TM IJPIREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Extension universitaire. Philips Van Artevelde. Negentiende jaar. Zaterdag 18 November 1905. Nummer 45 Ii'Electricité et quelqaes unes de ses applications Liberale Strijders Het Verbond. Combisme. Menheer Pastoor. 1 Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden i fr. Annoncen15 cent jpr érukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 Cr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Afc berichten van verknopingen of andere bekendmakingen ten buredie dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- MSte éi* voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij tM ««darteek end toe te zenden. Artikelen onge teek end of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Cours de M. PIÉRARD Professeur a VEcole polytechnique V Université libre de Bruxélles de en 6 legons avec projections lumineuses. 2® Legon DliVSAMGHE 19 NÖVEMBRE SALLE DE LA BOURSE RUE CARTON. Zoo dus liberale strijdtrs, het verbond, voor de aanstaande kamerkiezing van Mei 1906 is maandag laatst in algemeene ver gadering der liberale afgevaardigden van het arrondissement te Kortrijk besloten ge worden tusschen liberalen en socialisten Wij zijn er verheugd over 1 Wij hadden wel liever een verbond der drij antigouvernementeele partijen willen zien vaststellen, maar gelijk men met onge willige honden geene hazen kan vangen, is ons zulks totaal onmogelijk gemaakt ge worden. De liberalen kan men hoegenaamd niets ten laste leggen; zij hebben al het mogelijke gedaan om het kartel der 3 partijen te doen gelukken; het waren de socialisten en de- mokraten te samen welke het laatste woord te zeggen hadden en deze nebben zich onge lukkiglijk niet kunnen of beter gezegd wil len verstaan. Nochtans dient er gezegd te worden dat de eischen der demokraten wat al te over dreven waren, en het hunne schuld is dat het verbond tusschen de drij partijen niet gesloten is geworden. Met het verbond tusschen de 3 partijen Geschiedkundig Roman. Akelig antwoord, helaas wedervoer de Ruwaard, Dan, dewijl toegevendheid en onderwerping op den graaf niets ver mogen, zullen wij hem de tanden toonen. Gentenaren! langs hier» riep hij met don derende stem en zich met Raas van Herzeele naar den kant der vijandeijlke ridders voor uitwerpende. Deze moesten de aanvallende beweging der ambachten niet beperkt hebben, of er mede spotten want zij naderden nog immer en schenen ter nauwernood nog een boog schot van de eerste rangen der Gentsche strijders verwijderd. «Wouter van Massemen! schreeuwde eensklaps Raas van Herzeele; de hatelijke Wouter, de moordenaar mijns zoons tusschen de verspieders!.... Hal ik ga 'them betaald zetten I En de vurige ridder wilde vooruistormen om den laaghartigen Leliaart op het lijf te vallen. Maar Artevelde hield den warmen vaderlander tegen. Stel u niet noodeloos bloot, sprak hijWij zullen dien verrader weldra vin waren we den 2den zetel zeker in het arron dissement Kortrijk. Met het verbond enkel tusschen liberalen en socialisten, schijnt het wat moeilijker; doch niets is onmogelijk; en in dit geval min dan in gelijk welke ook. Met de herleving der vrije gedachten welke men gansch het land door bestatigt, met goede propaganda te maken; en allen als een man hand in hand te gaan is de overwinning ten volle mogelijk, zelfs bijna zeker 'T en is toch maar eene bekeering van vijf ten honderd op het kiezerskorpsen ge weet wij moeten het u niet zeggen, dat men de kaloten moede isdat men er beu van wordt is het geheim van polichinelle En dan de demokratische stemmers, zoo wel als wij, zouden het ministerie met liefde in Mei aanstaande den doodklop ge ven In dat geval, waarom zouden ze hunne stemme of stemmen weg smijten, voor niets laten mede tellen't is te zeggen met voor Planckaert te stemmen. Als hij alleen strijdt is hij de nederlaag zoo zeker als 2 en 2 vier maakt, 't is zelfs nutteloos u dat