STADSNIEUWS. I GRAND CONCERT Estaminet Au Congo Vlaamsche Ster. Loting. Tournee Edmond Souche. SOIRÉE-ÜONCLRT le Dimanehe 14 Janvier 1906 Koninklij ke maatschappij Kruisboogschutters. Bourse de Bruxelles. straffing van plichtvergeten openbare last hebbers en ambtenaren, en de kosten van rechtsgedingen moeten op de gemeenten val len, wanneer zij verwekt zijn door slechte opmaking van de kiezerslijsten. Doch de ge meente zou in geval van veroordeeling, ver haal dienen te hebben op den ambtenaar, die voor dwaling of bedrog verantwoordelijk is, bijaldien al te kwader trouw handelde. Ook moest strafrechterlijke verantwoor delijkheid rusten op openbare ambtsbeklee- ders en gemeentebeambten, die opzettelijk bedrog plegen bij het opmaken van kiezers lijsten maar alleen dan, wanneer bedrieg lijk inzicht bestaat. Eenvoudige nalatigheid wordt voldoende gestraft door de bepalingen, waarbij de kosten der rechtgedingen in kies- zaken ten laste van schuldige beambten val len. De katholieken beweren dat de bestuur lijke macht volstaat en dat er geene wet noodig is om kiesbe 'rog te weren. Jammer genoeg bewees de ervaring dat vervalscbing van kiezerslijsten geschiede met schuldige bedoeling. Nochtans er moge nu spraak zijn van ver- valsching der lijsten door weglating van da tums, waarmerking van getuigschriften of andere opgaven, ofwel van vervalsching bij middel van ongegronde toekenning van eigendomrecht, al deze soorten van bedrog werden ambtelijk vastgesteld en zij die er zich schuldig aan maakten, werden niet ver- ontrnst. Zoo iets is rechtstreeksche aanmoe diging tot bedrog en bijgevolg hoogst onze delijk De heer Lambiotte heeft een voorstel in den Senaat op »elegd om dit opzettelijk be drog te beteugelen, door de schuldigen te straffen. De klerikalen waren tegen 't voorstel; im mers zij hebben er vooral baat bij en willen dus niet weten van de noodige wapensom de bedriegers te bestrijden. Dat het volk oordeele over de goede in zichten der klerikalen. Strijd. STAD YPER QUARTIER DU COMMERCE. De prijskamp, voor gouden damen- orlogie, schoone pijp, wekker enz, zal plaats hebben op Zondag 14n dezer van af 3 ure 's namiddags. De prijzen zijn te zien in voor noemde herberg. Zond gj.l. gaf onze wakkere tooneelmaat- schappij hare derde vertooning van het sei zoen. De schouwburg was weeral proppens- vol en nogeens heeft men er zich vermaakt op eene uitgelezene wijze. Het programma was ook alleraanlokkelijkst. Eerst voerde men Wroelers, drama in drij bedrijven, door Palmer Putman, op. Het is eene fijne brok, vol roerende tafereelen en diep ingrij pende toestanden, die op het gemoed een onvergetelijken indruk nalaten. Het krioelt van mooie zedelessen en na te volgen voor beelden. Het werd daarenboven op eene on berispelijke manier weergegeven. Mejuffer Z Devers, in de rol van Clara eerlijk meisje, was heel en al op de hoogte van hare taak. Zij speelde ongekunsteld, na tuurlijk en met eene ongedwongenheid, die men weinig aantreft bij liefhebsters. Kran sen en tuilen bij de vleet voor die talent volle speelster. De heeren J. Hustinx, met de rol van Gust, dronkaard en verliefde, en A. Gilon, met die van Roels, zwingelaar, waren bewonderenswaardig in hun spel en vertolkten, de toestanden, waarin zij voor kwamen