TAB IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. Philips Van Artevelde. Negentiende jaar. Zaterdag 1 April 1905. Nummer 13. Testamentroovers. De toestand van 't Onderwijs in West-Ylaanderen. 300 T fr fr - >«-• "50 ft- voor stad. Pep fi maanden 1 fr 50 Per 3 maanden 1 fr. Anuoucen. 15 oen, j regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen por aurumer 4fzonderliike nummeri JJIa an vwkooptagen of andere bekendmakingen ten bureeie dozer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 m» voor het buitenland worden ontvangen doer den Office de Puèlicitc' Majdatenastral*" D® a™on°f\Y00r Be!^ö> ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- ■m '«de^teflkend toe re zenden A rit Union f' Brussel. ^en wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vri' dB ofiaenesKeua we ws senaen. Artikelen ongeteekend of personnahteiten bevattende worden niet opgenomen. dompelaar een hem achter de Steelt een arme brood, men draait grendels. Steelt iemand een heel fortuin, hij wint in macht en aanzien en ook, hij zal niet vervolgd worden. Ziedaar een gevolg der Belgische wetten en bijzonderlijk nu we door de klerikalen worden beheerd. En hoe komt dat, zult ge mij vra gen Wel enkel en eenvoudig omdat hij die een brood bij den eenen of anderen bakker wegneemt, een feite lijke diefstal pleegt, terwijl degene die een heel fortuin binnenmoffelt, zich wel wachten zal het te stelen. Hij zal, als slimme kerel die hij is, den fortuinbezitter trachten te nade ren, hij zal door alle fleemende en schijnheilige middelen zijn vertrou wen winnen en een klein eindie testament zal voor 't overige wel zorgen. Ziedaar de testamentroovers. En kent ge-dan die soort van lieden niet, geachte lezers Is het u nog niet voorgekomen dat in uwe buurt of in een door u gekende gemeente, eene rijke kwezel woonde, g©ed bedeeld door de fortuin, eigena res van een schoon huis en meubels, bezittende menige actie en niet wei nige stukken land. Hebt ge dan niet bemerkt dat zij door M. den pastoor wordt bezocht, gezegend en bewie rookt dat ze overste is in de congre gatie, dat ze meter is bij 't vormsel Ziet ge dan niet dat ze allengskens Geschiedkundig Roman. Met de snelheid des bliksems, verspreidde zich, te Gent, het nieuws der aanvaarding van het Ru waardschap door Philips van Artevelde. De vreugde des volks kende geene palen, en de ambachtsgezellen, pas eenige uren geleden bedrukt en ter neer geslagen, liepen nu, verheugd en uitgelaten, van ta veerne tot taveerne, terwijl zij den kreet «Heil Gent! Leve Artevelde! uit volle borst deden weergalmen. Zooals Pieter Vanden Bossche en Gozewijn van Herzeele het ge zegd hadden, oefende de naam van Artevelde eene wezenlijke toovermacht op de menigte uit. De herinnering aan de heldendaden van Phiiip s vader deed de hoop herleven en in aller boezem het blijde vooruitzicht ontstaan dat ellende en ontbering weldra zouden ein digen. De ouderen vertelden aan de jongeren oe ook vroeger, door de aanstelling van Artevelde, de wreedste hongersnood, de grie- vendste armoede eensklaps hadden plaats gemaakt voor overvloed en welstand hoe Vryheid en nering waren weergekeerd wan neer de stad in de kolk der vernedering ge dompeld lag en de gezellen, door het lijden J hare familie verwijderd houdt, zij nochtans, die voortijds hare neven en nichten, al hare bloedverwanten in een woord, oprecht beminde en graag hun bezoek ontving Ontwaart ge dan niet dat alle blijgeestigheid en openhartigheid, waarmede ze eertijds hare pachters en kennissen ontving, verdwenen zijn, om plaats te maken voor een soort van overdreven gods vrucht, van kwezelarij En wanneer ge dat alles gade slaat, bemerkt ge dan niet dat, op 't einde van 't spel, Mr de pastoor of moeder overste van 't klooster alleen