Philips Van Artevelde. de dronkaard Jean sans Peur. Een mooi feestje. Feest te Kortrijk. Vlaamsche Ster. Schrik van soldaten Ongeluk. Verdwenen Af trogelaar. Sportleven. Feestkalander. Cyclisme. mm mr~m les plus éléraentaires données de l'emhryo- lofïie. La parthénogénèse divine existe aussi bien dans l'Inde qu'en Egypte, en Mésopo- tamie qu'en Pbénicie; on la retrou e chez les Siamois comme chez les Mexicains; chez les esquimaux comme chez les héhreux. La vierge-mère de Saïs, le Sommonakodon des siamois, la Dév ki des Indous, la Kolchin- weneza des Mexicains; la mère do Mithra, portent également en leurs hrasun "bambino* pareil a l'enfant-dieu 'les Saintes-Familles. Toutes, ont enfanté dans des grottes, des antres ou des étables. Toutes ont, ouont eu, des cultes identiques On ignore généralement, cause de la diffusion de l'enseignement catholique, la base astronomique de ce culte qui n est autre que l'antique culte du soleil. Le dieu de toutes les religions, c'est: le Soleil; soit qu'on le nomme Mithra, soit qu'on l'appelle: Osiris, Héraklés, Adonis, Atys.... Si ce n'était abuser de la place qu'on nous accorde si libéralement ici, nous prouvenons, avec tousles détails nécessaires, que le culte catholique, son rituel, sa liturgie, ne sent autres que le culte, le rituel, la liturgie du culte du soleil; nous prouverons péremp- toirement que les chrétiens ne sont que les adorateurs du soleil et que leurs prêtres sont astreints aux mêrnes gestes, au débit des mêmes oraisons que ceux du Pérou qu'ils flrent égorger. D'autres circonsiances nous permettrons d'y revenir. Un mot encore Ce que le culte hyperdulique de la vierge marque surtout, c'est le dé lain du christia- nisme pour tout ce qui touche a la chair, a l'Amour, a la Vie: la Beauté. En effet, si le christianisme semble honorer la femme, c est dans sa négation la plus absolue, lorsquVlie s'écarte radicalement des voies de la nature. Pour lui, la femme se restreint en deux types, immoraux et excessifs tous deux: c'est d'une part, Marie, ni mère ni vierge, sans passion, fidélité ni amour; c'est d'autre part, Marie, la pros'ituée repentie qui étreint Jésus d'uu amour frénétiquement innasouvi, inaugurant ainsi l'ère de ces passions sans isssue oü les sens, niés et défiés, se vengent par la tempête, et tombent dans la zone vertigineuse des maladies hystéro-psychiques. l'Amour; c'est encore: le Foyer. L'antiquité lui ofïrit l'encens et le nard et la myrrhe; sous les noms de Pallas, Véous, Cérès, Diane, Junon, elle varia ses formes admi- rables, humaines. Le christianisme, honnis- sant le geste d'amour, la maternité même, honnit la femme, l'asservit en la dégradant. Non content d'avotr réédité la vieille fable grondeuse de Pandore, il salit les sources mêmes de l'existence et fit d'Eve la confidente de Satan. La jeune mère, l'accouchée, est, d'après l'Eglise catholique un être impur. Avant que de réintégrer l'assemblée des fidèles, avant de réapparaitre aux yeux, il faut qu'elle subisse uoe purification, elle doit laver la honte d'avoir transmis l'exis tence et perpétué VHumanilé. Ayant élucidé je pense, Monsieur l'Editeur, un des points de l'accusation, je m'arrête aujourd'bui, quitte a reprendre les autres points, dans la suite quaud bon vous semblera A vous, cber Monsieur, de cceur et d'esprit, dans la lutte entreprise co.ntre l'engeance cléricale. uren zoo ras voorbijwaren en men toch schei- ^AUen zullen dat genoeglijk feest langin het geheugen houden en er een onuitwisc - baar aandenken van bewaren. op betalen aankwam, was hij niet sprekeliik De politie heeft hem achter de grendels zet en bevonden