STADSNIEUWS. FRANCS - MAQONS Vooruitstrevend verbond. De katholieke partij. Proces. Schouwburg. Ylaamsche Ster. DE DRONKAARD Schrik van soldaten Een aardappelplant. Maatschappij Burgerwacht. Fransch Tooneel. La Manifestation Vanderstuyft a Bruxelles. Koninklij ke maatschappij Kruisboogschutters. Burgerstand van Poperinghe. Een groot gevaar bedreigt de katholieke meerderheid. De zegepraal van den koning is haar val. Het land zal onmeedoogend haar omverwerpen, die de grillea des konings ingevolgd en de belangen van het land ver raden heeft. M. Beernaert zelf, heelt den val der katho lieken in 1900 voorspeld aan den koning. Het was op den dag, toen het groot vaderlaDdsch leest plaats had te Brussel vöör 't gerechtshof. Op zeker oogenblik vroeg Leopold II aanzijn oud-opperminister, waar om hij het ontwerp der Antwerpsche forten bestreed. De heer Beernaert antwoordde dat hij op (en ander oogenblik en op eene andere plaats zijne redenen zou laten kennen. Een uur later, in 't koninklijk paleis, hernieuwde Sire zijne vraag aan den staats minister. Sire, luidde 't antwoord, gij zult misschien eene katholieke meerderheid vin den, die uwe begeerten zal involgen; maar uwe Majesteit mag verwachten als zulas gebeurt, dat die meerderheid zal vallen in de toekomende kiezingen en uwe Majesteit zal dan mogen regeeren met liberalen en socia listen. 't Zijn dus niet alleen de tegenstrevers, maar de vrienden zelf van het ministerie verwachten zijn val. Als do val zoo in de lucht hangt, kan een kiezer nog een oogenbliek twijielen aan de noodzakelijkheid der spoedige verdwijning van dit noodlottig ministerie t ('t Vrije woord) Vaststelling van het Kiesplatform. De landelijke raad van het vooruitstrevend j Verbond vergaderde deze week te Brussel f om den politieken toestand te onderzoeken I en de vergadering van het progressistisch 1 congres voor te bereiden, congres waarop het kiesprogramma der vooruitstrevende f liberale party zal worden vastgesteld. Beslist werd dat dit congres zou vergade- ren einde Januari of begin Februari. f Het kiesplatform dat aan de beraadslaging f der vergadering zal onderworpen worden, I zal later bepaald worden opgesteld, doch van f stonde aan is men 't akkoord gevallen om er als hoofdpunten in te schrijvenHet vraagstuk der doode hand, de herinrich- f ting van 's rijks weerbaarheid, de leer- f plicht en het zuiver algemeen stemrecht voor alle graden. Met genoegen is door den landelijken raad bestadigd dat in de arrondissementen waar eene verstandhouding tusschen de antikle rikale partijen kan leiden tot het veroveren van eenen zetel op de clerikale party, het cartel zonder moeite, is kunnen gesloten f worden en de wensch werd uitgedrukt dit I goede woorbeeld nagevold te zien in de I arrondissementen waar de anticlericale f nog niet werd bezegeld. Als zijn hoogste betrachting en zijn harte- f lijkste wensch drukte de raad der party zijn verlangen uit de eendracht wederom te zien i bloeien in het Antwerpsch liberale kamp en spreekt zijn vertrouwen uit in de heoren Neujean en Cambier, aangesteld als scheids- rechters en gelast de gewenschte verzoening te bewerken, met de hoop dat zij mochten gelukken in de opgenomen taak en zulks zoo r spoedig mogelijk tot heil van het Belgisch liberalisme. i Wie heefter het Beknopt verslag der ij Kamers van fr. 1.50 opgeslagen tot 4 frank f De klerikalen. i Waarom 1 Omdat het volk het Beknopt s Verslag veel begon te lezen en zoo kon nagaan op welke wijze de katholieken zich in de Kamers gedroegen. Waarom moeten de arme jongens optrek- ken naar 't leger en de rykemans zoons niet! Is het geen dwaasheid menschen aan het hoofd van een land te zetten, die niet willen dat hunne eigene kinderen soldaat I worden om dat land te verdedigeni Wie is de grootste steunpilaar der katho- lieken! De buitenmenschen en vooral de boer. Wie wordt er meest door de klerikalen gefopt? De boeren. 