STADSNIEUWS. PHOTOGRAPHIE COURSES D'YPRES DE GYMNASTIQUE de l'Ecole d'Equitation, Meeting. 2800 Francs de Prix. Oorlogsbegrootiug voor 1905. II n'y a que la vérité qui blesse. BERICHT. Ten bureele van dit blad VERLOREN Feestkalander. Dimanche 4 Juiu 1904 VILLE DE MESSINES. Dimanche 18 Juin 1905 GRANDE FÊTE-CONGOURS 15 Sociétés Beiges et Frangaises. Bourse de Bruxelles. geloof in den Godsdienst zijner vaderen. Zoover zijn zij gekomen, deze die vol gens de verklaring van M. Beernaert, de wereld gingen verbazen door tiunne gema- tigheid! (toej.) De verslaggever stelt verder voor eenen wensch te stemmen ten voordeele der toe passing der volledige evenredige vertegen woordiging voor de Gemeente en Provincie Kiezingen, ten einde in de kleine dorpen het politiek leven te verwekken. Hij wenscht ook de versmelting der Libe rale en Liberale Vooruitstrevende Federaties tot daarstelling der volkomene eenheid der liberale partij Deze besluitselen worden bij toejuiching aangenomen Uit het verslag der middensektie over de oorlogsbegrooting blijkt, dat er dit jaar 54 miljoen 290.008 frank voor de gewone uit gaven van ons leger zullen besteed worden. Schijnbaar is er maar eene vermeerdering van 65.622 franks tegen die van 1904. In werkelijkheid bedraagt de vermeerdering wel 690.981 franks, aangezien er 625 duizend franks minder besteed worden voor zaken van allereerste behoefte, als voor artillerie- materiaal, voor den dienst van het bedde- goed, voor de kleeding der troepen en voor brood en vleesch, ten gevolge van de talrijke verplichtende verloftijden die de militianen worden opgelegd. Rekent men nu bij de gewone begrooting 5 miljoen 227 duizend franks voor buitenge wone werken, 8 miljoen 949,308 fr. voor den dienst der gendarmerie en eindelijk de vergoeding aan de miliciauen, dan komt men tot eene krijgsuitgave van ongeveer 90 miljoen terwijl de liberalen in 1884 nog geen 50 miljoen aan legeruitgaven besteedden. De klerikalen hebben dus niet alleen onze openbare schuld verdriedubbeld, zij hebben tevens de uitgaven van het leger bijna ver dubbeld. Dat zijn nu de aanhangers van Geen man geen cent, geen kanon meer 1 En toch is het leger geen tinnen knop waard Zondag 11. hebben wij in de zaal der Oud- Pompiers, de gelegenheid gehad eene aange name en zeer aantrekkelijke meeting bij te wonen, gegeven door M. Camiel Liefmans, volksvertegenwoordiger van Oudenaerde. De heerNolf, voorzitter nam het woord om de groote hoeveelheid tegenwoordigers te be danken voor in zoo groot getal te beant woorden aan hunnen oproep. Daarna gaf hij het woord aan M. Liefmans. Ziehier in korte woorden den inhoud zijner redevoering Mijnheer en en vrienden, Zooals gij weet hebben wij in 1906 de stemming voor de Kamers, en het is te ho pen dat wij ditmaal zullen triompheren en de katholieken buiten werpen. Ziende dat hunne meerderheid gevaar loopt in 1906 in duigen te vallen, indien de drie tegenpartijen hunnen plicht doen, de klerikalen houden niet meer op te roepen en te schreeuwen dat zij met hunne wet op de Zondagsrust alleen het stoffelijk welzijn des werkmans voor doel hadden. Het blijkt integendeel, gelijk Minister de Smet de Naeyer en M. Heynen, twee katho lieke hoofdmannen hetzelve bekend hebben, dat daar niets van waar is. Volgens M. Heynen is het eene godsdienstwet; volgens M. de Smet de Naeyer is die wet nutteloos en zonder uitwerksel. Het is weeral eene parade-wet, die moet dienen om zand in de oogen te werpen. Sedert dat de werkman kiezer geworden is zijn de katholieken zijne beste vrienden... in den schijn. Nu vleien zij den werkman, terwijl zij vroeger de liberalen van socialis me beschuldigden, telkens dat onze vrienden eene nuttige werkmanshervorming tot stand brachten. Toen de liberalen de vrijheid van samen spanning of van werkstaking uitriepen wanneer zij het verplicht werkboekje af schaften wanneer zij de wet op de erf- rechten in rechte lijn deden stemmenwan neer zij de octrooirechten op de eetwaren af schaften, despaar- en lijfrentkas instelden, de maatschappijen van onderlingen bijstand invoerden, enz.; wanneer zij al die volks- lievende maatregels namen, welke M. Van- dervelde zelf het gulden boek van het libe ralisme noemt, toen schreeuwden de katho lieken uit al hunne macht daartegen en zij bestreden die hervormingen. En te dien tijde kon men de liberalen