Yal. De gouverneur te Thourout. Arme fransche nennekens. Liberale betooging Wereldtentooastelliug te Luik. kwestie en gij vergeet ook iets, 't is dat dè nederlaag nabij is Onthoudt dat René. Binnen drie jaren zijn de liberalen en den Groupe Yprois meester op het stadhuis, en gij zult daarvan de ver antwoordelijkheid dragen. De rekening is goedgekeurd. De begrooting van den Disch voor 1905 is ook goedgekeurd als volgt Ontvangsten fr. 115296.70 Uitgaven fr. 112406.35 Overschot fr. Geene bespreking 2890.35 Burgerlijke Godskuizen. Rekening 1903. De Burgemeester geeft lezing van het slot der rekening en zegt dat zekere kredieten overschreven zijn. M. D'Huvettere. De welke De BurgemeesterGij hadt dat beter gevraagd in de sektiën en gij hadt ook beter gedaan van een verslag te maken zooals ik u het gevraagd heb. Ik moet hier alles doen. Er is nooit een lid van den Raad die een verslag zou maken M. Bouquet. Gij weet wel M. de Bur gemeester dat wij daarvoor niet bekwaam en zijn. De Burgemeester. Wat komt gij hier doen als gij niet bekwaam zijt om te onder zoeken en te bestudeeren alles wat het be stuur betreft. M. Bouquet. Ik heb niet gevraagd om hier te komen 't is gij die schoon gesproken hebt om mij en mijns vrienden te hebben. Er zijn verstandige menschen genoeg in stee die hier beter op hunne plaatse zouden zijn dap wij, waar zij willen niet zetelen en wij moeten hier komen om het getal aan te vullen. Zoudt gij gelooven M. de Burgemeester dat het begint mijne botten uit te hangen van hier het vuil werk te doen. De Burgemeester. Zeg eens, Remi, wat hebt gij al gedaan sedert dat gij con- seiller zijt M. Bouquet. Hewel, ik ben in de com missie van 't stadsmuziek, en in de com missie van de feesten, en ik verzeker u dat ik al veel pinten heb moeten drinken tegen mijn goeste om plezier te doen. De Burgemeester. Is dat daarmee uit M. Bouquet. Ik zeg dat ik er veel meer gedronken heb als gij en dat wilt vele zeggen. De Burgemeester. Nu, als je peist dat gij daarmee groote diensten geleverd hebt aan de stad, wij zullen het in de gazette doen drukken. De Burgemeester geeft lezing van hetgeen M. D'Huvettere vraagt en de rekening is goedgekeurd zonder bespreking, zij be loopt omtrent tot 600,000 fr. Ja, zonder bespreking, passeeren al de groote zaken en als er sprake is van eenen pisbak van 25 fr, te placeeren aan den hoek van eene strate, dan springt iedereen uit zijn kot en spreekt zoodanig luid en zoodanig lang dat men mal kander niet meer verstaat en dat men de politie zou moeten halen om orde te houden onder al die intelligente mannen. Oh! die kaloten! 't zijn ol fijne! De rekening van de fondatie Godschalck is ook goedgekeurd met algemeene stemmen, uitgenomen M. D'Huvettere die nog altijd beweert gelijk de liberalen het blijven ver klaren dat den wil van Godtschalck niet geëerbiedigd is. De Hoogbekwame mannen als M. Bouquet en consoorten vinden dat alles wel is. Hebben zij ooit het testament gezien Kunnen zij het lezen? Mogen zij het lezen? Want Godtschalck was een vrijdenker, en kaloten mogen geen geschriften van vrij denkers lezen. Alleen mogen zij hun geld ontvangen en verteeren ter meerder eere en glorie van de Paperij De rekening van de fondatie Godtschalck sluit rnet een boni van 37 duizend franken. Na de rekeningen, de begrootingen van Hospicen en Godtschalk. Yoor de begrooting van de Hospicen voor 1905, wenscht M. D' Huvettere het bestuur proficiat over het voorziene overschot van 2 franken en 7 centiemen (1). M. D'Huvettere vraagt dat men dekrank- zinnigen zou beletten van 's nachts te schreeuwen en te zingen. De Burgemeester. Wij zullen ze doen straffen omdat zij de rust stooren van M. D'Huvettere 1 Iedereen lacht met dien armen praat en het woord is aan M. Sobry die het