STADSNIEUWS. De kiesstrijd. De overname van den ijzeren weg van West-Vlaanderen. Een ongeluksjaar. Nog 676 lijken in de kolenmijn van Courrières Opgehangen. Loopstrijden. De Gaze. Yerwoestingen. Koninklijke maatschappij Kruisboogschutters. De geredden van het Schoolschip. De welbekende scheepsbouwer, M. Cesar Vandamme, volksvertegenwoordiger van Dendermonde had den minister van arbeid daarover ondervraagd en gewezen op de groote gebreken die hij aan schip ontdekt had. De minister antwoordde alsdan dat het schip niets te wenschen liet, Totnogtoe kunnen wij niet weten indien het schoolschip verloren gegaan is tenge volge van gebreken die M. Van Damme had aangewezen, doch wij hebben alle redenen zulks te vermoeden. Inde daad, de eerste reis naar Chili was niet gelukkig geweest, Zij werd gekenmerkt door het dubbel overlijden van luitenant Ingenbleeck en van een stoker, De adelborsten toonden zich ook ontevreden over de behandeling aan boord. De officieren behalve M Fourcauilt en Dr Van der Smissen namen dan ook ontslag. Het vergaan van Graaf de Smet de Naeyer is een slecht voorteeken voor den 27 Mei Het is wel mogelijk dat de ministe- rieele bark, die den zelfden naam draagt, zou kunnen vergaan, Die tijding zou voor zeker eene groote vreugde verwekken moest de ministerieele klerikale boot voor goed om kantelen. De kiesstrijd is in ons arrondissement en overal opeD. Hardnekkig en onverpoosd werken onze liberale kandidaten en hunne vrienden geheel het arrondissement door. Wij mogen zeker zijn een goed en groot getal stemmen in te winnen ten nadeele der hatelijke klerikalen. Dank aan den onophoudende moed die alle liberalen inboezemd, wordt het goede woord overal rondgedragen, ja zelfs tot in die gemeenten waar wij over eenige jaren met steenen ontvangen wartu. De katholieken zijn doodkrank, en tot reden. Met grooten vrees zien zij de uitslagen der toekomende kiezingen. Het koel onthaal die zij overal genieten, is de voorbode van eene volledige nederlaag die zij wel zullen verdiend hebben. Weldra zal 'tuur van 's lands verlossing daar zijn en het kleri kaal gouvernement zal op 27 Mei den laat- sten adem uitblazen. Eindelijk hebben de buitenlieden klaar- duidelijk in het spel der katholieken gezien. Zij zijn de dwingelandij van hunnen pastor moede, zij willen voortaan vrij en onge dwongen handelen. Vurig verlangen wij naar den 27steu Mei om 's lands verlossing en het zegepralen der liberalen luisterlijk te vieren, Z. Z. Indien men de klerikale pers wil geloo- ven dan zou het gouvernement ernstig aan de overname des ijzerenwegs van de west- vlaamsche maatschappij denken. Doch na inlichtingen uit vertrouwbare bron, zou het weer een dier kiesmiddels zijn met het doel de kiezers der vlaamsche ar rondissementen waar de klerikalen bedreigd zijn zand in de oogen te strooien. Verleden jaar waren de onderhandelingen op zeer goeden voet en op het punt te ge lukken, wanneer onzen primus de Smet de Naeyer, zijn veto plaatste, en het was er mede uit. Ziedaar een levendig bewijs dat de regeering heden de zaken niet ernstig opneemt. Waarom anders in 1905 niet doorgewerkt? Wij zijn zeker dat de nieuwe onderhande lingen zullen gelukken, misschien wordt er eene geschrevene overeenkomst getroffen, maar vergeet niet dat de wetgeving moet tusschenkomen om te bekrachtigen. Heel gemakkelijk is zulks tot na de kiezingen te verschuiven. En zoo de klerikalen