STADSNIEUWS. Eene zilveren Zakhorlogie $J I S3 It - ypii I Onze Napoléon van finantiën. Nationaal verbond der Liberale Jonge Wachten. Huwelijk. Garnisoen. Maatschappij Oud-Pompiers. Maatschappij Kruisboogschutters. Sportleven. Feestkalander. i Sporting-Glub Meninois. Bourse de Bruxelles. Muziekfestival. Burgerstand ii a werkende kristelijke volkspartij. Woelig en vastberaden ging pastoor Daens een heer lijken strijd aan, waarvan de voorvallen beroemd zjjn gebleven. De Woestisten, namen dan tot alle lage middels van omkoopingen en vervolgingen hunnen toevlucht. De kilometers kiezers- saucissen, welke men dan uitdeelde, zijn legende gebleven. Onze liberale vrienden van die scheurin gen gebruik makende, vingen eene hevige propaganda aan, welke met het groot succes Rens bekroond werd. De socialisten dit ziende vereenigden zich ook. 'T is dan dat de schaamteloosheid der kle- rikalen geene palen meer kende Ge moet weten dat ze alleen en als mees ters op het stadhuis heerschen Al de bedieningen zijn ingenomen door klerikale kreaturen die ten alle tijde werken totgroote glorie der klerikale partij. Met zoo op het stadhuis beloonde kies- agenten te plaatsen, met de bestuurzaken aan schaamtelooze politiekers over te laten moet men noodlottiglijk tot den harrewar, oneerlijke handelwijze welke de overheid in belooning van dankbaarheid en erkentenis schenkt, uitkomen. De omkooperyen en vervalschingen nemen plaats in het huis, en verbannen er de prin ciepen van goede en gezonde bestuurzaken. Men herinnert zich de schandalige ver- valsching der kiezerslij sten, van dien onbe- schoftelyken gezochten dwael zegt men bij de eerste stemming van pastoor Daens. De bedriegerij werd ontdekt. Moet het dan verwonderen, dat men in de wereld der gemeentebeambten, Aalst een rot gehnchte noeme. Wat meer is, het verval heeft zich niet doen wachten. Dergelijk beheer van om- kooping, moet in de zedeloosheid, waarrn het verrot, vervallen. De gemeente ontvanger ontwaakte zekere morgen met een te kort van 100,000 franken in zijne kas, en ontving voor die schoone daad twee jaren opsluiting. Hoe zijn zulke trouweloosheden niet vroeger ontdekt, daar de overheden welke gehouden zijn, de kas van den ontvanger alle 3 maanden te over zien! Nu is het de secretaris schathouder der middelbare scholen welke vertrokken is met 11,000 franken die hem niet toebehoorden. 'T is hartroerend voor de familiesMaar valt de schuld soms niet een weinig op dezen die het controle vergetende een blind ver trouwen hebben. Sch.... was een stoutmoe dige en schaamtelooze kiesagent. Ten tijde van het verbond van liberalen, socialisten en Daensisten welke samen het stadhuis aanvielen, had hij 1000 franken ge wed dat de klerikalen zegevierend uit den slag zouden komen. Zij overwonnen inder daad en men zag's avonds Sch.... met eene bende vagebonten achter zich, zich dronken drinken en van herberg tot herberg Aalst rondloopen. Dit was edel! Sedert Verhevenheid, luister en vervalling De verrotting is begonnen. Het gemeente bestuur, verkankerd heeft reeds eenige zij ner leden verloren. Onze vrienden zijn van een goeden uitslag verzekerd, dat kan niet missen, want er is iets rot in het Aalstsche klerikalismus 't Is alle jaren 't zelfde liedje! Op 't einde van eiken Kamerzittijd kondigt onze Napo leon van finantiën, primus de Smet de Naeyer, de verleden, tegenwoordige en toe komende lastenbetalers aan, dat er zooveel millioen frank boni in de Staatskas liggen te beschimmelen. Doch, pas is het volgende dienstjaar be gonnen of hij komt telkens voor de pinnen met een wetsvoorstel, allerlei voorloopige kredieten vragende op de.... poef Volgens loffelijke traditie is zulks dit jaar weer 't geval. Alvorens in Paaschverlof te gaan zijn de Kamerheeren vriendelijk, maar tevens drin gend verzocht, de volgende kredieten te stemmen, te gelden op de gewone begroo tingen van het loopende jaar 1905: Aaa het Ministerie van Financien en Openbare Werken, voor den dienst der Openbare Schuld Fr. 26,136,748 Aan het Ministerie van Justitie 4,596,466 van en van van Aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken Aan het Ministerie Binnenlandsche Zaken Openbaar Onderwijs Aan het Ministerie Landbouw Aan het Minisierie Spoorwegen en Telegrafen Aan het Ministerie van Financien en Openbare Werken Lezers, telt deze postjes te zamen, en bekent dan deemoedig met ons, dat graaf de Smet de Naeyer, ontegensprekelijk de grootste minister van finantiën is, die in ons gezegend landeken ooit aan de Staatskas heeft gezeten. 