VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Extension universitaire. Philips Van Artevelde. Ti 2,50 fr. s' jaars, 3,00 fr. 's jaars, Negentiende jaar. Zaterdag 25 November 1905. Nummer 46JH De nieuwe inschrijvers. L'Electricité et quelques unes de ses applications Y olksbedriegers. Voor de kleine bedienden. Aftonntmenteprtys vocfop betaalbaar 3.00 fir. por jaar voor dea buiten. 8.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 Cr. Annoncen: 15 cent 0 drukregel. Rechterlijke eerherstellingeni ft*, per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 AAe bsrkshten v&n verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele deeer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, a.ls- 0éf die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij 1 eoderteakend toe te zenden. Artikelen on ge teek end of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De abonnenten of de personen die wekelijks het weekblad niet ontvan gen worden vriendelijk verzocht het onmiddelijk te laten weten aan den uitgever rijselstraat, 59, te Yper. welke een abonnement (voorop be taalbaar) voor het jaar 1906 nemen, zullen het Weekblad met den dag der inschrijving tot het einde van December 1905, kosteloos ontvangen Het abonnement kost slechts voor den buiten, (met den post) dit blad verschijnt wekelijks den zater dag namiddag. üe inschrijvingen worden ontvan gen ten bureele van het blad. Voor de herbergiers die een abon nement nemen op ons blad worden prijskampen en vermakelijkheden, wel ke door hun gegeven worden zonder kosten opgenomen. De niet geabon- neerden betalen voorop. Cours de M. PIÉRARD Professeur h l'Ecole poly technique de Vüniversité libre de Bruxelles: en 6 legons avec projections lumineuses. 2* LegonDIMANCHE 19 NOVEMBRE SALLE DE LA BOURSE RUE CARTON. Geschiedkundig Roman. Terwijl een lang gejubbel de woorden van den Ruwaard onthaalde, liepen de keu kenknechten tusschen de rangen en reikten het brood en de wijn rond welke men uit Gent medegebracht had. De Ruwaard had het geraadzaam geoor deeld dezen voorraad te besparen voor het oogenblik van den strijd en de legerhoofden aangespoord zich te behelpen met hetgene men vond op de plaatsen waar het leger stilhield. Terwijl de Gentenaren hopend en vree- zend, maar vol moed, hunne laatste mondbe hoeften verbruikten en sommige oversten den ongelukkigen strijd met onrust en angst le gemoet zagen, was Brugge in volle vreugde. De B. Bloedprocessie, welke dien dag plaats had, evenals de oproep des Braven, die zijne leenmannen uitgenoodigd had hem te komen helpen, hadden talrijke vreemdelingen naar de stad gelokt. Het jaarlijksche feest was daardoor vróolijker dan naar gewoonte en de meeste Brugge bogen hadden, met hunne gasten, niet alleen Van tijd tot tijd komt nog in de eene of de andere klerikale gazet de bewering voor, dat het laatste libe raal ministerie het zuurgewonnen geld van de belastingschuldigen ver kwistte aan nuttelooze schoolpalei zen. Deze bewering maakte deel van den lasterveldtocht door de klerikale pers van gansch het land onderno men op bevel van de bisschoppen en op de kosten van de met miljoenen opgepropte diocesane kassen. Zelfs het geld, dat door de geloo- vigen gegeven was, voor zielmissen of liefdadige werken te steunen, werd door de geestelijke overheid aan deze schandelijke lasterveldtocht besteed, zooals het door den heer procureur generaal werd vastgesteld zonder dat het door de advokaten van bisschop Dumont, van bisschop de Rousseaux of van kanunnik Ber nard kon geloochend worden. Dezelfde klerikale partij, die het zoo euvel opnam omdat de liberalen de werkerskinderen van stad en bui ten in behoorlijke, goede verlichte en verluchte schoollokalen hun on derwijs willen doen