op eene meesterlijke wijze. Een hartelijk bravovoor hen. De heeren K. Deweerdt, met de rol van vlaskooper, en J. Ossieur, met die van Meersch, toeziener, speelden ook even keurig en goed. De hee ren L. Vancampo, met de rol van Klaas, G. Pottel, met die van deurwaarder en A. Luyten, met die van Dolf brachten ook het hunne bij om alles goed van stapel te doen loopen AlleD deden hun best en toonden dat zij voor hunne min of meer moeilijke taak opgewassen waren. Ook behaalde het stuk, dank voorzeker aan de uitmuntende vertol king een ongehoorden bijval. Aan de bravo's en het handgeklap scheen, na elk bedrijf, geen einde te willen komen. Daarna volgde 7 Is uit liefde, zangspel in een bedrijf door Teirlinck-Styns, een lief stukje, geschreven om te doen lachen en waarin er ook eene lans gebroken wordt voor de verspreiding van onderwijs en voor de algemeene ontwapening. Wat men er ge- gigeld heeft gaat alle gedacht te boven. Mej. Devers, met de rol van Diana, heeft haarzelve overtroffen. Ook was die rol als voor haar geschapen. Zij kon er aan haar talent als zangeres vrijen teugel laten zij was een echte fllouieel en daarbij subliem in hare rol. Zulken bijval als zij daar verwierf, zagen wij nooit. En 't was verdiend ook. De heer K. Deweerdt, in de rol van kapitein was onbetaalbaar. De beer J. Hustinx, met de rol van Bernard, verliefde, heeft eens te meer be wezen dat hij een volleerd vertolker heeten mag en de heeren A. Gilon en J. Os sieur met de rollen van soldaten speelden opperbest en deden niet weinig lachen. De heer L. Vancampo, met de rol van jager bracht ook het zijne bij om den bijval te vermeerderen. De paters ook speelden hun rolletje op eene behoorlijke wijze. Een har telijk hip! hip I hoera voor al die knappe tooneelisten. Het orkest, onder de leiding van den heer M. Tasseel heeft ons vergast op menig lief muziekstukje en zoo ook bijgedragen aan het wellukken der vertooning. Nooit beleefden wij een genotvolleren avond. Eere en dank aan allen! Eere en hulde ook aan den on vermoei baren tooneelmeester, die er in gelukt is op drij weken tijds zulke mooie vertooning op touw te zetten en zoo uitmuntend te doen vertolken. Hij haalt eere van zijn werk en mag er fier op zijn ook. Een welgemeend proficiat voor hem. Remo. De vierde en laatste vertooning is reeds vastgesteld op iin Februari e. k. en zal be staan uit: Everaard en Suzanna, drama »met zang in drij tijdvakken en met drij vrouwenrollen en Als de Beiaard spelen zal, blijspel met zang. De vertooning belooft al de vorige nog verre te overtreffen en 't zal dan ook niemand verwonderen als men zich dien avond verdringen zal om een plaats je in den schouwburg te veroveren. Of men gelijk hebben zall Immers meu heeft niet alle dage de gelegenheid iets zoo puik te ge nieten. Allen naar die vertooniDg dus I Men zal het zich niet beklagen, dat verzekeren wij. Mijnheer den Uitgever, Zoudt gij zoo goed niet willen zijn deze weinige regelen in uw geëerd blad op te nemen. Op het minneplein moesten er een zeker getal boomtjes gelevert en geplant worden voor rekening van stad. De toeziener van stad was gelast van het schepencollegie, de hoveniers van stad prijs te vragen voor boomtjes van eene dikte van 14 tot 18 ct. Eenieder gaf zijnen prijs, dezen