dat het een aftruggelaar was, die door het parket van Roobaais opgezocht wordt. Geschiedkundig Roman. (31® Vervolg.) Lodewijk gevoelde zich een oogenblik be wogen door den toon van diepe droefheid die in Kerste's stem heerschte. Die aandoening was echter vluchtig als de gedachte, want schier onmiddelijk hernam hij met eenen zweem van spot en miskende waardigheid Ha! gij bemint onze trouwe vazalen niet! Gij bemint de muiters, onze vijanden. Gij bemint den zoon van Raas van Herzeele, dien wij vogelvrij verklaarden en hoopt met hem te huwen! Bij Gode! dat zal niet ge beuren ik eisch dat gij met Wouter van Massemen trouwt, zooniet zal ik u, in den naam uws vaders, er toe dwingen 1 Welaan japoog mij te dwingen kreet de maagd rechtspringende, maar ik zeg u dat gij niet zult gelukken Ik de vrouw van Wouter van Massemen, die mij geschaakt heeftdie Gozewijn in de handen zijner beulen leierde.... Neen, liever de dood!.... En uitgeput door die krachtige bedrei ging, stortte de maagd als een steenen beeld Zondag laatst had er, in het Hotel St. Se- bastiaao, een puik en uiterst vermakelijk feestje plaatst. De bestuurleden der Maat schappij van Onderlingen Bijstand De Oud- leerlingen der stadsschool boden er een lek ker maal aan hen allen, die zoo welwillend en zo belangloos medewerkten aan de heug lijke jubelfeesten der Maatschappij. Om 1 1/2 ure waren een dertigtal dames en heeren aan de feesttafel neergezeten en deden hunnen buik een zielmisje, dank aan de zoo smakelijk bereide spijzen en een lek ker glaasje, die er cpgedischt werden. Op het einde van het eetmaal bracht de heer Oreus een warmen heildronk aan den heer Voorzitter A Stoff»'l, aan de bestuur leden en aan den voorspoed en den bloei der Maatschappij. Die zoo mooi uitgedrukte rede werd op daverend handgeklap ont haald. De hoer A. Stoffel bedankte en wees er op hoe.die feesten eene uitmuntende propagan - ia geweest zijn, want nooit nam het leden tal zoo zeer toe als tegenwoordig. Hij hoopt dat hij in 't toekomende nog op elks mede werking zal mogen rekenen. Oorverdoovende toejuichingen bewezen dat allen met die woorden en die vraag instemden De heer Janssens wees er op dat de Maat schappij ovtr de noodige elementen beschikt om lieve en leerrijke feesjes in te richten die den leden immer welkom zullen zijn. De heer R. Cordenier bedankte eerst den heer Voorzitter voor de lofwoorden tot hem gericht en is, zegt hij, altijd gelukkig als hij iets bijdragen kan ten voordeele der zoo nuttige Maatschappij van Onderlingen Bij stand. Hij brengt ook hulde aan den heer Janssens, die eerst het gedacht opperde eenen ziekentroost in te richten voor mannen, die geeno oud-leerlingen der stadsschool zijn eD ook aan den heer Voorzitter, die dat ge dacht het zijne maakte, wanneer dio stich ting eene onmogelijkheid bleek te zijn, en het uitvoerde door de stichting en instelling der nieuwe afdeeling en daardoor een onschatba- ren dienst bewees aan vele deftige en belang wekkende werklieden. Beide laatste sprekers werden ook harte lijk toegejuicht. De beer K. Deweerdt stond op zijne beurt recht en zegde de tolk te wezen van al de medewerkers om te zeggen dat allen immer bereid zijn hunne medewerking te verleenen om de Maatschappij te steunen en hare fees ten luister bij te zetten en aantrekkelijk te maken. Luidruchtig handgeklap bewees dat die woorden uit aller hart kwamen. Nu kwamen zangers, zangeressen eu mu zikanten aan de beurt, Wat men daar geno ten heeft aan uitgelezen vermaak gaat alle gedacht te boven. Gulle vreugde en deftige vroolijkhei i heerschten er zonder een enkelen stond onderbreking. Jammer genoeg