VAK IJPEREW EN HEI ARRONDISSEMENT. -Politiek, Nieuws- Handels- en Annoncenblad. GROOTE LIBERALE MEETING Extension universitaire. Philips Van Artevelde. Liberale Jonge Wacht Yper ZOND AG" 17 DECEMBER 1905. Alb. DEVEZE, advókaat te Brussel. 2,50 fr. s jaars, 3,00 fr 's jaars, Negen tiende jaar. Zaterdag 16 December 1905. Nummer 49 in de Zaal der OUD-POMPIERS, om 3 ure stipt 's namiddags, Fransche spreker s Vlaamsehe spreker: A. BUYSSE, plaatsvervangend Kamerlid, Gent. De nieuwe inschrijvers. Het lot van 't Ministerie. Mouc hards werk van minister Liebaert. 4übO®n«meiltapr^Ja voorop betaalbaar 3.00 fir. per jaar toot den buiten. 2.50 fr voor stad. - Per 6 maanden 1 fr. 50 Per 3 maanden 1 Cr. Annoncen; 15 cent pVtaukregei. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. 'Akkoord per jaar of per maand. 5 centlemen per nummer. Afzonderlijke,nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alk berichten van verkoopingen of utara bekendmakingen ten boreale dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd r— De annoncen voor België, ter uitzondering' der boi io. Vlaanderen-, als- «aefcdie voor het buitenland worden ontvangen door den Office de PublicitéMjigdalenaetra.it. Brussel. Men wordt verzocht alle.hoegenaamdo artikels uiterlijk tegen Vr,jd;ig ..-hm vry «m eederteekend toe te zenden.,— Artikelen ongeteekendof personnaliteiten kfevattwmk» -orden 1 «HOOP IN DE TOEKOMST. Voor bet Comiteit der Liberale Jonge Wacht. De abonnenten of de personen die wekelijks het weekblad 'niet ontvan gen worden vriendelijk verzocht het onmiddelijk te laten wetemaan den uitgever rijselstraat, 59, te Yper. welke een abonnement' (voorop be taalbaar) voor biet jaar T906 nemen, zullen het Weekblad met den dag der inschrijving tot het éinde van December 1905, kosteloos ontvangeiï Het abonnement kost slechts voor den-buiten, (met den post) dit blad verschijnt wekelijks den zater dag namiddag. De inschrijvingen'worden ontvan gen ten bureel'e'van het/ blad Voor de herbergiers die een abon nement nemen op ons blad worden prijskampen en vermakelijkheden, wel ke door hun-gegeven worden zonder kosten opgenomen. De niet geabon- neerden bètalen voorop. Cours de M. PIÉRARD Professeur a PEcole polytechnique de l'Univerfvtë Hb're de firuxelles DIMANCHE 10 DÉCEMBRE a 15 Heures, 6e Legon 8ALLE Ufi LA BOURSE RUK CARTON. Geschiedkundig Roman. Hoe het den vernederden graaf van Vlaan deren op die lange r.eis te moede was. wat bittere verdenkingen hij maakte, en wat moorddadige ontwerpen bij verjon tegen de woelziekte der Gentenaren en bunnen geha- ter aanleider, gaat de verbeelding te boven. Dan Lodewijk was voor 't oogenblik on- machtig, en Artevelde's invloed daarentegen klom spoedig en op'eene verbazende wijze. Terwijl de lichtziohnige en verbitterde vorst enkel van onverbiddelijke wraak en bloe dige strafuitvoeringen,- di'oomend,' de stad Rijsel binnenreed, nam de Ruwaard te Brug ge talrijke maatregelen die de volkszaak en den welstand van-Vlaanderen moesten- be- - vorderen. Nadat men door eene overvloedige toe zending van mondbehoeften uit de stapels van Brugge, Darnme en Sluis de te buis ge bleven broeders herdaebj; had, werden de buitensporigheden, die gewoonlijk eene over winning vergezellen, ten strengste verboden Wat het lot van 't ministerie zal wezen bij de aanhangige bespreking pver de groote werken te Antwerpen, kan men niet zon gemakkelijk zeg- ugen, vooral niet met zekerheid. Dc stemming in de middensectie Plundering en ge weld werden met den dood gestraften zoo stipt hield de Ruwaard aan de nakoming dezer bevelen dat bij een zijnen bloedverwanten, die ze overtreden had, uit pen bovenvenster op de pieken der ambachts gezellen deed werpen. m,; Deze daad van rechtvaardigheid alsmede de bescherming die;bij)aao elkeen, verleende, wonnen Philips het vertrouwen en de ach ting der Bruggelingen. Het volk, door ;hem op de groote markt samen geroepen, ver klaarde eenparig éen bopdgenoodschap met Gent te willen aangaan en daartoe al de voopwaarden te aanvaarden, die de Ruwaard svoor bet aigeipepp welzijn-noodig of nuttig zou oordeelen. De stad kreeg een nieuw, ,i volksgezind bestuur, Pieter de Winter en Pieter Van den Bossche werden als kapiteins aangesteld met last te Brugge te verblijven en om voor de toekomst, alle reden s van twist en oneenigheid te voorkomen, besloot men de Kathelijno de St Kruis en de Gentsche poort af te breken Tarijke Leliaarts werden, ter bevestiging dezer overeenkomst, als gijzelaars naar Gent, gezonden en, twee dagen na den slag van Beverhoutsveld, ont- over de voorstellen De Lantsheere en Helleputte kan het teeken wezen voor den aftocht. Maar de-, ware reden der terugtrek king van het ministerie is verder te zoeken aan in de forten van Antwer pen, De katholieke partij is bewust dat haren vai in de toekomende