Thé&tre Renouprez Michel Strogoff Gousin-Gousine Le Voyage en Chine. Lijfrentkas Help u zelven Aftroggelarij. Le Tour du monde d'un enfant de Paris Representation donnée au benefice de M. LEVY, Wereldlijken Schoolpenning. Menagerie Levy Kavalkade te Meesen. Eene les voor velen. Sporting-Club-Meninois Oproep Bourse de Bruxelles. Verslag over het jaar 1904. Dames, Heer en, Overeenkomstig art 15 onzer standrege- len is het voor ons een aangename plicht u hier verslag te geven over de werkzaamhe den van het verloopen dienstjaar 1904. De uitslag is weeral zeer vruchtrijk. In derdaad wij telden op 31 december laatst 160 leden, waaronder 42 mannen, 92 vrou wen en 26 kinderen, die samen 3084 franken in de Lijfrentkas stortten, te weten 2741 fr. persoonlijke stortingen, 61 fr. gestort door bazen, meesters en liefdadige personen en 382 f. bij middel der bijzondere staatstoelage van 2 f. krachtens art. 12 der wet van 10 mei 1900, ten voordeele van elk lid minstens 3 f. gestort hebbende in 1903. In die 3084 f. zijn dus niet begrepen de staatspremiën.noch die der provincie en der stad, die door die openbare besturen rechtstreeks in de Lijf rentkas gestort worden en waarvan gij het bedrag op uw lijfrentboekje zult ingeschre ven vinden. 33 onzer leden verlieten ons, ten gevolge der stichting van eene pensioengilde in den schoot der Maatschappij van Onderlingen Bijstand De oud-leerlingen der stadsschool» In die stichting verheugen wy ons, daar wij er, van af ons ontstaan, voor geijverd hebben en op de bres stonden. Hebben die leden ons verlaten, zij zijn niet verloren voor het menschlievend werk, dat wij ons ten doel stellen. En zeggen wij het ronduit: Toen wij Help u zelven stichten was het met de oog op den ziekentroost der Oud-leerlingen dien wij, spijts alles, bij de Lijfrentkas wilden aangesloten zien. In den schoot dier mach tige maatschappij was immers het meeste goed te bewerkstelligen. 7 leden werden ontslaggevers omdat zij de stad verlieten en 14 andere omdat zij alle stortingen staakten. Verleden jaar drukten wij de hoop uit meer nieuwe leden te zien bijtreden en dron gen er op aan, opdat allen een handje toe steken zouden om dat doel te bereiken. Hoe wel de oogst nog rijker had kunnen zijn, verklaren wij toch met genoegen dat 21 nieuwe leden zich aanboden, die allen aan vaard werden. Mochten alle leden ijvervol medewerken om er nog meer aan te bren gen en den bloei onzer gilde nog te doen toenemen Het is te betreuren dat wij dit jaar ook geene nieuwe medewerkers of meesters mo gen aanstippen, welke het getal kwamen vermeerderen van hen welke zoo mild en zoo bereidwillig het hunne blijven bijdragen om hunnen arbeiders of dienstboden het ver krijgen van een pensioentje te vergemakke lijken. Hernieuwen wij hier nog eens onzen rechtzinnigen dank aan hen, die al het heil zame van zulke verdienstelijke vrijgevigheid begrijpen en daarom zoo mild en zoo bereid willig het hunne bijdragen. Die bazen en meesters toonen daardoor dat hunne liefde voor deze, die hen trouw dienen, geene ijdele woorden zijn; zij bewijzen immers, door het schoonste der liefdadige werken, dat zij een hart hebben dat klopt van echte genegenheid voor den werkman en dat zij hunnen arbei ders den harden strijd om het bestaan zoo licht mogelijk willen maken. Hulde en dank aan allen, die ons menschlievend werk steunen 1 Gelijk de vorige jaren moeten de werken de leden niets afstaan om de bestuurkosten te helpen dekken. Hunne