m IJPEREN Politiek, Nieuws- HET ARRONDISSEMENT. Handels- en Annoncenbl ad Philips Van Artevelde. Negentiende jaar. Zaterdag 15 Juli 1905. Nummer 28. Teekenen des tijds. Maurice Brébart. Een goed voorteeken voor België. jU>önn®mentspry?ï voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. S.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoneen: 15 cent f*r drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, .enz. 4 fr. per 100 Aöe berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoneen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- tUdfi voor het buitenland worden ontvangen doer den Office de Publiciié, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij a» ©nderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden Riet ooaenomen. 'tWas des anderendaags der glorierijke kieziDgen van Mei 1.1.: ik bevond mij met eenige politieke vrienden en wij bespraken de uitslagen, wanneer een makker, genoeg zaam katholiek om de voordeelen van het tegenwoordige goevernement te bekomen, maar liberaal genoeg om aanspraak to ma ken op de welwillendheid van het bestuur van morgen, bij onzen groep kwam. Hij naderde een onzer vlijtigste propa gandisten en zei hem op spottenden toon Hewel! mijn beste, 't schijnt dat de libe ralen de wind in de zeilen hebbengij zult dus volksvertegenwoordiger worden Ik weet niet of ik kamerlid zal worden antwoordde hem onze vriend zeer kalm, wie de eer niet verblindt, maar wat ik weet, 't is dat ge liberaal zult worden Het aDtwoord van den gelukzoeker verloor zich in een algemeen gelach. Maar sindsdien, zijn de gebeurtenissen vooruit gegaan: op de schoone bijval van Mei is de heerlijke zegepraal der provinciale kiezingen van Juni gevolgdoveral heeft de ontwaking van het liberalismus zich ver klaard en gaat al klimmende. Zoo goed, dat de voorspelling van onzen propagandist zich reeds verwezentlijkt heeft: De gelukzoeker, in kwestie is liberaal ge worden! 't Is een teeken des tijds Over eenige dagen zag men hem stralend van vreugde, overal herhalend! Hewel! Welke victorie hebben wij in Holland be haald het is een uitstekend vooruitzicht voor onze kiezingen van toekomende jaar Wij zullen die vervloekte kaloten omver werpen! 't Was tijd! Dus zal het altoos de beurt derzelfden niet zijn Zeker, indien ik mij steunde op dit bij zonder feit, om te beweeren dat al de plaats jesjagers van Vlaanderen en Walenland ge reed zijn om van beschermers te veranderen, zou men mij van overdrijving kunnen be schuldigen, en de spot der klerikalen zou schoon spel hebben. Maar het feit is niet eenig in zijne soort Geschiedkundig Roman. Zich vervolgens tot eenen zijner knapen wendende gebood hij: Verzoek onmiddelijk Mher van Herzeele bij mij te komen. De edelman verliet zijn gelid en vervoegde den Opperhoofdman. Mher Raas, wij gaan het slot van Hans- beke innemen sprak hij. Keer dus onmiddelijk naar de stad weder, doe alles tot den stormloop gereed maken on volg dan onmiddelijk met de noodige manschappen en werktuigen. Een ander zal intusschen uwe plaats innemen u IR vlieg Opperhoofdmau; klonk het antwoord van den edeling. Een woord, Mher Raas, fluisterde Artevelde zijnen vriend tegenhoudende. Is Wouter van Masseman bij onze benden? Neen men zegt dat hij in aller haast naar zijn slot te Masseman geroepen is wedervoer de ridder. Een veelbeteekenend Ha Ontsnapte de borst van den Opperhoofdman en hij mompelde Wie weet is de valschaard niet ik ken er andere ten minste zoo kenmer kend en misschien nog opbeurender voor ons, meer besluitend voor den vooruitgang onzer zaak, meer vleiend voor het mensche- lijk karakter. Nevens deze lieden gretig naar plaatsjes, lintjes en vette inkomsten, die tot de libe rale partij komen, daar zij morgen de macht zal hebben om hun dit alles uit de deelen, naast die knechten zooveel te platter naar mate men ze afzweept, zijn er andere recht zinnige en brave menschen, welke zich ook bij ons aansluiten en de nederlaag der reac tie zullen verzekeren. 