niet beschuldigen die werkerswetten te stemmen met een politiek doel, uit hoofde van kiesbelang, aangezien de werkman als dan nog geen kiezer was. Dit toont eens te meer dat de liberalen ten allen tijde ware, oprechte volksvrienden waren, terwijl de katholieken alles tegen wrochten, wat 's werkmans toestand kon verbeteren. Nauwelijks is de werkman in 1894 kiexer geworden, of de houding der katholieken verandert. Zij beginnen met alle slach van maatregelen te nemen; doch zij stemmen niets dan parade-wetten, terwijl zij in zake van onderlingen-bijstand, spaar- en lijf rentkas, enz. enz. niets anders doen dan het werk der liberalen voortzetten. In tegenstelling met wat de liberalen de den, de katholieken laten zich alleen be wegen door kiesbelang. Terwijl de katholieken langs de eene zijde hier en daar een schijn van voldoening ge ven aan den werkman, langs eenen anderen kant deden zij niets dan lasten leggen op eetwaren, kleeding, drank, tabak en zooveel andere dingen, waardoor de werkman vooral getroffen wordt. Dit zal ook weeral onrechtstreeks het geval zijn met de wer kersverzekeringen, mits het ministerie daarin niet tusschenkomt. De volksliefde der katholieken of kleri kalen is geveinsd, terwijl deze der liberalen altijd rechtzinnig was. Het volk heeft zich een oogenblik door die katholieke veinzerij laten misleiden; maar, thans gaan de oogen open eiken dag zien de verstandige menschen klaarder dat de katholieken een gevaarlijk en dubbel zinnig spel spelen en daarom wordt zelfs door veel katholieken den val gewenscht van het katholiek Ministerie. Dat allen, die hun land en hun volk lief hebben, met ons medewerken en een handje toesteken en in Mei 1906 zal de zegepraal aan ons zijn. Dezen, welke aan dien plicht zouden te kort blijven, zouden eenö zware verant woordelijkheid op zich nemen. Ik heb gezegd. (Langdurig handgeklap en geroep van leve M. Liefmans, leve de liberalen). M. de Voorzitter nam het woord om in naam van al de tegen woordigen M. Lief mans te bedanken voor zijne schoone mee ting, en koesterde de hoop M. Liefmans nog in ons midden te mogen ontvangen. Veel onzer lezers, vragen ons het ant woordje aan het katholiek en treffelijk Jour nal dYpres nog eens in ons blad te willen overnemen. Daar wij aan de vragen onzer talrijke lezers gaarn voldoen, nemen wij het eene tweede maal op en zelfs eene derde maal indien zij zulks begeeren. Ehweii Eh wel I Het fransch Journal d' Ypres, de gazette van Mons Oolaert is furieus om er eene beroerte van te krijgen, omdat wij in sommige artikels de waarheid gezegd hebben en in andere artikels wat lachtmarkterij die niemand kwetsen kunnen en daarom verwijt hij ons van lache. Maar waai* is <1© tiendubbele lacheü? Hij die artikels geeft die waar lijk gebeurt zijn, en wat lachpartij daarbij zegt, ofwel Hij die de treffelijkste famieljen van stad beleedigd, belasterd en tracht te benadeeligen en indien het mogelijk ware ten onderen brengen, zcoals de famieljen MM. Merghelynck, Ver meulen, Nolf, Cardinael, Didier andere en andere tot zelfs de koninklijke familie aan randen. Nog laatstmaal wijst gij een man aan bediende van de staat, nopens het ma ken der schilderij beroemd proces waarvoor het weekblad De Weergalm van heden u uitscheld van lafaard. Menschen betichten, benadeeligen, tot zelfs ten onderen brengen, zonder den moed te hebben zich te noemen of te laten ken nen, daarvoor moet den laatsten der lafaard niet zijn, maar wel van den eersten tot al de lafaards die er op de wereld bestaan. Moesten wij al de famieljen en de eerlijke menschen aanhalen door uwe vuilbladen belasterd en beleedigd, de kolomen van ons blad zouden te klein zijn, en gij spreekt van lafaard I Was het nog uitgesproken door een man van karakter, van moed, van oprecht heid, men zou er nogeens op nadenken, maar een man met 25 gezichten, is het de moeite niet er zich mede bezig te houden. Niets is zoo gemakkelijk dan iemand in een blad uit te schelden voor lafaard, wan neer men er den moed niet toe heeft zich te laten kennen. Indien ik aan uwen drukker uitgever moest zeggen M. Callewaert gij zijt een lafaard omdat gij de naam niet wilt bekend maken van de eigenaar der smeerige en lasterende artikels welke in uwe twee vuil- bladeren verschijnen Wat zou hij antwoord den?! Hij die zoowel als veel het speeltuig is der redaktie