STADSNIEUWS. ELROSE Lessen uit het verleden. Onze stads werken. Tramongeluk op de lijn Yeurne-Yperen. 6 gekwetsten. Jüxamen. Consevafcorium van Parijs. Lis concours dü fecervatoire. Sportleven. Burgerstand van Poperinghe. HAAR HERSTELLER rein en deugdzaam zijn, wanneer we in alle godsdiensten vaststellen dat de priesters zelf over 't algemeen zedeloos en wulpscli zijn en dat velen onder hen groote misdadigers worden. Ook, het gering getal misdadigers der goddelooze mag niet verrassen. Een man zonder godsdienst heeft,ofwel zijn godsdienst verlaten, ofwel is hij buiten godsdienst op gevoed. In het eerste geval heeft hij alle blinde geloovigheid in hem moeten afbreken, om de leer der rede te leeren liefhebben en aan kleven. In het tweede geval is hij veel gelukkiger, omdat hij veel vroeger door de rede en de waarheid deelachtig is geworden van kalmte naar geest en geweten en van levensvrede. Het ontsnapt aan niemand dat een innig verband bestaat tusschen het voorspel der Fransche omwenteling in 1789 en de gebeur tenissen in Rusland. Carlyle's penteekening van Lodewijk XVI mag voor Nikolaas II gelden: Een eenvou dige, jonge Koning, een zwijger, een treuze laar, die nu en dan wat kracht toont In Rusland is de toestand meer ingewikkeld en verward dan onder den laatste der absolute Koningen van Frankrijk. De Tsar aanziet zich nog als door God aangesteld om over de Russen te regee- ren. Bij hem geldt ook de machtspreuk van Lodewijk XIV: L'état, c'est moi Het ministerie van Versailles liet echter de om wenteling broeien te Parijs zonder gewapen derhand tusschen te komen. De dag van 22 Januari te St-Petersburg maakte eene scher pe tegenstelling. De hertog van Broglië, mi nister van oorlog onder Lodewijk XVI, aar zelde in het volk te laten schieten, wat zes jaar later Napoleon Bonaparte deed. Groot vorst Wladimir van Rusland heeft die aar zeling niet gehad. In plaats van 200 menschen neer te schieten, zooals generaal Bonaparte, heeft hij er duizenden vermoord. Wat zal het einde van die gruwelen zyn? Napoleon Bonaparte zegde dat het eene groote dwaas heid was met los kruid in hel volk te schie ten. De latere gebeurtenissen in Duitschland in 1848 en de Staatsaanslag van Napoleon III, in December 1851, bewezen de mogelijk heid dat het lener eene menioto con De Fransche omwenteling heeft gezegevierd omdat de gardes frangaise zich by de op roermakers gevoegd hadden. Het is goed te herinneren dat op Zondag 12 Juli 1789, toen de revolutie begon, de oproerige soldaten op de koninklijke lijfwacht vuurden. Bij analo gie zou men daaruit kunnen besluiten dat eene omwenteling in Rusland niet mogelijk is, zoolang het leger of een gedeelte er van niet medekampt aan de zijde der opstande lingen. Nochtans moet van het fatalistisch karakter der Russen rekening gehouden worden. De volksklas heeft bet zoo lastig in liaar bestaan dat zij weinig waarde legt op leven of dood. Zelfs in onzen tijd van repe titiegeweren en mitrailleuzen is het aan te nemen dat die groote roerlooze massa werk lieden van het Russisch rijk met byval den aanval van het leger weersta. Hel is uiterst moeilijk de waarheid door de feiten te keonen. De bekende moorderijen kunnen niet vergeleken worden met soort gelijke bloedbaden. Duizenden mannen en vrouwen werden op het einde der commune in Parijs gedood, doch zij waren gewapend en het was eerder een gevecht dan eene moorderij. De revolution van 1848 bieden ook dezelfde tooneelen niet aan. Omwentelingen werden niet zelden door de tusschenkomst van vreemde legers bestre den. Aldus beschikten do Bourbons over de helft van Europa om in Frankrijk op den troon hersteld te worden. 