VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-Handels- en Annoncenblad. i Philips Van Artevelde. 2,50 fr. 's jaars, 3,00 fr. 's jaars, 1905-1906. twintigste jaar. Zaterdag 6 Januari 1906. Nummer 1. Onze briefdragers. Akonnementüprij® voofop betaalbaar 8.00 fr. per jaar voor dm buiten. 2 50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen15 cent V drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: i fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 'Hts berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele deaer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- %sie die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vri; :k «aderteekend too te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden iiiet opgenomen. De abonnenten of de personen die iekelijks het wsekbiad niet ontvall en worden vriendelijk verzocht het nmiddelijk te laten weten aan den itgever rijselstraat, 59, te Yper. De nieuwe inschrijvers aan het Veehblad kunnen een abonnement ekomen aan den prijs \an voor den huiten, (mot den post) '.tblad verschijnt wekelijks den zater- «g namiddag. 'tl)e inschrijvingen worden ontvan- f n ten bureele van het blad. Voor ds hirbargiers die een abon- r ment nemen op ons blad worden ^ijskamp^n en vermakelij heden, wel- i door hun gegeven worden zonder osten opgenomen. I)e niet geabon- eerden betalen voorop. Wij zijn en schrijven thans 1906 1905 ft eindigt, was de bevestiging van onze jerwinningen van 1904 Wij konden met eugde en hoop twee politieke verschijn en aan ons sedert ruim 20 jaren onbe- jnd bestatigen namelijk 1° de verbrokkeling der klerikale partij 2° de steeds aangroeiende ontwaking jan het liberalismus De eerste, dronken van hare naeenvol- j-nde bijvallen en haar lang onafgebroken staan, meende, dat niets haren loop kon «aiten, dacht zich onoverwinnelijk; en in rre duizelige vaart, iu hare ijdele ver waandheid, kende zij geene hinderpalen, Irbrijzelde, vernietigde en vertrapte, al tat haar in den weg stond; Onderwijzers aarzetandden en leden honger of het open- Geschiedkundig Roman. God zij geloofd, gij leeft, Gozewijn lijno oogen zien u weder 1 O, zooveel heil tad ik niet durven verhopen! jubelt Raas an Herzeele vreugdedronken. «Vader! lieve vader! ik mag u dan toch og omhelzen!» streelt de gemarteldejonge- Lg. En, gedurende dit tooneel van oprechte ider- en kinderliefde, staat Simon Coker- toes de struitsche en geduchte deken van jat Smeders ambacht, op den trap der rocht te snikken als een meisje. Dan ook, beft hij geene twee gelukkigen gemaakt, i ruwe maar brave borst, en zou hij zich et mogen verheugen in het goede dat hij fchtte 1 Die boeien los 1 - beveelt eentklaps Raas Herzeele aan den overste. Deze gevan- e is mijn zoon; hij mag hier niet langer ven. Hoe, jigeling. vader! ben ik vrij! gilt de baar onderwijs werd ontredderd, de belas tingen verdriedubbeldende openbare schuld werd van 1 op 3 milliarden gebracht, het loger, de magistratuur en alle openbare ambten, werden onder de leiding der geeste lijken geplaatst. Zij zou nooit meer vallen de klerikale partij Eu toch sedert meer dan één jaar werd haar schip lekde stuurleiders schoven de schuld van dat wedervaren op elkander, harde ver wij tingen en scheldwoorden, wer den gewisseld, twee staatsministers, elk met eene achterhoede, vlogen elkander in het haar en de schandelijkste verdeakmakingen gaven lucht aan eenen lang verborgen haat en wederzijdsche ondermijning. De katholieke drukpers, schaarde zich of langs de zijde van M. Woeste of langs die van M. Beernaert; en wij zagen ze wanneer het wetsontwerp der Antwei-psche verster- kingen aangeboden werd, in twee vijande lijke legers tegenover elkaar, zij brachten el zander harde slagen toe, kneuzingen en woorien werden