STADSNIEUWS. Een Sinter-Klaas van 4.400 fr. Afschaffing der aalmoe zeniers. Scheiding van Kerken en Staat gestemd in Frankrijk Dood van den Vlaamschen Kunst schilder Jef Van Severdonct Op hol. Diefte. Vlaamsche Ster. Zondag 17 December 1905 De liefde op 30 sporten Het Rouwkleed Maatschappij de Onvermoeibaren. Sportleven. BERICHT. Koninklijke maatschappij Kruisboogschutters. Maatschappij Burgerwacht. Poperinghe. Aau onze liberale vrienden. zoo slecht het werk verricht waarvoor hij door de staatskas betaald wordt, de beamb ten van zijn departement gelast hunnen tijd te besteden met het opmaken van fischen voor de kiezerslijsten. Ziehier de hinderlijke vraag welke de heer Buyldinsdag 1.1. dienaangaande aan minis ter Liebaert gesteld heeft Is het waar dat de heer minister in Augustus onverwijld deed vragen anaar de lijst der ambtenaars en beambten bij het bestuur van spoorwegen, posterijen, tele grafen en zeewezen, die den 1* Juli 1905 te Antwerpen verbleven sedert minstens een jaar, met aanduiding van hun ambt en van hunne woning (straat en nummer) b) De lijst derzelfde ambtenaren, die den 1® Juli 1904 te Antwerpen verbleven, met aanduiding hunner woonplaats ('straat en nummer) en die sedert werden verplaatst, hier bijvoegende den datum en de plaats dier verplaatsing, Zoo ja, kan de heer minister ons zeggen om welke redenen hij, Buiten elke kiesbe- zorgdheid, er toe deed besluiten bewuste inlicbtingen te vragen Wij zijn benieuwd te vernemen hoe minister Liebaert zijn mouchardswerk wet tigen zal. In het Staatsblad van Woensdag 6 De cember ontdekken wij eenen Sinter-Klaas van 4,400 fr. welke minister de Troos onder den vorm van buitengewone schooltoela- gen cadeau doet aan de gemeentenBekhe- voort in Brabant, Limmerlé en Grapfon- tame in Luxemburg, Vremde en Mechelen in de provintie Antwerpen. Het ministerieel besluit luidt als volgt Eene som van 4.400 fr. aan te schrij ven op artikel 106 der vergrooting van het De partement van Binnenlandsche Zaken en Openbaar Onderwijs, voor het dienstjaar 1905, wordt vergund aan de vermelde vier gemeenten en aan de stad Mechelen, als buitengewone toelagen van Staat, voor den gewonen dienst van het lager onderwijs, geduiende hetzelfde dienstjaar. Deze som is verdeeld als volgta. Bec- quevoort, 300 frankb. Limerie, 300 frank c. Granfontaine, 400 frank: d. Vremde, 400 frank, e. Mechelen, 3.000 frank. Door wien bedoelde dienst van het lager onderwijs vervuld wordt daarvan maakt het Staatsblad geen melding. Ook verwedden wij de toupet van minister de Trooz tegen het onderwijzersdiploma van een liefde- broerke, dat de Sinter-Klaas van 4.400 fr. bestemd is voor kloosterscholen die den ge wonen dienst van het lager onderwijs ver richten in voornoemde gemeenten en in de bisschoppelijke stad Mechelen. De aalmoezeniers in de fransche hospita len zijn afgeschaft. Als een zieke geestelijke hulp vraagt, zal een priester uit de gemeen te geroepen worden't Zij een pastoor, een rabbijn of een dominé. In geval van sterfte, als de overledene het gevraagd neeft, is de begrafenis godsdienstig vraagt hij het niet, dan zal de begravenis burgerlijk zijn. Voor dit laatste zullen de burgerlijke be dienden wel zorgen, Met de overgroote meerderheid van 79 stemmen, 181 voor en 102 tegen werd gisteren door den Se naat de scheidingswet tusschen Kerk en Staat gestemd. 't is een groote zegepraal voor de vaders dezer wet de H. H. Rouvier, Combes, Bienvenu-Martin en Aristi- de Briand. Frankrijk dat men vroeger de de dochter der Heilige Kerk noem de, heeft thans aan Europa het voor beeld gegeven dat de Kerk buiten den Staat dient te worden gesteld. Bij de volksoptelling van 1881 ver klaarden 37,800,000 franschen tot de katholieke religie te behooren en in 1905 verklaren zijne afgevaardigden dat de religie geene Staatszaak is, Dit is voorzeker eene groote over winning op het gebied der vrije ge dachte en zal een gevoeligen slag toebrengen aan de Roomsche wereld- overheerschers. Een echt Brusselsch figuur dat komt te verdwijnen. Wie kende Jef Van Severdonck niet die in de Academie van Brussel teekenles gegeven had aan legioenen Rubensen en Van Dy eken