25 jaren verstre ken en 15 jaren nadien moest de laatste Bourbon van Frankrijk als koning zonder land naar Engeland vluchten. De Hongaarsche opstand werd in 1849 met behulp van Rusland gedempt en de Oosten rijkers bewezen den Tsar een wederdienst toen zij in 1864, ook met de Pruisen, den Poolscben opstand van 1863 in bloed hielpen versmoren Thans in Oostenrijk door binnen- I landscbe verdeeldheden te veel verzwakt, om nog dienzelfden dienst te kunnen bewezen, doch de Duitsche Keizer, die op alle wijzen het Russisch-Fransch verbond tracht te ver breken en allerlei knievallen voor den Tsar doet, zou wel in staat zijn Nikolaas II eene helpende hand uit te steken, om in Polen tusschen te komen, des te tneer daar de zegepraal van eene revolutie in Warcbau, eenen terugslag zou hebben onder de Polen van Piuisen, die ook van de herstelling van bet Poolscbe vaderland droomen. Eindelijk komt Frankrijk. Het is stellig dat de Republiek, dochter der omwenteling, in geenerwijze eene alleenheerschappij tegen over verdrukte onderdanen langer kan steu nen. De moorderijen in Petersburg en overal in Rusland, hebben in Frankrijk eene diepe verontwaardiging verwekt. De Franschen hebben zich herinnerd dat het Russische volk strijdt voor de vrijheden, die zij zeifin 1879 hebben afgedwongen. 1830, wanneer de Bour bons voor eeuwig werden verjaagd 1848, wanneer de tweede republiek werd geboren na de straatgevechten in Parijs en 1871, wanneer de derde republiek het keizerrijk opvolgde, moeten weer voor hunne oogen schitteren. Het is moeilijk zooniet onmoge lijk dat eene democratische republiek, een radikaal ministerie, zelfs door M. Rouvier voorgezeten, nog langer met een bloedhond samenspant. Indien de Franschen voor de eerste maal eens logisch willen zijn, zullen zij de banden verbreken, die hen aan den Tsar en zijne bureaucratie hechten, banden van goud, ge smeed door de 12 milliard frank, waar mede Frankrijk Rusland's bondgenootschap gekocht heeft. Revolutie De revolutie, die in het Wes ten ontstond, klotste omhoog in 1848 in de branding waarin Karei I Stuart van Enge land verzwolgen werd. Hare golven bereik ten in 1789 Parijs, in 1830 overstroomden zy België, Wurtemberg en Baden en spatte in 1848 te Rome, te Berlijn, te Weenen en te Boeda Pest uiteen. Haar vloed bereikte wel Warschau, doch zij had de noodige kracht verloren aan de grenspalen van Rus land. Thans komt zij in vorm van een wer velwind uit de steppen van het Oosten aan. De revolutie is niet geboren uit den geest van Voltaire, uit het scepticisme van de Fransche encyclopedisten, uit het Contrat social van Rousseau, doch uit de evangeliën van het volksgeloof. De rehellen^kujse^J^j- aanvoerders roepen de kozakken toe: «Weest uwe broeders genadig Voor ons, Wester lingen, die deze bede niet kennen, enkel uit het Ca ira, klinkt zij misschien als de macht spreuk van toekomende tyden dat de vrijheid in Oosten en Westen, in Noorden en Zuiden de menscbea tot broeders zal maken. i ZONDAG 23 JULI 1905. len 12 ure middag. Op de groote markt, CONCERT gegeven door het muziek van het 4ie regiment onder 't bestuur van M. J Muldermans. 