STADSNIEUWS. A LADJUDICATION Kiezers Kiezers Travaux d'entretien des b&timents Liberale Betroging te Roeselare. Onder den domper Kiezers, In den nood. Kiezers, Treinenbotsing. Koninklij ke maatschappij Kruisboogschutters. PROVINCIE WEST-VLA4NDEREN. Eene monsterachtige Meeting Burgerstand van Poperinghe. École de Bienfaisance AVIS te vertellen hoe het misschien, naar hunne meening, gaan zal, zoo de antiklerikalen aan tt bewind komen dood en vernieling van geloof en godsdienst, van vrijheid en voorspoed. Och Hoa mager is dat allemaal 1 Dat liedje is oud en versleten en al die slechte vooruitzichten ziju maar vogelschrikken ons de musschen bang te maken. Maar de musschen zijn niet bang van vogelschrikken. Zij komen er op zitten ea piepen en maken er zelfs hunne nesteü in. En de menschen zijn ook niet bang van de klerikale vogel schrikken. Wat zou erslechter kunnen komen dan nu in België gekomen is met de kleri kale meerderheid Het land zit met zijnen hals vol schuld, het onderwijs is verwoest, het leger bestaat maar meer op papier, er zijn geen soldaten genoeg om eene behoor lijke wapenschouwing te houden, de ijze renwegen posten en telegrafen die in 1904 een boni van 32 miljoen bezorgden, zijn ver sleten en de ijzerenwegen vooral kunnen niet verbeterd worden omdat, terwijl de duizenden bedienden geenen opslag kunnen krijgen omdat er geen geld in de kas is, in- •weerwil van de 32 miljoen winsten. Het land zit met eenen -lintworm en die moet, kost wat kost, verdwijnen of onscha delijk gemaakt worden. Daartoe zijn krach tige geneesmiddelen noodig en die zullen in Mei toegediend worden door het kiezers korps, in vorm van eene groote meerderheid voor de antiklerikalen. Intusschen hopen wij wel dat onze anti klerikale vrienden te Brussel, het ministerie en de meerderheid eens dachtig de les zullen spellen dat zij eene politieke ondervraging zullen doen en een groot politiek debat zul len verwekken, waarin onze meesters zul len te verantwoorden hebben over hun schandelijk bestuur, nu twee en twintig jaar lang. In dat debat zal hun rekening gevraagd worden over het beheer van al de openbare besturen eu geen enkel minister zal den dans ontsnappen, want geen enkel heeft be wijzen gegeven dat hij op de hoogte zijner taak is. Aan allen ontbreekt de eerste en noodwendigste deugd de politieke eerlijk heid. Ze mogen het wel hooren hoe deerlijk zij het land bedrogen hebben, hoe zij wetten gemaakt hebben gansch ten hunnen voor- deele, hoe zij het leger hebben vernederd, het onderwijs vernield, 's lands inkomsten verkwist, tal van bekwame mannen en goede vaderlanders vervolgd, nuttelooze inrichtin gen hebben tot stand gebracht, millioenen door de gemeentebesturen hebben doen be talen voor hun partijonder wijs en ten slotte nog miljn. afgeperst hebben van de inkom sten dier zelfde gemeenten zooals M. Buyl nog over eenige dagen M. de smet de Nayer verweten heeft. De ministers zullen met beschaamde kaken staan, geen man van de rechterzijde, zelfs Woeste niet, zal hunne verdediging durven op zich nemen en het land zal weten dat wij bestuurd worden door mannen, die voor niets anders gezorgd hebben dan om eene groote bende gelukzoekers to voeden en rijk te maken. Wij zullen dan nog wat vreugde beleven door de beschaming van eene gansche kliek onvaderlandsche regeerders en die vreugde zal een voorsmaak zijn vaa die anders, groo- tere vreugde, geheel die kliek te zien afdan ken door het kiezerskorps. Wet en recht mogen niet straffeloos voer den aap gehouden worden. x. f Stemt ailen met Mei toekomende voor onze achtbare liberale kandidaten. ter eere van den werkzamen liberaal M. GUSTAAF DE LAERE. Een indrukwekkende liberale betoogiag ter eer van den heer Gustaaf De Laere, bankier en eerste kandidaat van het kartel heeft leven en beweging in Rousselaere gebracht. 