dat de ten gronde. De graaf stond op om de zaal te verlaten Dat is bet bloed dier ontembare Arte- velden, heer van Halewijo, sprak hij. En toch zal die .stijfhoofdige jonkvrouw buigen ik zweer het u bij mijne gravenkroon voltrok hij. Ten gevolge van dit tooneel, dat Daneel diep schokte, wijl hij eene ongenade van den graaf vreesde, had Kerste veel te lijden. Heur vader was onverbiddelijk jegens haar geworden, en wat zij ook bad en smeekte om ten minste eenigen uitstel voor heur huwelijk te bekomen, alles bleef vruchte loos. De hardvochtigheid heurs vaders, die den wensch des vorsten wilde volbracht zien om diens gunst niet te verliezen, verergerde nog den zenuwachtigen en bedenkelijken toe stand der maagd en dreigde haar op het ziekbed uit te strekken. En niettegenstaande heur lijden en heure zielesmarten, maakte men alle noodige be reidselen voor haar huwelijk, dat ter gele genheid der Brugsche feesten moest gevierd worden. Dagelijks kwam de vurige Wouter naar heure gezondheid vernemen. Hij sprak Volgens wij komen te vernemen heeft de Liberale Jonge Wacht besloten deel te ne men aan de inhuldiging van het vaandel der Liberale Jonge Wacht van Kortrijk, op Zondag 29 October 1905. De prijs gaan-keeren is 1 fr. 20. Vertrek om 12 1/2. Terugkomst om 9 1/2. Het is op Zondag 5 November, «at deze maatschappij hare eerste vertooning geeft met de medehulp van Mevrouw HEB- BELYNGK van Antwerpen en Mejuffer ZULMA DEVERS, lid. Deze vertooning zal bestaan uit Drama in 3 bedrijven door P. F. van Kerckhoven en van Blijspel met zang door M. P. Kints. E-ne zeer mooie vertooning waar de te- genwoordigen eenen aangenamen avond zul len doorbrengen. Men is reeds op ronde met de inschrij- vingslijst. Indien er personen zouden verge ten zijn, zij worden vriendelijk verzocht zich bij M. K. Deweerdt te laten inschrijven, waar de lijsten berustend zijn. Vrijdagavond gebeurde aan de potijze een smartelijk ongeluk. Een jonge knaap van 9 jaren, R. Vandewijnckele, was medegegaan met andere kinderen om de koeien uit de weide weer te leiden naar den stal. Hij had de streng eener koe om zijn lijf gebonden. Op do kalsoide verschrikte het dier door eenen zweepslag van eenen voorbij rij denden voer man. De koe ging aan 't loopen en sleepte in hare dolle vaart den kleine een 200 meters verre mede over steenen en hoopen. De jongen werd eindelijk losgemaakt, maar in erbarmetojken toestand. Dokter Tybar- ghein hoopt hem nog te redden. Sedert 2 October vermist men een meisje van 14 jaar, Felicie Maerten. £ij leur de rond met sargiën en lijnwaad. Alle op- zoekinhen tot hiertoe gedaan, zijn vruchte loos gebleven. Vrijdag kwam een franschmam onder een valscbe naam logement en eten vragen bij een logisthouder op Sint- Pieters. Als het Zondag in den Velodrome van Roubaix 29 October om 2 1/2 ure, Match tusschen E. Jacquelin Marcelli - Vanderstuyft. Voor het sluiten van 't saisoen en ook om den velo te verloten onder al degene die een tikket genomen hebben als ingangbewijs heeft bet bestuur van den velodroom te Rou' baix een welgevulde programma opgesteld. 1" match in 3 mouwen tusschen Jacquelin den beroemden franschen kampioen; Vander stuyft, de schitterende overwinnaar dei- Gouden Bol; Marcelli, den kampioen van 't Noorden. 2e Eene koers van 20 kilometers, met premie ieder kilometer tusschen Wancourt, Cruypelandt, Gatteau, Proy en Leturgie| die zooals men zich herinnerd te zamen aan kwam op de piste in de koers Brussel-Roubaix. 