VAM YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Philips Van Artevelde. 2,50 fr. 's jaars, 3,00 fr. 's jaars, Twintigste jaar. Zaterdag 13 Januari 1906. Nummer 2. Aan onze lezers! Welke is de beste der drie partijen Yoor de oude menschen. Yervalsching dei- Kiezerslijsten. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. - Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. - Annoncen 15 cent. er drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maapd. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondtring der beide Vlaanderen, als mede dia voor het buitenland worden ontvangen door deu Office de Pubücüé, Magdalenastraat Brussel Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De abonnenten of de personen die wekelijks het weekblad niet ontvan gen worden vriendelijk verzocht het onmiddelijk te laten weten aan den uitgever rijselstraat, 59, teYper. De nieuwe inschrijvers aan het Weekblad kunnen een abonnement bekomen aan den prijs \an voor den buiten, (met den post) dit blad verschijnt wekelijks den zater dag namiddag. De inschrijvingen worden ontvan gen ten bureele van het blad. Voor de herbergiers die een abon nement nemen op ons blad worden prijskampen en vermakelijkheden, wel ke door hun gegeven worden zonder kosten opgenomen. De niet geabon- neerden betalen voorop. De Redactie van het Weekblad rekend het ten plicht, aan al de leze ressen en lezers een goed en geluk kignieuwjaar te wenschen. Eerst en vooral wenschen wij een uitmuntende gezondheid, dien groot sten schat op aarde; daarna de ver vulling van al hunne wenschen. Die vraag werd ons wel eens gesteld in de dagen van partijtegenspoed. En er werd ons dan gezegdHet liberalism is een Geschiedkundig Roman. (41" Vervolg.) Wijs die mannen al de kerkers van het slot en wacht u wel er eenen enkelen te vergeten; beveelt Cokermoes. Ik ken het kasteel van ouds en, zoo ik u op bedrog betrapt, vergezelt gij ons naar Brugge. Daar leert men de Leliaarts kraaien, gij weet het zeker wel? voegt hij er spottend bij. De soldenier begrijpt genoeg dat hier geeDe uitvluchten baten kunnen. Ook toont hij zich gewillig en, door h~m voorafgegaan, dalen en klimmen de Vlamingen de trappen der onderaardsche holen af en op terwijl de deuren, onder de hamerslagen der sterke smeden uit hunne echte sloten springen, ■Maar nergens is een spoor van gevangenen ite vip denal de krochteu zijn ledig. 'Met kloppend hart heeft Gozewijn dit vernielingswerk bijgewoond, Nu hij zijne hoop teleurgesteld ziet. Ontsnapt hem een henepen zucht en stamelt lij Heiaas! wat mag er van haar geworden zijn? Naar boven! gebiedt de vader, steeds met hetzelfde inzicht bezield en trachtende verouderde politieke macht, zonder pro gramma zonder ideaal, zich steunende op het laat maar g£an. Degenen welke die vraag opwierpen, he melden dan ofwel de wondergaven der Kle rikale partij of wel de heilzame maatschap pelijke strekking van het socialism io de wolken op. Een en ander verzekerden de samenleving tot haar toppunt van volmaking en geluk te brengen. Noch klerikalen noch socialisten zullen de wereld verbeteren. Beide bezitten, 't is waar, idealen, de hemel hiernamaals of het para dijs op aarde, maar het zijn vruchten zijner ziekelijke verbeelding die slechts vat hebben op lichtgeloovige heden. Indien morgen het kollectivism tot de we zenlijkheid moest behooren, zou de maat schappij feitelijk t)t de leebheerschappij te ruggekeerd zijn. De Staat zou alleen als heer en gebieder over allen beschikken. Meester over geheel de voortbrengst, eenige en onbetwistbare verdeeler van den arbeid zijnde, zou hij natuurlijk ook met de vrijheid van eiken burger r.aar willekeur omspringen. Persoonlijk handelen, eigen initiatief, elke edele poging tot opvoeding, zouden niet meer gelden. Iedereen kon zich dan bij de rol van staatsbediende