's Namiddags doortrok een stoet van een veertigtal maatschappijen waaronder een tiental muziekkringon, de straten van het kleine Manchester vaa West-Vlaanderen, om den held van het feest naar den schouw burg te leiden, alwaar M. MAES, gewezen schoolopziener te Rousselaere, als voorzitter van het feestcomiteit, M. De Laere zijn marmeren borstbeeld, het werk van M. Gustaaf Pickery van Brugge, heeft aange boden. Een onvergetelijke ovatie volgde op de welsprekende rede van M. Maes en op de onthulling van het borstbeeld. M. DE LAERE is een man zijner werken, een volksjongen van Brugge, dio te Rousse- lare den volksbond tot klimmende groei en bloei heeft gebracht, de vriend en steun der arbeiders en der kleinhandelaars. Bloemengarven werden M. De Laere aan geboden uit naam van ds genootschappen Sint-Cecilia, liberale associatie van Rousse- lare, id. van Thielt, vooruitstrevende kring van Rousselare, St-Sebastiaan, Leopoldisten, Zeegbare herten, Kring der VIII, van Rous selare, Gretrykring van Iseghem, Jonge Wacht van Kortrijk enz. Diep ontroerd bedankte de sympatische kandidaat zijne vrienden en den beeldhouwer en legde dan het program uit dat hij in de Kamer zal verdedigen die hij samenvat in de woordenEerbied voor alle godsdienstige denkwijze en vrijheid voor allen en in alles! Die aangrijpende betooging werd 's avonds door een groot banket besloten, in het Café du Commerce. De eeretafel was voorgezeten door M. Maes. Rechts zaten MM. De Laere, Mechelynck, volksvertegenwoordiger, Alfred De Brou- ckere, Jules De Clercq, Gustaaf De Brou- ckere, Albert Lefèvre en C. Pickery. Links, MM. Jules Van Wiberghe, kandi daat van Iseghem, Désiré De Laere, Roels, Tant. Jul, De Ven, kandidaat van Wacken, Ch. Decloedt, kandidaat van Thielt, Denys, Bogein, Georges Deschryver en Eugeen Mestdagh, Jules Muylle van Rousselaeró. M. Maes stelde een heildronk in op M. De Laere en dronk op de aanstaande verlossing van het land van de klerikale regeering. (Toej.) Uit naam van M. De Laere, die ongesteld was wegens de ontroering, sprak M. Alfred De Brouckere, M. Mechelynck hield éen vlammend rekwisitoriüm tegen de klerikale regeering, dat luidruchtig toegejuicht werd. M. Van Wiberghe drinkt aan de liberale pers. M. Jul. De Maester, de schrijver van Benoits Meilief gaf lezing van een gedicht ter eere van M. De Laere, die van zijne ongesteldheid bekomen, onder daverend ap plaus was teruggekeerd. Bij dankt ingevoelde woorden. M. Lefebvre maakte den lof van M. Pickery. Kortom een heugelijke dag vol hoop voor den triomf van het liberalisme te Rousselare-Thielt, op 27 Mei. De liberale belgische politiek heeft niets gemeen van de fransche politiek. De klerikale regeering is zoo overtuigd van hare medeplichtigheid in zake vergaan van het Belgisch Schoolschip, dat zij weigert de noodige ophelderingen te geven over de bestuurlijke stukken Het is een ongehoord schandaal Wij hopen dat er ia ons land nog rechters zijn om de zaak klaar te trekken. Het is te hopen dat de procureur-generaal een enkwetst zal openen om de verantwoorde lijkheid zonder twijfel vast te stellen, in geval het ministerie weigert Dinsdag alle inlichtingen te geven. Wie plichtigis moet zijne schuld uitboeten. Het gansche land is het eens om de harte loosheid van de klerikale ministers ter zeerste te veroordeelen. Wat zuilen de liberalen doen Aan iederen werkman die 60 jaren oud is, een pensioen geven van 1 frank daags. In het jaar 1847 werd Vlaanderen geteis terd door een geweldigen hongersnood. In December van dit jaar deed de liberale minister Rogier een eersten onderstand van 500 duizend franks voor de noodlijdenden stemmen. Vier maanden nadien vraagde hij nog 3 miljoen 700 duizend fr. Da Kamer nog- tüans, stemde slechts 2 miljoen. In de jaren 60 verwekte de katoenkrisis een nijpenden nood. De liberale regeering stemde 500 duizend frank, tot verzachting der ellende in het land. In dien tijd was het geld schaarscher dan tegenwoordig en het bezai bijgevolg eene veel grootere waarde. Thans is het land op vele plaatsan door eene vreeselijke overstrooming geteisterd, dia de lachende toekomst van duizenden menschen vernietigd heeft. Do klerikale mi nister de Smet de Naeyer heelt zich eerst achter den rug van demedelijdende Belgen verscholen, om niets te moeten geven Maar de storm die tegen hem opstak, zelfs in kle rikale bladen, heeft hem gedwongen einde lijk toch de staatskas te openen. En wat geeft hij 1 50 duizend franks 't Is zeker zeer mager Wij achten dit een afdoende bewijs van den slechten toestand der staatskas. De mi nister houdt ze dicht en de arme slachtof fers hebben geen anderen troost dan zich vast te klampen aan de aalmoezen, door