5 Wie weigert er eene wet te maken die de lasten, gelijk het redelijk is, ook op den 1 eigenaars legt? De katholieken. Wie weigert er de jachtwet af te schaf fen? De klerikalen. j Wie heeft deze wet verstrengd zoodanig dat het eene moordwet geworden is De katholieken. Wie weigert er eene vergelding te doen toestaan aan de boeren voor de boomen, die de eigenaars op den grond der pachters plant en voor de verbeteringen die hij aan zijn land brengt? De klerikalen. Wie behandelt de boeren als slaven? Wie wil dat ze voor hen kruipen? Wie houdt hen in nen band Onze katholieke kasteelheeren en de priesters. Wat doen de klerikalen voor den boer Niets. Wat doen zij om het stijgen der pachten te verhinderen. Wie weigert er de regeling der pachten in te brengen gelijk de engelsche wet dit doet in Irland? De klerikalen. Wie neemt er de ijzerenwegen over der groote maatschappijen, maar wie weigert er een deel der kalsijden onzer gemeente over te nemen om ze zoo wat te onlasten De katholieken. Wat doen de klerikalen voor de kleine burgerij? Niets. Wie kent er eene wet die hen verdedigt tegen de concurrentie der groote naamlooze maatschappijen? Niemand. Wat doen zij voor de werkmenschen, voor het volk! Wie behoudt er de lasten op den tabak Op het bier, de suiker, de leder, enz. al waren die 't volk noodig heeftWie trekt er jaarlijks tachtig millioen uit den druppel van den werkman De klerikalen, al hadden zij sedert 1884 beloofd de lasten af te schaffen of te verminderen. Wie maakte er den werkman 't vierde van een mensch door eene slechte kieswet De katholieken. Wie weigert er den ouden afgesloefden werkman een ordentelijk pensioen, van 1 frank daags? De katholieken. Wie laat al de wetten ten voordeele der werklieden op de zolders van de Kamers liggen om eerst en vooral voor de belangen der grooten en der kerk te zorgen? De ka tholieken, die wel door de Vlamingen als volksvertegenwoordigers of als senators wil len gekozen worden, maar ons volk ver achten. Wie heeft nog de wetten zoo gemaakt dat een Vlaming in zijn eigen land fransch moet leeren om iets te kunnen worden, ter wijl dat de Waal geen Vlaamsch moet ken nen om aan de hoogste bedieningen te gera ken! De rijke katholieken, de verachters van het volk. Hoe menige Vlaamsche jongen wordt er in den bak niet gestoken en op de korrektie gezet, omdat zyne oversten geen Vlaamsch verstondendoor wiens schuld Door de katholieken. Zegt vrienden, is het dan geene dwaas heid voor den vlaamschen boer en werkman voor die klerikale volkshaters te stemmen Voor hen stemmen is het niet stemmen tegen zyn eigen belang Wat was het bestuur der klerikalen Eene aaneenschakeling van wetten tegen de kleinen voor de grooten, tegen de armen voor de rijken, tegen de boeren voor de kasteelheeren. Jal zoo is het: 't Is 't belang van de wer kende standen, van boer, werkman en bur ger, zich van de klerikale party af te schei den en er niet meer voor te stemmen. De kiezers, zoowel van den buiten als van de stad, die hunne eigene belangen behertigen zullen toekomende jaar stemmen voor de liberale lijst, die merkelijk zal ver sterkt zijn door de kandidaturen van mannen met gezag die zich even als onzen knappen volksvertegenwoordiger voor de volkszaak zullen weten op te offeren, mannen die vrij en openhartig de belangen van boer, werk man en burger zullen verdedigen. Het proces Colaert tegen het Weekblad, is Vrijdag uitgesteld geweest tot 22 dezer. De jaarlijkscbe schouwburg der miliciens zal plaats hebben op Maandag 20 dezer, om 9 1/2 ure 's morgens in de zaal van de groote botermarkt. De miliciens van 1893 en 1894 zijn dees jaar vrij en moeten zich niet meer aanbieden. De loteliDgen van 1905 die een slecht nummer getrokken hebben zijn gisteren naar hun regiment vertrokken. Treurige dag voor veel huisgezinnen. Het is op Zondag 5 November, dat deze maatschappij hare eerste vertooning geeft met de medehulp van Mevrouw HEB- BELYNGK van Antwerpen en Mejuffer ZULMA DEVERS, lid. Deze vertooning zal bestaan uit Drama in 3 bedrijven door P. F. van Kerckhoven Blijspel met zang door M. P. Kints. Eene zeer mooie vertooning waar de te- genwoordigen eenen aangenamen avond zul len doorbrengen. Men is reeds op ronde met de inschrij- vingslijst. Indien er personen zouden verge ten zijn, zij worden vriendelijk verzocht zich bij M. K. Deweerdt te laten inschrijven, waar de lijsten berustend zijn. Eenige weken geleden heblien onze lezers medegedeeld dat er in het oude mannen- gesticht ('t Nazaret), eene aardappelpiant bestond waarvan de stam 2 m.50 centimeters hoog was, veel hebben gaan zien en bekend dat het een wonder was, welnu de verledens week hebben ze deze plant uitgedaan en er 44 aardappelen uit gehaald, wegende te samen 4 kilos. De planters en bezorgers dezer vrucht verdienen van een onzer hofbouwmaatschappij eene zekere belooning want nog nooit heeft zulks te zien of te weten gekomen. Wij van onzen kant wenschen de kwee kers