STADSNIEUWS. Concert-Wandeling. Le Père Caruel et le Doyen De Brouwer. Proces Golaert tegen K. Deweerdt en M. Devaux. Maatschappij der Ond-Fompiers. Ylaamsche Ster. Zondag 17 December 1905 De liefde op 30 sporten Het Rouwkleed Maatschappij Burgerwacht. Poperinghe. Verschillige tijdingen. Bourse de Bruxelles. graantje, een fransken per week meer gewonnen zou onze taak gunstiger wezen. Van bluf en paradewetten moeten de bedien den niet weten Nous aeons assisté dimanche passé au sermon de cbarité du Père Caruel paree qu'il ne nous déplait pas de rendre hommage aux talents de ces prêtres qui, bien qu'étant sortis du peuple sont demeurés de son es- pèce, comme s'ils étaient sacrifiés et choisis pour son bien. et qui a leur tour se croient eux-mêmes sacrifiés Dieu C'est le cas du père Caruel que nous avons entendu diman che passé dans un sermon sur la charité chrétienne. Son langage est beau, bienfaisant et agré- able a entendre et singulièrement contra- dicto re aux folies préiications de petits cagots exaltant leurs passions politiques pendant les offices religieux, et qui croient qu'il est indispensable afin de convaincre son public de faire du tapage comme des cymbales ou des prédicateurs de carême. II existe une catégorie de prêtres ne par- lant jamais k l'Eglise ou trés rarement, en hommes politiques qu'ils sont ils préfèrent parler dans les salles de meeting (genre Volkshuis). Le doyen De Brouwer qui fait partie de cette catégorie a éprouvé le besoin de dire sa fagon de penser pendan un ban quet auquel était convié 600 membres de la garde catholique plus 150 membres honoraires. Notre doyen que nous savons représentatif de l'aristocratie brugeoise a dit en sa qualité d'homme supérieur, aux membres de la garde cathelique des choses médiocres, plates et vulgaires, afin de ne pas être confondu avec eux. II s'est livré une pitoyable flatterie de la vanité personnelle d'un personnage de revue qui est réguliè- rement mis en évidence sur certaines scènes de théêtres bruxellois Puis il a fait l'élo- ge de Pie X qui parait il est l'ami des ouvriers au même titre que Furnémont, chef du parti socialiste. En effet tous deux cherchent a attirer eux tout ce qui est manqué tout ce qui est avide et bassement révolté, tous ceux qui n'ont pas eu leur part, bref le rebut et l'écume de l'humanité. Nous vous le disons trés charitablement M. De Brouwer nous n'aimons pas les prê tres batailleurs, nous avons l'babitude d'ho- norer une tout autre classe de prêtres. Cette catégorie de prêtres dont fait partie le père Caruel ces natures tolérantes douces et chastes ont droit a nos hommages, c'est eux que vont nos louanges ainsi que la vénération du peuple. Puisse le père Caruel trouverparmi les 5 membres de clergé Yprois de nombreux imitateurs. P. S. Jean sans Peur ce jeune homme de vingt deux ans qui a poussé l'idée du devoir jusqu'au sacrifice de son avenir ne se serait jamais livré a une propagande de libre pen- sée et a la publication d'articles antireli- gieux si le clergé Beige eut été composé d'éléments semblables au Père Caruel. Woensdag morgend om 10 ure had de pleidooi plaats Het tribunaal was samengesteld van de HH. Biebuyck voorzitter, Montens en Veys rechters, ministerie public M. Thienpont, procureur des Konings, M. Bouquet, greffier, aan de balie, M. G. Begerem van Yper, voor M. Colaert, M. Thoris van Brugge, voor