door toe val hunne meerderheid behielden is de rech terzijde te veel aan de Smet de Naeyer ver slaafd het debat de forten van Antwerpen zegt genoeg om tegen zijnen wil te stem men. Kiesreklaam, noch min noch meer, die niet pakken zal. Ver achteruit moet men opgaan om een tweede jaar te vinden dat, om zijne ongelukken, zoo berucht zal wezen als het jaar 1906. De kronijk zal aanstippen dat het reeds geken merkt is geworden door de over- stroominigen in België, Holland en Noord-Duitschland, door de mijn- ramg van Courrières, door de trein botsingen in Noord-Amerika, door windhozen in Brazilië, door een be stendig oproer in Rusland, door het vergaan van 800 visschers op de kus ten van Finland, door aardbevingen op Formosa, de bloedige woelingen in Noord-Frankrijk, en eindelijk door de gruwelijke uitbarsting van den Vesuvius. Nauwelijks ademden wij een beetje vrijer als uit het Westen de tijding aankwam dat de bloeiende stad San Francisco verwoest was door aard bevingen en reusachtige branden. Het goudland is dus ook aan de woede der natuurkrachten niet ont snapt. Het Goudland, dat Henri Conscience door zijn roman in Vlaanderen heeft bekend gemaakt, is niet meer het lan l der goudschuimers, maar wel een waar paradijs. Daar teelt men de heerlijkste bloe men en de keurigste vruchten der wereld. Californië, het aardseh para dijs van de Nieuwe Wereld, is thans vreeselijk geteisterd en verwoest. Vijf duizend menschen zijn wegge maaid voor eeuwig. Duizenden ge bouwen, kerken, theaters, woonhui zen zijn ingestort als kaartenhuisjes. De menschen, die waanzinnig van schrik op straat, liepen, voelden dé aarde deinen en golven, alsof zij zich op het dek van een schip bevon den. Onmogelijk die rampen te beschrij ven! We kunnen enkel de zoo diep ge teisterde stad San Francisco en haren omtrek rechtzinnig beklagen Reeds waren wij te vrelen dat het einde ging nemen toen wij het ver gaan van het schoolschip de Smet de Naeyer vernamen waar 34 menschen het leven laten, 't Is schormelijk wanneer men er aan denkt. Te Dendermonde, op maandag 2dea paaschdag, 4 personen verdronken, op de schelde. Te Nieuwpoort zijn er woensdag 11. 4 visschers verdronken. Mogen de reeks rampen van het ongeluksjaar 1906 nu maar een einde nemen Proeft de Petit-Beurre Parein van Antwerpen. De bloedige onlusten in het kollenbekken van Lens en Anzin hebben de mijnramp van Courrières wat op den afgrond geschoven. Thans is de brand gansch in de gaanderijen Josephine van put 2 op het verdiep van 340 meters gebluscht, doch de kolen zijn nog heet De lijken worden langzaam opgehaald. He den werden 434 lijken opgehaald. Er be vinden zich nog 676 slachtoffers in den put Men heeft het lijk van den mijnwerker De- valle en van den porion Sylvester ontdekt die op 10 Maart beneden gegaan waren om den zoon van den gedooden porion te halen en die verstikten terwijl zij de opzoekingen deden. De ingenieurs klagen over het gemis aan redders. Er zijn slechts 22 werklieden naar beneden gedaald in den put 4 en 19 in den put 2, wanueer er 150 zouden moeten zijn voor de dringende herstellingswerken. Zekeren Maurice Van Acker, wonende in de BlindeDliedenstraat, heeft zich Dinsdag morgend opgehangen. Dereden is onbekend. Volgens wij vernomen hebben zijn de Coursen op Zondag 10 Juni, om 2 ure namid- dag vastgesteld. Gansch bet personeel van de Rijschool zal hare welwillende medewerking verleenen. Het