3° Koers van amateurs in vitesse en van duur. 4e Koers voor jongens beneden de 15 jaar. De prijs der plaatsen 50 centiemen, 1 fr. 2 fr. 3 fr., waarna voor elk een tikket zal afgeleverd worden om deel te nemen aan de trekking. Er zal ook een enveloppe van 25 frank, te bekomen zijn aan den persoon die met den auto in de hand den persoon drager ervan kan aanspreken. Zondag toekomende zullen wij het uittrek sel geven uit den journal De Sportsman van Brussel, welke de feest beschrijft, gegeven ter eere van Vanderstuyft maandag 11. in het hotel, Café de Commerce place Lieds te Brussel. 29 October, Wervick, baankoersen. 29 Roubaix velodroom, snelkoersen Le match Jacquelin-Marcelli- Vanderstuyft. au Velodrome Roubaisien le 29 oclobre. La réunion de dimanche prochain organi- sée d'abord pour le tirage au sort de la superbe bicyclette offerte pir le vélodrome Roubaisien aux porteurs des tickets nurné- rotes d'entrées journalières a pris -une importance considérable en raison du match sensationel en trois - manches conclu entre Jacquelin le célèbre champion francais, Vanderstuyft le brillaot vainqueur du Bol d'or 1905 et Marcelli, le champion du Nord. La course de demi-fond avec primo a chaque kilomètre que disputeront Wancourt, Cruypelandt, Catteau, Proy et Léfurgie qui on se le rappelle arrivèrent en peloton sur la piste Roubaisienne dans la course Bru- xelles-Roubaix, obtiendra aussi uu vif succès, ce superbe programme sera complèté par une course amateurs U. V. T. le critérium d'automne pour coureurs libres vitesse et haar van het geluk dat zij zouden smaken, van de teedere zorgen waarmede hij zijne gade zou omringen, van het leven vol reine vreugde en onverstoord huwelijksgenot dat zij op zijn ouderlijk kasteel zouden slijten en folterde de maagd door zijne lage vleierijen en zijne geveinsde liefdeverklaringen. Het hart bloedde haar bij de opsomming van het heil dat de fleemende edelman haar voorspie gelde; zij luisterde met afkeer, met schrik zelfs naar zijne hatelijke voorapellingeu en ijsde als bij de beet eener slaDg wanneer hij, door eenen laakbaren drift medegesleept, soms hare band vatte om die aan zijne bran dende lippen te brengen. Niet zelden was heur vader bij die bezoeken tegenwoordig, en in zulke gelegenheden was heur toestand meer dan beklaaglijk. Mocht zij heuren ake- ligen minnaar, zoolang hij alleen was, open lijk heur misprijzen too^n en den mond stoppon met hem de wooiUen: Laat mij gerust, valschaardGij zult mij dood plagen, onmensch! in het aangezicht te werpen, in het bijwezen van den ouden ridder, moest zij de schaamtelooze taal van den verrader gewillig tot het einde aanhooren, zonder eene bemerking of eene verdediging te durven wagen. Het trouwfeest is eindelijk nabijslechts twee dagen scheiden de rampzalige Kerste van de bruiloft. Daneel van Halewiju, difl den graaf verwacht, heeft geene kosten ont zien om alles op het prachtigste in gereed heid te brengen want eene eer, zooals üe welke hem en zijne dochter met haren ver loofde zal te beurt vallen, is waarlijk iets gansch ongewoons. Niets is hem te veel ge weest; de sierlijkste stoffen en meubelen tooien zijne zalen, goud- en zilverlaken, waarin de naamletters van bruid en brui e gom gewrocht zijn, hangen langs de den; kostbare kanten en veelkleurige zij- linten omzwachtelen kwistig en bevallig nederdalende armen der vergulde kroonluc ters; kunstig bewerkte zetels met flu*eee kussens en de gebeeldhouwde familiewape der Halewijns in de hooge rugleuningen) staan menigvuldig rond keurig gebet e tafels, waarop prachtige tapijten open spreid liggen. Overal in een woord 'ieprj' rijkdom en weelde, overvloed en kuns voel. (Wordt xoortgeteO- 1"_a fommo n'ooi ptxo vjpnlp.lYlPnt lö Viö ot K. L>»

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2