M. Deweerdt, en M. Desaegher van Gent, voor M. M. Devaux. De leden van het magistraat, gansch de balie en eene groote menigte volk was tegenwoordig aan de debatten. Het pleidooi duurde van 10 tot 11/2 ure, niemand verliet de zaal want zelden hebben wij de gelegenheid zulke mannen als M. Thoris en M. Desaegher te hooren spreken. Nadien werd de zaak voor 8 dagen verscho ven,tot 29 Novembert Zondag 11, gaf deze maatschappij een lutsterlijk concert gevolgd van danspartij. De tegenwoordige en ze waren talrijk moeten bekennen dat zij sedert lang geen zulk mooi concert bijgewooond hebben. Het eerste deel door het muziek heeft op eene meesterlijke wijze gegeven geweest, eere aan hunnen talentvollen bestuurder, M. H. Moerman. 'iHIn het tweede deel hadden wij een stuk voor piano gegeven door de HH. H. Moerman en Zoon, welk talent, ook hebben zij menig maal door al de tegenwoordigers toegejuicht geweest. M. Billiau heeft een stuk voor clarinet gespeeld, en heeft meesterlijk gegeven ge weest, met studie zal hij voorzeker het ver brengen. Dan was het de beurt van de zangers. Deheeren H. Marcette en A. Louvois, sedert lang hebben wij het genoegen niet gehad zulke artisten te hooren zoowel M. Marcette als baryton en M. Louvois als kluchtzanger, beiden hebben meer dan eens teruggeroepen geweest. De Commissie heeft eene goede keus gedaan en het is te hopen dat wij nog maals het genoegen zullen hebben deze beide heeren te mogen toejuichen. Om 10 1/2 ure volgde het dansfeest, waar allen zich goed vermaakten en eenen fijnen flikker sloegen tot 1 ure s' nachts. Allen vertrokken met de hoop weldra te mogen herbeginnen. De leden der Commissie halen eere voor de inrichting van zulke feesten waar alles vergaat in broederlijkheid en vriendschap. Een lid. Morgen Zondag, 26 november, ter gele genheid van St. Cicilia, ten 11 ure, bezoek bij den heer H. Moerman, muziekmeester. Van 12 tot 1 ure PROGRAMMA. 1. Le Chanteur, marche militaire. H. MOERMAN. 2. Pique-Dame ouverture, SUPPÉ. 3. Ave Maria GOUNOD. 4. Kaisermarsch, WAGNER. 5. Les Saltimbanques, GANNE. Vrijen ingang. Om 11/2 banket voor de muzikanten in het hotel de Chatellenie. Op Zondag 10 December uitstapje voor 't muziek en ten I 1/2 banket in 't lokaal der maatschappij. De leden die begeeren deel te nemen kun nen zich doen inschrijven bij M. E. Degroote of in het lokaal, de dagen der repetitie. Gééft deze maatschappij hare tweede ver tooning van 't abonnement bestaande in blijspel in een bedrijf. treurspel in een bedrijf, en DE VIOLIER gekostumeerd blijspel met zang in een bedrijf Eene mooie vertooning zooals men ziet. De personen die een abonnement begeeren worden vriendelijk verzocht zich te begeven bij M. K. Deweerdt, Rijselstraat. Schieting van 23 November 1905. Fol J. 15 25 25 15 20 100 Vandevijver A. 15 20 25 25 15 100 Van Tholl H. 20 25 15 15 20 95 Burgho A. 15 25 20 15 15 90 Ferryn G. 5 20 20 15 25 85 Maes M. 20 5 15 25 15 80 Salomé A, 20 10 5 15 25 75 Masschelein A. 10 25 20 5 15 75 f Ontdekking van een roovershol. Belangrijke aanhoudingen. Eene bende bandieten verontrustte sedert eenigen tijd geheel den omtrek. Schier eiken nacht werd er hier of daar gestolen. De ben de bleef onvindbaar. De politie van Poperinghe door de gendar merie der stad en der brigaden van Rousbrug- ge en Oostvleteren bijgestaan, deed eindelijk eene klopjacht in de omliggende bosschen. In