1. Vlndépendance Nationale o Marche Militaire J. Muldermans 4. Fanlaisie sur le ballet Coppelia 0 r7. Léo Delibes Hiawatha, Zylle N^l Moret 4. Melange sur La Mascotte Audran 2e CONCERT. Ten S 1/2 ure s'avonds. op de markt. le Deel Ypriana, fest marsch Ch. Db Wulf 2. Hernanifantaisie Verdi 3. Ave Maria, de Gounod, arr. p. Maerck 4. Les Huguenots, grande fantaisie (arr. p. j. Muldermans) Meyerbeer 2e Deel 5. Lohengrin Entr'acte et choeur du 3e acte Wagner 6. L'ac d'Amour introduction et suite de valses «L Muldermans 7. baust, grande fantaisie symphonique (transcrite par J. Muldermans) Gounod 8. Macédoine mélodique et militaire Strauss Men heeft vroeger gesproken wegens Pieren Verdoene op het statie plein, dan de borduren en de boomen maar twee ntaal verplaast zijn geweest voor dat het werk toch aan iets beteekende. Heden plaats men den voet in metselwerk en arduin steen voor het standbeeld van O. L. Vrouw op de plaats Vandenpeereboom, maar ongelukkiglijk onze artisten der stads werken, bemerken maar dat de arduin- steenen die 18000 kilos wegen, ter plaats waren gelegt op het metselwerk, dat zij bij misslag of uit gewoonte, het metselwerk moest verhoogen van twee lagen brijken. Dat is pot eten voor grootmoeder, en kan met die bijgevoegde werken een wijnsouptje maken. Den heer Burgemeester zal zeker niet lang wachten van die Heeren een groot kruis te bezorgen. Maandag laatst 17 dezer is de tram die te Veurne rond 12 ure 's middags moest aan komen, met schrikkelijk geweld op den koopwarentrein gebotst op de hoogte van St-Riquiers, tusschen Alveringhem en de statie Nieuwe Herberg. De machienen en de voorste wagons der beide treinen waren letterlijk ineengebeukt. Niettegenstaande den moed en de zelfopoffe ring van 't persooneel om de beweegkracht der twee treinen in tegenovergestelde rich ting te doen werken en de remmen te sluiten, is men er niet in gelukt de schrikkelijke bot sing te vermijden. Het noodlot heeft gewild, dat deze afgrijselijke ontmoeting plaats greep in eenen draai, waar men slechts op korten afstand, elkander kon ontwaren. Gelukkiglij k hebben de bedienden der beide treinen alvorens de botsing plaats greep, nog den tijd gehad af te springen, anders waren machinisten en stokers voorzeker verpletterd geweest, 't is slechts in 't afspringen, dat deze bedienden zich gekwetst hebben. Na dien schrikkelijken slag is den reizigerstrein die niet ontriggeld was, met volle stoom achteruit gereden zonder machinist, noch stoker, noch treinwachter tot op drie kwart uurs ver, de nog in den trein geblevene reizi gers meêvoerende die in angst en vrees ver keerden tot langs den vaart van Fortem naar Loo, alwaar hij gelukkiglijk ontrig geld is, anders had dezen trein nog grootere De gekwetsten zijn De chef garde, Belpaire wonende aan de Kruistraat, drie ribben ingestuik., madame Bonte van Boesinghe, gekwetst aan het hoofd, mijnheer Desaver van Poperinghe, gekwetst aan het hoofd, de meid van de Casino, verscheidene kwetsuren, de meid van mijnheer Burgho, gekwetst aan de beenen. Twee vrouwpersonen verwondingen, deze zijn in den trein geslingerd geweest, en nog een zesde erg gekwetst aan het hoofd, die uit den trein gesprongen was toen hy in dolle vaart achteruit stoomde. f Met genoegen vernemen wij dat de heeren Jules Nolf van Yperren Emile Vuylsteker van Gheluvelt, met bijval hun exaam komen af te leggen als kandidaat in de rech ten voor de Jury van Gent. Wij weDschen hen van harte proficiat. Met genoegen vernemen wij dat de jonge heer Aug. Cruque van Rysel zoon van M, Cruque-AUewaert en neef van M. Aug Riem Jongeling die hier in Yper niet onbekendV daar hij reeds in verschillige concerts zijne medehulp verleend heeft, komt te Parijs in het conservatorium den 2*> prijs te be halen. 