TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handals- en Annoncenblad. Philips Van Artevelde. Negentiende jaar. Zaterdag 15 April 1905. Nummer 15. Schuldbekentenis. Verrotting! Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor dea buiten. 8.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent ■f drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fir. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Afie berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureete dozer gedrukt worden ;as gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- 4e Os voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vri; ©nderteekesd toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De minister van bet katholiek onderwijs want al het andere telt niet in België heeft het eerevoorzitterschap van het eerste wederlandsch Onderwijscoogres in ons land geweigerd. Sinds lang was er in den Belgischen On derwijzersbond, die in 1905 zijn 48" jaar zal vieren, het voorstel gedaan, een internatio naal congres samen te roepen. De schoonste gelegenheid, namelijk de wereldtentoonstel ling van Luik, bood zich daartoe aan. Ook nam het bestuur van den Onderwijzersbond de gelegenheid te baat, om aan den zoolang gewenschten eisch te voldoen. Het bestuur vond het heel natuurlijk mi nister De Trooz, die 't kabinet van onderwijs in handen heeft, het eerevoorzitterschap aan te bieden, eer die hij komt af te wijzen, omdat, schrijft hij, de onderwijzersbond zich meer en meer met politiek bemoeit en stelsel matig het gouvernement en de meerderheid bevecht Zooveel woorden, zooveel leugens Hij tracht dit op te maken uit de redevoe ringen op de congressen uitgesproken en de briefwisselingen, of artikels, in het Journal des Instituteurs verschenen. Het schijnt dat minister De Trooz, slechts de vuilblaadjes aan cent leestwant het zijn krabbelaars van deze gazetjes, die al schrijven wat men hun beveeltdie de rede voeringen en schriften verdraaien. Woonde minister De Trooz in persoon le congressen bij, even als de volksvertegenwoordigers, die er telken jare toe uitgenoodigd worden, dan zou iedereen zich kunnen overtuigen, dat daar slechts de waarheid, zonder schromen, voor wien het ook weze moge, verklaard wordt. Mogelijks is minister De Trooz met vlei erij te streelen, maar dat kunnen de offlcieele onderwijzers niet. Zij zeggen de waarheid, den minister herinnerde, dat geen vleier te staan is en dat vleierij enkel uit winstbejag geschiedt. De koningen, ministers en alle overheden, Geschiedkundig Roman. Het eerste waarvoor dient gezorgd te worden is dat het volk aan geen gebrek bloot sta; welnu, ik mag u aankondigen dat, ten gevolge van eene overeenkomst, met de rijke poorters en de abten der kloos ters, de graanzolders geopend zijn en dat de behoeftige Gentenaars dagelijks het noodige koren zullen krijgen tot dat werk en nering wedergekeerd zijnDerwijze zal in de eerste en dringendste noodwendigheden voorzien zijn en zullen wij, zonder al te groolen angst voor den dag van morgen, naar verdere hulpmiddelen kunnen uitzien. Een lang en blij gejuich bewees hoezeer deze troostende woorden de menigte troffen en opbeurden. Na eenige oogenblibken, vervolgde Artevelde - Daar de persoonlijke twisten en wraak nemingen den koophandel en de nijverheid belemmeren, en onze vrijheden ten zeerste bedreigen doordien zij de macht onzer vyanden vergrooten, is het hoogst noodig ernstige maatregelen voor de openbare rust en veiligheid te nemen. Met toestemming der die zich door vleierij laten verblinden, zijn op hunne plaats niet en zijn slechte bestuur ders, hoe hoog men ook geplaatst weze, men moet gedoogen dat men de waarheid zegge. Op de 38 onderwijzerscongressen wordt geene politiek gesproken. Den rechten weg afbakende overheden het goede ea het slechte aantoonende beste methoden aan vaarden, enz., de verouderde verbannen; het onderwijs den verdienden rang doen beklee- den, ea het naar waarde doen schatten; den onderwijzer een degelijk en