PHOTOGRAPHIE II n'y a que la vérité qui blesse. Fiasco. Militair eereteken. Reserve officieren. Staatsblad. Maatschappij der Onvermoeibaren. Ten bureele van dit blad Beroemd Proces, Ongelukken. Doodstraf. Begraving. Feestkalander. De Burgemeester verklaart dat hij naar Brussel gegaan is Dinsdag laatst en daar eene vergadering bijgewoond heeft met M. Bruneelvan Zandpellier en andere burge meesters van 't ommeland en waar er kwes tie geweest is van buurtspoorwegen. Hij heeft daar vernomen dat de linie Yper-Kem- mel allicht zal voortgetrokken zijn tot aan Steenwerck en dat men zich in Frankrijk daarover bezig houdt. M. Colaert heeft gesproken aan M. Lie- baert, minister van spoorwegen, van de liniën Yper-Belle en Poperinghe-Kemmel. Het gouvernement wilde tot nu toe van de linie Poperinghe-Kemmel niet hooren spre ken, maar M. Liebaert heeft gevraagd aan M. Colaert van hem daarover te schrijven en onzen feminist geeft lezing van den brief dien hij aan het gouvernement zal zenden. Niemand spreeat daarover. M. D'Huvettere vraagt dat de opschriften en vermaningen in de voituren van den tram zouden gedaan zijn in het Vlaamsch zoowel als in het fransch, om voldoening te geven aan zekere personen die daarover reklameeren, en binst dat hij het woord heeft, profiteert hij ervan om te vragen dat M. Vanden Boogaerde de cycleweg langs deu gravier naar Comen zoo wel zou onderhou den als de gemeente Zillebeke het doet. Hij vraagt ook aan zijnen boezemvriend Vanden Boogaerde van een beetje te zorgen voor 't Recolletsenpoortje die in eenen er- barmerlijken staat is. Ik en kan uit mijn achterpoortje niet meer zegt hij. M. Colaert befooft voor wat het hem aan gaat van voldoening te geven aan M. D'Hu vettere, en voor de rest, geeft hij het woord aan den eerbiedwaardigen heer schepen van openbare werken die verklaart dat hij in lichtingen zal nemen en ook zorgen voor M. D'Huvettere's vraag. M. Lemahieu-Castelein, in 't fransch vraagt dat college zou aandringen bij het landbouwcomies omdat er eene voordracht zou gegeven zijn aangaande de wet over de accidents du travail. M. Colaert die van de nieuwe wet niet veel schijnt te kennen, misschien nog veel min dan M. Lemahieu-Casteleyn, zegt dat die wet niet toepasselijk is aan de landbouw- werklieden. Hij durft het niet verzekeren, want hfj was in Brugge voor de gaze als men dat discuteerde te Brusselnogtans zal hij doen 't geen dat M. Lemahieu-Castelein vraagt. M. Lemahieu-Castelein vraagt ook ver beteringen voor de straten van den buiten die in slechten staat zijn. De Burgemeester en M. Vanden Boo gaerde vragen welke straten I en M. Lemahieu-Castelein weet het niet. Algemeen gelach De rekening van de Burgerwacht is goed gekeurd. Uitgaven en ontvangsten beloopen omtrent 1400 franken. Toen komt de kwestie van het verkoop van gronden van de Hospicen, waarvan er sprake geweest is in de laatste zitting. M. D'Huvettere had gevraagd de reden waarom dat de Hospicen niet publiek en verkoopen. De Burgemeester heeft dat gevraagd en de Hospicen antwoorden dat zij het niet doen als zij meenen dat de gebodene prijs geheel voldoende is en dat er redens bestaan om te denken dat men niet meer zou maken in eene publieke venditie. M. D'Huvettere die, passeerde weke, rood was gelijk een haantje als hij dat vroeg, en gereed scheen om in de matte te treden met de President van de Hospicen om het effen te vechten, is nu nog rooder en nog heviger. Zijne