nog bij die kwezel toegang behoudt En wanneer die kwezel het tijde lijke met het eeuwige heeft verwis seld, moet het u dan verwonderen dat M. de kasteelheer, of M. de notaris, of M, de brouwer, of M. de eene of andere fanatieke slipdrager, toor, aangesteld is als eenige erfge naam, tot groot nadeel van al de erfnamen en tot meerdere glorie en voordeel van de Kerk en het Klooster En als ge dan die historie gausch opgevolgd hebt, vraagt ge dan niet af hoe het komt dat die onrechtvaar digheden straffeloos mogen of kunnen bestaan? Zal uwe gedachte dan niet terug komen op den dompelaar, die voor een uit armoede gestolen brood in 't gevang wordt geworpen Ja, niet waar, en dan ook zullen uw oprecht gemoed, de gerechtvaar- gefolterd, slechts den ijselijken hongerdood als uitkomst te gemoet zagen. Door dit tafe reel verrukt en begeesterd, vielen de am bachtsgezellen juichend in elkanders armen en zegenden den naam van Artevelde. Alle veeten schenen uitgedoofd; de persoonlijke wrok zweeg en de teederste vriendschaps banden omstrengelden het Gentsche volk. Geen de minste twist of onrust kenmerkte dien heugelijken dag alhoewel de taveernen later dan naar gewoonte openbleven, en de Ribanden zich om de tucht niet bleken te bekreunen. Slechts tegen den morgen keer den kalmte en stilte weder en daalde eene weldoende rust over de nijverige wijken. Nog droomde menige ambachtegezol van verlos sing en vrfjheid, wanneer reeds de trompers de straten doorliepen om de inwoners de samenkomst van dien dag te herinneren. Voor de meeste Gentenaren bleek echter deze maarregel overbodig, want reeds lang vóór twee uren krioelde de Vrijdagmarkt van volk. Was de uitgestrekte plaats den vorigen dag getuige geweest van de droefheid en het lijden der Gentsche bevolking, thans bood zij een troostend uitzicht aan, want de me nigte scheen opgetogen en gaf hare vreugde niet zelden in luide juichkretén lucht. Man nen en vrouwen, grijsaards en kinderen zelfs wemelden, ondanks de koude winter lucht, in talrijke hoopjes, zoo blijmoedig, dige gevoelens die u bezielen, beken nen en met ons zult ge zeggen dat een land, waar dergelijke onrecht vaardigheden bestaan, tot den val gedoemd is. Doch ge zult vooreerst aan uw stembriefje denken en voor aleer het te gebruiken zult ge tot u zelve zeggen Met de toekomende kiezing, jongen, stem ik tegen de mannen die de testamentroovers hel pen, want zoo niet komt er ook wei eens zoo een grijpvogel in mijn familie en dan geraak ik ook 't paartje kwijt dat mij toekomt't zou soms kunnen versmelten in missen en jaargetijden en enkelijk dienen om de schatten te vermeerden van hen die belofte deden van vrijwillige armoede, om de rijk dommen te vermeerderen van hen die alle erfenissen beloeren en begeeren. De Liberale partij leeft in de vaste hoop het clericaal bestuur om te werpen in 1906 het staat echter vast dat deze uitslag niet zal kunnen verkregen worden dan bij mid del eener krachtdadige propaganda. Daarom ook moeten de laatste dagen niet afge wacht worden om openbare vergaderingen te beleggen. De Nationale Bond van Liberale propa ganda, overtuigd dat het hoogst noodig is van stonde aan het initiatief te nemen van krachtdadig optreden in al de arrondisse menten waar aanstaande jaar zal worden gestreden, heeft beslist dat met aanvang der lente, overal voordrachten zouden gehouden worden. Ten einde deze politieke veldtocht in te stellen, wordt een groote propaganda- dag ingericht, denkelijk vast te stellen op zoo levenslustig over het plein dat men zou gezegd hebben,werk en vrijheid waren reeds in de stad wedergekeerd. Dan geen won der. De Dekens en gezworenen der ambach ten, die tusschen de groepen rondzwierven, spiegelden hun de toekomst zoo hoopvol en gelukkig voor, zij spraken met