in petto en die een Brusselaar was van den waren onvervalschten stempel. Die joviale Mathusalem van de schilder kunst was legendarisch geworden. Hij sprak fransch met sterken Brusselschen tongval en daarom gebruikte hij liever zijn sappig Brusselsch Vlaamsch. Hij was een goed mensch, zeer sympathisch, braaf en trouw in zijne vriendschap. Van Severdonck was 86 jaar oud. Eerst legde hij zich toe op het schilderen van veld slagen in den trant van Horace Vernet en dan later meer bescheiden militaire onder werpen. Hij wist goed paarden te schilderen. In de tentoonstelling van de Waterverfschil ders hebben wij nog eenige van zijne mili taire schilderijtjes opgemerkt. Men weet dat Jef Van Severdonck de groote vriend en vertrouweling was van Koningin Maria-Hendrika. Meer dan eens hebben wij voor zijn bescheiden huis in de Vooruitgang- straat, 26, langs de Noordstatie, een hof koets zien stil houden om Jef naar Laken te .voeren of hem van het paleis naar huis te brengen. De Koningin had van Jef Van Severdonck haren vertrouweling gemaakt. Hij was het die door een Brusselsche zet het somber floers wist te verscheuren, waarin de Konin gin gehuld ging. Hij gaf zelfs lessen van schilderkunst aan zyne hooge beschermster en vergezelde haar in dolle brekvaarten te Spa. De Koningin had haren ouden trouwen vriend niet vergeten. Bij haar overlijden vermaakte zij hem eene som van 50.000 fr. Van Severdonck ook was geen kruipende hoveling die vergat. Het heeft ons getroffen, op de groote uit vaart der Koningin in St-Goedelekerk, die we bij woonden, dat slechts één enkel mensch, in die kerk, de Koningin beweende. Nevens de baar, zat midden de schitterende unifor men die hij plekte door zijn eenvoudig zwart habiet, een lange grijsaard te weenen als een kind, dat de tranen over zijn witten knevel bolden. Rond hem werd gebabbeld, gejokt en gelachen. Deze hadden een hove- lingsziel en hij was een kunstenaar, met eene Vlaamsche echte gevoelige ziel. Zijne begraving heeft Donderdag te Brus sel plaats gehad. M. Van Severdonck is voor ons geen on bekende daar hij dikwijls eenige dagen in Yper verbleef bij zijn schoonzoon M. Cesar Cardinael. Donderdag morgend stond een wagen der Rijschool aan de gazefabriek van M, Valcke bezig met asch te laden, toen eensklaps de paarden op de vlucht gingen langs d# Dix- mudestraat over de markt tot aan het bureel van politie, daar werden zij door den Sergent major der politie Van Craenenbroek en den agent Raspoed tegengehouden. Zulke daad van zelfsopoffering verdient voorzeker eene belooning. Een werkman van den tram, al van zijn werk komende bemerkte, dat de deur van een wagon open stond, overzag de koop waren en bemerkte dat er vier pakken gedroogde konijnevellen verdwenen waren, hebbende eene waarde van 100 fr. Seffens werden er opzoekingen gedaan, en tot heden blijft de verdwijning onbekend. Gêeft deze maatschappij hare tweede ver tooning van 't abonnement bestaande in blijspel in een bedrijf. treurspel in een bedrijf, en DB VIOLIER gekostumeerd blijspel met zang in een bedrijf Eene mooie vertooning zooals men ziet. De personen die een abonnement begeeren worden vriendelijk verzocht zich te begeven bij M. K. Deweerdt, Rijselstraat. Zondag 24 dezer om 7 ure 's avond, geeft deze maatschappij in haar lokaal De Beurs, een luisterlijk concert, gevolgd van dans partij, gezien de aantrekkelijkheid van 't programma zal er zonder twijfel zooals gewoonte veel volk zijn. Ziehier 't programma 1" PARTIE. 1. Ouverture pour Symphonie 2. Legons de Boxe, (2® serie par 2® section). 3. Entrée comique des frères Rosseel. 4. Chansonnette par M. Bilioen. 5.Le Triomphede l'hypnotisme Pantomine 2m® PARTIE. 1. Ouverture pour trompettes. 2. Barres paralelles et pyramides. 3. Chansonnette par M. Bilioen, 4. Série de poses plastiques. APOTHEOSE. 