geven, diezelfde klerikale partij heeft sedert een twin tig tal jaren miljoenen en nog mil joenen verkwist om gevangenissen en gendarmerieën op te richten. De goede bezorging van vagebon den, dieven en moordenaars ligt de klerikale partij nauwer ter harte dan de verzorging van onze werk manskinderen. Ondanks hun geblaf tegen de nut telooze schoolverkwistingen, ondanks het afschaffen van honderden gemeen- teschoolen en het broodroven van honderde onderwijzers en onderwij zeressen, kinderen van brave werk- smakelijk gegeten, maar ook lustig gedron ken. In dien toestand vernamen zij dat de Gentenaren hunne stad bedreigden en snel den onmiddelijk naar 's Gravens een, oorlof verzoekende de vreemdelingen te mogen aanvallen en bewerende dat zij ze in min dan een uur zouden verpletteren. Te vergeefs poogde de grijze Allaard van Poecke, een ridder, de dronkemans van hun ontwerp af te brengen, te vergeefs opperden sommigen dat de dag tot een gevecht slecht gekozen was, te vergeefs deden anderen uitschijnen dat het nutteloos was de Gentenaren te bestrijden, wijl ze, binnen eenige dagen door den honger zouden omkomen; niets kon bateB. De Bruggelingen wilden en zouden dien dag te velde trekken en daar ook hunne inzichten door de meerderheid van den adel gedeeld werden, moest Lodewijk van Male den optocht bevelen. Woest en uitgelaten en zonder zich in 't minst om orde of tucht te bekommeren, stroomde de opgewonden volkshoop, die on geveer veertig duizend man telde, de poort uit, als ware 't genoeg geweest zich aan de Gentenaren te vertoonen om dezen op de drijven. De onnoozele bluffers moesten al spoedig ondervinden dat er meer behoeft dan lieden en kleine burgers die zich groote opofferingen getroost hadden, ondanks de ontreddering van het officieel onderwijs in 't algemeen, geeft de klerikale regeering op het budget van onderwijs zooveel uit als de liberale regeering, maar het groot ste gedeelte vau de centen der belas tingschuldigen dienen eigenlijk meer om de schatrijke kloosters te bevoor- deeligen dan om aan de volkskinde ren een ernstig en degelijk onderwijs te bezorgen. De kreet"Weg met de school ver kwistingen was al zoo valsch als de roep Geen man, geen cent, geen ka non meer Ziedaar het klerikaal volksbedrog in zijne volle en walgelijke naakt heid. Low. M. Liebaert, door de genade Gods Minister van IJzerenwegen, Posten en Teleprafen, komt zijne genade en liefde voor zijne onderhoorigen en vooral voor zijne kleine bedienden en werklieden te toonen. De gunst is buitenmate groot en moet bij allen welkom wezenluistert liever - Al de bedienden en werklieden, die 35, 45 en 50 jaar dienst hebben zuilen boven de burger decoratie eene geldelijke belooning ontvangena) De bedienden wiens trakte ment de 3100 fr. niet te boven gaat 100 fr. na 31 jaar dienst; 150 na 45 jaar dienst en 200 fr. na 50 jaar dienst! b) De postbedienden en werklieden 50 fr. na 35 jaar dienst, 75 fr. na 45 jaar en 100 fr. na 50 jaar goeden dienst 1 't Is om verbaasd te staan, hoe minister Liebaert met, de penningen vau eenieder durft omspringen, om al de bedienden en werklieden met goud en zilver te bedekken I Doch bezien wy zijne milddadigheid van dichter bij 100 fr. gratificatie, of gunstloon, na 35 ijdel gezwets om den zege te behalen! Wanneer zij op het Beverhoutsveld ver schenen hadden Artevelde's bende juist hun laatste voedsel gebruikt. De voorposten sein den den vijand en de Ruwaard, zijne mach tige stem verheffende, riep: Gezellen, het begint! Elkeen vervulle zijnen plicht! En helpe God In kleine hoopen verdeeld, naderen de Bruggelingen de legerplaatst en het moeras omtrekkende, willen «ij deze van ter zijde bespringen. Reeds zyn zij tot dicht by de op geworpen verschansingen, wanneer eens klaps