1 s t-1 Mi #1 JH Si mm I 1 Si I STADSN EUWS. fc" 4 ■1 IH i' I I ill Maandag avond. Groot Festival te Brussel. Oeieü Oeieü Oeieü! De kleingeestigheid van Mons Colaert. Wat is een lafaard Nog een van de goede werken van Colaert. De stadshormonL naar Luik. La Gilde de Sébastien. Brand. Onweder. - pmn pn [^t B t»S Bpl .1^1 II &S ■iil i Die meerderheid bevat 24 progressisten 11 radikalen, 10 gematigde liberalen en 7 so cialisten De verkiezing in Holland getuigen de macht der liberale partij indien zij hand aau hand ten strijde trekt, en 't is te hopen dat de ondervinding zal worden in aanmerking genomen, want enkel onze tegenstrevers trekken profijt uit onze geschillen. Volgen wij in ons land het voorbeeld on zer taalbroeders. Trekken wij hand aan hand ten strijde en zooals het Hollandsche klerikaal achteruit- kruipend ministerie, bijten in 1906 de Belgi sche helden van dwang en broodroof in 'tzand 1 Holland is vrij en viert triomf In 1906 zal België op zijne beurt triomf en zege vieren 1 Die brave man van een Mijnheer Golaert heeft weeral wat uit zijn botten gekraamd. Maandag avond moesten de Oud-Pompiers van Brussel weerkeeren met den laatsten trein, en zooals altijd was er veel volk aan de statie om vrienden en kennissen af te halen.en ook eens 't muziek te hooren spelen. Als de Oud-Pompiers afkwamen was er politie aan de statie, en Mijnheer Vanden Hende hadde 't baatje vast van te mogen zeggen aan kommandant Brunfaut dat de wijze, brave Mijnheer René Colaert verbood aan 't muziek van te spelen, 't Was een nieuw stadspolitiereglement dat de gedemo- deerde kletskop 's achternoens rond den zesssen op zijn eentje gefaseld had. En gij ziet van hier wat er gebeurde. In plaats van vreedzaam en vol leute de spe lende muzikanten ingeleide te doen, kwamen de vierduizend menschen die rond de statie waren allemaal even kwaadindien het muziek niet mag spelen, hebben zij met luidkeels te zingen, en voor de huizen van eenige sympathieke menschen gelijk Mijn heer Praeys te schuifelen en te jouwen, wel viermaal meer lawijt gemaakt dan de mu zikanten hadden kunnen doen. In plaats van eene feestelijke intrede is het Maandag afgeloopen in eene oprechte manifestie, die M. Colaert zou beschaamd maken, als die vent nog voor twee stuivers eergevoel in zijn lijf had. Maar, 't is waar, heeft Mijnheer Golaert niet ne keer te Poelkapelle gezegd dat hij lachtte en altijd lachtte met hetgeen de Yperlingen wel mochten van hem peinzen of zeggen 1 En dan natuurlijk, als gelijk laatsten Maandag 't volk a bas Golaert schreeuwt, doet die mensch niets anders dan lachen en er zijn botten aanvegen, 't Zijn toch maar Yperlingen zegt hij. Eu als 't volk dan zingt van O Vandenpeereboon, dan lacht hij ook, maar een beetje geelve, want dat en gaat hem en zijn klieke niet aan, zegt hij. Zondag morgend, om 5 ure, vertrok het muziek der Oud-Pompiers, gevolgd van tach tig leden, naar de hoofdstad Brussel om deel te nemen aan het groot festival. Om 3 ure moesten zij op de plaats De Broucker, de aangeduide stukken uitvoeren, het krioelde van het volk, om de Ypersche Pompiers te hooren en toe te juichen Bijna al de Yper lingen Brussel bewonende waren daar om de vrienden en kennissen de hand te druk ken. Na jiet eerste stuk van Samson en Dalila, kwam M. Emile Bossaert. gemeente raadslid en Voorzitter van de liberale ver- eeniging van Koekelberg, gevolgd door een aantal Yperlingen de kiosk op en overhan digde aan de heer H. Moerman, bestuurder van het muziek eenen allerschoonsten palm, gevolgd van eene warme aanspraak. De heer Moerman, bedankte in naam van het mu ziek en de leden, de heer Bossaert in het bijzonder, alsook de heeren Yperlingen daar tegenwoordig,voor hunne goedheid en schoe nen palm. Daarna is de commissie met de groep Yperlingen een glas gaan ledigen op hunne gezondheid. De maandag, om 7 1/2 u. 