de bosschen van Westvleteren. nabij het klooster der Trappisten, ontdekten zij ware onderaardsche magazijnen, verborgen onder takken en boomstammen. Linnen, eet waren, zilverwerk, enz. lagen er opgehoopt. Verscheidene karren waren noodig om dit alles weg te voeren. In een deze rooversholen vond de gendar merie eene man, den magazijnier der bende. Hij werd aangehouden met twee andere mannen welke men in de bosschen ontmoet te en die bekentenis aflegden. Hunne inlich tingen brachten de gendarmerie op het spoor van vier bandieten, welke aangehouden wer den. Het onderzoek van deze belangrijke zaak wordt ieverig voortgezet en men verwacht zich derhalve aan nieuwe aanhoudingen. Deze ontdekking strekt de politie en de gendarmerie tot eer en is eene ware ontlas ting voor de bewoners van gansch deze streek. Waarom nog hoesten? Wanneer wij openbaarlijk verzekeren dat eene flesch Borst Siroop De Pratere altijd voldoende is om den geweldigsten en gevaarlijksten hoest te genezen. Al wie borstsiroop De- pratere genomen heeft kon niet nalaten zijne voldoening uit te drukken en zegt aan alwie die het hooren wilt; dat is waarlijk eene goede borst remedie. 2 fr. de flesch te Oostende en te bekomen bij MM. May Libotte, Aertsens en Donck te Yper, Monteyne, Poperinghe. Van Win dekens te bekomen, en overal. En te bekomen in alle goede apotheken. Brussel. De verkooping der kostui- men van den geschiedkundigen stoet van Brussel en van het riddersteekspel heeft de verleden week plaats gehad. Veelgeld bracht ze niet op en veele kostuimen vonden enkel koopers bij oudkleerkoopers uit de marollen zoodat men met de vastenavond nog wel meer dan eens in Brusselsche straten oude prinsen en graven zal tegenkomen. Proeft de Petit-Beurre Parein van Antwerpen. Mechelen. Een vleeschouwer van Neckerspoel, te Mechelen, wedde dat hij eenen zekeren afstand zou afleggen, 20 mi nuten, terwijl hij een roggen brood van een kilo zou opeten en eenen Hollandschen kaas van twee kilo. Hij won zijne wedding maar ligt thans erg ziek te bed. Bentley's Extra Stout B. T. B. AgentBailleul Heugebaert. 500.000 fr voor een peerd. M. Edmond Blanc komt zijn peerd Gouver- nantgenaamd voor vijf honderd duizend frank te verkoopen aan den Staat van Oos tenrijk. Dit vermaarde peerd heeft 26 keeren in de loopstrijden medegedongen en 19 prij zen behaald ter weerde van 750,000 fr. De Beukelaer's Cacao. Best. Een nieuw wapen - De gendarmen zullen een nieuw wapen, niet gevaarlijk maar zeer doelmatig, trunscheau genaamd dragen. Dit wapen dat zeer lang door de Engelsche policie gebruikt wordt, is een soort van knuppel, die verborgen is in de kleeren en die met ©en riem aan den polst ge hecht wordt. Wanneer de gendarmen in zekere omstandigheden de wapens moet ge bruiken, zullen zij beginnen met de trun scheau, welke den persoon, op wien hij neerkomt bedwelmt, zonder hem gevaarlijk tekwesten, 't geen dikwijls het geval is met bajonneten en sabels. Personen die 't nieuw wapen gezien heb ben, meenen dat het in zekere omstandig heden wel gevaarlijker kan morden dan men denkt. Een slag daarmee op het hoofd toe gebracht, zou een schedelbreuk voor gevolg hebben. ELIXIR D'ANVERS stilt maag en buikpijn. Wervick. Geheimzinnige aan slag. De zoon Delbecque was vrijdag avond rond 10 1/2 u. bezig de luiken te slui ten van de herberg zijner moeder Au Boule vard, wanneer plots twee vuurschoten op hem werden gelost door eenen onbekende die de vlucht nam. De zoon Delbecque werd zwaar gewond en de geneesheeren die hem verzorgden konden nog de loodkorrels niet uithalen. De politie van Wervick onderzoekt de zaak om te achterhalen wie de schoten loste en het parket van Yper stapte af. De toestand van de zoon Delbecque, die 25 jaar oud is, is zorgwekkend. 