TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. AAN D'YPERSCHE BEVOLKING STADSNIEUWS. Philips Van Artevelde. Negentiende jaar. Zaterdag 6 Mei 1905. Nummer 18. OP ZONDAG 7" MEI, ten 3 uren namiddag, Volksvertegenwoordiger voor Oudenaarde, Nooit was er een plechtiger oogenblik! Liberale propaganda. Gemeenteraad van Yper. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor dea bulten. 2.50 ft*, voor stad. Per 0 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen: 15 cent t érukregei. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Abe bertehten van verkoopingen of andore bekendmakingen ten bureale dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- w voor net buitenland worden ontvangen doer den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij esderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. wordt erdoor de EÏBEÏti%EE PARTIJ eene GROOTË MlEETirVCi ingericht inde Zaal tier Oud-Pompiers. zal er het woord voeren. En waarom Omdat de liberale partij van al de arrondisse menten, waar er toekomend jaar zal herkiezing zijn, op dezen dag de strijd aanvangt die het tegenwoordig ministerie moet omverwerpen. Bijna in iedere hoofdgemeente van canton, en zeils in vele andere voorname gemeenten dezer arrondissementen, zal er op dezen dag eene liberale meeting plaats grijpen. De liberals sprekers van ganseh bet land hebben zich ingeschreven om het goede woord llït te strooien, en in deze vergadering iedereen aan te raden de banden imit de mouwen te steken en mede te helpen tot de verlossing van het land. Eindelijk zal bet juk afgeworpen worden dat sedert twintig jaren op ons drukt! 1ÖO-4L zag de herleving der liberale partij, 1906 moet de overwinning overwinning, tot de verlos- Geschiedkundig Roman. In gewone gevallen hadden deze bijzonder heden Kerste's aandacht voorzeker gewekt nu echter bleek zij te zeer bekommerd over het tfevel beurs vaders om deswegens eene bemerking te doen. In het Steen vloog alles ten dienste van de bezoekers, en men zou gezegd hebben dat de dienaars zich om het meest beijverden om hun het korstondig verblijf in het adelijk hof aangenaam en genoeglijk te maken. Tot zelfs Wouter's oude moeder kwam de gasten heurs zoons verwelkomen en eenige oogen- blikken met hun kouten, waarna zij zich weder naar heure vertrekken begaf. Zooveel gulhartigheid matigde Gozewijns achterdocht en noopte ook Kerste zich te laten gezeggen, in afwachting van de komst heurs vaders, een glas wijn te aanvaarden. Wouter sprak in stilte eenige woorden aan 'toor van eenen dienaar, welke hij eene bijzondere genegenheid scheen toe te dragen, en weldra zat het jeugdig drietal rond de tafel van den heer van Masseraen en dronk juichend op de heropbeuring en de verhef fing van Vlaanderen en het heil van den nieuwen Opperhoofdman. Wouter vooral Het is zondag aanstaande 7 Mei dat de nationale Bond voor liberale propaganda den veldtocht voor de verkiezingen van 1906 zal openen met voordrachten in te richten in al de kantonhoofdplaatsen van de arrondisse menten waar zal strijd geleverd worden. In elk kanton is er minstens ééne vergade ring belegd en ondanks de uitzonderingen te wijten aan plaatselijke omstandigheden, zal het aantal voordrachten en meetings niet minder dan 84 bedragen. Brabant telt er 23, Antwerpen 16, west- Vlaanderen 14, Namen 14, Luxemburg 16. In de meeste vergaderingen zullen ver scheidene sprekers optreden alsook al de liberale Kamerlieden en de meeste senatoren. Sommige associaties, gewoon slechts 14 dagen voor eene kiezing werkend op te tre den, zijn moeielijk wakker le schudden geweest, doch het staat boven alle betwis ting dat het initiatief van den nationalen bond voor liberale propaganda overal met veel belangstelling is onthaald, veel geest drift en strijdlust deed onstaan wat het beste laat verhopen voor de groote verkiezingen van aanstaanden Mei. Men begint stilaan te bemerken dat het uur der verlossing nadert. zien. Het liberale Yper zal aan zijnen plicflt niet te kort blij ven Het moet er stroomen in de liberale zaalIedereen die eenigzins onafhan kelijk van gedacht is moet er den moed gaan putten, die tot de zegepraal moet leiden. Dus allen naar de meetingen daarna allen, naarmate uwe middelen, medegeholpen tot de sing was uitgelaten. Hij sprak met zooveel bewondering over de zelfopoffering van Artevelde, verhief met zooveel vuur en over tuiging diens verdiensten en bekwaamheden, schetste met zoo schitterende kleuren het glansrijk lot en de gelukkige toekomst, die de hooge wijsheid van den Ruwaard Vlaan deren bereidden, dat Kerste en Gozewijn zich door de driftige taal des jongelings medege- sleept gevoelden en hem rechtzinnig toe juichten. Zoo zeer zelfs waren zij door de gloeiende en echt vaderlandsche rede van den edelman geboeid en opgewonden dat zij hem, in hunne ergelooze begeestering, geluk wenschten en rechtsprongen om hem de hand te drukken. In die vervoering bemerkten zij niet dat de dienaar heimelijk toeschoot en met haast in hunne bekers een wijnkleurig vocht goot