of liever staaf van het gou vernement neerleggen en, in dit nieuw modisch huishouden, zou het bedrijvig leven, thans door den strijd om het bestaan ver wekt, verlamd worden tot den neerdruk- konden eentoaigen slenter der administra tiewereld. Wel bedankt voor zulk vooruitzicht Het klerikalism op zijne beurt is de ge vaarlijkste vijand der moderne instellingen. Het vertegenwoordigt de alleenheerschappij der kerk. Zijn zending, zijn reden van be staan, zijn programma, waar en wanneer het ook zij, liggen in het versterken van de macht der katholieke kerk, in het uitbrei den van haren werkkring en haren invloed, in het overmeesteren tot haar voordeel, en door middelen welke verschillen naar ge lang de plaats en omstandigheden, van de werktuigen der openbare macht. tijd te winnen Doorzoeken wij ook al de kamers van het slot, misschien zullen wij daar gelukken Doch, zooals Raas van Herzeele het ver moedde en Simon Cokermoes het met zeker heid voorzag, er is niets te bespeuren dat aan eene gevangene maagd kan doen denken. Het geduld en de hoop van den gefolterden minnaar, gaande gehouden zoolang de opzoe kingen duurden, zyn eindelijk verdwenen. Als hadden de verzekeringen van zijnen vader en de vruchtelooze pogingen zooeven onder nomen hem nog geene voldoende overtuiging geschonken, vraagt bij, op den toon eener diepe treurnis, aan den soldenier Is er bij uwe wete sedert kort geene jonkvrouw op het slot in hechtenis geweest?» Sedert de vijf maanden, welke ik hier verbleven heb, was geene vrouw op het slot gevangen; bevestigt deze. Zoodat gij geene inlichtingen over jonkfer van Halewijn kunt geven? verneemt Goze wijn teleurgesteld. Bedoelt gij jonkver van Halewijn, de dochter van Mher Daneel van Halewijn.... oppert de overste. Dezelfde. Welnu, wat weet gij over haar? onderbreekt de jéhgeling haastig. Het klerikalism blijft, door de afwisselin gen van tegenspoed en overwinningen heen in alle landen en in alle lijden hetzelfde. Waar de Kerk heerscht als meesteres, strijdt het voor het behoui barer prerogatieven, tegen de rechten van het volk in. Tusschen die twee uiterste partijen, ver vult het liberalism de rol van bewaarder en verdediger onzer vrijheden en onzer maat schappelijke economische grondslagen. Pet bestrijdt elke poging die, onder welken vorm ook, voor doel heeft de rechten van den individu ten bate van priester- of staatsge zag te verminderen of te verminken. Met zorg waakt het over de politieke en filosofi sche vrijheden welke het voorgeslag ten kos te van zooveel opofferingen heeft nagelaten. En al onderging de liberale partij in de laatste jaren een scherpe crisis, neemt die omstandigheid iets af van de waarhei i en de hooge beteekenis haren taak? Zij die hare macht pfit uit de vrije bespreking, die geen ander wapens bezit dan de rede en de ver lichting der geesten kan zich een oogenblik getroffen gevoelen onder den stormloop van nieuwe ideën; haar verheven doel echter blijft ongeschondenvrijheid en vooruitgang. Daarom behoud de liberale partij haar on wankelbaar vertrouwen in de toekomst. De sombere dagen beginnen voor haar ook reeds merkelijk op te klaren; want het volk begrijpt, dat al de heerlijke dingen die men het voor oogen toovert, toch maar kleurrijke zeepbellen zijn. De Minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gouverneurs eene inlichting gezonden, die van belang is voor de perso nen, die een ouderdomspensioen genieien en van de eene gemeente naar de andere gaan wonen, Hij roept er namelijk de bijzondere aan dacht op, dat dë personen die zich in eene andere gemeente gaan vestigen, volgens de bepalingen der wet eene nieuwe vraag tot - Naar ik gehoord heb, antwoordt de krijgsman die de teekens, hem door Raas van Herzeele gedaan, niet begrijpt of niet wil begrijpen;» moest zij binnen kort, te Brugge, met den heer