oogen, gelijk twee pistoolen, gaan van M. Fraeys naar M. Colaert en hij twist en hg disputeert daarover juist gelijk of hij zou een persoonlijk belang in de zaak hebben. Maar iedereen weet dat het maar is uit groote genegenheid voor 't algemeen best. M. Colaert schijnt het zoo te verstaan, want hij blijft kalm voor de kattekolerie van M. D'Huvettere en doet de verkooping uit ter hand goedkeuren door geheel den Raad, M. D'Huvettere medebegrepen. Is het comedie, ja of neen Wij zouden nog vergeten te zeggen dat er sprake was van een stuk land te Rams- cappolle en van een stuk land te Voorme- zeele. En nu, jongens de Gaze zegt de Burgemeester en iedereen trekt zijne ouate uit zijne booren om te weten hoe R'. né van Poperinghe die groote zake zal uiteen doen. En de heeren van de Groupe Yprois komen een beetje nader om geen woord te verliezen van die belangrijke mededeeling en misschien om beter ook de grematzen te zien van al de artisten van de troep De Brouwer. De Burgemeester van Poperinghe geeft lezing van de veranderingen dat de perma nente deputatie aan het kontrakt De Brou wer wilt brengen en hij vraagt dat de Raad ze zou goedkeuren, 't Zijn immers maar kleine veranderingen zonder belang. Voor zekere punten, is er wel eene schijn van onderzoek en bespreking tusschen de Burgemeester, M. D'Huvettere en M. Sobry, maar er hapert niets. In de generale repetitie die plaats gehad heeft vóór de publieke vertooning, zijn dq rollen goed verdeeld en vertolkt geweest, zoodanig dat M. Colaert zyne twee collegas proficiat wenscht over de goede interpreta tie van het stuk. En 't is gebeld M. Valcke is buiten 1 De Groupe Yprois, 't is te zeggen de meest gezaghebbende burgers van Yper, zijn on der de voeten getrapt 1 En de vreemde rat ten zijn boven M. Bouquet herhaalt zijn komplimentje van December laatst en zegt dat de goede uitslag van de gaskwestie te wijten is aan de Burgemeester en stelt vóór van het portret van M. Colaert zonder uitstel te doen schilderen door jufvrouw Louise Dehem, als dankbetuiging van den Raad en van de gan- sche bevolking, groupe Yprois en liberalen medebegrepen. Deze zullen allicht bekennen dat de vreemdelingen alleen in staat zijn om Yper goed te bestieren. En M. Bouquet eindigt zijn rede met de kreetLeve de vreemdeling Vive la calotte 1 M. Colaert bedankt en aanveerdt niet uit glorie noch eerzucht, maar om plezier te doen aan Remi, aan wien hij niets kan refuseeren. De zitting is geheven om 8 ure. Vóór dat de zitting begint, bespreeki men in groepjes verscheidene punten en namelijk den ongehoorden aanval van de gazette van M.Cfiaert tegen de gazette van M.Deweerdt. M. Vandenpeereboom aan M. Bouquet. Het Journal d'Ypres heeft weere zijn gal uitgespogen tegen Karei Deweerdt. Dat gaat toch een beetje te verre hé Vindt gij het niet. Maar wat heeft dat al in? We9t je gij het fijne daarvan M. Bouquet. Ik en kan het niet be grijpen. Af. Vandenpeereboom. Het Journal zegt onder ander dat het Weekblad te laste van zekere chefs van de katholieke partij zekere feiten zou insinueerd hebben waar van het gedacht slechts in een bedorven geest zich kan vormen. Ik heb daarvan niets gezien noch gelezen. Ik heb er van gespro ken aan verscheidene vrienden en zy zeggen allemale gelijk. M. Bouquet. Ik en begrijp de schrom- melijke colerie nie want ik en vind in ol die verslagen die in het Weekblad verschenen zijn niets, maar volstrekt niets, van al het geen