niet gespaard. Die tweedracht beeft' hare maöht ge krenkt, hare verwaandheid doen dalen, en ze voorziet hare dood En naarmate de slagen dapperder vielen, de vijandschap groo'er werd onder de twis tende broeders en de verbrokkeling van het klerikale leger onvermijdelijk kwam en niet alleenlijk rechtzinnige toenadering in het gansche liberale kamp; maar het liberalis mus, dat dood scheen, doch slechts ingeslui merd was, mocht de voldoening smaken van eene ware ontwaking-, eene wezentlijke opstanding. Congressen werden belegd, belangrijke besluiten genomen en uitgevoerd; langs alle kanten kwamen jonge wachten tot stand, werden blauwe'vlaggen ingehuldigd en op bepaalde dagen een ongehoord iets vóór dit jaar hoorde men het gansche land door het liberale woord weergalmen het woord van vrijheid en verdraagzaam heid 1905 was der liberale partij heilvol 1 der klerikale partij eene ware ramp, het be- Wel zeker, zijt gij vrij, Gozewijn! klinkt het antwoord. Lang genoeg reeds zijt gij mij ontroofd. Dat ik-u-weergevonden heb, moet ik danken aan den kloeken en moedigen Klau waart, dien gij daar ziet. Reik hem eene dankbare hand, mijn zoon het is een gouden hart, de onverschrokken Simon Cokermoes Simon, hier 1 dat ik u in mijne armen sluite, mijn redder! Tusseken ons is het voor het levenroept de opgetogen jongeling. En ook de deken, wien deze dankbetui ging zwaarder weegt dan den reusachtigen hamer zijner smis, moet zich, willen of niet, de hartstochtelijke inboezeming van den jongen edelman laten wegvallen. Maar, vader, vraagt Gozewijn, wan neer eindelijk zijne kalmte eenigzins weder gekeerd is, hoe zijt gij er dan toch in gelukt tot mij te geraken en wat geeft u de macht mij te verlossen l «Ho! mijn zoon, juicht de ridder, dat is eene schoone, eene roemrijke gebeurtenis. Eu terwijl de soldenier, die de sleutel ge haald heeft, de ketenen van den gevangene doet vallen, verhalen de heer van Herzeele en Simon Cokermoes in begeesterde woorden gin van haren val. Thans zijn wij reeds 1906 Mochte dit, het jaar der verlossing zijn Het tijdstip waarop, voor de ontredders van 't volksonderwijs, v®or de vijanden van de gewetensvrijheid, voor de handlangers van dwang, haat en vervolging de straf be gint voor de ontelbare misdaden, die zij sinds hun bestaan bedreven. Mocht met Mei aanstaande de doodstrijd aanvang nemen van de partij, welke zooveel kwaad stichtte, zooveel tranen deed vloeien, en de schande is van de beschaafde wereld. Mochten in 1906 de liberale lei Iers uit de ontvangene lessen voordeel trekkende on- eenigheid der klerikalen goed uitbaten, 's lands toestanden aan de kiezers klaar en duidelijk uiteen zetten, aan 't volk toonen wie de rechtzinnige en onbaatzuchtige ver dedigers en voorstan Iers van zijne ware be langen zijn Mochten al degenen, die vrij denken, dit maal vooral, zich dicht bijeen scharen, slechts een leger vormen, strijdlustig, moe dig gedisciplineerd overal bij en om hunne hoofdmannen. Mocht in ieder liberale hart van> den soldaat tot den kapitein die straal van hoop dalen, die de overtuiging geeft van de overwinning, en de wilskracht en de vol harding om ze te verdienen. Mocht het klerikalism, dat alle landen waar het heersckte, stoffelijk, redelijk en verstandelijk ten onderen bracht, in 1906 zijne macht in Belgie verliezen en plaats maken voor een liberale volksgezinde re geering Mochte in een woord dit jaar overal de blauwe vlag wapperen 1 Zoo eensgezindheid en moed en wils kracht in het liberale leger niet ontbre ken, zal er met Mei aanstaande vreugde zijn; een zucht van ontlasting uit alle vrijzinnige borst stijgen, en zie men ten alten kantde blauwe vlag wapperen Dat moet en zal 1906 aanbrengen 't Is de innigste en vurigste nieawjaar- wensch van het WeekbladDat zijne