welk ze weldra, zonder de minste achterdocht, binnenzwolgen. Het uitwerksel van deze snoodheid liet zich niet lang verbeiden, want terwijl de gastheer voortgiDg de verplettering van Vlaanderens vijanden te voorspellen, maakte zich eene onverklaarbare loomheid, eene onoverwin bare slaperigheid van de twee gelieven meester ondanks hunne pogingen om wak ker te blijven, vielen hunne oogen toe, en hingen hunne armen weldra gevoelloos langs het lichaam. Het zal dus morgen zondag groote doef zijn in al de kantonhoofdplaatsen der arrondissementen waar in 1906 strijd wordt geleverd. In de omschrijving Brussel zullen meetings worden belegd en er zal geen enkel groote gemeente overgeslagen worden. Te Antwer pen zullen benevens de plaatselijke rede naars. optreden MM. Hymans, P Fredericq en De Poorter van Brugge. Te Willebrouok zal spreken M. Rens van Geeraardsbergen te Merchtem MM. Van Damme en Palmaerts, te Brugge M. Masson, te Dixmude M. Per- soons, te Kortrijk M. Mechelynck, te Veurue M. Devigne, te Yper M. Liefmans, enz. enz. Die toestand scheen Wouter voorzien te hebben, want terwijl hij veelbeteekenende blikken op den dienstbode wierp, vertraagde en verzachte hij allengskens zijne woorden en uitroepingen als wilde hij derwijze de slaapzucht zijner genoodigden nog onweer staanbaarder maken. Geknipt zonder slag of stootmom pelde hij eindelijk nauw hoorbaar, terwijl hij zijnen dienaar wenkte hem in een aan palend vertrek te volgen. En in afwachting dat de twee genoodigden in eenen diepen slaap zonden gedompeld zijn, verwijderden zich meester en knecht op de punten der voeten, om verdere maatregelen ter volvoering van het begonnen schelmstuk te nemen. Een half uur later, verliet een zorgvuldig gesloten wagen behoedzaam het Steen van Massemen. Kerste en Gozewijn, die nog immer in volkomene bewusteloosheid ver keerden, waren voorzichtig op de banken der koets uitgestrekt geworden, en zonder eenig opzien te baren, bereikte het voertuig de poorten der stad om den weg naar Brugge in te slaan. Wouters medeplichtige vergezelde het rijtuig en ontving, bij het vertrek van zijnen meester, bevel de twee gelieven onder geen voorwendsel te laten ontsnappen. Overal is er veel strijdlust op te merken en de oude strijders beginnen met veel hoop den uitslag der verkiezingen tegemoet te Zitting van 26 April 1905. De zitting wordt geopend om 6 ure onder voorzitterschap van meester René Golaert, onzen grooten feminist ofte vrouwenvriend. Al de leden zijn tegenwoordig, uitgenomen M. Ed. Canepeel. De Burgemeester geeft lezing van eenen brief door welken M. Canepeel zijn ontslag geeft van gemeenteraadslid, met de vaste hoop dat zijne collegas hem het ambt zullen geven van Bestuurder van het slachthuis dat eindelijk open gekomen is door het afsterven van M. René Gryspeerdt. M. Canepeel voegt er bij dat hij ten diep ste betreurt van afscheid te moeten nemen van zijne achtbare collegas, en M. Oolaert verklaart dat hij het besluit van M. Cane peel ook beklaagt. Er ware nogtans een middel omdat nie mand daardoor eenig verdriet zou hebben, en't ware dat M. Canepeel gemeenteraads lid bleve en het postje van den abattoir aan een ander zou laten. Ja, maar, dat postje is 3000 franken weerd en een mensch zou al- veele doen voor 3000 fr. te winnen. Nu, men zal eenen schoonen brief schrij ven, met wat crocodile tranen erin, om M. Canepeel te bedanken voor de bewezene diensten.... ter gelegenheid der laatste ge meen tekiezingen. Wij zijn kurieus om te zien als M. Cane peel thans beambte van de stad, dat rolletje zal voortzetten, of als hij hem zal koeste houden gelijk andere het moeten doen. Wat dunkt onze feminist ofte vrouwenvriend daarover? Om geene aanleiding tot verdenken te geven en des uoods zijne deelneming aan het schelmstuk te kunnen loochenen, stapte ook de valsche Wouter, eenige oogenblikken later, in de straat. Hij wilde er gezien en opgemerkt worden en schikte zich daarom, in den voorrang der menigte die den terug keer des Ruwaaris verbeidde, ten einde hem nogmaals toe te juichen. Zijne list gelukte ten volle. Het gedruisch, dat hij eenige stonden later hoorde opstijgen, bewees hem dat destoet naderde en, buiten zijne verwachting, ontwaarde hij dat ook Raas van Herzeele bij de schare was, die den Opperhoofdman vergezelde. Daar hij dien edelman maar pas verlaten had en tevens nog anderen bemerkte met welke hij bevriend was. verstoutte hij zich met de groep ridders in het huis te dringen, ten einde er ook met Artevelde in aanraking te komen. Hier insgelijks vielen zijne berekeningen ten beste uit, want toen de edelen, tot afscheid, den Opperhoofdman de hand gingen reiken volgde de huichelaar het voorbeeld der anderen. De Ruwaard, die zich herinnerde den jongeling vroeger nog gezien te hebben, doch hem niet meer erkende, vernam zelfs naar zijne naam en bedankte hem voor zijne genegenheid en zijne vaderlandsliefde. Wordt voortgezel). i HET WEEKBLAD De heer Camiel Liefmans, (8« Vervolg). zien.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1