welverdiend loon trachten te doen bekomen; dat is betgeen de Onderwijzersbond immer betracht heeft, nu nog betracht en immer zal betrachten. Ziet de minister daar nu bewaar in en is de katholieke partij zoo zeer verblind, dat men de waarheid niet mag zeggen, dat men de belangen van het onderwijs en der onder wijzers niet mag verdedigen, dan moet die partij zeer laag gevallen zijnzij moet hare eigen handelwijs verfoeien en beschaamd over hare onrechtvaardige daden wezen. Minister de Trooz ziet politiek als De. landelijke onderwijzers, op het einde hunner levensbaan, na 30 h 35 jaren dienst 2000 fr. vragen. Hij ziet politiek als de onderwijzers de afschaffing der inbeschikbaarheidstelling vragen feit, dat zoo menig onderwijzer en onderwijzeres ten grave heeft gesleept 1 Hij ziet politiek, als de onderwijzers pen sioen tot de 3/4 en 1/50® van hunne jaar wedde vragen. Hij ziet politiek als de onderwijzer de vastheid van bediening voor adulten en frcebelscholen vragen. Hij ziet politiek als men vraagt dat de wereldlijke onderwijzers en onderwijze ressen, door geene broerkens en nonnen zouden vervangen worden. Hij ziet politiek, als men de onrechtvaar digheid en partijdigheid van den middenjury doet uitschijnen. Hij ziet politiek, als men 't verplichtend onderwijs voorstaat en als eenig middel Schepenen zal men dus daaromtrent de volgende verordeningen stipt toepassen: Alle veeten en vijandschappen tusschen de burgers zullen ophouden en geschorst blijven tot den veertienden dag na den vrede met den graaf Alle manslag zal met onthoofding geboet worden Alle gevecht, zonder wonden, zal gestraft worden met eene gevangenzetting van veer tig dagen op water en brood Vloeken, zweren en teeriingspelen in de herbergen, eveneens ophitsing der poorters tot oproer, zullen door gelijke straffen ge boet worden. En opdat een volkomen vertrouwen tusschen de poorters heessehe, en niemand kunne voorwenden dat onrechtvaardigheden in het bestuur bedreven worden, zullen alle burgers, zoo arm als rijk, hunne zaken of belaugen verdedigen. Tevens zal er alle maanden rekening gedaan worden over de gemeentegoederen en het gebruik der ge- meeutepenningen, en elkeeu wordt aange zocht deze vereenigingea bij te wonen. En daar het noodig is dat men de burgers van Gent van de andere inwoners kunne onderscheiden, zal elke poorter, inboorling tegen de onwetendheid doet doorgaan. Hij ziet politiek als men de ministerieele omzendbrieven, die rechtstreeks tegen de belangen der onderwijzers genomen zijn, beknibbelt. Hij ziet politiek, als men de volksvertegen woordigers doet kennen, die niettegen staande hunne stellige belofte, hun woord viter houden. Hij ziet politiek, als de onderwijzers vra gen, dat men het officieel onderwijs niet meer zou vervolgen. Hij ziet politiek, als de onderwijzers hunne belangen verdedigen en een eerlijk bestaan, in evenredigheid van hunne bewezen dien sten vragen. Hij ziet politiek, als de onderwijzers vragen, dat er geene offlei ',ele scholen meer in herbergen on jeneverkroegen zouden her schapen worden. Hij ziet politiek, als de onderwijzers vragen, dat zij niet buiten de wet zouden gesteld worden en dat zij, even als andere Belgen, hunne burgerlijke rechten zouden genieten. Hij ziet politiek, als de onderwijzers v agen, dat het geween en tandgeknars, door Jacobs voorspeld, zou ophouden11 y aura des pleurs et des grincements de dents zegde Jacobs. Hij ziet politiek, als de onderwijzers vragen, niet meer heen te moeten gaan en geene kolen meer te moeten planten Qu'ils s'en aillentQu'ils plantent des etioux zegde Woeste. Als derwijze handelen, deze eischen stel len, die slechts billijk en rechtvaardig zijn, politiek maken is, dan mogen de onderwij zers ze vrij voortzetten. Dit is hetgeen zij deden onder de wet van 1842, van 1879, van 1884 en hetgeen zij nu doen onder de wet van 1895 ea hetgeen zij onder de daar- opuolgende wet zullen vervedgen. Tot zoolang de ondrrwijzers geen recht bekomen hebben zullen zij hunne stem laten