597,838 5,919,380 2.307,478 29,285,784 6,099,266 Heer Bestuurder, Wij verzoeken U in uw geëerd blad aan te kondigen dat ons III® Congres zal vergade ren te Charleroi, op 23 en 24 April (Paschen). Ziehier het programma van die dagen Zondag 23®". 10 uren. Ontvangst der afgevaardigden in het lokaal der Jonge Wacht van Charle roi, Café Seutin, Zuidplaats. 11 uren. Morgendzitting van het Con gres in het lokaal der Liberale Associatie, Audentlaan. Dagorde 1. Verslag van den schrijver over den ze delijken en stoffelijken toestand van het Ver bond 2. Verslag van den schatmeester over den finantieelen toestand van het Verbond; 3. Verandering aan de standregelenIn- lassching van een artikel de aannemingen, ontslagen en uitsluitingen der kringen re gelende 4. Kiezing van 9 leden van het Midden Bestuur 5. Datum en plaats van het IV® Congres; 6. Voorstel om het Congres in eene fran- sche en eene vlaamsche afdeeling te split sen (Gent). 2 uren. Namiddagzitting. Dagorde 1. Sprekersscholenverslaggever: Tollet, Waver; 2. Studiekringen; verslaggever: Grislain, Souvret 3. Studiebeurzen: werking der J. Wach ten om ze beken I te maken en de verkrijging er van te vergemakkelijken verslaggever Duruisseau, Schaerbeek; 4. Daarstellen van lokalen voor de libe rale jeugdverslaggeverHofmans, Antwer pen (Dokken) 5. Politiek onderricht der Jonge Wachten verslaggever: F. Francqué, Brussel; 6. De politieke toestand in Vlaanderen; verslaggeverBaekeroodt, Meenen 7. Wensch strekkende naar de weglating der voorbehoudingen aangaande het zuiver algemeen stemrecht, ingeschreven in de Ver klaring der Liberale Linkerzijden; verslag gever: Pecher, Bond der Liberale Jeugd (Antwerpen). 6 u. 1/2. Banket in het Hotel du Casino, Statieplaats. Maandag 24®". 's Morgens. Bezoek der Glasblazerij van het Rad. te Lodelinsart. 's Namiddags: Bezoek van het Provinciaal Nijverheidsmuseum. Hierbij vindt gij de bepaalde dagorde van het Congres. Aanvaardt, Heer Bestuurder, de verzeke ring onzer beste gevoelens. Voor het Midden Bestuur De Schrijver, M. Duwaerts. De Voorzitter, A. Verschueren. Men kondigt het huwelijk aan van Jonker Robrecht Merghelynckvan Yper, broeder van den Belgischen Diplomaat in Rusland, zoon van Jonker Merghelyuck en van Me vrouw, geboren Hynderick de Teulegoet, met Mejuffer de Gravin de Marotte de Montigny. Al onze gelukwenschen aan de jonge ver loofden en aan hunne familien. Dezen morgend heeft er een gedeelte van ons garnisoen 3de regiment de stad verlaten om zich naar Vilvoorde te begeven, om de kompagnien te vervangen zich begevend naar 't kamp van Beverloo. Programma van het CONCERT gevolgd van REDOUTE, die zal plaats hebben op Zondag 16 April aanstaande, om 8 ure 's avonds, in het lokaal der Maatschappij, Se minariestraat. 4Le Conscrit, marche militaire. H. Moerman. 2. Avènement, ouverture martiale. H. Moerman. 3. Pierrot au Bal, fantaisie. H. Moerman. 4. Guillaume Teilouverture. Rossini. 5. Vers VAvenir, l'Expansion beige. Gevaert. 2® Deel. 1. Concerto pour 4 clarinettes al'unisson, par MM. les élèves Jacobs R., Jolyt D. Duprez D. t-t Scheerlinck D. X. 2. Monologue par M. A. V. 3. Fantaisie de Concert, X. pour flüte par M. C. Christiaen. 4. Romance chantée par M. A. M. 5. Théodore cherche des allumettes, Saynète en 1 acte, de Georges Coürteline. Personnages. THÉODORE M. R. C. M. COUICQUE A. V. LEVOISIN - X. 40 1/2 u. 3e Deel. REDOUTE. Schieting van Maandag 10 april. Prijzen aangeboden door den Secretar is-Schatbewaarder Gemengd blazoen. 1® prijs hoog totaal door Brunfaut Auguste 14 20 1 25 57 2® prijs laag totaal door Van Daele Alfred 1 1 4 10 1/2 43 1/2 3® prijs hoog getal door Deswarte Ferdinand 45 1 20 20 56 4® prijs laag totaal door Aertsens Lambert 4 4 4 40 1/2 5® prijs midden totaal door Podevyn Aug. 2 44 10 1/2 10 1/2 13 1/2 34 Onzen kampioen Arthur Vanderstuyft, van zijn val hersteld, zal den 23 en 24 April het saisoen aanvangen in een koers. 