te zeggen, ge zijt er van overtuigd dat weten wij, He- wel daarom ook, in plaats van uwe stem als poeder in de wind te verschieten, gij die het waarlijk meent en die het hatelijke goe- vernement welk wij thans bezitten, naar de maan wilt zenden; gij zult allen uwe stem aan de liberale kandidaten geven, en zoo doende zult ge medeltelpen, om Busschaert van Moeskroen zijn paksken te geven, en een liberaal of socialist in zijne plaats te stellen, welke de liberale minderheid tot meerderheid zal verheffen en het geldver- kwistende ministerie in het donker zal steken. En ge moet er ook nog bij weten, dat het den heer Planckaert is welke het kartel gansch onmogelijk gemaakt heeft door zijne overdrevene eischen Over twee jaren, wilde hij van het kartel niet, omdat zegde hij, zijne kiezers er niet van wilden En nu wilt hij er niet van omdat hij den. Ik ook brand van verlangen om den schaker mijner pleegdochter onder de handen te hebben, maar laat ons, in 's Hemels naam, niet voorbarig te werk gaan. Maar, hetzij de ridders op dit oogenblik den aantocht der Gentenaren ontwaarden., hetzij zij de legerplaats nauwkeurig genoeg opgenomen hadden, zij zwenkten den toom en verdwenen in de richting van Assebroeck. «Voorden duivel! de bloodaards glijden ons door de handen, Ruwaard! knarsetandde Raas van Herzeele. Zij keeren weder en nog wel zonder toeven; verklaarde Artevelde;» bereiden wij ons om ze behoorlijk te ontvangen. En hij deed de trompet steken ten einde de oversten samen te roepen. In aller haast werden de laatste maatregelen genomen, de legerplaats van achter met opgehoopte karren en wagens versterkt, de voorste gelederen achter eenen grooten poel ge schaard, die het kamp van voren beveiligde, en de zijvleugels bezet met de schiet- en werptuigen, welke men in menigte meege voerd had. Dau werden altaren opgericht en de Minderbroeders, die den tocht vergezelden, lazen Mis- Wat baden zc met vurigheid en ingetogenheid de helden die binnen eenige oogenblikken hun leven voor dat hunner niet ZEKER is gestemd te worden op de plaats welke men hem met recht wil geven Hij bekreunt zich dus zeer weinig over den val van het kalote gouvernementals hij maar een zetel in de Kamers heeft 't is al wat hij verlangt Dat noemt men égoïst zijnen voor zulke mannen zouden wij niet stemmen Wij hopen dat de rechtzinnige demokra ten het ook zoo zullen verstaan. De kaloten trachten het volk kieken- vleesch te doen krijgen als zij spreken van Combisme of zoogezegde kloostervervolging die Belgie te wachten staat, zoo de liberalen aan het bewind komen De kalote bladen kraaien natuurlijk mede, niet alsof men het kloostergoedje ging roosteren, gelijk de zachtzinnige paapkens weleer in den spaan- schen tijd met de andersdenkenden deden. Wat moeten wij nu van dat zoogezegd Combisme gelooven Wat is de zin der fransche kloosterwet controol uitoefenen achter de hooge kloostermuren, waar nu en dan eens een schandaaltje uitbreekt, in re geling van het recht van vereeniging, waar voor tot nu toe nog geene wet in Frankrijk bestond. Onder de vereenigingen vallen natuurlijk zoowel de geestelijken als de leeken. Maar 't is overbekend dat de eerwaarde paterkeus en nonnekens moord en brand schreeuwen, wanneer zij verzocht worden zich aan de wet te onderwerpen. De feiten hebben be wezen dat de gerokte lui ook eens de repu bliek kan schadelijk zijn. De mislukte staats aanslag der nationalisten, waarvoor den klaverzot Deroulède eenige jaren retraite in den vreemde te beurt viel, en de herhaalde opstootjes in 't leger door de gewezen leer lingen der jezuieten op touw gezet, dwon gen de republiek een oog in 't zeil te hou den. De geldkoffers der kloosterorden, die den chic hebben de goudvinkjes bij te halen, broeders zouden wagen! Met wat innigheid smeekten zij den God der heirscharen de overwinning af om vader en moeder, gade en kinderen van den ijselijken hongerdood te kunnen redden Niet