15 Jaren oud en te kampen hebben met jongelingen voel ouder dan hij, is voor zeker schoon. Wij wenschenden jongen vio- loncelist van hart proficiat, en hopen wij dat hij ten naaste jaar, met den eersten prijs zal bekroond worden. JSeWer wat wij ia de gaaet van ParUs VIOLONCÉJLLE. Aveccette instrument, le nombre des con- ilyTa*7fmfteendfistables proportions; I y en a 17 ausst n a-tou proclamé les re compenses que vers sept heures et demie. M. Doucet, un simple premier accessit 1604, obtient en, brfilant une étape, mier prix. Un artiste, du style, jeu 'large". sGr. M. Jamin, deuxième prix en 1904 également un premier prix et nous ne p0' vons qu'applaudir le jury. Beau son, de 1~ pureté et de la süreté dans les attaques M. Cruque qui n'a que 15 ans remporte UQ deuxième prix; ce jeune homme, on pourrait dire eet enfant, a un tempérament d'artiste iljoueavec unejuvénile ardeur qui, dormant de sérieux gages pour le présent, promet en core plus pour l'avenir. L'an prochain il auré certainement sont premier prix et portera des culottes longues tout comme M. Tüéodore Dubois. Trois premier accessits a MM. Verguet Olivier et Delgrange. MM. Lachurié et Benedetti se voient oc- troyer chacun un deuxième accessit. Le morceau de concours étaitDavidoff etle morceau a déchiffrer de M. Paul Vidal En somme une bonne journée qui, si elle manque un peu de brillant, n'en maintient pas moins trés haut la renommée du Conser vatoire. Le jury secomposait de MM. Dubois, pré sident, Colonne, Vidal, Vanvafelgen, Marthe Destombe, Hekking, Monteux, Debaillet et Bourgeat, secrétaire. Emile Marsy. Feestkalander. Ringsteking. 23 Juli. Denterghem 10 kil. handicap 15 fr. -10 en 5 fr. 23 Juli. Watrelos, Armentières, baankoers. 23 Juli. Watrelos - Wambrichies, baankoers. 30 Juli. Roubaix. Bethune, heen en weer, baankoers. 5 Augusti. Gent, Blankenberghe, Ostende, Gent, baankoers, Amateurs L. V. B. 7 Aoüt, Namur. Piste St Nicolas. Snelkoersen voor de L. V. B. 565 francs. 13 Augusti. Middelkerke, velo festival. Wynckel St-Eloi, 13 Augusti. 1* Snelkoersen. 5000 meters. - Inleg 1,50 fr. Fr. 15-13-10-8-6. 2* Consolatie, 5000 meters Fr. 8-6-5-3-2. Het is zondag 23 "en dat onzen kampioen Vanderstuyft te Antwerpen zal kampen voor liet wereiaKauipiuenscnap op luu kilometers, zijne gevaarlijkste tegenstrevers zijn Walthour Amerikaan, Guignard Fransch- man en Dickentman Hollander, daar onze stadsgenoot een afzonderlijke traineering gevolgd heeft voor dien strijd is het wel mogelijk dat hij den palm losmaakt, vervol gens loopt hij den 5 Augusti te Hamburg, een match tegen Robl en Rosenlöcher alwaar hij reeds tweemaal de eerste was in de koers van 9 juli laatstWij wenschen onzen vriend veel geluk voor zondag. Van den 15 tot den 21 Juli 1905. Geboorten. Battheu Maria, Pottestraat. Robym Agnes, Schaalstraat Truwant Ida, wijk B. Comeyne Blanche, Noordestraat. Huwelijk. Edmond Ceunninck, marktkramer en Louisse Boshouwers, zonder beroep. Overlijdens Techel Maria, 3 weken, Wijk K. Bortier Julien, 4 maanden. Wijk C. Couttenier Gerarda, 2 maanden, Casselstraat. Ver- biese Cecile, 17 maanden, Pottestraat. Couttenier Adrien, 14 maanden Casselstraat Sclullewaert Alice 15 maanden, Boeschepe straat. herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin» verwijdert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Verkoelt «foor loifi. ea Pari. Hoofd-Dépót26, ruc Étieaae-Marcd, Parijs. le bekomen bij M. Raym. OMMESLAGH, mercerie-, en reukverkooper. Groote Markt 55, Yperen. - MEEST GEZOCHT*

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2