't Zijn nederigen, kleinen die te zwaar de schaamteloosheid van den kasteelheer en de huichelarij van den pastoor op hun een voudig bestaan voelen wegen. Hun verstand ontwaakt, hunne mensche- lijke waardigheid treedt op. Zij hebben er genoeg van hunnen pastoor overal te ontmoeten, hem des morgens te hooren prediken ter kerk, hem 's namiddags weer te vinden om hun uit te leggen hoe hunne hennen best te doen eiers leggen, hunne koeien te melken, en hunne boter voordeeligst voor de kerk en den St Pieters penning te verkoopen. 't Is een teeken des tijds. zij zijn vermoeid te oetaien voor aten grond waarop zij geheel hun leven moeten zwoegen, ten einde dit van anderen te ver zekeren Zij willen dat het geld der financiers en der bloeiende roerende kloosterfortuinen, zonder ophoud aangewassen met de familiën en de schatkist te bedriegen, medehelpen gelijk hun nederig veld, om de nationale uitgaven te dekken. De boeren beginnen klaar te zien, al de genen die met hen onderhandelen zullen het u zeggen, 't Is een teeken des tijds. In onze steden evenals op den buiten juicht men den democratischeu driehoek toe: gelijkheid van stemrecht, gelijkheid van belastingen, gelijkheid van krijgslasten, wat de hervorming op het verplichtend on derwijs eeuwig zal beschermen tegen de ondernemingen der reactie. te Hansbeke Intusschen rukten de Gentenaren onstui mig en woedend vooruit en thans was het de beurt der Leliaarts te vluchten, want de gemeentelijke benden, ofschoon te voet, waren gezwind en vlug, veel talrijker en daarbij wel gewapend. Schier gelijktijdig met hunne vijanden bereikten zij het slot van Hansbeke, en nauwelijks hadden deze den tijd de poorten te sluiten, of de Vlamingen verschenen voor het kasteel. Een uur later, wanneer Artevelde reeds de neringen in slagorde geschaard had, ver scheen ook Raas van Herzeele met de stads- engienen. De pedrieren en blijden, waarmede men steenen en brandend pek io de vesting smijten zou, waren voorop en werden ter linkerzijde geplaatst. Daarachter volgden de springalen of stedebogen, reusachtige werk tuigen waarmede men overgroote pijlen, kareelen geheeten, naar den vijand zou jagen; zij werden op den rechtervleugel gesteld. Eindelijk, in 't midden, rangschikte men de rammen, katten en kegelaren waar mede men de muren zou beuken en vergrui zen, en daarachter talrijke ambachtslieden Al onze vrienden hebben het klare voor uitzicht dat de zegepraal nakend is, en de klerikalen gevoelen deze maal aan de kastij ding niet te zullen ontsnappen. Een wind van vrijheid en recht blaast door gansch Europa; zoo het ging in 1830, in 1848, geraken wij tot een der groote tijdperken waarin een verheven samen gaan, de volkeren hunne kluisters afschud den en een stap te meer doen op de baan van den vooruitgang. Frankrijk toonde ons den weg; Holland en Engeland keeren tot hunne liberale over leveringen terug; Rusland koopt met zijn bloed, het recht van vrij te leven; en het kle rikale Spanje zelfs schijnt aan de klauwen der kerk te willen ontkomen. België zal alleen aan de bevelen der gees telijkheid niet aandachtig blijven. Wij moeten niet meer slechts, het om verkegelen van het gouvernement verhopen toekomende jaar. Wij mogen de innige verzekering koesteren dat zulks gebeuren zal. Het vertrouwen en de uitstekende orde heerschende in onze rangen, de groote angst en de verwarring onzer tegenstrevers, de terugwerking der voorzichtige mannen, de ontwaking der brave menschen, en boven alles de onweerstaanbare drang die de vol- derlijkheid, ziedaar de onbetwistbare tee kenen van nieuwe tijden. Het hierbovenstaande artikel dragen wij op aan de profeten van Het Nieuwsblad. Wij weten genoeg dat alles van geene leien dakje rijzen zal. Wij weten bij ondervinding dat we tegenover een vijand staan, die van geen klein gerucht vervaard is, en voor de schandelijkste praktijken niet terugdeinst. Maar wij zullen werken en hoe harder de strijd is, des te meer zal de overwinning roemrijk en schitterend wezen. De uiislag der balloteeringen in Holland is s als een donderslag op den knikker van de i domperskliek neergekomen. Wat niemand had kunnen verwachten noch vermoeden is geschied: Het kleri kaal ministerie