armbe stuur ook al proficiat wenscht omdat het de kolen doet leveren bij publieke aanbesteding. De kolen kosten aan de Hospicen 21 fr. per duizend kilos. De stad betaald 28 fr. M. Sobry zegt dat de stad zou moeten doen gelijk de Hospicen maar M. de Burge meester doet hem seffens bemerken dat men toen de vriendjes niet meer zou kunnen be- voordeeligen, die grootmoeder pluimen en vladen dat het een plezier is. De begrooting die beloopt tot omtrent 600,000 fr. Wordt zonder verdere bespre king met algemeene stemmen goedgekeurd. De begrooting van de fondatie Godtschalck is ook goedgekeurd zonder discussie. De groote redenaars en sprekers als M. Bouquet, M. Vandenbogaerde en M. Van- derghote die niets weten te zeggen als er kwestie is van de administratie van de kolo niale fortuin der Hospicen, sparen hunne welsprekendheid om eenen aanval te doen tegen den sport hippique die eene subsidie vraagt van 1500 fr. om een feest te geven die jaarlijks oene groote menigte vreemde lingen naar Yper lokt en een groot profijt bijbrengt aan alle neringdoeners, zonder on derscheid van opinie. Maar voila, de Sport Hippique is niet samengesteld uit kaloten en daarom moet hij weg en daarom mag hij geen subsidie meer hebben. M. Bouquet doet daarover een grand discours in 't fransch met hair op, maar de arme sukkelaar heeft niet vele sukses. Zijne charge d fond tegen den sport hippique laat iedereen onverschillig en het krediet is toch toegestaan met algemeene stemmen, de stem van M. Bouquet medebegrepen. De Rapid-club heeft min bijval. De Burgemeester zegt dat de stad eene feeste zal inrichten met de militairen op de Esplanade. Natuurlijk zal de stad moeten de onkosten., afdragen. En daarom moet de Rapid Club dit jaar op zijnen buik liggen. Hij zal dus geene subsidie krijgen voor de feeste die hij meende in te richten op twee den Zondag van Juni. De beslissing is genomen door negen stem men tegen vier (MM. D'Huvettere, Vanden- peereboom, Bouquet en Sobry;. Staats middelbare school. De rekening voor 1904 is goedgekeurd met een batig overschot van 763.14. Kerkfabriek St. Nikolaas. De rekening voor 1904 is goedgekeurd. Ontvangsten en uitgaven beloopen 6280.80. Kerkfabriek St. Pieter. Rekening 1904 goedgekeurd. Ontvangsten fr. 9090.22 Uitgaven 9027.04 Overschot 62.32 Kerkfabriek St. Pieter. Een subsidie van fr. 952,56 is toegestaan voor de herstelling der dakingen van den toren door Art. Verbeke. En voor het slot geven M. de Burgemees ter lezing van een reglement op het visschen in de stadsgrachten. De Poperingsche feminist la faqon de Barbari mon ami, zou nu willen eene taks doen stemmen. De werkman die zich den zondag een paar uurtjes zou willen amu seeren, met de snoeken, tinken, palingen enz aan te lokken, zou daarvoor moeten vijftig centiemen betalen. Is het niet om te lachen Maar het zal niet zijn. De werklieden zullen het doen verstaan aan M. Colaert en deze zal binnen veertien dagen zijn voorstel intrekken gij zult het zien. De zitting is geheven om 7 1/4 ure. Woensdag namiddag is de genaamde Albert Boudry, knecht bij M. Ch. Clincke- inaille, van eene ladder gevallen en zijn hand gebroken, doktor Justiceiheeft hem verzorgd, en de noodige zorg toegebracht, Hector Wenes, oud 7 jaar, wonende in het Brakkelstraatje, was bezig met spelen op de wagens die stonden op St Maartens Nieuweg, is er van gevallen en zijnen arm gebroken. Doktor Van Robaeys heeft zijr.en arm vermaakt en verzorgd. STAD YPER. paardenloopen Zondag 4 Juni 1905. Uitdeeling van kostelooze ingangkaarten, aan personen boven de 16 jaar oud, op ZONDAG 28 MEI 1905, in het Stadhuis, van 8 ure tot middag. De kostelooze kaarten zijn voorbehouden aan personen te Yper wonende. Cercle d'Etudes et Extension Universitaire, Ypres. Dimanche 28 a 10 1/2 heures, Réunion générale annuelle au Café du Lion Noir. Ordre du jour 1. Comptes de l'exercice écoulé. 