VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Extension universitaire. Philips Van Artevelde. eg utiondc jaar. Zaterdag 4 November 1905. Nummer 43 1,'ïlectricité et quelques unes ie ses applications Het Liberale feest De nakende val van 't Ministerie. 1^?taalbaaf 8 00 fr' jaar VOOi' dea buiten- 2 50 fr- voor stad. - Per 6 maanden i fr. 50 - Per 3 maanden 1 fr. - Annoncen. 15 cent gpr ërukrep*- Sscfctwhj 8 eer tellingen: 1 ft*, per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Jdb bonkte): van verknopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- Hfiê ««Twrhet buitenland worden ontvangen door den Office da Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk legen Vrijdag middag vrij yB ondorkoeksiid 'os te zenden. Artikelen on ge teek end of personnaliteiten bevattende «orden niet opgenomen. Cours de M. PIÉRARD lVt)fêss€Hf ci I'E-colc polytechnique ds V Univ&rsité librc dc Bruxcllcs i en 6 lecons avec projections lumineuses. 1« Legon QINANCHE 12 NOVEMBRE SALLE DE LA BOURSE RUE CARTON. te Kortrijk. Op ongeveer tien duizend mag het getal betoogers geschat worden dat heden naar Kortrijk gekomen was, om 't liberaal feest bij te wonen ter gelegenheid van de over handiging der vlag aan de Jonge Liberale Wacht. Meer dan honderd vreemde liberale maat schappijen, waaronder er een tiental met muiiek aan 't hoofd, zijn in den voormiddag aan de spoorbalk afgestapt. Tusschen deze stippen wij aan de Liberale Vereenigingen en Jonge Wachten van Anlwerpen, Brussel, Gent, Thielt, Charleroi, Eiingen, Gosselies, Manage, Seneffe, Doornik, Ledeberg, Gent- brugge, Deinze, Geeraardsbergen, Oudenarde, Ronse, Meenen, Yperen, Blankenberghe, Brugge, Dixsmuide, Roeselare, Oostende, Moeskroen, enz. Zeven wijken van Antwerpen zijn ver tegenwoordigd door afdeelingen harer Libe rale Jonge Wachten en talrijk zijn de leden van Help Zélve hier tegenwoordig. Uit Thienen bemerken wij den schepen M. Donny, aan 't hoofd van de afgevaardig den der Liberale Vereeniging, de heeren Noël en Lesuisse, voorzitter en ondervoor zitter van den wakkeren Volksbond; uit Blankenberghe, den beer Willems, voorzitter der Liberale Associatie en Carlos Declerck, Geschiedkundig Roman. Voor het feestmaal is met geen minder oplettendheid gezorgd. Al wat, onder op zicht van spijaen, te Parijs uitgezocht en zeldzaam te vinden was, heeft Daneel naar Vlaanderens hoofdstad doen voeren, want hij weet dat Lodewijk van Male op de Pransche gerechten verlekkerd is en den spot drijft met de maaltijden, naar voor vaderlijke laamsche wijze gereed gemaakt. Door al die voorbereidselen heerscht in Daneels woaing eene bedrijvigheid, eene beweging als moest er niets op zijne plaats blijven; vreemdelingen en gewone bedien den wemelen dooreen of loopen elkaar in en weg ei gansch den dag weerschalt het. teen van vroolijk gejoel en luidruchtig vreugdegeroep. Alleen de ongelukkige Kerste neemt geen liM ^aü Mg'datenbeid. Bedroefd en ®n z t zij op heure eenzame kamer te uüü fn aaïl daar toekomstig lot en aan hare v ogen vreugde in het huis van Arte- schepene der staduit Roeselare de heeren Delaere en de Brouckere; uit Berchem in Vlaanderen, den heer burgemeester De Koek, uit Meenen, den heer Hollevoet, uit Moeskroen, den heer Desmet, uit Gent, de heeren volksvertegenwoordigers Devingne en Mechelynck, uit Brussel, de heeren Buyl en Deveze, mitgaders verscheidene hoofd mannen van de liberale «ligue», de associatie en de jonge wachten; uit Moorseele, Degeest, uit VY'evelghem, Van Coppenolle; uit Harel- beke, Predhon. Al de leiders der liberale partij van het arrondissement Kortrijk zijn op hunnen post, senator Deridder, Vandevenne, liberale afge vaardigde der kiesomschrijving, Victor Deconinck, voorzitter van den Vrijzinnigen Volksbond, Jozef Verbeke, voorzitter der Liberale Vereeniging; Van Leynseele, plaats vervangend volksvertegenwoordiger; Samoey voorzitter der Jonge Wacht. Verder nog de heeren Thoma en Decock