tal rijke lezers bij deze zegenpraal aanwezig zijn, en er lang en veel van genieten. De Redaktie. de bevrijding van het lang verdrukte vader land Volg ons nu;» besluit de oude edelman eindelijk. Wij gaan naar Brugge waar de Ruwaard en onze moedige gezellen ons wachten. «En Eerste?» vraagt de jongeling be vreesd en alsof hem die gedachte enkel dan te binnen schoot. «Is Kerste pok te Brugge?» Helaas 1 Ik weet het niet;» verklaart de vader eenen veelbeteekenenden blik tot den deken richtend. Sëdert uw beider verdwijning, hebben wij noch van u, noch van haar de minste tijding vernomen; voegt hij er aarzelend bij, want hij-wil zijnen zoon niet onmiddeiijk het hart verpletteren door hem met het ontworpen huwelijk der maagd bekend te maken. Groote Goddan is zij nog in de handen van Wouter van Massemen!» gilt-Gozewijn. «In de handen van dien snoodaard! vraagt Raas, den verbaasde;spelende. Ja, in de klauwen van dien laaghartigen bedrieger, want hij heeft ons beiden doen oplichten; jammert de verliefde. Dan zou ze misschien hier ook kunnen opgesloten zitten? spreekt de edelman na Het is winter, de wind zweept huilend en de sneeuw valt in dikke vlokken over de velden. Hij bedekt ze met een spierwit nonnen doek, begraaft de huizen en maakt hoogten en leegten geljjk. Geen mensch, geen vogel, geen levend dier. Wie komt echter ginder worstelend tegen den ruwen wind, half verblind door de sne m w 't Is de arme briefdrager. Geladen als een vrachtdier, doet hij zijne dagelijksche ronde. Overal is hij welkom en nu en dan onthaalt men hem op een drup peltje. Hij moet voort met zijne brieven, gazetten en postpakskes. De kinderen, die met hunne neus tegen het glas, door de ruiten naar de sneeuw vlokken, en het verblindend kristaaltapijt staan te zien. terwijl de stoofpot gloeit, denken niet dat de ongelukkige werkman, want slechter betaald dan de ambachts man is de landelijke briefdrager dat de werkman van den Staat in de sneeuw dompelt voor het dagelijks brood van vrouw en kinderen. Zoo min als die kinderen denken ministers, Kamer- en Senaatsheeren aan den ongel uk- kigen huisvader. 900 h 1000 frs. jaarwedde, wat doet de getrouwde briefdrager daar mee? De briefdrager, die maar betaald wordt als een werkman, most net gekleed zijn, op het stipte uur in het postbureel aanwezig zijn om alles te schikken, dan den stok opnemen om 7 8 uren wegs af te leggen. Hij moet handelseffecten en kwijtsehriften ontvangen. Verliest hij iets, dan moet hij het instaan. De slechte geldstukken, die hij ont vangt, heeft hij aan zijne vingers. Duizende franken moet hij somtijds dragen, gevaar loopende aangevallen te worden. Voor al die moeite, voor al die verant woordelijkheid heeft hij 2 fr. 50 daags Daarbij mag hij zich niet vereenigeü, eenige oogenblikken overweging en met het doel de aandacht zij ns zoons af te leiden en zijne laatste hoop niet te vernictigen- Zijn hier nog andere gevangenen vraagt hij, zich tot den bewaker wendende. Geen enkele, bij mijne wete; verklaart deze. Pas op, kerel; buldert de ridder. Poog niet ons te bedriegen, het zou u kunnen rouwen. Vooruit, en toon ons al de krochten.,,.» Alk heb de sleutels niet;.» onderbreekt de soldenier met klagende stemme. Ah! gij weigert ons de kerkers te toonen? Dat zullen we zien; grijnst Raas, den man met den nek grijpend. Laat dien bloodaard met vrede; onze hamers zullen de sleutels wel vervangen;» spot Cokermoes, die vermoedt dat er nog andere slachtoffers in de kerkers zuchten en verlangt ze ten spoedigste te verlossen. «Jacob! Lieven! naar hier; roept hij aan den trap, er valt te werken. Onmiddeiijk verschijnen de twee gezellen om de bevelen van hannen deken te volvoe ren. Wordt voortgezel.) HET WEEKBLAD (40« Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1