3d" PARTIE. REDOUTE. Gedurende gansch 't concert zal de Sym phonie onder 't bestuur van M. Tasseel, de schoonste stukken van zijn repertorium uitvoeren. De zoo beroemde renner Vandorstuyft heeft dit jaar geen geluk gehad in de 6 dagen koers; hij heeft aldaar zonder ophouden de Amerikanen letterlijk afgewerkt, maar de Jury heeft hem den toer op geheel het lot looper genomen niet toegekend, zeggende dat hij hem niet regelmatig genomen had, maar had hij Amerikaan geweest, het was wel goed geweest. Niettemin hij de 4" plaats maar bekleed, heeft hij meest bijval gehad; hij was de eenigste die nog overbleef den 5n dag, en als men maar verliest met 160 meters op 3638 kilometers mag men hem zooveel eer bewijzen als aan de eerste. Onze hartelijke gelukwenschen aan den jeugdigen kampioen. Ten einde den grooten toeloop op de laatste dagen dezer maand zooveel mogelijk op het kantoor te vermijden, heb ik de eer de welstellende schat- pliehtigen der stad Yper te verzoeken het nog verschuldigde hunner recht- streeüsche belastingen van heden af te willen voldoen. De aangiften voor het vergun ningsrecht van 1906 worden reeds aanvaard. De herbergiers en andere slijters in sterke dranken die deze aangiften verwaarloozen te doen vóór 31n De cember 1905, stellen zich bloot aan eene boete. Yper, den 7 December 1905. GEUDENS Ontvanger, Esplanade, 18. Schieting van Maandag 4 decent Schit ting gegeven door den Ondervoorziit F® pris Vanden Hende L. Mahieu L. Lejeune G. Vandevyver A. Christiaen H. Aertens L. Willems Ph. Schieting van maandag 11 aec Naar de Vogels Ist® vogelVermeulen Henri. 2a® vogelVandevyver Arthur. 2® pris 3* pris 4' pris 5* pris 6® pris 6® pris Schieting van 14 Maes M. 10 Froidure R. 15 Salomé A, 10 Vandevyver A. 15 Dehollander H. 20 Vermeulen H, 15 Fol J. 25 Masschelein 20 Van Tholl 10 Pinteion M. 20 december 1905 25 25 20 15 15 15 20 25 25 25 10 20 20 25 20 10 10 10 20 25 15 15 20 20 20 10 15 10 25 20 5 10 20 15 15 15 10 25 15 5 90 90 90 85 85 BALSAM, zuivere kinawijn, ver wekt eetlust Al wie vrijzinnig is, al wie niet als slaaf buigt en kruipt voor de geestelijkheid en de domperspartij, wordt onmeedoogend ver volgd, gebroodroofd, gelasterd, bespot en tot dan bedelzak gebracht. Schrikkelijk zijn de zwarte haat eD vraak, en nooit verzadigd is hunne varvolgings- dorst. De sohooloorlog van 1879 en 1881 heeft ons geleerd waartoe hunne schurkerij leidt. De politieke twist tusschen behouders en de kristene volkspartij, leert ons verder wat voor schrikkelijken haat en nijd er huizen in het hart dier kwezels en pilaarbijters. Terwijl de klerikalen hun volk helpen en ondersteunen, blij ven sommige onzer vrien den onverschillig aan dieu toestand. Zij dra gen hun geld bij katholieke neringdoeners abonneeren zich op domper» bladen; zenden hunne kin ieren naar klerikale kostscholen, ondersteunen in trouwen, doopen en begra ven het zwart gebroed en maken zich zoo sterke zweepen, waardoor zij met hun eigen geld ten tijde der kiezingen ferm en duchtig afgerost worden. Vrijzinnige vrienden, hoe gematigde libe raal gij ook wezet, zegt eens voor goed vaarwel aan die verkeerde handelwijze. Verrijkt niet langer door uwe medehulp de schatrijke kloosters en hunne talrijke koop Handelshuizen. Vergeet niet dat de strijd voor het leven hard is voor uwe politieke vrienden, welke gij gewetensvol verplicht zijt zedelijk en stoffelijk te ondersteunen zooveel gij kunt. Die ondersteuning en medehulp oefenen Immers den grootsten invloed uit op de kie zingen. De kiezer doorgaans niet veel, maar hij onthoudt het onrecht hem aangedaan, al kwam het van eigene politieke vrienden. Oog voor oog, tand voor tand; zij voor taan uwe leus. Uw geld niet meer gedragen naar de zwarte vijanden, maar een nuttiger bruik er van gemaakt door uwe vrienden te helpen en te ondersteunen. Door die handelwijze zult gij niet [ea tijde der kiezingen zelf afgezweept word®» maar zult gij uwe politieke vijanden ?9r' pletteren onder den algemeenen kreet van «Weg met die uithongeraarsWeg hunne dwingelandij en broodroof 1 Ook het beste middel om het volk uit d0B dwang der roomsche doodende overb000' sching te redden, is het verspreiden liberale vlaamsche bladen. Doet overal Weekblad, Laatste Nieuws, VlaarMc^ Qazet lezen, maakt gedurig propaganda deze liberale volksbladen en de toestand 0P den buiten zal ook heel en al veranderen. ELIXIR D'ANVERS stilt en buikpijn. mi-i ii na h*i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2