proficiat. Schieting van 2 November 1905. Naar de kartons. Fol J. 15 25 20 25 25 110 Burgho A. 25 25 25 20 15 110 Gruwez A. 10 15 25 25 25 100 Froidure R. 15 25 20 15 25 100 Masschelein A. 10 25 20 25 20 100 Salomé A. 15 25 25 20 10 95 Vandevijver A. 20 20 10 20 25 85 Vermeulen H. 20 20 15 10 10 85 Poelemans D. 10 20 25 10 15 80 Le mercredi 8 novembre aura lieu au théAtre une représentation extraordinaire. La troupe compléte du théatre Royal de l'Alcazar de Bruxelles jouera le trés amusant Vaudeville qui est le plus grand succès actuel Paris, et qui vient d'obtenir l'Alcazar de Bru xelles le même triomphe. A l'encontre de ce que le titre jouerait faire supposer, cette pièce n'a aucune visée poli tique elle se contente de faire rire aux larmes, et, jamais cette grande gaieté ne dégénéré en farce graveleuse ou grassière. Voilé, une excellente soirée A passer. Bureaux A 7 1/2, rideau A 8 h. Prix des places 1" 3 fr. 2m* 1,50 fr. 3m* 00 centimes. Men kan voorop kaarten bekomen bij Theodore Degroote, Vandenpeereboomplaats te Yper. Mijnheer de uitgever zoudt gij zoo goed niet willen zijn dit artikeltje over te nemen. Voorop dank. Les cyclistes bruxellois ont voulu glori- fler A leur fagon le héros du Bol d'Or - et avaient invité a eet effet le petit Van der Stuyft a assister A une fête organisée en son honneur. Réunis au cafe du Commerce, place Liedts, les gros légumes brabangons du sport cy- clise ont présidé la manifestation sportive dont l'entrain n'excluait pas la solennité. Un speech prononcé par M. Collignon, rappelant en peu de mots la brillante car rière du coureur yprois, a eu un colossal succès. Lorsque M. Capploen remit au heros de la fête une palme et une médaille d'or com- mémorative, l'enthousiasme devint frénéti- que, et les ovations ne cessèrent que lorsque Van der Stuyft demanda A remercier ses admirateurs. Justement ému, le petit Beige exprima sa reconnaissance pour les marques de sympa thie qui lui furent manifestées et jura qu'en toutes occasions il saurait se rappeler du dev )ir qui lui incombe de maintenir le dra- peau sportif beige A la hauteur oü de coura- geux coureurs ont pu le porter. Les Sports. 2-11-05. Het is wonderbaar dat men in Yper niet het minste feestje geven ter eere van den heer Vanderstuyft. Er bestaan nochtans twee maatschappijen i En het stadsbestuur die voor kwesties van m.d.r belang, feesten inrichtte 1 Het is belachelijk, overal hoort men van feesten ter eere van den kleinen Vander stuyft en hier in zijn eigene stad niets i 1 Schieting van Maandag 30 October. Prijzen gegeven door den Koning. Naar den hoepel. Hoog getal: Harteel A. Laag getalVermeulen Henri. Gewoon getal: Van den Hende L. VogelDewanckel Jules. BURGERSTAND Tan den 2 October tot den 3 November 1905. Geboorten. Clinckemaillie, Aaron, Kalfvaart. Versmissen, Josephus, Goudepoortstraat. Vanassche, Antonia, Hoornwerk. Louage, Arthur, St Jacobstraat. Deturck, Camillus, Rijsel steenweg. Schelck, Petrus, 1 tukkerstraat. Angillis, Albertus, Kanonstraat. Huwelijken. Kerckhof, Camillus, kleermakersgast en Tanghe, Hubertine, strijkster, beiden teYper. Van Dyck, Josephus, drukkersgast te Ant werpen, en Rosseel, Margareta, z. b. teYper. Ollevier, Franciscus, metser eu Hahn, Ce- lina, kantenwerkster, beiden te Yper. Sterfgevallen. Loete, Daniel, 7 maanden, Dickebusch steenweg. Bentein, Maria, 72 j. z. b. ongehuwd, Bollingstraat. Vankemmel, Maria, 69 j. z. b. ongehuwd, Meenenstraat. Fivée, Petrus, 72 j. z. b. weduwaar De- rasse, Amelia, Rijselstraat. Geboorten. Wilkin Georges, wijk I. Deprez Maria, wijk L. Vanspranghe Hilaire, wijk 0. Lacour Maria, wijk C. Malseys Willi, wyk G. Rappelet Marcel, wijk C. Ver- haeghe Adrienne, wijk D. Vanuxem Maria, Meesenstr. Tally Bertha, Komstr. Boutez Joseph, Peerdenmarkt. Sterfgevallen. Ro8tynck August, 7 maanden, Doornstr. Vandendriessche Silvie, 67 jaar, kanten werkster, wws van Henri Cinjard, wijk D. Lermytte Elodie, 37 j. naaister, echtge- noote van Antoon Delboo, wijk B. Houwen Sopbie, 76 jaar, zonder beroep, weduwe van Alois Lefever, wijk L. Deprez Maria, 1 dag, gehucht, St Jan ter Biezen. Quaghebeur Arthur, 23 j, zonder beroep, ongehuwd, wijk C, Huwelij ksbeloften Emiel Beddeleem, werkman, en Marguer" Thibaut, weefster. Degraeve Henri, landwerker en Gabrie Thibaut, weefster. Remi Catteeuw, werkman, en ^er Bruynaert, kantwerkster. EN VAN 4

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2