STADSNIEUWS. Primussen in... 't konijnenkweeken. Bij Les Infatigables Diefstal met inbraak in St Maartenskerk. Oud-Pompiers. Ylaamsche Ster. WROETERS, Koninklij ke maatschappij Kmisbou0schutters. Maatschappij Burgerwacht. De voeding van ht mestvee. Bericht. Burgerstand van Poperinghe. Patenten Tolrechten Accijnsrechten Registratierechten Yzeren wegen Telegraaf Posten Wouden 350,000 1,945,628 1,137,100 2,500,000 5,500,000 900,000 1,007,760 90,000 Volgen dan nog eene reeks kleinere pos ten, min belangrijke vermeerderingen. Zoodat ten slotte het ministerie in het jaar 1906 voorziet dat het ongeveer 17 mil joenen meer zal kunnen opstrijken (eigenlijk 16,569,500 frank). 6e moet nu niet denken, vriend lezer, dat die vermeerdering onze feniksenministers zal toelaten eenen grooten boni te maken. Neen de boni die men voorziet is van een pover miljoentje Zoo gaat het jaar aan jaar. Altijd ver meerderen de lasten, de patenten, de tol rechten, altijd klimmen de ontvangsten van ijzer wegen, posten en telegrafen... en nooit heeft die regeering genoeg. De Belgische schuld is in de laatste twin tig jaren bijna verdriedubbeld en steeg van 1,422,814,0'X) frank in 1880 tot meer dan 3 miljarden op einde 19021II Zeg nog dat wij geen goed landbestuur hebben Opmerkenswaardig is het ook dat, met al dat vermeerderen van inkomsten, met al dat vergrooten van de schulden, en al dat ge scharrel van miljoenen, de kleine staatsbe dienden en staatswerklieden toch maar wei nig of geen opslag en verbetering bekomen. Vele uren arbeiden, weinig loon, kleine pensioenen, groote responsabiliteit, en heel dikwijls den duivel voor uw nieuwjaar.... ziedaar wat er van al die miljoenen terecht komt voor den klerikalen man. De Ijzer wegen, posten en telegrafen zullen in 1996, volgens de schatting van den minis ter zelve, ongeveer 7,500,000 fr. meer op brengen, en wat zullen de facteurs, de gar des, de treinwachters, de baanwerkers daar van genieten Geen knop I Misschien krijgen zij wat zoetekoekebe- loften.... maar in werkelijkheid zal men ze een beetje werk en verantwoordelijkheid meer opleggen, zoo stillekens aan, dat ze niet te veel schreeuwen in eens, en daar- meê... punctum. 't Is al I Wat worden de werklieden toch gaarne gezien En hoe gelukkig is België onder zulk regiem I In het statistiek jaarboek, waar dus enkel officieële cijfers in voorkomen, door de regeering zelve geleverd, lezen wij dat het aantal lotelingen die lezen noch schrijven kunnen, bedraagt; Luxemburg, 2,34 p h.Namen, 6,50 p. h; Luik, 6,87 p. h.Limburg, 7,61; Brabant, 8,58; Antwerpen, 9,01; West-Vlaanderen, 12,57; Henegouw, 13,83; Oost-Vlaanderen, 17,39, p, h. De gemiddelde verhouding van het rijk is 10.68 p. h. Deze droeve toestand is van aard om beteekenisvolle commentariën te verwekken over de wijze waarop het volksonderwijs is ingericht, na 20 jaren klerikaal bestuur en bovenstaande cijfers zijn de beste argumen ten tot invoering van het verplichtend onder wijs. Wanneer men, inderdaad, nagaat dat een der rijkste provinciën van 't land, Oost- Vlaanderen. 