TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Vaderlandsche Feesten krijgsfeest Philips Van Artevelde. Negentiende jaar. Zaterdag 22 Juli 1905. Nummer 29. GROOTE te Yper Zondag 23 Juli 1905 APOTHÉOSE Groot CONCERT Ouderwijzers verheugt U Godsdienst en Zedelijkheid. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor d<m buiten. 2.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden i fr. 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncon: 15 cent ff drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr per 100 mi AHe berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureeie deeer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der bei ie Vlaanderen, als- gltde die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hocgenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij M onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen M 'S middags, Groote Markt, CONCERT, door het muziek vin het 4e linieregement. Door het garnizoen van stad. Programma PARTIE 2me PARTIE [enlrée générale) 1- Escrime 1 Travail au fleuret A la baïonnette 2. Massue 2- B&ton 3. Voltige 3- Saut Par Quatre 4. Quadrille de canne 4. Roxe 5. Jeu de la rose 5- Carrousel Na het eerste deel CANTATE door de kinderen der scholen Na het tweede deel, Ten 8 ure op de groote Markt, hoor bet muziek van het 4' linieregiment Algemeene verlichting der Groote Markt Tribunen zullen op het plein opgericht zijn en toegankelijk mils één frank. Vrijen ingang op het plein al de kazerne. Ter gelegenheid van de 75* verjaring der Belgische onafhankelijkheid is het rneeren- deel der bevolking aan 't feesten vieren, en verlichten. Te Luik spreidt men den vooruit gang van Kunsten, Nijverheid, Landbouw en Wetenschappen ten toon en men wil zelfs Geschiedkundig Roman En wat Artevelde ook mocht bidden, de van woede dronken edelman liep in het kas teel rond, elkeen tot vernieling aansporende. De Gentenaren verontwaardigd door de valsche trouw der Leliaarts en gebelgd over de ontsnapping hunner vijanden, hadden deze aanmoediging niet noodig om, over den hun aangedanen hoon, wraak te nemen. Woest en uitgelaten verspreidden zij zich door het slot, verbrijzelden en vernietigden wat hun niet kon nuttig zijn of geen genoeg zaam belang aanbood en staken dan de vesting op de vier hoeken in brand Dat alles, helaas 1 kon noch de zaken der gelieven, noch die der Vlamingen bevorderen. Voor de eersten konden inderdaad de voor zorgsmaatregelen der Leliaarts, bij het verlaten van het kasteel opgelegd, enkel eene verdubbeling van bewaking ten gevolge hebben, terwijl voor de andereD, de plunde ring en de verwoesting van het slot, de gramschap en de wraakzucht van den vorst noodzakelijk moesten aanvuren. het onderwijs (met kleine letter a. u. b.) een mooi kleedje aantrekken. Doch dit kleed dekt de treurige werkelijkheid, evenals een nieuw plunje eene vervallen of stervende vronw zou dekken. Elk onderwijzer is verplicht geweest het zijne bij te brengen, om iets voor de afdee- ling onderwijs te leveren; daarvoor echter, gelijk voor het ander menigvuldig overwerk werd geen cent betaald. Anderen zullen zich gewaardigen de eer te aanvaar den en met een andermans veeren te prijken. Onderwijzers verheugt U Meer dan 1500 onderwijzers zijn er sedert 1884 in beschikbaarheid gesteld, vervolgd, uit school en huis gejaagd en dit enkel om aan de wetten huns lands te zijn gebleven. Thans liggen er velen reeds, al te vroeg tijdig, in het grafanderen boeten nog onverdiend ten gevolge der ongelukswet. Onderwijzers verheugt U 1 Bijna al de onderwijzers, in dienst geble ven, zagen, zoodra hunne ambtsbroeders in beschikbaarheid van dienst waren gesteld, hunne jaarwedde met een vierde, een derde, eene helft verminderd en thans zijn er nog, wier jaarwedde die van 1883 niet bereikt. Aldus is er meer dan 5 millioen aan de onderwijzers ontstolen. Onderwijzers, verheugd U onderwijzeressen, die zonder diploma, ot mm dan één jaar in dienst waren, zijn onmee- doogend, zonder het minste wachtgeld van de band gewezen en hebben de nederigste bedieningen moeten aannemen, om van honger en gebrek niet te sterven. Verschei dene onderwijzeressen, moesten in dagloon werken, uit wasschen en schuren gaan. Onderwijzers, verheugt U Hedendaags zij a er in België 1752 school hoofden die gemiddeld 1486 fr. 