kiezing van Mei, zoo goed als onvermijdelijk is indien zij de kiescampgne moet voeren onder zulk ministerie. Het is tot op den draad versleten., en de klinkende oorveeg, door de katholieke Associatie van Gent aan den premier (De Smet de Nayerj toegediend, bewijst dit genoeg. De katholieke partij heeft dus een nieuw uithangbord noodig, daar het oude niet meer deugt. Het gerucht heeft al geloopen dat men de ministers, die 't meest in onmin zijn, De Smet de Nayer, Van der Bruggen en Van den Heuvel, zou afdanken en een verknecht christen- demokraat zijne intrede zou doen in 't kabinet, ten einde de gezopken populariteit wat op te knappen en de uiteenspannende krachten der katholieken weer bij elkaar te rake» len. Maar eigenlijk beschouwd is het al van heel weinig beteekenis of het ministerie blijft of valt. 't Is het land niet om doep De Smet de Nayer als kabinetshoofd te doen verdwijnen. Want of in zijne plaats M. Beernaert, of M. Woeste, of M. Helleputte, of M. Schollaert treedt, of wie ook, 't is en blijft toch altijd een paap, en 't is het papen- pegiem dat hei. land beu is't is de walg van de klerikale overheer- sching, die den ommekeer in de gemoederen heeft verwekt, waarvan ving de Ruwaard, buiten de vestingen den eed van getrouwheid der Bruggelingen. Hij insgelijks zwoer daarna de voorrechten der stad te handhaven en te verdedigen en in alle omstandigheden de algemeens welvaart en de verheffing van l)et Vlaamsche volk tot leiddraad van zijn gedrag te nemen. Terwijl Philps van Artevelde teBrugge maatregelen nam om de stad los te rukken van de party der Leïaarts, ze aan de volks zaak te hechten en zoo de verheffing en d e onafhankelijkheid van het Vlaamsche land te bewerken, had Raas van Herzeele een andere taak op zich genomen. Overtuigd dat zijn zoon, bij.aldien hij nog tot de levenden behoorde, in egn der kerkers yan Brugge opgesloten zat, had hij Simon Cokermoes, verzocht hem niet alleen de ge vangenissen deü^tad, maar tevens de Stee- nen der Leliaarts aan te wijzen en hem in zijne opzoekingen te vergezellen en behulp zaam te wezen. Met veel bereidwilligheid ha(i deze dit voorstel aangenomen ën hij bleek daartoe inderdaad echte man te zijn. Verstandig en voorzichtig, sterk en wel gebouwd, door de kiezing van 1904 het onomstoot- baar bewijs leverde en waarvan de kiezing van 1906 andermaal zal ge tuigen. D« minister is eigenlijk gesproken van zoo geinig tel in eene partij, die geheel ondergeschikt is aan de belan gen van de Kerk en die aan deze vertegenwoordigers al de gunsten afstaat, welke zij maar kunnen of willen verlangen. Zou men, omdat M. De Smet in onbepaald verlof wordt gezonden, yergeten wat de papen in ons land hebben uitgericht onder financieel en bestuurlijk opzicht. Zou men vergeten dat de kleri- kalen het officieel onderwijs, de open bare scholen hebben vernietigd? Dat onze meesters geheel en al onder den hiel liggen eener geldzuch tige, haatdragende geestelijkheid? Wordt M. De Smet weggekegeld, goed! 't, Is stellig hot bewijs dat de macht onzer meesters aan 't wanke len gaat en er verandering onvermij delijk is, maar voor ons, vrijzinnigen, is en blijft de,, hoofdzaak voor de aanstaande kiezing Weg met de klerikalen Iedereen weet hoe lamlendig de staats- spoorwegdDnst sinds eenigen lijd beredderd wordt onder het beheer van minister Lie- baert, «Men luierik-, zooals hem Pieter Daens onlangs betitelde in de Kamers. De zittingen van Dinsdag j. 1. en deze van vóór 8 dagen werden geheel en gansch besteed aan reklamatiën over de ontreddering van den spooidienst, en op een vijftiental klach ten dienaangaande heeft de minister moeten antwoorden in de laatste zitting. Zulks belet niet, dat de partijman welke zijn bedrijf bekend met meesl al de geheime krochten der stad en daarbij aartsvijand van al wat naar de Lelie rook, kon wellicht geen enkele andere Bruggeling, in dergelijke on derneming, den heer van Herzeela nuttiger zijn dan de koene en onverschrokken deken van het Smedersambacht. Reeds in den voormiddag vau den 5n Mei, had hij zich ten dienste van Gozewijns vader gesteld en met hem bet plan beraamd, dat in de opzoekingen gevolgd zou worden. Uit het verhaal van den edelman, dacht de deken te.moeten opmaken dat de jonge heer van Herzeele in Daneels Steen zou kunnen ge vangen zitten, en dit had hem doen beslui ten de opsporingen eerst aan dien kant te beginnen. Nog eene audere reden had hem dit voor nemen gesterkt. Hij had van dit huwelijk tusschen Kerste van Halowijn en Wouter yau Massemen hooren spreken, en bijaldieu de laaghartige Leliaart en de vader der maagd in den strijd gesneuveld waren, wat zeer goed mogelijk was, dan zouden zij de jonkvrouw zeker in Daneels woning vinden. Wordt voortgezet HET WEEKBLAD ssssBussm (38" Vervolg),

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 1