17,39 p. h. ongeletterde lote lingen telt, dan vraagt men zich af of de wereldlijke en geestelijke overheid wel hun plicht doen I Het bisschoppelijk blad Bien Public schreef nog gister Oost - Vlaanderen maakt eene goede figuur in 't land, zooals offlcieele documenten het bewijzen. Die officiëele documenten leeren ons dat het gebruik van.,, kunstmest meer om meer in voege komt in de provincie. Oost-Vlaanderen staat daarbij aan de spits van de gouwen voor wat betreft de., geiten - kweekerijen en de.Konijnenbonden en stort het meest van al de provinciën in.,. Sint- Pieterspenning. En nadat ze hierop gewezen hebben, oor- deelen de; clerikale gazetten dat het feit, dat 18 lotelingen op 100, lezen noch schrijven kunnen, van alle belang is ontbloot. Nu, om konijnen te kweeken en in... Sint Pieterspenning te storten, is het precies niet noodig den Bijbel te kunnen lezen in de moederlijke taal of te kunnen redeneeren over den beruchten Postulatum van Euklides Droef 1 Droef Jl. zondag avond bood de jonge Turn- maatschappij Les Infatigables (de On- vermoeibaren) haren leden en hun huisgezin een puik feest aan. Aan de dagorde stonden muziek en zang en eene reeks turnoefenin gen. De ruime zaal der Beurs was eivol. Daar zag men heel de deftige klas onzer bevolking, een bewijs dat die knappe Turnmaatschappij nog springlevend is. De muziekstukken door de symphonie uit gevoerd, waren echte parelkes, op eene meesterlijke wijze vertolkt. De heer M. Tas- seel en zijne knappe muzikanten halen eere van hunne uitvoeringen. Ook werden zij volop toegejuicht. Al de oefeningen der turners zijn op eene bewonderenswaardige manier uitgevoerd ge weest. M. 6. Cambier mag fier zijn over zijne leerlingen, hij die noch moeite noch tijd spaart om ze tot zulken uitslag te bren gen. Ook werden zij menigmaal toegejuicht. De andere oefeningen voor knodsen enz. en bijzonderlijk de pyramiden werden op eene meesteilijke wijze gegeven. Nochtans moeten wij eene bijzondere melding maken voor de gebroeders Rosseel die bewijzen ge geven hebben van volmaakte acrobaten, hunne sprongen over tafels en stoelen ge tuigden van hunne kunst en vlugheid hun ner bewegingen. Ook werden zij luidruchtig toegejuicht. M. Billioen hebben wij reeds meermalen gehoord en toegejuicht en Zondag avond heeft hij nog eens al de tegenwoordigen har telijk doen lachen. Zijne vlaamsche en fran- sche kluchtlieden hebben aan de aanwezigen zeer wel bevallen, want allen riepen hem altijd terug; had het daosfuest geene plaats gehad, ik geloof waarlijk dat hij tot 's mor gens zou gezongen hebben. Nu was het slot van 't fee,st de pantomime vervaardigd door M. F1 M.ailliard, getiteld Le Triomphe de l'hypnotisme Of er gelachen werd moet men aiiet vragen, het verbeelde eene gemaskerde dansfeest, toen op eens twee pierrots binnen kwamen, een kwam verliefd op een gemaskerd jong meis je, de ander niet weten hoe er mede te vluchten, hypnotiseerde zijnen vriend Pier rot en terwiji ging hij op de vlucht. Eindelijk werd er ruzie„ de gendarmen moesten er tusschenkomen om de orde te herstellen. M. Fl. Mailliard is aan zijn proefstuk niet om zulke stukjes op te maken die de tegen woordigen hartelijk doe:a lachen. Hartelijk proficiat vriend Florent. Nadien hadden wij de apotheose of de levende Beelden. Eere aan de inrichters van de schoone verbeeldingen. Onze beste gelukwenschen aan M. J. Di- dier, voorzitter, hij die niet s spaart om ne vens zijn leden der commissie de feesten te doen gelukken. Vergeten wij ook den onvermoeibaren heer professoor H. Moerman niet, die altijd bereid is zijne medehulp t e verleenen om zulke feesten op te luisteren Het dansfeest duurde tot laat in de nacht en iedereen was kontent e:n tevreden