dat het Journal aan Karei Deweerdt verwijt. Zou je gij peinzen dat er een van onze mannen vier en twintig uren zou wachten om een proces te maken, waar zyne eere en zyne reputatie door eene gazette geschon den geweest. Als er iemand is die peinst dat hij geraakt of gehinderd is, ehwel, dat den dienen eene klacht indiene bij den Proku- reur des Konings, en toen zou men kunnen zien of het gegrond is of niet, maar al die verdreigementen hebben niet in. M. Bouquet't is juiste. Ja, maar, Karei en verschiet in geen kleintje, wee 1 't is eene koelbloedigen 1 Hy zegt voor zijne redenDe uitgever van y een blad, moet tegen olies kunnen en n moet olies kunnen laten passeeren. De voorbeelden zijn talrijk in Yper zelve. Hoeveel keeren hebben het Journal d' Y- pres de Gazette van M. Colaert en het Progrès de Gazette van M. Nolf, malkander niet uitgemaakt voor jour- n nat pornographique en malkanders re- dacteurs voor sales bêtes d'encre en chi- canes d'enferEn heeft het Journal zelve niet reeds gestraft geweest voor eerekrenking van verscheidene treffe- lijke personen van onze stad zooals het aan elke gazette ook kan voorvallen, hoewel dat men ook lette Laat het Journal maar ekeer zeggen dat ik tegen dien of dien katholieken matador, met naam en voornaam erbij, feiten gein- sinueerd heb zooals hij zegt, dan zal ik y weten wat er mij te doen staat. Maar y gij moet niet peinzen dat ik mij zal y laten benauwd maken door het lawijd y van de gazette van M. Colaert. Ik ben y daarin fijn gerust. Gij meugt het zeg- gen aan dien poperingschen feminist y enbonsoir Eh wel! Eh wel! Het fransch Journal d'Ypres, de gazette van Mons Colaert is furieus om er eene beroerte van te krijgen, omdat wij in sommige artikels de waarheid gezegd hebben en in andere artikels wat lachtmarkterij die niemand kwetsen kunnen en daarom verwijt hij ons van lache. Maar waar is de tiendubbele lache Hij die ar tikels geeft die waarlijk gebeurt zijn, en wat lachpartij daarbij zegt ofwel: hij die de treffelijkstefamieljen van stad beleedigd, be lasterd en tracht te benadeeligen en indien het mogelijk ware ten onderen brengen, zooals de famieljen M. Merghelynck, Ver meulen, Cardinael, Didier en andere en andere tot zelfs de koninklijke familie aan randen. Nog laatstmaal wijst gij een man aan bediende van de staat, nopens het ma ken der schilderij beroemd proces waarvoor het weekblad De Weergalm van heden u uitscheld van lafaard. Menschen betichten, benadeeligen, tot zelfs ten onderen brengen, zonder den moed te hebben zich te noemen of te laten ken nen, daarvoor moet den laatsten der lafaard niet zijn, maar wel van den eersten tot al de lafaards die er op de wereld bestaan. Moesten wij al de famieljen en de eerlijke menschen aanhalen door uwe vuilbladen belasterd en beleedigd, de kolomen van ons blad zouden te klein zijn, en gij spreekt van lafaard! Was het nog uitgesproken door een man van karakter, van moed, van oprecht heid, men zou er nogeens op nadenken, maar een man met 25 gezichten, is het de moeite niet er zich mede bezig te houden. Niets is zoo gemakkelijk dan iemand in een blad uit te schelden voor lafaard, wan neer men er den moed niet toe heeft zich te laten kennen. Indien ik aan uwen drukker uitgever moest zeggen M. Callewaert gij zijt een lafaard omdat gij de naam niet wilt bekend maken van de eigenaar der smeerige en lasterende artikels welke in uwe twee vuil- bladeren verschijnen! Wat zou