's jaars, zij 4,07 fr. daags genieten en daarmede vrouw en een talrijk kroost moeten onderhouden. Allen moeten gediplomeerd zijn en hebben tot hun 21 of 22 jaar moeten studeeren, en dus tot op die jaren aan hunne ouders geld Dit laatste gebeurde werkelijk en nog wel spoedig. Terwijl Artevelde's benden op verschillende punten bloedige nederlagen ondergingen, sloot Lodewijk van Male de stad Gent immer nauwer en nauwer in en belette aldus den toevoer van levensmid delen, welke de inwoners weldra zeer noo dig hadden. De zeshonderd wagens voorraad, door Ackerman aangebracht, waren spoedig uitgeput, en er was geen middel om andere mondbehoeften te krijgen. Albrecht van Beieren, graaf van Henegouw en Holland, deed, op Lodewijk's verzoek, den uitvoer van eetwaren uit zijne Staten naar Vlaanderen verbieden en, van den kant van Brabant en Frankrijk, waren de wegen zoo nauw afgezet, dat er op geen doorraken te denken viel. Ook steeg de nood weldra zoo hoog, dat verscheidene poorters van honger en gebrek omkwamen en het oproer nogmaals in de*stad dreigde loste barsten. Aan dien toestand moest natuurlijk eene oplossing komen. Ook beriep Artevelde eene vergadering der Schepenen en stelde voor de tusschenkomst te verzoeken, door Johanna hertogin van Brabant, en Arnold van Hoorn bisschop van Luik, aan Ackerman beloofd. Deze bemiddeling gelukte ten volle. Door het toedoen dier vorsten werd besloten dat, gekost, zonder een cent verdiend te hebben Onderwijzers, verheugd U Er zijn in Belgie 214 hulponderwijzers, met hetzelfde diploma, die gemiddeld 1175,76 fr. s' jaars, of 3,22 daags verdienen velen daarvan hebben vrouw en kinderen. Onderwijzers, verheugt U Bij de onderwijzeressen is het niet beter gesteld 582 hoofdonderwijzeressen genieten gemiddeld 1414,29 fr. per jaar, of 3,87 fr. daags en 17 hulponderwijzeressen hebben een traktement van 1133,08 fr. of 3,10 fr, daags. Onderwijzers, verheugd U In gansch Belgie zijn er 7516 onderwijzers op een totaal van 10584 zij 74 per cent waarwan het dagelijksch inkomen van 3,10 tot 4,93 fr. bedraagt, Er dient bijgevoegd te worden dat de onderwijzers alsdan gemid deld 36 jaar oud zijn en 16 jaar dienst tellen. Onderwijzers, verheugd U Wanneer men den gang der zaken be speurt, bemerkt men aldra, dat er voor de onderwijzeressen geen plaats meer te vinden is; slechts in eenige groote steden, waar vrijzinnige gemeentebesturen aan het hoofd zjjn, kunnen zij eene bediening krijgen. Overal elders worden zij, door nonnen ver vangen. De onderwijzers zelf zien langzamer hand hunne plaats door broerkens innemen en moest het tegenwoordig goevernement hebben, het officieel onderwijs bëston<I~fil8t meer in Belgie. Onderwijzers, verheugd IJ Een Engelsch katholiek priester liet in National Revieuw onder den titel De godsdienstonwetendheid en het nationaal verval een artikel verschijnen, waarin hij bewees, dat de lichamelijk ontaarding, de ontvolking, de moorden, de dronkenschap, het spel, de zelfmoord, in één woord, al de ondeugden, welke het menschdom verlagen, toe te wijten zijn aan gebrek van geloof. eenige dagen na Paschen, te Doornik, eene vergadering zou gehouden worden, waarin men zou trachten den graaf met zijne