persoonlijkestor- der beide maatschappijen, die de stad ver laat om zich te Brussel te gaan vestigen, een bewijs van erkentenis en vriendschap te betoonen. M. Nolf, volksvertegenwoordiger, schetste in warme bewoordingen de diensten af door M. Dalmote bewezen, en bood hem uit titel van dankbaarheid en herinnering van wege de leden der beide comiteiten, een bronzen kunstwerk aan, met eene herinnerende op dracht. M. Dalmote, zeer bewogen, bedankte de leden der beide Comiteiten, dronk op zijne beurt op hunne gezondheid en verzekerde hen voor het toekomende al zijne toewijding en zijne verkleefdheid aan de liberale party. Wij voegen ons op onze beurt bij de leden der beide Commissiën, om den heer en vriend Dalmote te bedanken voor de bewezene diensten, en wenschen hem, verre van zijne gebortestad, gezondheid, geluk en voorspoed. tingen en de hulpgelden van allen aard wor den heel en al ten hunnen voordeele ge stort. Al de kosten worden afgedragen door de bijdragen, welke vrijgevige en volkslie- vende harten ons verschaffen. De helft van het bestuur werd dit jaar herkozen. Het lot besliste dat de heeren Christiaen H., Bouckenooghe A., Cordonnier L., Jansens C. en Cordonnier R. uittraden. De laatste alleen herkiesbaar zijnde werden de vier andere vervangen door de jufvrou wen Deciein M. en Creus P. en de heerei: Libotte C. en DeswarteF. REKENING. Ontvangsten. Bijdragen der werkende leden 2741.00 Bijdragen der bazen en meesters 61.00 Bijdragen der eereleden 33.00 Jaarlijksche toelage van 2 fr. 362.00 In kas op 31 december 1903 0 52 Totaal 3197 52 Uitgaven. Gestort in de Lijfrentkas 3084.00 Gestort in de kas der Oudleerlingen voor 33 leden (toelage van 2 fr.) 66,00 Betaald aan den gildeknaap 36.00 Betaald voor drukkosten 5.00 Totaal 3191.00 Balans Ontvangsten Uitgaven 3197.52 3191.00 Blijft in kas 6.52 Aldus opgemaakt, te Yper, den 31 december 1904. Namens het Bestuur De Schrijver-Schatbewaarder, De Voorzitter, R. CORDENIER. M. GORRISSEN. Maandag morgen, kwam bij den heer Deken De Brouwer, een onbekende, zeggende M. Wilmot van Kortrijk te noemen, en van M. Iweins, wiens moeder men verleden week begraven had, als gelastigde aangesteld te zijn met de zaken van de familie Iweins- du Chastel de la Houwarderie. Hij vroeg eerst wat de verschillende jaar getijden moesten kosten, zegde dat de familie Iweins haastig was om alles te vereffenen en vroeg of men reeds de rekening der begra feniskosten had ontvangen. De heer Deken antwoordde dat de rekening gemaakt was, maar dat hij niet wist als de koster M. Van- dromme, ze reeds had ontvangen. Op dit zeggen, begaf zich de gewaande vereffenaar bij den koster. Hier herhaalde hij nogmaals zijne beweringen, naam en hoe danigheid en vroeg den koster of hij zich reeds met de rekening aangeboden had. Deze antwoordde bevestigende. Maar voegde erbij dat niet een lid der familie thuis was en dat hij moest des anderendaags terugkeeren. De aftrogelaar vroeg dan om de rekening en beloofde het geld seffens te bezorgen. De koster weigerde, omdat hij hem niet kende. De onbekende vroeg dan om de rekening te mogen zien, omdat, zeide hij, noodig had het bedrag te kennen voor den inventaris op te maken. De koster toonde de rekening. De aftroggelaar zei alsdan dat de koster zich in het doodenhuis niet meer moest aanbieden, maar wel bij de Notaris Lauwers, die met de schuldvereffening gelast was. De onbekende vertrok. De valsche Wilmot, begaf zich bij M. Iweins