van Oostende, Anatole Woets van Dixsmuide, Dehoeck van Boom, de liberale afgevaardigde Ason van Doornik, Carbonnolle, gemeente raadsheer te Doornik, enz. Het is ongeveer 12 uren als de ontvangst der talrijke maatschappijen is afgeloopen aan de spoorhalle; er heerscht veel geest drift in de stad, 't is lang geleden dat men er zooveel liberalen bijeen zag; op de Statie plaats, de Robbeplaats, in de Frankrijk- en de Rijselstraat zijn verschillende woningen gevlagd, op de Groote Markt wappert het blauw vaandel aan het Café Royal, het Café Prangais en 't lokaal der Jonge Wacht. In de Doornikstraat aan de taverne Den Arend, lokaal van den liberalen Volksbond, al deze herbergen krioelen van volk en allerwege dreunt het refrein van het liberale strijdlied: Hoog banier, o vlag der liberalen, Gegroet sijmbool van glansrijke idealen Hoog banier, o vlag der liberalen, Gegroet o vlag der liberalen. Een volksbanket, voorgezeten door den heer Julius Goddaer, lid van het feestkomi- teit, heeft om half een plaats in het prachtig ruim lokaal der Kruisbroeders Ongeveer drie honderd man zitten neer aan den disch. velde, haren veelgeliefden pleegvader. Wee- nen en bidden zijn hare eenige bezigheid geworden, want aan andere ontspanning valt niet te denken, wijl beur vader eene ontvluchting vreezende, haar ten strengste doet bewaken. Alsof de Hemel hare smeekingen ver hoorde, verspreidt zich eensklaps, in den namiddag van Vrijdag, 2n Mei, het gerucht dat de Gentenaren zich in de nabijheid van Brugge bevinden en de stad bedreigen. Dit nieuws schenkt haar hoop en moed. De minste verandering inderdaad kan heur lot wijzigen en heur huwelijk met den gebaren Wouter beletten of ten minste doen uitstel len. Schier den ganschen nacht brengt zij over, nu biddend dan droomend, op haren knielstoel, en de morgen vindt haar rol vertrouwen ingesluimerd. In den voormiddag stormen heur vader en Wouter overhoeds de kamer binnen. Kerste spreekt de eerste haastig, wij zijn verplicht het Steen voor eenige uren te verlaten. Het Gentsche gespuis heeft de vermetelheid zoo verre gedreven onzen ge- nadigen graaf te komen uitdagen-; de op- De zaal is eivol en de helft te klein om al de onderschrijvers van het feestmaal te bevatten. Wanneer de heer Buyl binnentreedt en plaats neemt aan de eeretafel, staat de gansche zaal recht eD brengt hem eene luidruchtige ovatie; het Geuzenlied wordt aangeheven in koor. Na afloop van het volksbanket wordt de stoet op de Statieplaats gevormd. Deze is zwart van volk, langs de Frank rijk straat, de Robbenplaats en de Rijselstraat, heeft de optocht plaats naar de Groote Markt tot aan het Café Royal, lokaal der Liberale Vereeni ging; daar heeft de overhandeging plaats van het nieuwe vaandel aan de Liberale Jonge Wacht door deD heer Deridder, liberalen senator voor 't arrondissement Kortrijk, Ongelukkiglijk valt buiten een dichte regen. De stoet wordt voortgezet, doch het getal betoogers is merkelijk gesmolten. Vervolgens hebben twee meetings plaats: eene vlaamsche in Den gulden Arend en eene fransche in het Café Royal. Op beide plaatsen zijn de zalen proppensvol, om de volksmannen Buyl, Persoons, Mechelynck, Liefmans, Devigne, volksvertegenwoordigers e-n a-dvokaat Devèze toe te juichen. Op wel sprekende manier werd het proces aan de regeering en aan de klerikale partij gemaakt, en den triomf der liberalen met 1906 als zeker verklaard. Dergelijk liberaal feest heeft Kortrijk nog nooit beleefd, of paapmans in zijn eigen sakkert hoeft niet gezegd te worden. Op den buiten, te Wevelghem namentlijk, werd van op de leugenkuip propaganda gemaakt voor de betooging. Met 't vlaamsche feest te Thielt riep paapmans hebben de geuzen den priester nageaapt in de uitoefening van zijn bedrijf De buitenlieden wilden dat ook eens zien, en daarom waren zij zoo talrijk te Kortrijk opgekomen. Daar is ernstig spraak van in de katho lieke kringen, die den nakenden val van het ministerie voorzien. 