje, Zulma Verloo, Brugsche poort, is sedert zondagavond spoorloos uit de ouderlijke wo ning verdwenen. Men zag haar in de richting der fransche grens gaan. Yper en. Het Kattefeest. De groote foor of Kattefeest zal dit jaar beginnen den 19 Maart en 10 dagen duren. Eene gaanderij der foor zal de Zuidplaats aan den Noordkant doorsnijden. Allerhande aantrekkelijkheden werden aangekondigd. Les Cor beaux. Carnaval et pro cession. Trés amusant cette semaine le croquis que Les Corbeaux publient en première page. II représente une exhibition religioso-carnavalesque de curés en chasuble et de moines armés de cierges et d'encensoirs. Au premier plan une scandaleuse Vuil Jean- nette regarde la sainte mascarade en disant C'est dégout tant... moi, je peue joueie carnaval quatre jours seulement... et eux toute l'année Les Corbeaux font aussi un portrait réussi, signé Panurge, de M. Helleputte, le député concessionaire des mines du Lim- bourg. Ben lang woord. Konstantinopolitaanschepaternosterbolle- kensfabriekbestuurdersbureel. Gestrafte spot. Boer: Zeg eens, waarom loopen die men schen daar te hoop Stedeling (spotachtig): Wel daar ginds heeft eene koe een ei gelegd 1 E oerO zoo, dan zal er zeker net zoo'n os als gy zijt uitkomen. Eene goede zaak. Vriend, ge hebt uw proces gewonnen Ea hoeveel krijg ik? Het tribunaal staat u 500 fr. toe; wij heb ben 650 fr. kostenge zijt me nog slechts 150 fr. schuldig. Maar dan verlies ik 150 fr. 't Is waar, doch ge wint het proces. Financieele raadgeving. Hij. Hoe, weêral een nieuw kleed 1 Maar kind, waar wilt gy toch dat ik het hale om dat alles te betalen? Zip Ja, ik ben met u niet getrouwd om u raad te geven aangaande uwe financiën! Vergeten. Madame Troetalmans had eene meid ge huurd en ze had gezegd Tiffl-rr—-miSSSSmrm

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2