kapitein-bevelhebber der Gidsen. Daar zeide hij dat hij een kerkbediende was en geko men om de uren der gevraagde missen te wijzigen. Na dit gedaan te zijn, zeide hij het antwoord van den E. H. Deken te brengen. Wat later, kwam hij eigentlijk terug, zeg gende dat het wel was en dat de heer Deken te zelfder tijde gevraagd had om de reke ning der begrafeniskosten te vereffenen. Hij haalde uit zijne beurs een kwijtschrift door hem zelf gemaakt, met van onder een valsch handteeken van den heer Deken. Mijnheer Iweins betaald. Deze bedriegerij werd Dinsdag morgen ge kend, toen de koster aan M. Iweins vroeg, als het eigentlijk waar was, dat hij de reke ning bij den Heer Notaris Lauwers mocht ontvangen. De aftroggelaar is onbekend in Yper, hij is van middelmatige grootte, met grijsachtig haar, kort afgesneden, zwarte knevels, neer liggende kol, donker grijze frakhij gaat met gebogen rug en schijnt van 50 tot 55 jaar oud. GRAND'PLACE. Samedi 8 Avril. Pièce A grand spectacle. Dimanche 9 Avril. Pièce a grand spectacle. Lundi 10 Avril. Opérette en 3 actes. Mardi 11, Glóture. directeur de l'EDEN-MÉNAGERIE privé momentanément de travail par suite de la perte de ses lions. Prix des places Fauteuils réservés 2.50; Fauteuils, 2,00 Parquet, 1,50; Parterre, 1,00; AmpbithéAtre, 60 cent. Omhaling gedaan binst de bal, door de groep der gaze. 9.00 GROOTE MARKT. Er zijn soms menschen die voor 't onge luk geboren zijn. Het is het geval bij den heer Levy bestuurder der menagerie. Sedert 6 maanden heeft hij zijne vrouw verloren, zijne zuster te Parijs levend verbrand en 8 zijner leeuwen gestorven. Dezen morgend is den derden leeuw hier in Yper kapot. Men schat het verlies der dieren op 40 duizend franks. Zondag laatst heeft er te Meesen als alle jare, eene luisterlijke kavalkade plaats ge had, met de medewerking van de gansche bevolking van Meesen. Begunstigd door schoon weder krioelde het van volk, en zij verdienen het ook. Vele Yperlingen waren er naartoe getrokken, in rijtuigen, velos, enz. Zonder te reken wat er met den tram vertrokken zijn. Volgens het schijnt is de ontvangst grooter dan de vorige jaren. Ook was het de reis waard, al de groepeu en chars waren er meesterlijk en kunstig vertoond. Wij hebben nog eens en met veel ver maak het kunstig werk aanschouwd. Les hommes de bois, nergens hebben wij zulks gezien. De twee bloemenverkoopsters hebben ook veel bijval genoten en bewonderd geweest, en het hunne bijgebracht tot het gelukken van het feest, proficiat mejuflfers. In een woord alles was mooi, net, rijk en met veel gedacht verbeeld. De Meesensche neringdoeners hebben eenen goeden dag gehad. Daar zijn zij door 't liberaal bestuur ondersteund, terwijl men hier in Yper slaapt en niets verricht voor herbergiers, neringdoeners en lastenbetalers. Waar zijn dan al de katholieke jongelieden met hunne vooruitstrevende gedachten. Zij zijn zelf niet bekwaam om met karnaval eene eenvoudige kavalkade in te richten. Ten tijde der liberalen was het anders, dan ten minste had men alle jare iets en er was levendigüeid. in stad, terwijl, nu een kerkhof! De Meesenaars toonen dat zij leven, en de inrichters zoowel als de deelnemers, verdie nen den meesten lof en den besten dank 1 Eere, en een 0u'. hartelijk bravo 1 voor hen 1 Een dezer dagen overleed M. X. te Staden. Zijn broeder bij wien hij had iogewoont werd er door bevoordeeligd. Zyne zuster zulks vernemende ging bij den heer G. Meers s»man, zaakwaarnemer, die