0e Beukelaar 's Hopjes Les Corbeaux, dans une note tuute nouvelle, qui les recommandent i tout le monde, publient cette semaine deux planches de plus spirituelles. Notre illustre premier et ses remarquables facultés, ont inspiré aux dessinateurs de ce joyeux journal satirique des caricatures trés caractéristiques et plei- nes d'humour. Nul doute que ce numéro des Corbeaux d'obtienne, grêce a l'actualité de ses gravu res. un vif et mérité succès. BALSAM, zuivere kinawijn, ver wekt eetlust Comptant. II y a peu de chose a dire cette semaine de notre marché; nous avons eu d'ailleurs une journée de congé l'occa- sion des funérailles du regretté Comte de Flandre. Toujours rien de particulier au coin des rentes et lots de villes. Nos banques sont un peu plus animées. L'Africaine se redresse a 18 1/4 et l'Outre mer reste 412 1/2 malgré des bruits optimistes relatifs au prochain dividende bruits qui ont été démentis. Les titres de chemins de fer font preuve d'une certaine fermeté, k ['exception cependant de la fond. Congo qui décline 4275; on y reviendra. II y a quelque résis- tance dans la tenue des actions de tram ways Le divid. Bruxellois sont un peu plus lourdes cependant a 750. Les Florentius sont, d'autre part, plus fermes a 333 3/4 Les renseignements sur la marche de la mé- tallurgie sont excellentson parle toujours de hausse, et pourtant les cours des titres sidérurgiqu^s laisseat généralement a dési- rer. Par contre les valeurs charbonnières font mine de se relever; il est vrai que l'on parle aussi d'une augmentation des prix du combustible. Les valeurs zincifères ont aussi de meilleures dispositionsle reprise ici pourrait être sérieuse aussi. Les glaceries et verreries se maintiennent sans rien de plus. Ou peut en dire autant des éclairages. Les coloniales sont malheureusement plus faibles et les étrangères sont diversement influen- cées. P* Cl. F. BURGERSTAND van den 17 tot den 24 November 1905. Geboorten. Stamper Camillus, Tegelstraat- Rubbregt Joanna, Vischmarkt. Depuydt Maria, Pennestraat. Blootacker Gerardus, Poperinghe steenw. Goesaert Maria, Meenen steenweg. Blomme Ivonna, Alfons, Vandenpeere- boomplaats. Gequiere Camillus, Kanonstraat. Delcroix Gaston, Zonnebeke steenweg- Litiere Julius, Meenen steenweg. Verslyp Albertus, Ricollettenpoort. Everaert Michaël, Hallestraat. Moncarey Andreas, Groote Markt. Crepeele Albericus, Paddepoelstraat. Huwelijk. Duthoo Henricus, beenhouwer, et Parret Maria, zonder beroep, beiden te Yper. Sterfgevallen. Pollefoort Elodia, 39 j, dienstmeid, onge huwd, Bollingstraat. Louer Maria, 1 jaar, Nazaretstraat. Deryckere Simonna, 8 maanden, Kalfv. Maekelbergh Maria, 25 j, zonder beroep, ongehuwd, Poperinghe steenweg. Butaye Antonius, 4 1/2 j, Gustaaf destuer- straat. Noppe Anna, 68 j, zonder beroep, onge huwd, Poperinghe steenweg. Vermeersch Bertha, 3j. Meenen steenw. Pyck Carolus, 68 j. landbouwer, echtge noot Mahieu Eudoxia. Kortrijkstraat. L 1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2