TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Philips Van Artevelde. Negentiende jaar. Zaterdag 13 Mei 1905. Nummer 19. Ylaanderen's Liberale herleving, 't Propaganda-werk van Zondag. 3e Congres der Liberale Jonge Wachten voorop betaalbaar 3.00 fr. p«r ja&r voor den buiten. 2.50 fr. voo* stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoneen: 15 cent pg Irak regel. Rechterlijke eerherstellingen1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centlemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Afti bwrtehten van verkoopingen of anders bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoneen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- pb dis voor bet buitonland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij ag eeéorteekend toe te zenden. Artikelen ongeteek end of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen De dag van zondag zal tellen in de historie der herleving van de liberale partij in Belgie. Brabant, Antwerpen, West-Vlaan- deren, Luxemburg en Namen hebben 't goe de woord vernomen en overal zijn de kie zers in dichte scharen toegestroomd, bezield met nieuwe hoop en nieuwen ijver, over tuigd dat eindelijk het uur der verlossing van België uit de klauwen der paperij nabij is. Tot zelfs in de kleinste dorpen spraken de redenaars voor eivolle zalen en wanneer zij het strijdprogramma der partij hadden ontwikkeld en aangetoond tot waar ons het clericaal bestuur onder zedelijk en stoffelijk opzicht heeft gebracht, kwam aan de toe juichingen geen einde. Kortom, de dag van zondag laat het beste verhopen en de uitslagen die zullen bekomen worden zijn grootendeels te danken aan den Nationalen Bond van liberale propagan da die dezen eerste propagandadag heeft ingericht. Mochten er nog vele zulke volgen, flftvan wij nn een kort overzicht van de werkzaamheden van den dag. lu West-Vlaanderen. Te Brugge heeft de bijval der conferentie van M. Mas- son, Kamerlid voor Bergen, alle verwach ting overtroffen. De toehoorders zaten in de groote zaal van het Café du Nord opeen gepakt als haringen in de ton. Te 5 u. deed M. Masson zijne intrede, om ringd van MM. Delanier, senator; Termote, Kamerlid; Thooris, advokaatPol Siron, A. Merlin, enz. De redenaar werd aaD de vergadering door M. Termote voorgesteld en gedurende eene gansche uur sprak M. Masson met de hem zoo eigenaardige wel sprekendheid en gloed over het liberaal programma, over de partij, wat zij geweest was en wat zij woeden moet, de aanwezigen in gespannen aandacht houdend en aller Geschiedkundig Roman. Alles liep dus naar wensch af en de laag hartige Wouter mocht zich verheugen niet het minste achterdenken, niet den gering- sten argwaan opgewekt te hebben, wan neer men des anderendaags de onbegrijpe lijke verdwijning van Kerste en Gozewijn in de stad vertelde. Bij durfde zelfs de on beschaamdheid zoo verre drijven zich bij den heer van Herzeele te begeven en hem zijnen dienst en zijne hulp in het opsporen der twee gelieven aan te bi< den. III. Zooals Wouter van Massemen het gezegd had, begaven Daneel van Halewijn en Mar ten van Erpe zich rechtstreeks naar het Tooghuis. Daar deze laatste als een oprech te volksman bekend stond, en zijn vriend schapsbetrekkingen met Artevelde voor nie mand een geheim waren, werden zij nog si gereedelijk toegelaten. Marten's tegen woordigheid was voor Daneel zelfs eene hooge voorspraak, eene ernstige aanbeve- wensch bevredigend met de aanstaande verlossing als vast en beslist voorstellend, zoo eenieder zijnen plicht begrijpt en dien volbrengt. Dergelijke vergaderingen moeten duur zame vruchten afwerpen. Te Rousselare werd de vergadering voorgezeten door M. de Laere en hier had men het goede denk beeld opgevat de conferentie te doen gepaard gaan met een concerto en dramatische voorstelling. M. Buysse, plaatsvervangend Kamerlid voor Gent, trad als spreker op en zijne rede maakte diepen indruk. jTe Kortrijk zaten aan het bureel MM. Deridder, sena tor. Yandevenne, Kamerlid. Yan