onder danen te verzoenen en voor dezen volle kwijtschelding te verwerven. V Philips van Artevelde en Raas van Herzeele waren over het verblijf van Kerste van Halewijn slecht ingelicht geworden. Wanneer Wouter van Massemen, gebruik makende van de bewusteloosheid der gelie ven ten gevolge der artsenijen in hunnen drank gemengd, ze door zijnen dienstknecht uit Gent deed vervoeren, volgde deze wel oogenblikkelijk de baan naar Hansbeke, doch op eenigen afstand, sloeg het rijtuig den weg in naar Eecke, waar men nog voor den dag aankwam. Men had reeds de eerste huizen van dit dorp bereikt, wanneer Gozewijn eensklaps uit zijne bedwelming ontwaakte. Het kostte hem moeite zich het voorgeval lene te herinnerenzijne denkbeelden waren verward en onsamenhangd en het was hem onmogelijk zich rekening te geven over zijnen toestand, te meer daar het nog pik donker was en het schokken van het rijtuig zijne overwegingen hinderde. Het duurde echter niet lang of er kwam De Literary Guide beantwoordt zijn artikel vooreerst mot aan te stippen al de ondeugden, welke de Bijbel zijne grootste heiligen ten laste legde, en vroeg zich ter zelfder tjjd af of deze of onwetenden of ge- loovigen waren. Vervolgens overgaande tot de hedendaag- sche tijden, gaf het rationalistisch blad een offlciëele statistiek, uitgegeven in 1873, aan duidende den godsdienst, uitgeoefend door al de misdadigers, opgesloten in de gevangenis sen van Eogeland en het land van Wallis. Het onderzoek doelde op 146,146 gevan genen. Onder dit getal waren: Anglikanen, 96,097 Katholieken, 33,581 Protestantsche afgescheidenen 11,648 Grieken, 9 Andere Christenen, 57 Joden, 256 Zonder godsdienst, 279 Niet gerangschikt, 219 Op hetzelfde tijdstip schatte men het getal dergenen, die de drie bijzonderste godsdien sten belijden en van degenen die er geen belijden Anglikanen, 6,932,935 Afgescheidenen, 7,235,158 Katholieken, 1,500,000 Zonder godsdienst, 7,000,000 Dit geeft de volgende verhoudingen van Anglikanen, 1400 of 1 op 71 Afgescheidenen, 150 of 1 op 666 Zonder godsdienst, 5 of 1 op 20,000 De cijfers mogen ons niet verwonderen, want wij weten dat de onwetendheid en de ellende de eerste oorzaken zijn der meeste misdaden en dat zij goedwillig worden on derhouden door al de godsdiensten, die daar aan hun grootste macht halen. Ook is het zeker dat de godsdiensten, door de grondvesten der zedenleer te verplaat sen, de grootste aanleiding tot onzedelijk heid geven. Hoe zouden ook de geloovigen kunnen orde en klaarheid in zijne gedachten. Het tooneel met den boozen Wouter stond eens klaps helder voor zijne oogen, het voorge voel eener snoode misdaad drong overtuigend in zijnen geest en als verdwaald riep hij Kerste Kerste 1 waar zijt gij - De maagd, door deze uitroeping uit hare bezwijming getrokken, slaakte eenen diepen zucht, onmiddelijk gevolgd door eene hart verscheurende klacht, die als een dolk door Gozewijns boezem drong. De jongeling, door dien noodkreet buiten zich zeiven, sprong recht als wjlde hij zijne vriendin ter hulpe vliegen, maar eene sterke hand viel lood zwaar op zijnen schouder, en hij zakte machteloos neder. Terzelfder tijd hield het rijtuig stil, en terwijl men met moeite den woedende Gozewijn in bedwang hield, werd Kerste, ondanks hare grievende smeekingen, opgelicht en weggevoerd. Wat tegenstan 1 de jonge edelman ook mocht bieden, hij onder ging, eenige oogenblikken later, hetzelfde lot. Hij werd in eenen kerker van het slot van Eecke opsloten, waar hij zijne hinderloze gramschap tegen de echte muren en de sterke deur der krocht verspilde en te ver geefs op alle tonen om Kerste riep. Wordt voortgezet. HET WEEKBLAD (20® Vervolg). Qanzianliik nog ju ~:~'tóinïöfWRb.ipc AAA

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1