hooren. Wij hadden de boop durven koesteren dat van Gent. eenen witten mouw dragen waarop de woorden Relpe God zullen geteekend zijn. Thans blijft ons nog een laatste punt te regelen, namelijk de stevige inrichting van onze strijdmacht. De graaf, gij weet het, tracht ons uit te hongeren door allen toevoer van levensmiddelen te beletten. Wij moeten zijne pogingen verijdelen en de benden ver pletteren waarmede hij de groote wegen afgezet houdt. Daartoe is het noodig te on derzoeken of ons gemeenteleger nog, naar oude loffelijke gewoonte, in staat is met goed gevolg tegen den vijand op te trekken Ik verzoek u dus allen, morgen, om gelijk uur, met uwe wapens op de Vrijdagmarkt te komen, opdat de Wethouders en Hoofd mannen zich zouden kunnen overtuigen of alles in regel is. Mochten er parochiemees- ters of andere opleiders ontbreken, dan zult gij door verkiezing de openstaande plaatsen aanvullen. Wanneer daarna de schepenen, overeenkomstig de privilegiën, zullen be paald hebben hoeveel manschappen er dage lijks van elk ambacht te wapen moeten zijn, zullen de anderen hunne gewone bezigheden hernemen; immers, zonder werken kan de stad noch bloeien, noch vooruitgaan, en de de 75® verjaring van s' land onafhankelijk heid reclitherstelling aan de onderwijzers zou geven. Maar, hélaas! de minister weigert zelfs het eerevoorzitterschap te aanvaarden. hij bang wezen! voor de waarheden, dlë~öpliet wereldcongres, niet door Belgen, maar door pedagogen van andere landen, zullen gezegd worden. Is het niet zich zei ven plichtig en schuldig verklaren de afbreker, de verloochenaar van het officieel onderwijs te wezen I? TVat meer is, hét Belgisch goevernement komt aan de vreemie Mogendheden, door zijne afgezanten, ter kennis te brengen, dat het wereldcongres door den Belgischen Onderwijzersbond ingericht, door het goe- vernement niet ondersteund is. Daarenboven zendt de minister nog boden, dringende expressen, aan volksvertegen woordigers en senators om het congres te doen mislukken. Zou men niet zeggen, dat die eenvoudige onderwijzers, steeds met den vooruitgang van 't onderwijs bezorgd, eene bende kwaad doeners is of is het enkel uit bangheid Wat ook onze minister van 't katholiek onderwijs verrichte, het wellukken van 't congres is verzekerd bijna alle landen van Europa en zelfs verscheidene van Ame rika hebben reeds hunne toetreding toege zegd. Wat zullen s' ministers ooren tuiten en welk tandenknars zal het verwekken, als vreemdelingen zullen komen getuigen, dat onder alle landen der wereld, Belgie alleen tegen zijn eigen onderwijs handelt, Voor sommigen is het hard de waarheid te moeten hooren. Nergens in Belgie, heeft den politieken strijd de ruwheid bereikt welke hij te Aalst bereikte. Grondleer van Woeste, kanker van reaktie het vermaard arrondissement, gaf een tiental jaren geleden den dag aan de welstand van Gent moet steeds het hoofd doel blijven van ons streven. Welnu, gezellen, zijt gij bereid deze voor stellen te aanvaarden en mij te helpen, te ondersteunen om ze uit te voeren en alzoo Vlaanderen op te beuren uit zijne verne dering en zijne armoede? «Wij willen! Wij willen! Leve Arte velde! klonk het verward en onstuimig geroep der ambachtsgezellen. Artevelde ontblootte zijn hoofdN en liet zijnen machtigen blik over de menigte gaan. Het gerucht verstierf als bij tooverslag en eensklaps heerschte eene doodsche stilte. Dan stak Philips de hiod hemelwaarts en sprak met klare en heldere stem Ik zal den last van Opperhoofdman, tot welken ik aangesteld ben, loffelijk be- dienender stede van Gent voordeel en welvaart zoeken; heure voorrechten en vrijheden verdedigenhetgeen mij door Schepenen zal bevolen worden te werk stellen en uitvoeren naar mijn beste ver- mogen; ook de gemeente bou en trouw zijn en in alles doen zooals het eenen goeden Opperhoofdman betaamt. Zoo helpe mij God en al zijne Heiligen Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD (8° Vervolg). w V

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1