Leynseele, plaatsvervanger M. Verbeke, voorzitter der Liberale Associatie die de redenaar M. Mechelynck van Gent voorstelt. Hier ook behaalde de spreker grooten bijval met den politieken toestand te schetsen en de verwachtingen der liberale partij in 't verschiet te doen zien. De ontleding van het strijdprogramma, waarbij zich alle anticle- ricalen kennen en moeten aansluiten werd luid toegejuicht. Te Iseghem zaten voor MM. Van Wittenberghe, voor zitter der Liberale Associatie en De Goene, id. der Jonge wacht. Eene talrijke opkomst vervulde de zaal. M. De Saegher sprak over den noodlottigen invloed door het clericaal regiem op 't land en de bevolking uitgeoefend en toonde aan wat België is en zou kunnen zijn, werden zijne hoogste belangen niet verwaarloosd. Ook hier werd een beroep gedaan op alle anticlericale krachten. Te Veurne Hier heeft de meeting een kolossaal succes behaald wat het beste doet verhopen voor den uitslag der verkiezingen. De voordracht van M. Devigne van Gent, zeer leerrijk en met welsprekendheid gedaan, maakte die pen indruk op de talrijke opkomst. Te Dixmude sprak M. Persoons van Lokeren voor eene lingdaarzonder ware hij wellicht, als ver stokte Leliaart, door de dekens meer dan onbetamelijk onthaald geworden. Men leidde Artevelde's bloedverwanten in een nevenvertrek, waar de Ruwaard ze wel dra ging vervoegen. Verwonderd over het samenzijn van twee mannen wier denk beelden zoo oneindig verschilden, had de Opperhoofdman zich gehaast de nog onbe sproken bestuurzaken af te doen, om ten spoedigste nopens de inzichten zijner bezoe kers ingelicht te zijn. Het was Daneel van Halewijn die, na het wisselen der groeten, het eerste het doel van het bezoek deed gissen. Het is dus waar, Philips, sprak hij, dat gij het ambt van Ruwaard van Gent aanvaard hebt en dezen namiddag in die hoedanigheid uwen eed hebt afgelegd? Ja, broeder, wedervoer Artevelde ik heb mij, alhoewel met tegenzin, met de moeielijke en ondankbare taak gelast het volk te redden en vrijheid en nering in Gent te doen wederxeeren. En gij naarnt dat ongelukkig, dat roe keloos besluit ondanks de smeekingen uwer gade die wij, uw oom Marten en ik, zoo bomvolle zaal. Zijn bijval geleek aan een triomf en deze eerste dag heeft alhier de propaganda voor de kiezing goed ingesteld. Te Nieuwpoort werden de redenaars MM. Reus van Gee- raardsbergen en Persoons van Lokeren door de liberale fanfare afgehaald. In de zaal van het Willemsfonds, waar de voordracht werd gehouden, kon geen man meer binnen. Alles zat stopvol. M. P. Deswartezat voor, stelde de redenaars aan de vergadering voor en beiden behaalden grooten bijval. Te Ghistel werden de liberale redenaars MM. Buyl, Verbeke en Serruys met ongehoorden geest drift ontvangen en begroet. De straten der prachtige gemeente waren bevlagd en de redenaars zijn met een stoet van geestver wanten naar het lokaal gebracht waar de meeting plaats greep. Te Yper heeft M. Camiel Liefmans Zondag laatst een bijzonder succes gehad en meermalen met handgeklap begroet geweest. Zijne voordracht zal voorzeker vrachten voortbrengen. Het is spijtig dat wij niet alle maande _'ke sctioone voordrachten kunnen bijwo nen, de zaal zou telkenmale te klein zijn. te Charleroi op 23 April 1905. Uittreksel uit het verslag De politieke toestand in Vlaanderen. M.Baekeroodt,verslaggever, beschrijft als volgt den politieken toestand in Vlaanderen In Vlaanderen wordt het officieel onder wijs gehaat en gelasterd door onze tegen strevers. Al de voordeelen, al de aanmoe digingen gaan naar de klerikale scholen. De schooloorlog woedt er nog altijd en men vervolgt diegene die de aanmaningen der priesters durven miskennen. even in uwe woning verlieten, terneer ge slagen en in wanhoop gedompeld zegde Kerste's vader op klagenden toon. Inderdaad, Lente heeft aanvankelijk mgn besluit betreurd, maar zij heeft einde lijk even als ik, begrepen dat in sommige omstandigheden de huiselijke gerustheid en de persoonlijke belangen