's morgens was het muziek en de leden, door M. Geoges Lapière uilgenoodigd de werken van Brussel Zeehaven per stomboot te gaan bewonderen. Elkeen was tevreden aan zulke gelegenheid te mogen deel nemenwant men heeft zelden zulke occasies, Om waarheid te zeggen, Miinheer Colaert en zijn bottelekkers zijn jaloersch op de Oud-Pompiers en beschaamd over bun eigen De Oud-Pompiers, en de kaloten weten het wel, zijn gemaakt van het beste en het eerlijkste deel van de werkende en stiel doeners klasse van Yper. 't En zijn geen menschen die spelen voor de kluiten gelijk de natte kazakken, 't zijn er die het doen uit liefhebberij, die het doen mdat ze 't geerne doen, die in de Oud 'ornpiers zijn uit genegenheid voor hun inaaijes, die er zijn uit hunne vrije goesting, en niet ervan te trekken en zijn noch door geen eenen noch door geen honderd Colaerts. Al wat zij er van hebben kunnen afhouden, mei bedrei gingen, met beloften, met vervolgingen heb ben zij ervan gehaald. Wat overblijft, en vooral het nieuwe geslacht dat aankomt, is goed in merg en been, en de kaft) ten en zul len ze nooit hebben. 't Volk in zijn algemeen trekt partij voor de mannen die durven, die kunnen en die willen, en daarom is er altijd zoovele volk aan de statie als de Oud-Pompiers inkomen. 't Is geheel wat anders als de kadodders inkomen, 't stadsmuziek, bijvoorbeeld, dat kazakkendraaierskorps, waar toch enkele liberalen deel van maken uit verplicbtiug. Wie gaat er daar achter, als ze uitgaan. In gewone tijden niemand, en een handvol suk kelaars die gedwongen zijn, als zij ne keer eene tegeninanifestatie willen doen. Da Oud- Pompiers en hebben niet noodig van 't volk op te trommelen, 't komt vau zijn eigen. Wil Mijnheer Colaert een keer met het Weekblad eene wedding doen. Op twee Zondagen zullen den eenen keer de Oud- Pompiers door de stad gaan en den anderen keer de twee kalotenmuzieken. Wij willen M. Colaert 14 dagen gevon om 't volk op te trommelen, scholen en pntronagen te mobi- liseeren; M. Wittebrood!, den tijd laten al de Maurice Vergrachts, onder-Lahousses en vice-Broudrys te gare te wegen,de drietuiten van Yper mogen twee weken hebben om in 't gelid te brengen al wat er in Yper te koop of verkocht is, en dan mogen hun twee muzieken een keer uitgaan. Een anderen Zondag uilen de Oud-Pom piers uit hun kot springen, men zal hét in de stad maar drie uren op voorhand weten en dan eaan we eenen k PAP 710D win nr> mnflot volk zal meehebben en welk volk. Maar Mijnheer Colaert en durft zulke weddingen niet aangaan, en.... dan zendt hij liever Mijnheer Vanden Hende met een politiereglement, door hem zelf en door hem alleen gemaakt een uur of drie van te voren. Wat wij nochtans niet en kunnen ver staan, is dat M. Colaert zoo kwalijk gezind was Maandag laatst. Wij hebben nochtans hooren zeggen dat hij juist een nieuw postje bekomen had van een patate of zes duizend per jaar ergens in een affaire van ijzer wegen. Maar misschien en is M'. Colaert met geen vetbetaalde postjes, met geen geld gediend. Als hij zich in dat nieuw postje heeft laten duwen is het alleen voor d'eere, en uit de- vouement voor de belangen van 't algemeen. 