is te hopen dat het weder zal voor- deelig zijn, want zulke feesten laten aan de neeriogdoenders een goed stuiverken winnen. Later zullen wij gansch 't programma laten kennen. Het kontrakt van de Ypersche gaze en de maatschappij De Brouwer, is Dinsdag mor gend eindelijk gesloten geweest, in het Stadhuis voor de notarissen Vandermeersch en Reynaert. Sedert eenigen tijd zijn de jongens nog eens bezig met de ijzeren plakken aan de boomen vastgemaakt, los te rukken en te beschadigen, niet alleenlijk dat, maar nog de kleine boomtjes, banken en reddingsvoor- werpen in stukken te breken. Het ware te wenschen dat zij eens door de politie bij den kraag gevat werden, het zou voorzeker eene goede les zijn voor veel andere. Vergeten wij niet dat de stad eene premie verleend aan degeene die de kwaaddoeners kunnen aanklagen. Schieting van Maandag 24 April. Gewoon Blazoen. Hoog getalPintelon. Laag getalVandaele. BALSEM zuivere kinawijn, ver wekt eetlust BURGERSTAND van den 20 tot den 27 April 1906. Geboorten. Coffljn Fecilianus, Bukkerstraat Bar tier Hieronymus, Zonnebeke steenweg Davreux Fernanda, Bukkerstraat Carpen- tier Robertus, Groote Markt Bonneel Josephus, Poperinghe steenweg Muylle Anna, Oude Kleermarkt, Craye Omer, Eigen Heerdstraat Geudens Simonna, Esplanade Devos Joana, St Christoffelstr. Heursel Georgius, Boterstraat Stouten Maria, Meenensteenweg De Bruyne Julia nus, Schuttelaerstr Vansevenant Elodia, Cartonstraat. Huwelijken. De "Winter Franciscus, muziekant te Mechelen en Doppegieters Maria, zonder beroep, te Caprycke, beiden verblijvende te Yper Dewachter Eduardus, meester- melser, en Casier Paulina, zonder beroep, beiden te Yper Sterfgevallen. Garrein Carolus, 48 jaar, schoenmaker, ongehuwd, Meenenstraat Marquette Lu- dovicus, 71 jaar, zonder beroep, weduwnaar Domeyer Rosalia, Rijselstraat Louwynck Josephus, 85 jaar, zonder beroep, weduw naar, Verhaeghe Sophia, en van Schelle Lucia, Rijselstraat Dewaelo Romania, 29 jaar, dienstmeid, ongehuwd, Meenenstr. Allaer Philippus, 43 jaar, timmerman, ongehuwd, Nieuwe Houtmarkt Vanacker Mauritius, i6 jaar, houtdraaier, Blinden iiedenstraat Dutoit Petrus, 77 jaar, zonder beroep, echtgenoot, De Koek Ursula, Lange Thouroutstraat Beckaert Maria, 60 jaar, dienstmeid, ongehuwd, Bollingstraat. ELIXIR D'ANVERS stilt maag en buikpijn. M. Marie-Jos, Bselaerts, 19 jaren, Koeistr&at, Meehelen. M. Marcel Ulser, 19 jaren, Mosselkaai, Gent. M. Abel Dubois, 19 jaren, Vautierstraat, Brussel. M. Et. Delacroix, 18 jaren, F.buronenstraat. Brussel. M. Paul Tyberghein, 19 jaren, Ruslandstraat, Brussel. M. Georges Piot, 20 jaren, Koninklykestraat, Brussel. M. P. Halsdoff, 23 jaren, Brugmanlei, Brussel. M. Henri Netels, 20 jaren, Fransmanstraat. Laeken. M. Louis de Ryckman, 22 jaren, Hongariestraat, St-Gilis. M. J. Vendry, 18 jaren, Bondgenootenstraat, Brussel. M. Paul Hayez, 22jaren, rue de Virelles, Chimay. M. Marcel André, 17 jaren, Vèronèsestraat, Bru- sel. M. Lambert Boutquin, 17 jaren, "Wórystraat, Elsene. M. Fr. Claessens, 17 jaren, Anspachlaan, Brussel. M. Jacques Rabot, 23 jaren, Gemeentestraat, Sint-Joost-ten-Noode. M. Ferd. Jacques, 17 jaren, Statiestraat, Brussel. M. Raphael Veys, 19jaren, Passchendaele. M. H. Montarde. 