voor het algemeen welzijn moeten onderdoenwedervoer de Ruwaard. Jammerlijk verstaat gij door dat al gemeen welzijn de voldoening der driften van eenige heerscbzuchtigen en heethoofden en de verwezenlijking der eischen en aan matigingen van de misleide gemeente. Hoegij aanziet mij als een volksop- ruiër en een eerzuchtige, wanneer ik on danks mij en slechts na ongehoord aan dringen, aanvaard heb de volkzaak voor te staan en te verdedigen Eene schoone volkszaak voorwaar, die tot doel heeft den wettigen vorst zijne rechten te ontnemen en hem te doen buk ken voor de willekeur van hoogmoedige en oproerige onderdanen. «De graaf buigen voor zijne onderhoo- rigen! Dat weet ge beter, Mher Daneel; lachte Marten van Erpe. Ja, hij zal wel De inval der fransche kloosters heeft ons verrijkt met eenige nieuwe paters en non nen die leven van den bedelstaf, alhoewel zij ware paleizen bewonen, of die de mededin ging doen aan de kleinhandelaars. De natu ralisaties worden gevraagd en bekomen, die hun moeten toelaten aan het budget te kna gen, en rijke toelagen te verkrijgen, die M. de Trooz, zoo schaars wanneer het de lee raars geldt van het officieel onderwijs, hun milddadig zal toekennen. Moet ik spreken over de ontelbare mis bruiken van bestuurlijken aard die gebeu ren, vooral in die kleine dorpen waar het niet altijd mogelijk is ze te kennen en die wij misschien nooit te wete zouden komen, ware het niet dat nu en dan een schandaal als een donderslag losbreekt. De vervalsching en de verminking der kiezerslijsten zijn voor de klerikale besturen een regelmatig werk, waarmede bijzondere bedienden, meesters in dit vak, zich bezig houden. Moet ik er bij voegen dat bij dit alles het Gerecht veel van zijnen invloed heeft verloren? De magistratuur is geheel en al geklerikaliseerd, te rechte of ten onrechte heeft zij in vele plaatsen het vertrouwen der liberalen verloren, zekere rechtbanken, wij moeten het wel zeggen, hebben zich onder scheiden door ten minste aardige vonnissen liberalen bladen worden veroordeeld voor eene beuzelarij, klerikale bladen werden vrij gesproken niettegenstaande grootere mis drijven. Moet men niet trachten de oppositie tot zwijgen te brengen (toej Al de benoemingen door da klerikale re- géering in het Vlaamsche land gedaan zijn alleen ingeboezemd door kiesbelang. De landbouwers worden door dwang inge lijfd in Boerenbonden van allen aard die onder voorwendsel van de stoffelijke belan gen hunner leden te verdedigen, alleen groote politieke ondernemingen zijn, van aard om aan den buitenmensch de weinige onafhan- kelijkheid af te nemen die hem nog kon overblijven. Zoo is hij gebonden langs den stoffelijken kant, zooals men hem reeds ste vig vasthield langs den zedelijken kant, door het misbruik dat men maakte van zijn blind voor een oogenblik veinzen en toegeven als hij ziet dat de omstandigheden hem ongun stig zijn, maar plooien voor het volk Dat vragen wij overigens niet; onder brak Artevelde. Wij wenschen enkel dat hij onze voorrechten en vrijheden eerbie dige, dat hij ons toelate nering en handel onbelemmerd te ontwikkelen, dat hij zijne onderdanen niet uitbuite en ze niet onder verpletterende lasten doe bezwijken. Dat zijn zijne plichten, hij heeft ze bezworen en hij moet ze volbrengen. Wij verstaan elkander niet; verklaar de de heer van Halewijn. Voor u is het volk, de dorpere gemeente, die nog eerge voel, noch eigenwaarde, noch ridderlijkheid heeft, het voorwerp van de hoogste bekom meringen, terwijl voor ons, edelen, de graaf, als hoofd van den adel, alleen achting en eerbied verdient. Hij is de meester en wij zijn de onderhoorigenhem moeten wij ge hoorzamen, huldigen en hoogschatten de dwaze gemeente met hare uitzinnige aanma tigingen, teit niet; zij moest zich gelukkig achten hem te mogen dienen en hare rijk dommen in zijne handen te mogen stellen. Wordt voortgezet). E32T?.* - s -j^eiwaeE^hmkmhi JJ.LLHSBLJSHMÜ HET WEEKBLAD (12® Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1