het testament in handen had: M. Meersseman toonde het haar, maar oogenblikkelijk, ontrukte zij het testament stak het in haren mond en begon er op te knabbelen, om het vervolgens in te slikken. M. Meersseman, wilde het haar beletten doch bij werd in beide banden gebeten' kreeg klauwen in het aangezicht en stampen op voeten en beenen, M. riep om hulp, maar ongelukkiglijk niemand hoordet, toen einde lijk na lang genoeg geworsteld te hebben de meid toekwam en om de kommissaris van politie liep, die spoedig ter hulp kwam. Tijdens de worsteling gelukte M. Meers seman er iu het groote gedeelte van het testament aan de vrouw te ontrukken, juist datgene de zinsnede behelzend waardoor de broeder worde begunstigd en het handteeken. Het andere stuk was reeds opgeëten. Résultats du 2 avrilLa 1° équipe du S. C. M. fait match nul par lil avec la 1« du Football-Club-Yprois après une par- tie trés disputée. Le retour de ce match qui se fera A Menin le 16 c' promet done d'être intéressant. La 2® équipe de Menin bat la 2® d'Ypres par 5 buts A 1. L'équipe do Roulers ne s'est pas présentée. Dimanche 9 avril A 3 heures: la 1® équipe du S. C. M. S8 rencontrera avec la 1® de «l'Olympique Lillois II sera intéressant de voir aux prises l'équipe Meninoise avec ces redoutables adversaires. L'Olympique que nous avons déjA vu plu- sieurs fois Menin, cette annóe est une des meilleures équipes de France. La 2® équipe se rencontrera avec la 1® équipe de l'Iris Olympique Tourquennois a Menin. De liberalen van Blankenberghe bereiden zich om op de twee Sinksendagen (11 en 12 Juni) de offlciëele opening van hun prachtig nieuw lokaal Ons Huis te vieren. Al de liberale vrienden van het land wor den op die feesten uitgenoodigd. Wij hopen dat zij talrijk zullen opkooien, 'tis eene ge legenheid om aan die wakkere strijdge noten een bewijs van verkleefdheid en ver trouwen te geven. TerzelfJertijd hebben zij bet vooruitzicht aangename dagen aan bet zeestrand te kunnen doorbrengen. comptant Les dispositions de notre marché ne se sont guère modifiées il y a toujours da la lourdeur dans la plupart des compartiments. Seul le coin des tramways a fait preuve d'activité et de fermeté. On y travaille prin- cipalement les gros titresleurs cours deviennent. disons-le, A des taux fort élevés et parfois dangereux pour les acheteurs actuels. Les dividende Bruxellois gagnent le cours de 770 et les Bucarest montent jusque 91 1/2 sur le bruit que la prolonga tion de la concession serait sur le point d'être obtenu. Les dividende Napolitains sont également A des prix inabordables. Nos valeurs sidérurgiques ont quelques velléites de faiblesse. Nicaise et Delcuve est ramenée a 842, Thy-le-ChAteau cote755 après 800 et la Providence n'est pas mieux A 2375. En valeurs de chemins de fer signalons encore de bonnes demandes en obligations Siera de Chartagène qui s'améliorent A 290 Nous l'avions prédit. Le calme persiste au coin des charbon- nages Amercoeur 1885, Gouflfre 1280, Minerie 385. Aux zincs, les Austro-Belge gagnent le cours de 377 1/2 aussi une valeur que nous avions recommandée. La Nouvelle-Montagne est en reprise sérieuse A 210. Les glaceries sont recherchées pour le momentnous ne serions pas étonné de devoir constater de l'amélioration la semaine prochaine. Aux éclairages, rien de particulier. Les coloniales sont de plus en plus aban- donnésles cours sont, au surplus, malme- -«f

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2