18 jaren, Van Schoorstraat, Brussel. M. J. De Wallen, 19 jaren, Ambiorixsqare, Brus sel. M. Em. Gheyssens, 18 jaren, Lirerpoolstraat, Anderlecht. M. F. Paquay, 18 jaren, Laroche. M. Const Connerade, 21 jaren, Belliardstraat, Etterbeek. M. Raoul Charlemain, 18 jaren, Ronquières. M. Jules Meulemeester, 20 jaren, Heyst-op-den- Berg. M. G. Lambrechts, 19 jaren, Heernestraat, Edin- ghen. M. Gaspard Bischoff, 19 jaren, Mommaertstraat, St-Jan-Molenbeek. M. Henri Sacré, 19 jaren. Meridiaenstraat. Brus sel. M. Herm. Castados, braziliaan, 18 jaren, rue de Papilloa, Seraing. M- W. Clerin, 18 jaren, Perwez. E. H. M. Cuypers, 34 jaren, aalmoezenier, Meir- plaats, Antwerpen. M. Alb. Molitor, geneesheer, 30 jaren, Brussel, schen steenweg, Gentbrugge. M. P. Vanden Bossche, leeraar, 24 jaren, Brecht, M. E. Vande Putte, ekwiepagiemeester, Schip- perstraat, 9 Oostende. M. V. Streydonck, zeilmaker, 25 jaren, gehuwd, Rupelmonde. M. P. Boels, machinist, 45 jaren, gehuwd, Nassaustraat, 38, Antwerpen. M. E. Barenheid, 1« steward, 25 jaren, rue Carnot Verviers. M.J. De Vlieger, 2« steward, 25 jaren, gehuwd, Bataviastraat, Oostende. M. P. De Wilde, 3* steward, 23 jarsn, Lange Doornikstraat, 9, Antwerpen. M. M. Borra, bakker, 25 jaren, gehuwd, Raap- straat, Oostende. M. J. Moreau, kok, 33 jaren, gehuwd, Loosstraat 65, Antwerpen. M. H. Huyghe, hulp-kok, 19 jaren, Oude-Beurs, 13, Antwerpen. M. A. Buyle, matroos, 39 jaren, gehuwd, Egmontstraat, 12, Antwerpen. M. E. Kennes, matroos, 20 jaren, Volksstraat, 42, Antwerpen. M. A. Van Maele, matroos, 21 jaren, du Burbure- straat, 15, Antwerpen. M. O. Vermeulen, matroos, 17 jaren, Lange Doornikstraat, 13, Antwerpen. A. Denecker, matroos, 19 jaren, Sauciesstraat, 5, Antwerpen. M. G. Robyn, matroos, 32 jaren, Heil-met-da- Huikstraat, 42, Antwerpen, M. Taymans, matroos, 25 jaren, Lange Battery- straat, 48, Antwerpen. M. H. D'Jong, matroos, 19jaren, Wetstraat, Ant werpen. M. A. De Barbaix, matroos, 19 jaren, Lange Doornikstraat, 13, Antwerpen. M. Hub. Breschen, elektricien, gehuwd, wonende te Deutz-bij-Keulen. Een bericht uit Dover verzonden door M, Van denPlassche, van Ganshoren, een der leeraars van het schoolschip, en ontvangen door de maatschappij van het schip, meldt dat de Graaf de Smet de Naeyer gezonken is op donderdag 19 April, ten 7 1/2 ure 's morgends, op smtrent 47012 breedte en 4030 lengtegraad. De opvarenden van eene enkele der vier red dingsbooten konden ten 7ure 's avonds opgenomen worden door de Dunkerque Ziehier de lijst der geredde schipbreukelingen. 2 fficiers; 2 leeraars; 1 doktoor; 12 leerlingen op 30; 8 koppen der bemanning; de duitsche elektri cien Ant. Breschen, die te Las Palmas (Canarische eilanden), het schip moest verlaten. Wij laten hier onder de naamlijst volgen der geredden M. Marie-Jos. Beelaarts, van Mechelen. M. A. Buyle, Antwerpen. M. Hub. Breschen, Deutz bij Keulen. M. Celis, Antwerpen. M. W. Clerin, Perwez. M. Const. Connerade, Etterbeek. M. A. De Barbaix, Antwerpen. M. A. De Necker, Antwerpen. M. Abel Dubois, Brussel. M. Paul Hayez, Chimay. M.Jules Meulemeester, Heyst-op-den-Berg. M. Alb. Molitor, Gentbrugge. M. Henri Netels, Laeken. M. Fr. Paquay, Laroche. M. Henri Sacré. Brussel. M. V. Streydonck, Rupelmonde. M. M. Taymans, Antwerpen. M. Marcel Ulser, Gent. M. P. Vanden Bossche, Brecht. M. E. Vande Putte, Oostende. M. P. Van den Plassche, Ganshoren. M. A. Van Maele, Antwerpen. M. O. Vermeulen, Antwerpen. M. Raphael Veys, Passchendaele. M. Vanden Berghe M. Wenmaeckers, 4e officier. ■k - 111 I'M)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 2