hij antwoor den?! Hij die zoowel als veel het speeltuig is der redaktie Hij zou doen als Karei, zijne schouders ophalen en zeggen Beati pauper es spiritui! Indien men eene feest fiasco mag noemen is het wel het Concert van Maandag 11. het is spijtig 't was waarlijk een schoon Concert. Men had gerekend op eene volle zaal en goeden ontvangst maar ongelukkig lijk is het gansch verkeerd. Geen volk en weinig ontvangst, niet genoeg om de on kosten te dekken. Grootmoeder zal er wel tusschen komen. Volgens men verteld was het feest ingericht om met den overschot, het muziek naar de tentoonstelling van Luik te laten gaan. Ehwelzij zyn er nevens. In plaats van overschot is het fiasco. Bij koninklijk besluit van 1 April 1905, wordt het militair eereteeken van 2® klasse verleend aan Canfyn C.-L., tisanier der lc klasse, bataljon van administratie. Vanheste J.-C.. eerste sergeant-majoor, 3de linie. Verhaeghe E.-J.-A., eerste sergeant, 3® linie. Bij koninklijk besluit van 18 April 1905 is de onderluitenant Clinckemaille J.-L. van het 3d' linieregiment, op zijne aanvraag met zijnen graad, toegelaten tot het reser vekader. Bij koninklijk besluit van 25 Maart 1905 wordt, voor waarden van 10 centiemen en meer, een nieuw model van postzegels inge voerd. De postzegels volgens het thans bestaande model blijven geldig totdat zij opgebruikt zijn. Op Zondag1 7® Mei, ten 9 ure 's avonds, geeft deze maatschappij, in haar lokaal, aan hare leden en huisgezin, een luisterlij k bal. Geen twyfel of er zal nog eens eenen aan- genamen avond door te brengen zyn. kan men de bekomen van het waarvan de schilderij eenigen tijd aan onze vensters ten toongesteld is geweest. De Luitenant Parmentier der kanonniers, leerling van de rijschool, is, tijdens een uit stapje naar Waasten.zoo ongelukkig van zijn peerd gevallen, dat zijne knie ontwricht en twee zijner ribben gebroken zijn. Over eenige weken werd de 7 jarige Maurice Van Imschoot, uit de Aardestraat, in de school met eene pen gestoken. Over eenige dagen begon de schier onzichtbare wonde te ontsteken en de arme jongen is zaterdag nacht, aan eene bloedvergiftiging, te midden van de schrikkelijks te pijnen overleden. Arthur Denutte, smidsgast te Yper, 47 jaar oud, die op nieuwjaarsavond 1904 te Rijsel zijne vrouw vermoord had en later te Yper werd aangehouden, werd dinsdag tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Maandag laatst heeft alhier de begraving plaats gehad van A. Lawagie, zoon van Isidore Lawagie, telefoon werker en zoo ongelukkig aan zijne dood gekomen, te Gent, al werkende aan den telefoon. Eene ontelbare menigte woonde deze be graving bij, want het ongelukkig slachtoffer, die eene weduwe en twee kinderen nalaat, was van iedereen geacht en bemint. Sportleven. 7 Mei Roubaix velodroom (snelkoersen). 8 Mei Astene baankoersen vitesse fr. 10, 6, 4, inleg fr. 0,25. 8 Mei Astene baankoersen, handicap van duur fr. 15, 10, 5, inleg 0,50. 28 Mei Kemmel (velofestival) grootste getal 3 prijzen fr. 25, 15, 5. Verstafgelegen 3 prijzen fr. 25, 15, 5. Velos, schoonst versierd, 6 prijzen. Automobielen schoonst versierd, 4 prijzen. Hondekarren 3 prjjzen. 12 Juli Automobilen koers: Vertrek uit Oostende, Veurne, Yper, Meenen, Thou- rout, Oostende, tweemaal de rond. De maatschappijen zyn verzocht hun feestprogramma aan de correspondent over te zetten. ill ■■II QUI In II Hl.ll II I. I.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2