over hunnen aangenamen avond, en drukten den wensch uit weldra te mogfjn herbeginnen^* Een lid. Toen dinsdag morg,end vroeg, de onder koster in de kerk k wam, struikelde hij te midden der kerk over den offerblok die gestaan had voor het kribbeken. Hij besta- tigde spoedig dat er dieven in de kerk geweest waren. Dien offerblok te midden der kerk had men niet kunnen openkrijgen. In de kapel van Sint Jozef waren de zilve ren ex-votos verdwennn, eene bus geroofd, twee half opengebroken, eene vierde onaan geroerd. In den koor bij den h.oogen autaar, waren de zilveren sloten van het beste misseboek, en de zilveren haak van het velum afgedaan en geroofd. In de kap^l van 0. L. V. van Lourden was de bus geroofd en de verzilverde kroon plat gestampt, In de H. Sakramentskapel lagen de twee lanteernen bij de relikwie van St-Barbara ten gronde, de bus was opengebroken en geroofd; de ex-votos bij het beeld van het H. Hert gestolen, evenals de zilveren kroon van O. L. V. van Lorette en het kindje Jisus. Een Christus die men gemeend had goud te zijn en enkel uit verguld hout bestond, was van het kruis getrokken en verbrijzeld tegen den grond, Bij den grooten gekruisten Onzen Heer waren eveneens de ex-votos gestolen. Men veronderstelt dat de dieven binnen gekomen zijn langs den zuidkant der kerk, langs de kapel van Sinte Anna waar eene der onderste gekleurde ramen uitgenomen was. Bij die kapel is een klein magazijn, waaruit zij waarschijnlijk de trapkens en schragen genomen hebben om aan het raam te geraken en alzoo binnen te komen. Er lagen daar verscheidene solferstokjes. In alle geval moeten de heiligschenders langs daar vertrokken zijn met behulp van de dubbele ladder, genomen achter den hoogen autaar, ladder die zij daar gelaten hebben. Den ganschen morgend was er een groote toeloop van volk. Het parket is ter plaats geweest. De dieven zijn tot heden onbekend geble ven. Zondag 31 dezer, om 7 ure 's avonds geeft dez maatschappij in haar lokaal een luister- lijk Concert gevolgd van danspartij, met de medewerking van M. BURTON, prestidigi tator, feest welk aan de leden de gelegen- hei 1 geeft, eenige aangename uurtjes door te brengen, en met middernacht aan elkeen de oelukkige wenschen toe te sturen. Ziehier het programma van het feest PROGRAMME. 1. La Mattchiche, marche espagnole 2. Le Paludier du bourg de Batz ouverture, Lefèvre. 3. Introduction et choeur d'Ham let, A. Thomas. 4. Fantaisie Ballet. Montaigne. 5 Route d'Alsace, polka, Kakoski. 8 H. 2e Partie. M, BURTON La Magie au XXme siècle Prestidigitation et magie moderne en 11 tableaux. 1. Autour du monde. 2. Le Roi des Grecs. 3. Le flambeau magique. 4. Une page d'histoire. 5. Le coffret de Cagliostro. 6. Un verre d'eau s. v. p. 7. Souvenirs Chinois. 8. Russes et Japonnais. 9. De Madrid en rapide. 10 Une métamorphose instantanés. 11. D'OU CELA VIENT-IL (apparitions merveilleuses). 10 H. REDOUTE. Wij vernemen reeds dat de 3e vertooning vastgesteld blijft op Zondag 7 Januari 1906 en dat zij bestaan zal uit ®t Is uit liefde blijspel met zang in een bedrijf, door Teirlinck-Styns drama in 3 bedrijven, door Palmer Putman. 't Zal dus weer iets puiks zijn en van lekt mijn lipje. Geen wonder dus dat iedereen naar de Vlaamsche Sier wil. Daar krijgt men immers iets te genieten, dat de moeite waard is De zaal zal weer veel te klein zijn, hoort ge Wie een abonnement nemen wil wende zich tot den heer K. Deweerdt, Rijselstraat, 59 ter stede. Schieting van Maandag 18 decern. Gewoon Blazoen. Hoog getal Van Nieuwenhuize Cyrilla. Laag getalGillis Gustave. Schieting van 28 december 1905 Gewone schieting. GaimantA. 