waren van 80 c. tot 1.00 fr. den hoogsten prijs heeft aangenomen geweest om te leveren volgens de voorwaarden. Wat gebeurt er, den hoogsten prijs aan- veerden en er is geen een boomtje die dikker is dan 13 c. in plaats van 18 c. en ook ik voorzeg u dat de meeste helft zal te niet gaanl! Waarom vroeg men mij! ah! dat is wat anders, aangezien gij zooveel kennis hebt van planten,moet gij dat weten zoowel als ik. Nog eene lange woordenwisseling bad plaats. Eindelijk vertrok ik met de overtuiging dat zij niet gehandeld hadden volgens het zijn moest, en dat zij zooveel kenDis hadden van boomplan ten en kweeken als een blinde van de koleuren. Hadden zij gedurft zij zou den gezegd hebben dat ik, die er in opge bracht ben en twintig jaren ondervinding heb, er niets van kende. De loting heeft plaats op maandag 7 Fe bruari 1906, 153 Jongelingen zijn ingeschre ven geweest, waarvan 12 vrijwilligers - n° 27 is het eerste nummer, M. SOUCHE ex-artiste du Théatre des Folies-Dramatiques, nous prie d'annoncer h nos lecteurs, qu'il viendra prochainement avec sa troupe, donner sur la scène du Thé&tre d'Ypres une soule représentation de deux grands chefs d'oeuvres. 1° SAPHO, pièce en 5 actes d'ALPHONSE Daudet, notre grand Maltre, auteur de l'Arlésienne. SAPHO, est un des plus grands succès du thécitre du gymnase, pouvant rivaliser avec le Maltre de Forges pièce du même thé&tre, et son succès a été consacré par plus de 300 representations consécutives. 2° LE DÉPUTË DE BOMBIGNAC comédie-vaudeville en 3 actes de A. Bisson, l'auieur des Surprises du Divorce et du Coutröleur des Wagons Lits. Dans un prochain article nous donnerons tous les détails surcette intéressante représentation. VILLE DE P0PERINGHE. Cercle Musical LA PHILÏÏARMONIE sous la direction de M. VAN ELSLANDE, Officier d'Acadéuiie, 6 heures, avec le concours de M. O. DUPONT. Baryton; M. X. chanteur comique} et de M. le professeur BURTON, Prestidigitateur Bruxelles. PROGRAMMEi lr' PARTIE. 2* PARTIE. 1. La Mattchiche, Marche Espagnole, B. Borel. 2. Fantaisie sur La Juive, Halévy. 3. Noces d'or, suite de valses arr. E. Van Elslande. 4. Mijn moederspraak P. Benoit. par M. Dupont. 5. Chansonnette par M. X. 3* PARTIE. La Magie au XX* Siècle. (Prestidigitation et magie moderne en 11 tableaux) par. M. Burton. 1. Autour du monde. 2. Le Roi des Grecs. 3. Le flambeau magique. 4. Une page d'histoire. 5. Le coflret de Gagliostro. 6. Un verre d'eau, s. v. p. 7. Souvenir chinois. 8. Russes et Japonais. 9. De Madrid en rapida. 10. Une métamorphose instantanée. D'oü cela vient-il (apparitions merveilleuses.) 1. Marche des Escrimeurs, E, Van Elslande. 2. Ouverture du Cheval de Bronze, Auber. 3. Fantaisie sur Don Sébas- tien, Donizetti. 4. Grand air d'Hérodiade, Massenet. par M. Dupont 5. Chansonnette par M. X. PROGRAMME qoi sera donné par la faufare Les Amis Réunis le Dimanehe 21 Janvier 1906, a 5 heures trés précises du soir, au Cercle Musical, rue Neuve, a Wervicq. PREMIÈRE PARTIE. 1. O) Le Conquérant, ouverture, exécutée par la Fanfare A. Govaert. b) Honneur et Probité, 2. marche solennelle, par la Fanfare L. H' s'Jongers. Grand Air de Galathée, chan- té par Mell« Zulma Devers Victor Massé. 3. Zigeunerweisen, exécuté par M. A. Welvis Fablo de Sarazate. 