't Is gelijk in de gaze. Hij heeft zich van al zijn moeite en opoffering beloond gevoeld met de dankbaarheid der Yperlingen, den naam van vader der intercommunale ende gelukwenschen, in't openbaar, van Monsieur Remi Boucqué. Mijn ooren doen er nog zeer van De peruchen van M. H. Iweins, waaraan dat M. De Vynck tegenwoordig te eten en.... te drinken geeft, hebben Zondag avond de kioske van de markt genomen voor een kooie, en z'hebben er muziek in gemaakt. En t' was me 't muziek. Moesten ze daar wel zoo lange voor thuis blijven repeteeren, den heelen winter en den helft van den zomer lang, en dat al te gare op drie of vier onnnoozele deuntjes 1 Al onze komplimenten aan den nieuwen chef met al zijn striepen, en.... al ons rouw beklag aan den jury van eene muziekschool die aan zulke mannen prijzen geeft. M. Weenes moet er een duimtje in gevet hebben. Maandag, ten 10 ure, kwamen de Oud- Pompiers terug van het groot festival van Brussel. Wel 4000 menschen waren aan de statie om het muziek in te halen en eens eenige aangename en schöone deuntjes te booren spelen. Maar ja, Colaert had er anders over ge dacht, een bevel was op het laatste oogen- blik aan den kommissaris gegeven, en het muziek mocht niet spelen Wat kan het toch aan eenen burgemees ter schelen dat het muziek eenige deuntjes speelt, en dat het Ypersch volk zich eens goed vermaakt, het was noch maar tien ure, dus niet te laat. Maar neen 1 Met zijnen Poperingschen kei hij moest een wonder stuk verrichten, en wat is er van geworden 1 het volk woedend schreeuwde en tierde, zong onaangename liedjes, van Colaert, zonder haarenz. enz. Ik geloof had hij den moed gehad zelf dit bevel aan de statie aan te kondigen, het overige van zijn haar zou uit- geborsteld geweest zijn... zoo woedend was het tegenwoordig volk. En waarom dan, M. Colaert 2 matdn en twee gewichten Daags te voren den Zondag, is het muziek van Zonnebeke 's avonds om 10 1/4 in Yper aangekomen, en de stad doorgetrokken al sp len, en op de Groote Markt zelf de bra- banqonne gegeven. Waarom hebt gij daar uwen kommissaris niet gezonden met uw bevel Maar neen, ten waren geen Yperlingen, en ten zijn maar de Yperlingen dien gij den duivel moet aandoen 1 Maar wacht maar tot dat het volk eens moede werd van uwe aperijen. Ze zullen u in de naaste stemming van het stadhuis borstelen. Iemand die zich laat kennen Ofwel Dezen die zich niet laat kennen, en in het duister werkt. Hij die zich laat kennen is een eerlijk en gordijn steekt is de naam van lafaard waardig 1 Sedert jaren vragen de inwoners van de Meonenpoort om stadswater te hebben, maar ja, gij zijt er wel mede! 1 Maar nu den tram loopt langs daar en men is reeds aan 't werk om de buizen te leggen voor de waterleiding van den tram. Ziedaar hoe onze stadhuismannen zorgen voor de Yperlingen lastenbetalers. Kiezers herinnert het u. Zondag morgen moesten de muziekanten met den eersten trein naar Luik, ter dier gelegenheid, had M. Colaert ten 4 ure eene mis doen lezen voor de leden der harmonie, zij moesten dus vroeg opstaan, het was cu rieus en sommige gebuurten, het laweid te hooren, vloeken en schreeuwen zij moesten naar de mis, maar er was geen water om hun te wasschen, zij moesten ongewasschen naar den trein en de mis was in 't dak, is 't niet proper. Nog een goed werk van onzen fameuzen burgemeester Colaert La société royale de St Sébastien avait üécidé de prendre part aux fêtes du 75mo an- niversaire de 1 indépendance nationale, elle suivait ainsi l'exeinple donné par les socié- tés de Poperinghe, de Bruges, etc.... Elle allait donner un beau tir auquel tou- tes les sociétés beiges et é'ranTères auraient éte conviées. De plus s éfait proposé d organiser une exposition de vieilles médail les remportées aux concours nationaux et internationaux de vieux drapeaux, de vieux colliers, enfin de toutes les merveilles qu'elie possède, et qui déuotent chez nos primitifs un art prodigieux qui a été largement dé- pensé dans la confection de plaques super bes, d'écussons et de souvenirs oflferts k ia gilde par ses