2. Choix du cours de l'exercice prochain. 3. Modification de l'art. IX du règlement, concernant l'organisation de la Bibliothèque. Zondag jongstleden was de goede stad Thourout volop in feest. De weledele hoog geboren baron de Béthune deed er zijne blijde intrede als gouverneur der provincie. Om te toonen dat men het geboerte genegen was, begonnen de feesten met de keuring van geitenbukken, zwijns en andere vier- pooters van 't edel ras der welrie&ende schepselen Gods. En er waren daar merk- weerdige typen. Onder andere zagen wij daar een oud manneke met een mooien buk. De gouverneur, om te toonen dat hij de zaak ter herte nam, vroeg aan 't boertje: Hoe oud is hij al? 't Manneke antwoord de: 80 jaar meenende dat er van hem zeiven spraak was. Ik heb nog nooit van zulk een ouden buk geëten, zei de gouver neur lachende. Maar 't boertje had ook op zijne tong niet getrapt al naar Thourout komen en 't antwoordde zoo rap als de wind'k geloof het wel, ezels eten geen bokkenvleesch ook. Een beetje later was de gouverneur zeer omringd van boeren, die hem met open mond bekeken, juist alsof zij voor de eerste maal eenen gaai bewonderden, die met pauw- veer.m en struisvogelpluimen versierd is. Een moedertje vroeg nog al tamelyk luide: Waarnaar staat gij hier zoo te kijken? De gouverneur, die in eene bui van goede luim was, antwoordde: Der is daar koë, die en ei leid heeft. Wel, menheere, zei 't vrouwtje, 't kan wel gebeuren dat er daar een osse, gelijk gij, uitgebroed wordt Om 1 1/2 werd er een stoet gevormd, die den gouverneur uit St. Jozefsgesticht ging afhalen. Al de nijverheden van Thourout en de omstreken waren in dien stoet verbeeld op eene wijze, waarop er niet veel te zeggen valt. Het landjuweel van Zoutenaaie is daar maar klein bier bij. Wij hebben dien stoet zien voorbijtrekken en hij was op eene waardige wijze gesloten door een rijtuig, waarin de gouverneur gezeten was nevens den burgemeester die, fier gelijk een kater, die een eintje derme sleept en zeker om onze 75 jarige onafhankelijkheid te herdenken, een hondekotje op 't hoofd had van 't jaar 30. De gouverneur groette aanhoudend rechts en links maar zonder bijval. Niemand roerde. Rond7 ure liep de gouverneur naar de statie zoo rap, lijk een hond met twee kastrollen aan den steert, verbeeld door twee beggijntjes, buiten adem, die een grooten bloemtuil droegen, waarin de gele bloemen overheerschten. Wat beteekeilde dat? Zoo eindigden de prachtige Thouroutsche feesten. Een boertje. Zij zijn waarlijk te beklagen, volgens de gazette van Charleroi komen die nonnekens het kasteel van de baron Gofllnet, te Seneffe te koopen, voor eene som van een mfllfoen. De arme dutsen van nonnekensniet waar zij zijn te beklag-n, en zeggen dat er zoovele werklieden kwijnen - van honger en gebrek. te Blankenberghe. De Liberale partij der Vlaanderen gaf nooit meer blyken van levendigheid dan heden. Die vurige en hardnekkige onzer vlaamsche vrienden is niet oaóri atl<ia gebleven bij de leiders der klerikafmerkl die in de algemeene vergadering ai6 £<"1 onlangs in Gent gehouden een grooi a kiezers op wie zij vroeger mochten'r det tot de Liberale partij te zien overgaan eD De kiezingen van verleden jaar v, u klaar bewezen dat de liberale partii J7 1 dagen versterkt en overal binnen dringt 8l'e De propaganda blijft niet rustig krachtige poging wordt met geestdrift 6 gewend met zicht op de verkiezimmn aanstaande jaar. s u v&o Eenige dagen is het pas geleden dat ien aandacht werd getrokken op die mem» dige voordrachten het land door ges door den liberalen propaganda-bond en rT6" vernemen wij dat eene nieuwe betoo gaat plaats grijpen in