TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. stadsnTëïïws! Philips Van Artevelde. Negentiende jaar. Zaterdag 8 April 1905. Nummer 14. Cijfers. Aardige kerels. Vele handen maken licht werk. Gemeenteraad van Yper. Vertrek. mantmantepfllg voorop betaalbaar 3.00 Cr. per jaar voor dea buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 0 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen15 cent yt drukregel. Rechterlijke eerherstellingeni fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz 4 fr. per 100 mm ABe berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- gpfe die voor bet buitenland worden ontvangen doer den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij m onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden nkt opgenomen. In 1884, toen het liberaal ministe rie viel, bedroeg de staatschuld I miljard 771 miljoen en na twintig jaar bestuur der katholieken, be draagt deze schuld bijna 3 miljard En nog altijd is er maar geld tekort, en nog altijd nieuwe lasten te betalen. De zoogezegde discipelen Kristi gebaren dat zij vervolgd worden door de andersden kenden en 't zijn zij, zij alleen die de liberale of socialistische herbergiers, winkeliers en werklieden brooörooven en aan de anders denkenden de rechten weigeren, die hun toekomen. Zij roepen uit dat wij de kerkgoederen willen inslokken, en 't zijn zij die ons, bur gers, boeren en werklieden, weldra met kop en haar zullen opgevreten hebben, als wij niet allen samenspannen om dit maatschap pelijk gevaar to bekampen. Opgepast met de naaste kiezing dus 1 Wij hebben het ontwerp doen kennen opgevat door den Nationalen Bond van Liberale Propaganda en dat strekt om op 7 Mei, het ganscha land door, propaganda- voordrachten te doen houden over den poli tiek en toestand. Dit ontwerp is van groote heleekenis en kan duurzame gevolgen hebben, doch daarom moet het ook in de perfectie worden ten uitvoer gebracht en hiertoe is de medehulp van vele vrijzinnigen broodnoodig. Inderdaad, de provinciën waar in 1906 de groote kiesstrijd zal geleverd worden, tellen 104 kantons. Meer dan honderd redenaars zullen dus tegelijker tijd in alle hoeken van het land het goede woord laten hooren, het zaad van vrijheid en ontsla ving zaaien. Allen die hiertoe kunnen bijdragen, 't zij Geschiedkundig Roman. Door Raas van Herzeele, den volksman bij uitmuntendheid, opgeleid, hadden Kerste en Gozewijn plaats genomen vóór het Tooghuis en aanschouwden nu, met eenen glimlach van tevredenheid op het gelaat, de geest drift der vroolijke schaar. Intusschen was Pieter Vanden Bossche voor het geopend venster verschenen.Gen tenaren-. sprak hij, gisteren hebben wij de verplichting aangegean het Opperhoofd- manschap aan den zoon van den Wijzen Man op^te dragen en u beloofd geene moeite te sparen om hem te bewegen die waardigheid te aanvaarden. Onze zending is gelukt. Na lang aarzeleD, heeft Philips van Artevelde, zijnen wrevel en zijnen rechtmatigen wrok tegen Gent vergetend, er in toegestemd uw aanvoerder te wordea. Hij zal trachten ons te verlossen van de ellende en de armoede en niets onbeproefd lateu om vrijheid en door ruchtbaarmaking, aanschaffen van een lokaal, optrommelen van toehoorders, inrich ten der plaatselijke vergadering, woord voeren enz., moeten zonder uitstel hunne toetreding en medewerking bekend maken aan het secretariaat van den Bond, Verbist straat, 42, te Brussel. Allen aan 't werk opdat de 7 Mei de waar dige tegenhanger zij van den 6 November waar de liberale herleving zoo klaarblijke lijk is vastgesteld. De aanvang van den kiesstrijd moet grootsch, indrukwekkend, medeslepend zijn en de oogen der moedwilligste blinden doen opengaan 1.. Zitting van 27 Maart 1905. De zitting is geopend om 5 ure en 16 mi nuten onder het voorzitterschap van M. Co- laert en in tegenwoordigheid