het geschut der Gentenaren eene y'se- iijke verwarring in hunne rangen doet ont staan. Een oogenblik blijven zij onthulst en staren ontsteld op de talrijke dooden en ge kwetsten, welke ten gronde storten. De stem hunner oversten brengt hen echter tot het ware besef van hunnen toestand. Zij trach ten hunne verbroken gelederen te hervormen doch het Gentsche geschut buldert immer voort en verspreidt den dood alom. Artevel de, de aarzeling der aanvallers bemerkende, gebiedt eensklaps: Voorwaarts! en als getergde leeuwen vliegen zijne mannen over de verschansingen en bonsen onweerbaar op hunne vijanden. Terzelfder tijd neergeklapt jaar den Staat voor een klein traktement, trouw gediend te hebben en 200 fr. aan den zeventigjarigen, die gedurende eene halve eeuw, 50 jaar, de menigvuldige ja duizend- tallige domme omzendbrieven des ministers nageleefd heeft. Daarenboven hoeveel be dienden zullen van die gratificatie kunnen genieten?... Weinig ofgeene! Want de 35, 45 en 50 jaren dienst worden niet geteld, zoodra men in de staatsbureelen opgenomen of aanvaard wordt, maar slechts sedert men eene bepaalde benoeming heeft Al de jonge lieden, gelijk in welken dienst, 't zij van Posten, Telegrafen, of IJzeren- wegen, moeten eene stagie van 5 tot 10 jaren hebben vooraleer eene bepaalde be noeming te bekomen. Intusschen zijn zij voorloopig ten dienste van, den Staat en al deze jaren zijn verloren. Zoodanig dat de jongeling in dienst op 17 jarigen ouderdom, dikwijls maar op 24 25 jaar benoemd wordt en alzoo nagenoeg 60 jaar is om eene belooning van 100 fr.70 jaar voor 150 fr. en 75 jaar voor die van 200 fr. te genieten 11 Gewoonlijk wordt men op 65 jarigen ouderdom, en te recht, op pensioen gpsteld, zoodat er niemand de gratificatie van 150 of 200 fr. zal ontvangen. Van de postbedienden en werklied»n (letter B) mag betzelfde gezegd worden en het zullen maar enkel uitzonderingen zijn, zij die eene sterae gezondheid hadden en de ruwe opgelegde taak hebben kunnen door staan, om de laagste gratificatie van 100 en van 50 fr. te genieten. De voorgeschreven gunst is dus oogver blinding en wordt door den minister, juist voor de kiezing van 1906, als een manna uitgereikt, om eeniga misnoegden de mouw te strijken en ze toekomend jaar te aanzoe ken voor den zoo mildadigen minister Liebaert te stemmen. Wat de lintjes betrett, deze kosten niet veel, en weldra zal geen Belg meer zonder decoratie wezen Wat wilt gij?... De ijdel- heid heeft altijd aanhangers!... Doch het meerendeel der bedienden en werklieden zeggen als het haantje der fabelEen klein door de Goedendags en de pieken der Gen tenaren en weggemaaid door hunne schiet- gevaarten en werptuigen, verliezen de Brug gelingen alle tegewoordigheid van geest. Hunne slagorde wordt door de vooruitstor- mende benden van Artevelde in tweeën ge scheiden, en zij zijn tot geene verdediging meer in staat. Intusschen dringen de Gente naren door tot bij den graaf, die van zijn paard geworpen, met moeite weder in den zadel geraakt en haastig het slagveld verlaat. Deze vlucht beslist over den strijd. Wel gelukt Allaard van Poecke er in, de deinzende drommen bij de kerk van Asse- broeck staande te houden om eene laatste poging te beproeven; de koene ridder ook valt onder de slagen der woedende Gentena ren en van dan af is alle hoop verloren. De schrik hecht de Bruggebogen vleugels aan de voeten en snal als de wind vliegen zij aan hunne stad terug, op de hielen gevold door Artevelde's juichende benden die kappen en kerven dat hunne arme er van vermoeien, enden zegekreet: Gent! Gent! als een doodvonnis in de ooren der vluchtelingen donderend. (Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD (35* Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1