4. Rondo Capricioso, exécuté par M. G. Sermon Mendelshon 5. Grand Solo de Concert, exé cuté par M. L. Bonneel Demersseman. 6. M. Au-ni-to, comique-grime, dans son répertoire. 10 minutes d'entr'acte. DEUXIEME PARTIE. a) Hymne k la Charité, choeur chanté par l'Union Chorale Léon Jouret b) Le Combat Naval, choeur chanté par l'Union Chorale de S' Julien. 2. Tarentelle pour piano, exé cutée par M G. Sermon de Moskowski. 3. Fantaisie pastorale Hon- groise, exécutée par M. L. Bonneel. Fr. Doppler, 4. Alleluia d'Amour, chanté par Melle Zulma Devers Faure, a) Mazurka, Zarziscka' 5- b) Ronde des Lutins, exécu- téesparM A. Welvis Baziuni. 6 M Au ni-to, comique-grime, dans son répertoire. Piano Mahillon de la Maison Ernest Hamel, rue de Lille, Menin. Prix des Places Réservées 2 fr. Premières 1 fr. Secondes 0,50. (Les réservées et les premières sont numérotées). Schieting van Maandag 8 januari Veranderlijk Blazoen. Hoog getal Aertsens Lambert. 76 25 25 25 1 Laag getal Van Nieuwenhuyze Cyrille. 13 1/2 1 10 1/2 1 i. BALSAM, zuivere kinawijn, ver wekt eetlust Comptant. La situation politique ac- tuelle n'a guèrété favorable aux affaires.Tous les marchés nous ont envoyé des cours en baisse, notre place aussi est empreinte de faiblesse. Du cöté des lots de villes on re- marque une belle animation en Bruxelles 1886 dont la conversion est proche. Nous aurons trés probablement l'oceasion de re- pa rler de cette opératiou. Eu obligation inanstrielles les changemente ne sont peu importants. Quelques discussions en actions de ban- ques. L'Outre Mer n'est pas mieux k 390 pas plus que le Caisse dé Reports it 1150. Le prochain dividende de cette dernière sera encore de 50 fr. Rien de mieux daas Failure des chemins de fer Lille-Calais est revenu 156 et les Réunis ne font plus que 533 3/4. C'est jusqu'au 18 c' que les actioanaires des Réunis ont le droit de souscrire au nouveau capital. Après quelques jours d'hésitation marqué, les tramways parviennent Ét s'amé- liorer. On revoit le cours de 735 3/4 en divid. Bruxelles et celui de 7911/4 en Economi- ques. Les Rotterdam qui ne répartissent que 2 f. 50 par actiou sont revenus k 140. Les valeurs sidórurgiques se sont mainte- nues difficilement. On recule it 215 en At. de Hal et on tombe a 150 en Hoboken. Ce reeul n'est pas fait pour nous étonner. On discute aussi les valeurs charbonnières et les va leurs zincifères. Les glaceries ont eu assaz bonne contenance, Monstier s'arrondit k 1000. Aux éclairages le centre revient it 29 1/8. Les coloniales sont également mal- mënées. Enfin les étrangères montrent par- fois de la resistance. P. G. F. ELIXIR D'ANVERS stilt maag en buikpijn. BURGERSTAND van den 5 tot den 12 Januari 1(106. Geboorten. Desmarêts Yvonna, Kasteelgracht. Samoy Oscar, Bukkerstraat. Coffyn Rogerius, St Jacobs nieuwweg. Houtekier Nelly, Rijselstraat. Wildeineersch Rogerius, Veemarkt. Kerrinckx Joanna, Cartonstraat. De Gryse Adriana, Kauwekijnstraat. Iseux Lucianus, Lombaardstraat. Buseyne Daniel, Schuttelaerestraat. Vannaecke Anna, Hoornwerk. Vanspranghe Oscar, Poperinghe steenw. Vanpeterghem Ferdinandus, Aardestr. Huwelijken. Wolf Carolus, kleermakersgast, en Sabbel Margareta, zonder beroep, beiden te Yper. DU

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 2