van Massemen in huwelijk treden; 'twas de wensch van onzen genadigen graaf. Jonkver Kertste de vrouw van dien snoo- naard, van dat monsterjammert Gozewijn de handen ten hemel heffende. God I God 1 wat ramp Ja, maar dat huwelijk is niet voltrok ken; verbetert de soldenier. Nochtans weet ik niet wat er van haar geworden is. Misschien is zij nog te Brugge, vervolgt hij; doch ik betwijfel dit grootelijks want naar alle gedachte is zij met haren vader en den heer van Massemen naar het Zuiden gevlucht. Naar ik vermoed zullen zij zich thans in Frankrijk bevinden; echter is het mij onmogelijk daaromtrent stellige inlich tingen te geven. Raas van Herzeele, bemerkende dat de mededeelingen van den oversten op zijnen zoon eenen ongunstigen indruk maken die den bevrijde, na zijn langdurig lijden, zou kunnen noodlottig worden, besluit liet pijni gend onderhoud af ta breken. pensioen moeten indienen bij het gemeente bestuur van hun nieuw verblijf. In't algemeen weten de belanghebbenden niet, dat zij dien plicht te vervullen hebben, en niet dit te verzuimen, veroorzaken zij groote vertraging in de uitbetaling dier pensioenen. Wie de katholieken kent is er van over tuigd, dat aan het beiriegen. het verzuimen bij het opmaken van kiezerslijsten vastge steld maar een einde zal komen nadat een voudig algemeen stemrecht in de plaats van het bestaande stelsel zal zijn getreden. Regeering en meerderheid schijnen tot nog toe zich niet te willen leenen tot eene herziening van de grondwet, ja, zelfs nog niet tot de eenmaking van onze kieswetten en wij zijn dus gerechtigd te eischen, dat er ten allerminste maatregelen worden getrof fen, om het door het meervoudig kiesstelsel in de hand gewerkt bedrog te keer te gaan. Te vergeefs vraagt men zich af, waarom de kiezerslijsten niet even stipten nauwkeurig zijn opgemaakt als de registers van burger lijken stand en bevolking, van loting en bur gerwacht, de belastingsrollen, enz. Het is sluitend te hooren spreken van li berale, katholieke of socialistische herziening van kiezerslijsten en ergeiijk te moeten vast stellen, dat de politieke vereenjgingen schier alle hare krachten en hare hulpmiddelen moeten bested-n aan de herziening der lijs ten. Aan dien toestad moet een einde knmen. Er worden gedingen ingespannen, omdat men er belang bij heeft; en in zijn arrest van 24 September 1900 verkondigde het verbre kingshof, naar aanleiding van het gebeurde te Aalst dat de wet toelaat dit straffeloos te doen. Door dit arrest werden zij, wier speciali teit het is, zich in het belang hunner partij, schuldig te maken aan bedrog of verzuim, volkomen gerustgesteld. Zulks is niet te dul den en er moet worden aangedrongen op be- - Zijt gij rechtzinnig, kerel? vraagt hij met eenen strengen blik op den soldenier toestappende. Ik spreek waarhei 1 en zeg u alles wat ik weet; verklaart deze. Overigens wat belang zou ik er in hebben u te bedriegen, ik vertrek in 't kort naar Brabant. Doe dat zoo spoedig mogelijk, 't is in uw eigen belang; raadt hem Simon Coker moes, die 't geheime inzicht van den vader begrijpt. Waarschijnlijk zullen de Gente naren naar hier komen en dan zijt gij een man des doods, daar moogt ge op rekenen. Voor mij, gaat hij voort zich tot zijne gezellen wendende, ik geloof dat die man oprecht is en wij andere middelen moeten aanwenden om de jonkvrouw te ontdekken. De Ruwaard alleeo zou ons daarin behulp zaam kunnen wezen. Begeven wij ons onmid delijk tot hem en leggen wij hem den uitslag onzer zending bloot. En juichend over het wedervinden van zijnen zoon, die hem na drie maanden zoo wonderlijk werd weergeschonken, stapt Raas van Herzeele, met den treurigen Goze wijn aan den arm, de smedersgezelk n in de baan naar Brugge vooruit. Wordt voortgezet HET WEEKBLAD jTmaiiilB»

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1