zoodra was de godsdienstplechtigheid geëindigd of een der Minderbroeders, die bij eene warme vaderlandsliefde eene wegsle pende welsprekendheid paarde, beklom eene opgeworpen hoogte en richte van daar het woord tot het kleine leger. Da verdrukking van het Gentsche volk en de rechtvaardig heid zijner zaak tot onderwerp van zijne redevoering nemende, boeide hij zijne toe hoorders van den beginne af en hield ze gedu rende meer dan een half uur aan zijne lippen gehecht. Wanneer hij, de Gentenaars aan de Israëlieten vergelijkende, den rampspoed dezer laatsten schetste en daarna hunne wonderbare verlossing en hunnen zege vierenden tocht maalde, de strijders voor spellende dat zij, met den bijstand des Hemels, ook zoo roemrijk in hunne haard steden zouden wederkeeren, kende de geest drift geene palen. Het scheelde weinig of, als eertijds te Clermont, hadde men uitge roepenGod wil het!» en ware men onmiddelijk naar Brugge gesneld, Artevelde begreep dat hij die opgewon- gelijk een hieropvolgend artikel geeft, staan wagenwijd open om de goede werken te steunen. Zoo kwam het dat het fransche volk van de paperij beu was en het con cordaat of overeenkomst tusschen pastoor en burger opzei. Is dit nu in België mogelijk? Het artikel 16 der grondwet luidt De Staat heeft geen recht tusschen te komen noch in de bena ming noch in aanstelling van de ministers van welken godsdienst ook. Anders gezegd de Staat mag niet anders doen dan de heer- kens betalen. Wat het recht van vereeniging aangaat, hetzelfde is door het artikel 19 der grond- keuze geregeld. Men zal ons zeggen: ja maar de grond wet kan veranderd worden. Doch vergeet niet dat daartoe de twee derden der stem men in Kamer en Senaat noodig zijn, dus eene overgroote meerderheid. De liberalen zullen het algemeen stem recht invoeren een man eene stem Als men er toe eens zal besluiten de paapkens hun congé te geven, dan zal het wel zijn dat twee op dris Belgen het willen, 't Is te zeggen de overgroote meerderheid der natie. Zooals ge ziet mogen paterkens en nonne kens nog op hun twee ooren slapen, de liberalen zullen ze nog niet met vleesch en beenen verslinden. Er zal eens op de doode hand worden teruggekeerd. A. Balakalot. Ik wil u vóórlichten om u te laten hooren, wat in Frankrijk de bergketen van goud is, waarop de kloosters zijn gevestigd. Ik tref dit leerrijke hoofdstuk aan in een artikel van Jean de Bonneton, den bekenden medewer ker aan Le Journal van Parijs, en versche nen in het nummer van 13 October 1905. 't Is een ongelooflijke inventaris, de be schrijving van den milioenendans der monni- üentrusts, die heel Europa tolplichtig maken en de naties dooden, waar ze woekeren: denheid, dien driftigen moed niet mocht laten bedaren en beklom daarom ook den heuvel, terwijl hij de Gentsche leeuwenvaan ontrolde. Gezellen, sprak hij, het opperste uur is daar, en er blijft ons geene aDdere uitkomst dan te overwinnen of te sterven. Houdt u goed en moedig en zweert met mij op dit dierbaar zinnebeeld onzer vrijheid, den ontembaren Leeuw onzer ge boortestad, niet te deinzen of te wijken Met gevelde speer, opgeheven knods en gesloten gelederen den vijand afgewacht! Maakt geene krijsgevangenen, geenen buit, maar slaat dood wat gij kuntZonder bevel, verbreke niemand de slagorde of verlate niemand het kamp, want het gaat om het leven! Wij vechten voor onze vrijheid, voor onze vrouwen en kinderen, die ons hun leven toevertrouwd hebben! Is het getal onzer vijanden groot, uwe onversaagdheid zij nog grooter stel uw vertrouwen op God, Pij zalu bijstaan en beschermen! Thans gaat gij uwen laatsten voorraad nuttigen; verdeelt hem als broedershet voedsel dat gij morgen zult gebruiken, moet gij aan de overwinning vragen. Gezellen, voorzichtigh.id en moed en de zege is aan onsHeil GentVlaanderen den LeeuwHelpe God Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD (34" Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1