zooveel vuur en gevoel van nering en vaderland, dat het volk zijne ellende en zijne ontberingen ver getend, zich ongestoord overgaf aan het ge not van 't oogenblik. Langzamerhand echter k wam er orde in de schikking der groepen; de mannen voeg den zich voor het Tooghuis, terwijl de ouder lingen, de vrouwen en de kinderen, die uit nieuwsgierigheid toegesneld waren, zich, langs den kant van Utenhovesteen, tegen de huizen schaarden. Omtrent het uur, daags te voren door Vanden Bossche bepaald, was alles kant en klaar, en zag men aan de on geduldige houding en gebaren, dat de ver beidde plechtigheid aldra zou aanvang ne men. De kreetDaar zijn ze 1 steeg eensklaps Westwaarts boven de menigte en verkondigde den aantocht der overheden Artevelde, omringd door de Schepenen en eenige Dekens, trad langs de Lange Munte op het marktplein. Een daverend gejubel begroette hunne verschijning en reeds wa ren de Wethouders in het Tooghuis ver dwenen als nog de uitgelatenheid des volks 7 Mei. Dien dag zullen in al de kantons der provinciën Brabant, Antwerpen, West-Vlaan- deren, Luxemburg en Namen, voordrachten worden belegd. Een honderdtal redenaars zullen het goede woord zaaien op vergade ringen in te richten door de plaatselijke comiteiten. Dit is een goed initiatief dat de heilzaam ste gevolgen zal hebben en wordt dergelijke propaganda een jaar lang volgehouden, dan zullen wij er in 1906 de gelukkige uitslagen van zien Uit het onderzoek ingesteld naar den toe stand van het lager oaderwijs in West-Vlaan deren, is gebleken dat, in giobo, voor wat betreft het aantal onderwijsgestichten en de schoolbevolkiDg.de gemeentescbolen.de aan genomen en gesubsidieerde scholen de vol gende cijfers opleveren 1° 223 lagere gemeentescholen hadden eene jes. 2° 473 aangenomen of gesubsidieerde la gere scholen hadden eene bevolking van 28,320 jongens en 42,063 meisjes. 3° 42 gemeentescholen voor volwassenen hadden 2.257 leerlingen, waaronder 129 vrouwen en 2.128 mannen. 4° 4 411 aangenomen of gesubsidieerde adultenscholen hadden 31.928 leerlingen, 't zij 13.838 mannen en 18 090 vrouwen. 5° 18 gemeentelijke bewaarscholen hadden eene bevolking van 1.981 leerlingen. 6° 320 bewaarscholen, in kloosters inge richt, telden 20.368 leerlingen. Deze cijfers zijn door hun eigen welspre kend genoeg opdat wij er commentariën zou den bijvoegen. Zij hangen een trouw tafereel op van den droeven toestand van 't openbaar onderwijs in de West-Vlaamsche gouw, en voortduurde. Met Artevelde waren ook Eerste van Ha lewijn en Gozewijn van Herzeele op de Vrij dagmarkt gekomen. Hunne aangezichten glansden van onverborgen vreugde bij het zien van de opgetogenheid der menigte. In hunne begeestering mengden zij hunne stem bij die der duizende ambachtsgezellen en jubelden even als zij: Heil Gentl heil Ar tevelde! want ja, zij ook hadden deel in de overwinning der volkszaak, zij ook hadden medegeholpen om de stad eenen aanvoerder te geven harer waardig, en deze overtuiging vervulde hunne harten met innige zelfvol doening en vaderlandschen hoogmoed. Lente Vanden Broucke helaashad bij de plech tigheid der eedaflegging niet willen tegen woordig zijn. Een pijnigend voorgevoel be klemde haar den boezemhet was haar te moede als ginge op de Vrijdagmarkt het doodsvonnis van haren echtgenoot uitgespro ken worden. Nog de herhaalde pogingen van Philips, noch de tranen van Eerste hadden haar kunnen bewegen heure woning te ver laten. Bevend van angst, zat zij in heure eenzame kamer naar de verre geruchten der straat te luisteren en meer dan eens sprong zij onwillens recht als bij de aankondiging eener onvoorziene ramp. Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD (6« VervolgJ. II. f\r\± w* J -■& - 1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1