ligt omver Diezelfde verrassing staat ons, Belgen, in 1906 te ver wachten. De rechterzijde is geklopt. Niet minder dan tien zetels werden haar ontrukt. De Nederlanders hebben uitspraak gedaan en doen hooren dat zij niet tevreden waren met het beleid der regeering. Eene nederlaag hadden de katholieken verwacht, doch niet zulk eene, die in een woord verpletterend is. Even als bij onze kaloten,was de godsdienst deinzet van het spel. De meerderheid der Nederlandsche kiezers heeft die politiek ver oordeeld, alsook de politieke inmenging der geestelijkheid. De meerderheid der kiezers heeft uitgespo- ken dat den godsdienst, ook niet in het ge weten der overheidspersonen het richt snoer moet aangeven voor de politiek. Maar bovenal mag men gerust aannemen, dat het vonnis, waardoor in 't bijzonder de klerikale partij is getroffen, berust heeft op den weerzin, die zich ook van gemoedelijke en geloovige lieden heeft meester gemaakt over de verschuiving der tegenstelling tot leus: Christen of niet-christen. den geest van Christus streed. Het heette dat, terwijl de linkerzijde onder den geest der duisternis kampte, de rechterzij le ten strijde optrok onder de banier van den H. Geest. Welnu, over het bedrijf om aldus de vaan van den godsdienststrijd op te heffen, hebben de kiezers een verpletterend vonnis uitge sproken In ons Belgenland staat de klerikale kliek met baar leger politieke geestelijke het zelf de lot gereed; want het gevaar voor de vrij heid van geweten, dat dreigt, zoodra men naar de godsdienstige belijdenis van openbare personen vraagt en van hen toepassing dier beleidenis van het staatsbestuur eischt, dat gevaar zal door onze Kiezers zooals door de Noordergeburen worden afgeweerd onder den kreet van Leve de vrijheid van gewe ten met takbout en ladders, die men bij den stormloop zou benuttigen. Niet zoodra had men in het slot deze ontzagelijke voorbereidsels der bestorming ontwaard of tot groote verwondering der belegeraars, rees de vredeslag op de muren ten teeken dat men wilde onderhandelen. Terzelfder tijd werd de poort geopend, en een wapenbode vroeg toegang tot den Vlaam- schen aanvoerder om de voorwaarde der overgave vast te stellen. Hoezeer Artevelde en hunne gezellen er ook naar haakten hunne gesneuvelde broeders te wreken, toch deinsde men terug voor nutteloos bloedvergieten en geraakte men aldra tot eene overeenkomst. Er werd bepaald dat de gansche bezetting, ter uitzondering van Wouter van Massemen, Daneel van Halewyn en diens dochter Kerste, alsmede Gozewijn van Herzeele, los en vrij het kasteel zouden verlaten. Om zich te ver zekeren dat deze voorwaarden trouw vervuld werden, moesten al de krijslieden met opge haald vizier en ontdekt gelaat uit de poort trekken Raas van Herzeele en Pieter Yanden Bossche zouden, voor de ophaalbrug, eiken persoon verkennen ten einde arglist en bedrog te beletten. Een half uur na dit verdrag ontruimden de Leliaarts de vesting van Hansbeke, en deden de Gentenaars hunne intrede in het kasteel. De eerste zorg van Raas van Her zeele was zijn zoon op te speuren. Vergezeld van den Opperhoofdman, doorzocht hij het slot tot in zijne minste bijzonderheden. Geen hoekje, hoe klein ook, van in de torens tot in de kelders of het werd doorsnuffeld en nochtans ontdekte men geen het minste spoor van de vier personen, die buiten het verdrag gesteld waren. Deze teleurstelling deed Raas van Herzeele in dolle gramschap ontvlam men. Die hatelijke Leliaarts bulderde hij. Ha! nu begrijp ik hunne valsche toegevend heid Om den stormloop te vermijden en den dood te ontgaan, geven zij ons het kasteel laffelijk over en laten ons gelooven dat zij de personen, die wij zoo groot belang hadden te ontdekken, in onze handen over leveren 1 Wat trouweloosheid! Wat laag verraad! Maar hebben wij die lafaards niet meer om ons te wreken, hun nest zal ons toch niet ontsnappen Aan het werk, gezel len, en vernielen wij hunholtot tengrondet!» Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD (19® Vervolg). i.LGL UUWVVW - 0 4 l

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1