20 25 20 25 25 Fol J. 25 20 20 25 25 ij* Vandevyver A. 20 25 25 20 25 1 BurghoA. 25 20 25 20 25 ij* Salomé A 25 20 25 25 20 li Dehollander H. 25 25 20 20 110 Het vetten der dieren heeft voor d vleesch en vet te vormen. Vleesch wordt (f groeiende dieren aangebracht en besta! meest uit spieren Bij volwassene wordt de gewichtsaangroei veroorzaakt doo de vorming van vet. Daaruit kan meQ makkelijk opnemen dat er een groot ver^ waar te nemen is in de samenstelling Vatl het vleesch van vette en magere dieren.Vette dieren geven ons een smakelijker en boven- dien een vreedzamer vleescb dan magere. Onder de verschillige voeders tot het vet- ten aangewend bekleeden de suikervoeders eene voorname plaats. Inderdaad, zij lossen gemakkelijk op, dringen oogenblikkelijk in den bloedsomloop en vragen dus geene moeite ter vertering. De keus van een smakelijk en tevens een gemakkelijk te verteren mest- voederrantsoen is dus van het hoogste ge wicht, en die rantsoenen bekomen wij met eene mengeling waarin een goed suikervoe. der (snorema) niet is vergeten. Proevens te dien einde genomen, hebben de bevredigendste uitslagen geleverd. Die proeven bewezen ons nog, dat, in den regel, eene krachtige mesting alsdan niet langer dan 2 1/2 3 maanden duren moet. De op. brengst van 1 kilogr. levend gewicht kas alzoo dan eene gemidd 1 ie toediening van 12 a 13 kil droge stof, bekomen worden. Op die wijze wordt bet water op eene ras» wijze uit bet dier verdreven om plaatsts maken voor het vet, waardoor de gewiekts- aaDgroei verzekerd is. BURGERSTAND van den 22 tot den 29 December 1905 Geboorten Courtequisse Julianus, St Jacobstraat. Rosseel Maria, Veemarkt. Callandt Gustavus, Lombaardstraat. Brion Magdaleua, St Christcffelstraat. Scherlynck Carolus, Poperinghe steenweg. Leroy Daniel, Groote markt. Luyten Andreas, O. L. V. straat. Vanoverschelde Polydorus, Neèrstraat. Verhelst Michael, Meenen steenweg. Gobyn Gaston, Rijsel steenweg. Gobijn Ivonna, Meenen steenweg. Huwelijken. Tant Carolus, 1 and werker, en Del va Ro mania, landwerkster, beiden te Yper. Vanleene Mauritius, smidsgast, en Baer Elisa, dienstmeid, beiden te Yper. Sterfgevallen. Maerten Eugenia, 25 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Poperinghe steenweg. Domarle Gabriela, 1 jaar, Roodenhertstr. Dhantel Catherina, 83 jaar, zonder beroep, weduwe Pennant Maximilianus, Poperinghe steenweg. Declercq Mauritius, 3 maanden, Veemarkt. Leynaert Melauia, 59 jaar, zonder beroep, echtgte Pauwels Aloïs, Poperinghesteenweg- Liebaert Henricus, 46 jaar, zonder beroep, echtgenoot Fontaine Isauline, Lange Thou- routstraat. Litiere Julius, lm,, Zonnebeke steenweg Het bureel van den burgerlijken stand open zijn zondag 31 December van 11 12 ure en dinsdag 2 Januari van 9 tot H11 Van den 9 tot den 22 December 190S- Geboorten. Kinoo Emma, wijk C. Worm André, Veurnestraat, Haezebrouck Albert, wijk G. Popelier Lucien, Pottestraat. Debruyne Marcel, wijk H. Sterfgevallen. Catrycke Agnes, 5 maanden, v#J' p De Graeve Emma, ongehuwd. dienstmeid, Komstraat. 7 H. ler PARTIE. EN "-«Tx^rini^igïT»

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1905 | | pagina 2