1® dag op 40-15 en 20 kilometers2dc dag op 50 kilometers, alles met gangmaking motocyclette, op den velodroom van Amster dam: wij wenschen hem goede reis en veel geluk; den uitslag zal aan onze lezers be kend worden. Cruyshautem, 16 April, Snelkoersen. Beveren-bij-Roulsselare, 30 April, Snelkoers. Westroosbeke, 44 April, Snelkoersen. De gemeenten die velofeesten geven zyn verzocht hun programma aan den corres pondent Vanderstuyft, Yper, te doen ge worden. Le match qui a mis en présence dimanche dernier les équipes premières du S. C. M.» et de 1' Iris Tourquennois s'est terminé a l'avantage de Menin qui a gagné par 15 buts a 1Les Meninois ont dominé la partie d'un bout a l'autre. Dimanche 16 courant a 2 1/2 heures a Menin, match emre les équipes premières du - Football-Club-Yprois» et du S. C.M. Vu le dernier résultat avec cette équipe, la rencontre promet d'être trés intéressante, ces deux équipes ont fait match nul k Ypres par 1 but a 1. Le matin a 8 4/2 match entre les équipes secondes du Football-club-Mouscronnois et du S. C. M Ces deux matches au» lieu rue Wahis (Zandput). 0ö' Finale du tournoi du S. C. Af comité du S. C. M. n'a pu encore «n** ofllciellement la date de la finale du q> noi. Des pourparlers sont engagés avec?' clubs intéressés (Roubaix et Bruges) D faire jouer celle-ci le 30 avril. r Gevonden (REMONTOIR) Men mag ze reklameren teo bureel? v.„ dit blad, I comptant L'allure du marché s'est visiblemont amé- üorée. L'attention se porte plus particulière- ment vers le groupe colonial. Partout ail. leurs on relève une fermeté de bon augure, Les obligations industrielles se traltent généralement k de bons prix. Aux banques l'Outre Mer accapare une grande partie de l'activité; elle profite évidemment de la re- prise des principales valeurs coloniales. Les chemins de fer ont faits preuve aussi d'une plus grande animation. La fondateur che-! min Congo a dépassé par un moment le cours de 4300 pour flair k 4150, et les grands I Lacs sont en avance k 302 1/4. Les tram- ways sont un peu plus calmes. Les Bucarest, que nous avions cru trop élevés, sont reve' nus a 84 1/2. D'autre part, les dividends Napolitains restent k des prix excellents - pour le vendeur. Un peu plus d'entrain au I groupe sidérurgique. On travaille fort acti- vement les Ougrée k 4657 4/2 et, les Sam- bre et Moselle k 316. Les Providence out également bonne contenance. Toujours pas de tendance déterminée en valeurs charbon- nières. Les zincs abandonnent une légère partie de leur avance antérieure, sur des réalisations de bénéflces. L'allure des glacé- ries est satisfaisante Après une belle envolée des cours, les coloniales se (assent légère- ment pour repartir, saus douie, bientótds l'avant. Aux étrangères signalons encore de bons cours en Parisienne (P. B a 270 et en érédit de Sauta Fé k 142 1/2 Ter gelegenheid vaD de 75® verjaring der Belgische onafhankelijkheid en der Kermis van Brussel, zal er op zondag 9 Juli aan staande te Brussel een groot Internationaal muziekfestival plaats hebben voor de maat schappijen van Harmonie, Fanfaren, Sym- phonie en Koorzang, Elke maatschappij aan het festtval deel nemende, zal eenen eerepenning, groot for maat, ontvangen. Talrijke premien eener gezamenlijke waarde van 20,000 fr. zullen uitgeloot worden onder al de deelnemende maatschappijen. De bjjtredingen zullen aanvaard worden tot den 31 Mei, op het Secretariaat, 24, Lombardstraat, Brussel. van den 7 tot den 14 April 1905. Geboorten. Dehaene, Josephus, Goudepoortstraat. de Burlet, Genoveva, Rijselstraat. üeprost, Alfred, Lange Meerschstraat. Vanoost, Irma, Meenen steenweg. Petit, Maria, Hondstraat. Bartier, Germana, St Nicolausstraat. Maekelbergh, Mauritius, Brugge steenweg. Baelen, Mauritius. Kemmel steenweg. Gillot, Michel, Zonnebeke steenweg. Huwelijken. Vermeersch, Ernestus, aardewerker Yper, en Vandevyver Josina, kanten werk ster, te Vlamertinghe. Sterfgevallen. Ruffiet Hortentia, 90 jaar, z. b. ongehuwd Bukkerstaat. Vanden Bussche, Natalia, 61 jaar, kloos terlinge, ongehuwd, St. Jacobstraat. Polley, Ludovica, 42 jaar, z. b. echtge noot Emmery, Camillus, Bollingstraat. Dehollander, Camillus, 24 jaar, daglooner, ongehuwd, Blindenliedenstraat. Laporte, Theodorus, 34 jaar, daglooner» echtgenoot Louwers, Maria, Pennestraat. i a»»n bui ii 1® Deel.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2