anciens rois et par d'autres dignitaires. La commission des fêtes en a décidé au- trement. Vu, que la société de St Sébastien est une société neutre il no lui sera octroyé aucune majoration de subside qui perrnet- trait l'organisation d'un tir h deux périodes aiusi qu'une exposition. II ne faut pas que les habitants de la ville et de la compagne aillent voir les trésors du temps passé qui sont entre les mains de personnes suspectes de libéralisme. De plus il n'appartient pas a nous membres du comité des fêtes de rendre hommage la vieille et glorieuse gilde de St Sébastien. La prétention stupide qu'ont ces messieurs de refuser le concours de St Sébastien aux fêtes du 75m anniversaire parait étrange k tout le monde et donne tout juste la note de leur mentalité. Nous avons dans nosmurs un homrne bouffi de vanité qui se montre toujours de mau- valse éducation vis a vis des humbles et qui a nour les liberaux h la fois riches et indé- pendants des sourires de fauve bon-enfant, faute de ne pouvoir les déférer devant le tribunal. Ce même personnage provoqua il y a quelque temps la formation du comité des fêtes. Celui-ci au lieu de procéder k la distribu tion des subsides entre les diflférentes sociétés de la ville, qui se seraient jointes les unes aux autres pour organiser un ommegang et des festivités publiques autrement jolies que celles qui nous sont annoncées par voie d'affiches. La dite commission n'a rien trou- vé de mieux que d'organiser une parade militaire a laquelle la garde chique d'Ypres D'est même pas admise. II parait que le major Ligy en guise de protestation n'assiste plus a ses róunions. Si tous les personnages de ce comité ont fait preuve de tant de médiocreté dans leurs projets de fêtes, si le programme qu'ils ont élaboré est insignifiant d'uu bout k l'autre, cela n'étonnera personne car la plupart sont imbus de ceite considération quand Colaert a parlé, il n'y a plus pour nous qu'a se mettre k plat ventre. Pour terminer nous conseillons la com mission des fêtes, de supprinaer la parade militaire et de remettre les quatre mille francs de subsides aux (1) vicaires de cam pagne et aux secrétaires communaux qui se sont chargés de la falsification des listes électorales en vue des prochaines élections législatives dans l'arrondissement dYpres. Zondag hebben de pompiers opnieuw moe ten naar de afgebrande fabriek trekken, daar zij vertrokken zijn vooraleer gansch uitgedoofd te hebben, ontstond er opnieuw gevaar voor de aanpalende huizen. Waar om dit niet seffens gedaan terwijl zij er waren, 't is altijd 't zelfde halfwerk en dubbele kost. Zou de stadspolitie niet eens kunnen de oorzaak zoeken der slechte, verpestende geuren welke gedurende de warme dagen in de Casselstaaat zich verspreiden. De talrijke voorbijgangers worden er verplicht eene slechte lucht, met allerlei ziektekiemen ge mengd, in te adatnen. Naar ons denken moet er in sommige huizen der straat overtreding gepleegd worden der artikelen 10 of H van het gemeente reglement van 30 September 1876. Een goed neus en oogen open A. U. B. Zondag om 3 uren brak er boven de stad een schrikkelijk tempeest uit. De stortregen was zoo geweldig dat de riolen op menige plaatsen waren „verstopt. Bij den heer Joncker, Houtmarkstraat, heeft het water uit de riool de richting van den kelder genomen en geheel het huis. is onder geloopen. Het is de derde maal op een maand tijd dat zulks gebeurd bij dien heer. b js &"i1 i «kA.cv.rv f ö»t cïoaow clio aio'n aohtor do ^(1) N. D L R. Ces Messieurs en possession d une pareille sorame fêteraient dignement le 75me anniversaire de notre indépendance notional®'

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2