't Zijn geen vijanden der katholieken die zulks uitbrengenneen, het nieuws komt uit katholieke bron zelve. Katholieke bladen, katholieke volksver tegenwoordigers, katholieke staatsministers zelfs, verkondigen het aan gansch de wereld. Een katholiek blad van Turijn, 'tMomento, doet op dit oogenblik een onderzoek over den polibeken toestand in Belgie. Beurtelings verschijnen daarin gesprekken welke de briefwisselaar van 't blad gevoerd heeft met opperhoofden van de katholieke partij. Laatstmaal gaf Momento een onderhoud met Goaefroid Kürth, den hooggeleerden professor en democraat van Luik, die be kende, zooals wij reeds honderd maal schre ven, dat eene erge crisis de katholieke partij van ons land bedreigt. Nu treffen wij in 't Italiaansch blad een interview aan, met eenen katholieken staats minister van Belgie, grooten vriend van M. Beernaert. Zou 't soms M. Beernaert zelf niet ztjn Men moet niet tusschen de regels lezen om de bekentenis er in te vinden dat 't katho liek ministerie op krukken springt en zal hoepelen gaan in Mei 1906. Wij, katholieken, zoo luidt het, zijn erg verdeeld. Velen weigeren het ministerie te volgen, dat 240 millioen wil verkwisten aan de forten van Antwerpen, met zekerheid van nog 240 millioen voor do staartjes. De koning is de schuld van alles. Hij wil regeeren, alleen. Hij gaat de macht te buiten, die hem toegekend is door de grond wet. Toen M. Beernaert aan het hoofd van het ministerie stond, heeft hij twintig maal met ontslag bedreigd, omdat de koning de zelfregeering wilde invoeren. M. de Smet de Naeyer heeft hetzelfde weerstandsvermogen aan de koninklijke eerzucht niet. Hij overschrijdt in zijne ver kleefdheid lees verslaafdheid aan Sire, de palen, binnen dewelke zijne voorgangers gebleven zijn. De katholieke meerderheid plooit mede. roerige Artevelde en zijne verwanten aan hangers bevinden zich in de nabijheid van Brugge; wij gaan ze bevechten.... Zeg liever verpletteren, verbeterde de aanmatigende Wouter, want geen en kele dier belhamels zal ons deze maal ont snappen. Ik hoop het, met Gods bijstand; ver klaarde de ridder. Overigens, Kerste be hoeft zich in geenen deele te verontrusten. Bijaldien wij, tegen alle verwachting, zou den verslagen worden, zal Jacob, onze oude bediende, haar in veiligheid brengen en zal ons te Kortrijk wedervinden. «Wij verslagen worden 1 riep de over moedige Massemen. Al waren al de Gen tenaars en heel hun aanhang in de Bever- houtsche heide verzameld, dan nog zouden zij onze rechtvaardige wraak niet ontkomen. Vernietigen zullen wij dat hoogmoedig ge broed en de schoone dag van morgen zal dubbel gelukkig zijn, wijf wij de bruiloften tevens de overwinning zullen vieren! Wat! zouden wij voor eenen hoop uitgehongerde beielaars De aanjagende tonen en trompetten be- lelteden den grootspreker zijnen hoonenden uitval te voltooien. In blinde haast drukte de oude ridder eenen kus op hpt bleeke voorhoofd zijner dochter, terwijl Wouter heure hand met vurigheid aan zijne lippen bracht, en beiden stoven het vertrek uit. De deur knarste op hare hengsels, het slot schoof in den muur en alleen bleef Ker ste met hare vrees en hare hoop. Groote God 1 zuchtte zij op den kniel stoel nederzakkeude, bescherm mijnen vader, behoed hem in den strijd en voer hem behouden in mijne armen weder Dwaalde hij in zijne denkbeelden, is hij plichtig met eene onrechtvaardige zaak aa* te kleven, straf hem daarom niet en laat hem in het gevecht niet omkomen En gij ook, o Arte velde, die mij eene zoo grenzelooze liefde toedraagt en mij met zooveel genegenheid behandeldet, mochtet gij met uwe dapperen niet bezwijken, maar de zege behalenMoch tet gij uwe ongelukkige broelers en hét lijdend vaderland redden en den ondergang van het moedige Gent afweren! Mijn God help ons! sta ons bij Wees mij en de mij ren genadig 1 [Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD (32« Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1