van al de raad?heercn, uitgenomen de Heeren Fraeys, Canepeel en Iweins d'Eeckhoutte. M. Colaert. De punten die wij vandage te onderzoeken hebben zijn niet groot in ge tal. Ik hoop dus dat ik u hier niet lang zal moeten houden, fir is nog wel de kwestie van do gaze, maar ik heb dat reeds onder zocht met M. Fraeys en met M. De Brouwer en ik verhaast mij te zeggen dat wij 't ac- coord zijn. Er moet daarover dus geene discussie zijn. M. D'Huvettere. Zoo dat wij hier maar zijn om ja te zeggen als M. Fraeys en M. de Burgemeester gesproken hebben. M. Colaert. Maar M. D'Huvettere toch. Hoe is het mogelijk dat gij daarop altijd terug komt. Gij weet wel en waarom gij een nieuw mandaat gekregen hebt. Twee jaren lang, voor de laatste stemming hebt gij onze zittingen niet bijgewoond en wij dachten allemaal dat gij er niet meer aan hield van raadsheer te zijn. Wij hadden zelfs reeds op eenen anderen en beteren kandidaat gepeisd,- en gij zijt komen schoon spreken om te nering in de stad weer te roepen. Weest hem getrouw in leven en dood gelijk hij u zal getrouw zjjn, en moge God uwe en zijne pogingen zegenen 1 Een machtige vreugdekreet, een lang ge juich, waartusschen men hoofdzakelijk den roepHeil Gent 1 Vlaanderen den Leeuw 1 kon onderscheiden, dreunde boven het markt plein en weerklonk tot in de verste wijken der stad. De verschijning van Artevelde, die thans Vanden Bossche voor het venster ver ving, deed de geestdrift nog toenemen. Het: Leve Arteveldebonsde krachtig tegen de huizen der markt en, boven de hoofden der samengepakte schaar, zweefden duizende handen en kappen ten teeken van toenei ging en verkleefdheid. En waarlijk, Philips was een man wiens uiterlijk op het volk indruk moest maken. Zijne edele en statige hooding bewees dat hij in de hoogere kringen verkeerd had en bijgevolg, naar de gebruiken der eeuw, niet teenemaal vreemd kon wezen aan den wa penhandel en de krijgskunde, terwijl zijne zwierige, meer dan middelmatige gestalte mogen weer op rang gesteld te zijn. Wij hebben u wederom aanvaard op voorwaarde dat gij zoudt stilzwijgend stemmen en enkel het woord vragen telkens dat u eene rol zou opgelegd zijn. Het spijt mij u dat te moeten herinneren in 't publiek, maar gij hebt daartoe aanleiding gegeven. Houdt u dan gerust Constant M. D'Huvettere kijkt op zijn horlogie en zegt aan M. Fiers: 'k zou liever een toertje op de peerditjes doen met Filicietje. M. Colaert. De rekening van de open bare bibliotheek sluit met een te kort van 52 fr. men heeft daar wederom zotte uitga ven gedaan voor een aantal domme druk werken te koopen. We zullen daar te naaste jaro een einde aansteken. M. Fiers. Hoeveel beloopen de uit gaven M. Colaert. 1700 fr. M. Fiers. 't Is vele geld wee De rekening is goedgekeurd. M. Colaert. De rekening van Sk Maar- tens kerk sluit met een te kort van omtrent 6000 franken. M. D' Huvettere. Proficiat M. Sobry. M. Sobry. 't Is eene oude schuld, 't is van voor mijn tijd. De rekening is goedgekeurd. Op voorstel van M. Colaert, worden op- volgentlijk goedgekeurd, een kohier van lasten voor verpachting van goederen van de Hcspicen en een proces-verbaal van verkoo- ping van boomen van hetzelfde bestuur. De grond van de Jules Capronstraat wordt gratis afgestaan ten voordeele van het gou vernement die de kasseiing zal maken. M. Colaert geeft eindelijk lezing van eenen ellenlangen brief van den Heer Gouverneur wegens de Gaskweste. M. de Baron Bethune schrijft dat de Permanente deputatie begeert eenige uitleggingen te ontvangen en zekere wijzigingen doen in het akkoord gesloten met de familie van M. den deken van Yper. M. D'Huvettere. M. de Burgemeester ik en weet waarlijk niet waarom dat ge u die groote moeite geeft van dat allemaal te lezeD 'Ten is volstrekt niet noodig aange- en zijne gespierde ledematen, behendigheid