Blankenberghe Sinxen 11 en 12 Juni. Er valt niet aan ta twijfelen, de iluer, strijders zullen van allen kant opkomen Onze vrienden van Blankenberghe zuii„ de inhuldiging vieren van hun nieuw lokaal Ons Huis en zetten bij die gelegenheii eene betooging op touw die, ingezien h getal bijtredingen tot nu toe reeds verzeker een schitterend bewijs zal geven van den vooruitgang der liberale werking in Vlaan deren. De betooging zal plaats hebben onder leiding der Liberale Vereeniging met de HK De Lanier, senator, en Terinote, volksver tegenwoordiger, als Eerevoorzitters. Krachtige pogingen werden aangewenden onze liberale vrienden zijn er in gelukt een prachtig lokaal op te richten waar de vrij. zinnige volksmaatschappijen bunnen intrek hebben genomen en het nuttige met h< gename hebben gevonden. Ons Huis zal de zetel zijn des i gandaen kies werkingen van het kanton. De betooging van ii en 12 .Juni zal de voltooiing vieren van het lokaal alsook de overhandiging van het vaandel aan deJonge liberale Wachtonlangs tot stand gekomen, Een oproep wordt gedaan aan alle de maatschappijen van het land en zonder twij fel zal die oproep overal eenen gunstigen weerklank vinden. Drie onzer verkleefdste en welsprekendste volksvertegenwoordigers zullen er het woord voeren; de Heer L. Huysmans, de geachte volksvertegenwoordiger van Brussel,een dei leiders der liberale partij, de Heer Buyl, de onvermoeibare volksvertegenwoordiger van Oostende-Dixmuide en de Heer Persoonsdt eerste liberale afgevaardigde in St-Niklaas. Zondag 11 Juni zal de stoet da straten der lieve badstad doortrekken eh om 3 1/2 ure het nieuw lokaal inhuldigen. 'S anderdaags een pleziertochtje op zes naar Zeebrugge. Om 11 uren terugkomst ia Blankenbergh? en om 1 ure groot banket ia het lokaal Ons Huis 23.000 geabonneerden zijn reeds ingeschreven. Den dag van tó bezoek des Konings, hebben al de abonnés, j op weinige uitzonderingen na, de tentoon* stelling bezocht. Daarenboven werden 7.000 betaalde toe- j gangskaarten en 1200 dienstkaarten afge leverd. Het Paleis van Oude Kunst wordt Donderdag a. s. ingehuldigd. Te dezer gelegenheid zal het uitvoerend comiteit I algemeene commissarissen der 'verschil!^ afdeelingen en de vertegenwoordigers drukpers eeu raout aanbieden. Denzelfden dag zal het paleis van en zaterdag dat der Dominikaansclia rep»- bliek geopend worden, en de inhuldiging® overige paviljoenen zal eveneens binnen kort. Gedurende het bezoek van den Koning op de - stelling, heeft Hij vooral bij de Collect11' van den tabak (Belgische af-ieeliag)^ prachtige uitstallingen bewonderd der nu factuur Clement Goblet van ,(i alwaar de voornaamste marken v l Cairo (Turksche tabak) en Elégantes W (Fransche tabak) tentoongesteld zQ- bewonderde ook de schoone mfckieae, Jj. f vijf honderd sigaretten per minuut keeren. Honderd duizend dier siga i: werden den bezoekers aangeboden allen met den grootsten lof over sprat - J Als echo van het koninklijk dient het volgende gemeld: In de afdeeling werd Z. M. een prachtig vies in porcelein van Sèvres aaQgL""Tif[ Toen Hij in het hofrijtuig stapte om trekken naar het park van Boveri de bediende, gelast met het ^is' bewust servies, naar den hofma om hem het geschenk te overhandig dezen niet kennende, plaatste het porceleiuen stel op de knieën voorname heeren, die in hetzelfde J g zeten waren, n. 1. de heeren mi Sraet de Naeyer, Liebaert en Fran Tableau Peis-je gij dat het niet is (1) M. D'Huvettere denkt zeker dat hij. met deze bemerking eenen oppervogel geschoten heeft. Wij nemeu de eerbiedige vrijheid den sympathieken Constant te doen bemerken dat er kwestie is van begrooting en niet rekening en dat zijne bewerking geen zin heeft. (De Redactie). OT

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 6