Hij zou doen als Karei, zijne schouders ophalen en zeggen Beati pauperes spiritu Alhoewel het kristelijk Journal in zijne nummers geschreven heeftwij zullen u den oorlog doen, tot dat wij zullen eindigen met te versmachten, en dat zijn de woorden van katholieke menschen en ten zal niet lukken, gebrilden ezel en kaalenkop. Het Weekblad zal blijven Zoolang Karei zal bestaan Zal het Weekblad niet vergaan. Wat spijt hé katholieke vrienden van den werkman dat gij van Karei geen zot, carou- selman of kwezelaarkruiper kan maken Karei heeft handen aan 't lijf en wil de rol van slaaf niet vervullen en daarom zijt gij furieus niet waar. Gij zult hem lafaard noemen zegt gij in dien hij de namen niet zegt die hem zijn brood laat winnen 1 Wie is er de grootste lafaard: Hij die zijne vrienden verraad of hij die ze bijstaat j Indien wij lafaard zijn of lafaard zullen genoemd worden, indien wij de namen niet zullen bekend maken, omdat zij niets dan de waarheid gezegd hebben, ehwel dan zijt gij tienmaal grooter lafaard, daar gij de zen niet namen durft die niets dan treffe lijke en eerlijke familiën door den modder gesleept hebt. Leest uwe talrijke artikels in uw smeerig Reusje tijdens de kiezing van Mei 1904 verschenen en gij zult daarin kunnen besta- tigen waar de lafaards zijn. Om het gesprek wat te verminderen vindt de ondergeteekende CAMIEL EMMERY, fabrikant van Parapluies en Parasols, wo nende in de Boterstraat, 22, het geraad zaam aan de inwoners van Yper en het omliggende kenbaar te maken dat ik in Yper blijt, alhoewel ik verraderlijk mijne woonst ben afgenomen, na vier jaar eerlijk betaald te hebben. CAMIEL EMMERY. Elk zeg het voorts. kan men de bekomen van het Beroemd Proces, waarvan de schilderij eenigen tijd aan onze vensters ten toongesteld is geweest dezen morgend, rond elf ure, eenen porte- monnaie met geld. Die hem vindt en wederom brengt zal er wel voren beloond worden. De zilveren monter (remontoire) berusten de ten bureele van ons blad is deze week terug geeischt geweest door M. CyriU Ghesquiere van Nieuwkerke. HO had nog zijn bewijs van aankoop waarop het bewijsnummer stond overeen, komend met het nummer van den monter ^Sportleven. 14 Mei, Moorslede (schuwen hoek) loop. strijden. le fr. 8, 5, 3, voor alle liefhebbers. 2* fr. 7, 4. 2, 1, Handicap. 38 fr. 4, 3, 2, 1, voor die nooit geen prijg gewennen hebben. 21 Mei, Velodroom teRoubaixSnelkoersen. 28 Mei Kemmel (velofestival) grootste getal 3 prijzen tr. 25, 15, 5. Verstafgelegen 3 prijzen fr. 25, 15, 5. Velos, schoonst versierd, 6 prijzen. Automobielen schoonst versierd, 4 prijzen. Hondekarren 3 prijzen. 12 Juli Automobilen koers: Vertrek uit Oostende, Veurne, Yper, Meenen, Thou- rout, Oostende, tweemaal de rond. De maatschappijen zijn verzocht hun feestprogramma aan de correspondent over te zetten. a heures TROT MONTÉ, ATTELÉ ET Aü GALOP avec le bienveillant concours Pour les engagements s'adresser au Se- crétariat du Trotting-Club, chez A. Gernaj, 50, rue du Buda, COURTRAI Fédération Beige de Gymnastique. Union des Sociétés de Gjm«asfciquc du Sud des Flandres, 75e Anniversaire de l'Indépendance Nationale. organ isée par la Société Progrès par le Travail sous le patronage de l'autorité communale. Comptant. Le marché fait preuve de lassitude depuis quelques jours et les réalisa- tions sont difflcilement absorbées. On re- trouve la plupart des anciens cours au carré des rentes et lots de villes. Assez bien de fermeté au groupe des banques. La dividends Outre Mer s'avance iusque 105 1/2, le creait Liégeois se tient k 745 et la Société Géuérale arrondit son cours a 3500. Aux chemins de fer on continue a travailler la fondateur, Congo qui progresse 4462 1/2 nous l'avions prédit. Les Grands Lacs 313 1/2 sont aussi en bonne posture. La ten dance est mal définie pour le moment au carré des tramways. On revient 677 1/2 de fais. Caire, 140 en catane pendant que la Trust Franco-Beige s'améliore 75 5/8. Les échanges au Groupe Sidérurgique prósentent encore quelqde importance. Les Ateliers de Boussu 975, la Marcinelle a 403 3/4 et lesSambre et Moselles i. 375 enrégistrent d'excellentes cotations. Les valeurs char- bonnières sont visiblement discutées pour le moment. On üéchit A 8471/2 en Bonne Fin, i vj>t^O(BOir^D-Csrn r~ m n m n n> y y

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2