en lichaamssterkte verrieden. Deze hoeda nigheden moesten wel zeker voor een strijd baar en manhalftig volk, zooals de Gente naren, van hoog gewicht zijn; meer echter trof hen de onmiskenbare stempel van goed heid, vernuft en sterkmoedigheid die op zijn gelaat geprent scheen. Inderdaad, in zijne diepe, gewoonlijk kalme en rustige oogen, fonkelde nu het vuur der onverschrokken heid, der wilskracht en der schranderheid zijn breed en hoog gewelfd voorhoofd rim pelde onder den drang der gedachten en om zijne lippen speelde eene uitdrukking van macht en zelfvertrouwen, die ontzag inboe zemde en eerbied afdwong. Na door een teeken der hand de stilte ver zocht te hebben, liet Philips zijnen beheer- schenden blik over het marktplein dwalen en richtte dan het woord tot het volk. Zijne volle en welluidende stem, aanvankelijk tril- lend van aandoening en ontroering, won allengskens kracht en plooibaarheid en be dwong eindelijk de ganscbe menigte. Vrienden en gezellen, sprak hij, wan- zien dat gij de zaak nauwkeurig onderzocht hebt en dat gij alles beschikt hebt met M. Fraeys Laat ons liever daarvan uitscheen en 'ne keer naar de markt gaan. Er zijn nog verschiilige schoone vrouwspersonen en uit nemende goede orgels dat wij niet gezien hebben. Vele van ons hebben ze nog niet gezien en zouden ze willen probeeren. M. Bouquet. 'T is waar ook! 'T is dom van hier te zitten als het zulk schoon weder is! M. Colaert. Menheeren, ik weet wel dat gij zult stemmen al dat ik u zal voorstel len, maar volgens de wet moet ik u toch ten minste lezing geven van hetgeen gij moet stemmen. Ik en kan er niet van tusschen. Ge meugt vertrekken en naar de feeste gaan; ik zal toch maar lezen, ware het maar voor M. Lambin. Binst dat M. Colaert leest, zegt M. Fan- denpeereboom aan M. Bouquet: Hoe zit het met den prijskamp voor schoone mannen? Heeft de feestcommissie daarover eene be spreking gehad M. Bouquet. Zwijgt, wij hebben ons haast krom gelachen De Burgemeester heeft lezing gegeven van de voorwaarden van den prijskamp, 't ischik opgesteld, wee! M. Vandenpeereboom. En voor de vrouwen? M. Bouquet. Ha, voor de vrouwen, 't en is nog niet gereed. M. D'Huvettere is belast met de uitvoering, maar hij heeft nog al de noodige inlichtingen niet bekomen. Hebt gij niet gehoord dat hij vroeg om naar de feeste te gaan? Hewel, 't is om zijne stu die voort te zetten. 'T ga wel zijn, wee M. Colaert eindigt zijne lezing en vraagt dat de Raad den volmacht zou geven om de gaskwestie af te maken met de Permanente deputatie. Algemeen jaknik. De zitting is geheven om 5 ure 45 m. Zaterdag 11. vereenigden de leden van het Comiteit der liberale associatie en de leden der Commissie van de Oud-Pompiers der stad, om aan de heer A. Dalmote, secretaris neer gij mij gisteren uwe afgevaardigden stuurdet om mij te vragen het bevel der stad te nemen, was mijne eerste beweging, mijn eerste gevoel een hardnekkige weige ring. Ik ben afkeerig van volksroem en ijdele glorie; de volksgunst leidt veelal tot droe vige teleurstellingen en wordt dikwijls het ongeluk van hen die er Let voorwerp van zijn de ijselijke dood van mijnen rampzali gen vader betuigt het ten volle en komt mij steees te binnen. Het waren geene Gentenaars die den Wijzen Man vermoordden het waren laffe verraders, bastaardvlamingen en laaghartige Leliaarts; klonk eene stem in de menigte. Ik ben er van overtuigdoverigens de hulde welke de bevolking thans aan zijne nagedachtenis bewijst, brengt vele zaken ten goede; betuigde de edelaardige Artevelde. Dan, ik voorzie dat onze stad lijdt, dat de hongersnood weldra in hare muren zal woe den en dit heeft mij doen besluiten om, als zoon van Gent, mijne medeburgers ter hulp te komen in de mate mijner krachten. Wordt voortgezel). HET WEEKBLAD (7e Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1