liefdadige harten geschonken I In den nood leert men zijne vrienden ken nen 1 Wat dunkt er u van, parochianen Wat kunnen de katholieken Het geld van iedereen verspillen zonder wettige redens. Zondagavond is de trein n° 81, die te Yper 9,38 van Kortrijk aankomt, op een goederen trein gebotst die gereedstond om Maandag- morgend te vertrekken. Vier of vijf ledige reizigersrijtuigen die langsachter dien trein stonden, werden bijna totaal verbrijzeld. Gelukkiglijk zijn er geen menschensleveas te betreuren en de reizigers kwamen met heel lichte kneuzingen en de ontsteltenis van af. Deze die naar Poperinghe reisden, zijn met een anderen trein kunnen voortrijden alwaar zij met eene vertraging van 15 minuten aan kwamen. Schieting van Maandag 30 April. Naar de Vogels. Ist0 vogel 2de vogel Van Nieuwenhuyze C. Pinteion Felix. De prijskampen voor merrieveulens en kweekmerrien van inlandsch ras zullen in 1906 op de hierna bepaalde dagen gehou den worden, te Kortrijk, op zaterdag 23 Juni. te Yper, op maandag 25 te Thourout, op woensdag 27 te Brugge, op zaterdag 30 te Ghistel, op maandag 2 Juli. te Veurne, op zaterdag 7 De kweekers die zich voorstellen paarden ten prijskampe aan te bieden, moeten ten minste Tien dagen voor den dag der vergadering de aangifte er van doen bij middel van eene volgens model opgemaakte tabel, op te zenden naar het provinciaal bestuur of naar den Heer Depière, Sekretaris van den Keurraad der paarden van inlandsch ras, to Brugge. Formulcn van de tabel liggen ter beschik king der belanghebbenden in de afdeeling der bureelen van het provinciaal bestuur. (n° 7). Het staat den keurraad vry de paarden buiten prijskamp to stellen die niet inge schreven zouden geweest zijn, bij gebreke aan inzending van voornoemde opgave bin nen den vereischten termijn, alsmede de paarden die zouden aangeboden worden in eene andera vergadering door deze voor welke zij ingeschreven werden. Gehouden te St-Jan, bij Yper. Op Zondag 29 April 1906 door de katholieken. Er waren wel vijf en twintig menschen met de jongens medegeteld 1 Een waar suc ces. Morgen Zondag, geven zij nu eene meeting te St-Juliaan, en om wat meer menschen te hebben zijn al de vrouwen bijzonderlijk uit- genoodigd. Elk zegge het voort. BALSEM zuivere kinawijn, ver wekt eetlust BURGERSTAND van den 27 April tot den 4 Mei 1906. Geboorten. VanMalderen Josephus. Mondstraat. Beun Irena, St Christoffelstraat. Degryse Mauritius, Veemarkt. Wullus Gerardus, Lange Thouroutstraat. Vanderbeke Lucianus, Kauwekijnstraat. Derudder Ivonna, Oude Bellewaerdstraat. Haeghebaert Josephus, Rijke Klarenstraat Pauwels Joanna, Tegelstraat. Sterfgevallen. Trachet Sophia, 81 jaar, zonder beroep, echtgenooote Wyckaert Desiderius, Rijselstr.' De Boudt Sophia, 54 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Poperinghesteenweg. Corneillie Emilius, 43 jaar, kasseilegger, echtgenoot Desutter Leonia, Lange Thou- routstraat. Beun Clementina, 28 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Statiestraat. Maes Alfred, 12 dagen, Dixmudestraat. Struyve Maria, 76 jaar, zonder beroep, weduwe Rits Henricus, Maloulaan. Lenoir Maria, 23 jaar, zonder beroep, echtgenoote Barbier Cyrillus, Kalfvaart. Parein Joanna, 4 maanden, Mondstraat. Legrand Maria, 22 jaar, strijkster, echt genoote Moniez Julius, Neerstraat. Stoffel Adelina, 50 jaar, zonder beroep, weduwe Gresillon Ludovicus, De Haernestr. Verborgh Joannes, 74 jaar, zonder beroep, weduwnaar Bollengier Lucia, Lange Thou- routstraat. Devys Henricus, 58 jaar, koopman, echt genoot Verstraeto Gelestina, Oude Veurne- straat. ELIXIR D'ANVERS stilt maag en buikpijn. Geboorten. Pannekoecke Godelieve, wijk A. Beauprez Ida, Meesenstraat. Deroo Alice, St Annastraat. Deroo Maria, Komstraat. Benoot M ria, Boeschepenstraat. Verstraete Marcel. Kleiae Markt. Bulckaert Martha, wijk L. Huwelijk. Henri Ghesquiere, timmermansgast, en Verpoot, kleermaakster. Sterfgevallen, Malesys Willy, 6 maanden, wijk G. Huwelijksafkondigingen. René Sergier, timmermansgast, en Emma Deplace, werkster. René Verhaeghe, daglooner, en Emma Yandevoorde, huishoudster. I)E L'ÉTAT A YPRE8. II sera procédé le Jeudi XT Mai 1906 a 10 h. du matin, des pendant l'année 1906. Bentley's Extra Stout B. Y. B. Agent Balleul Heugebaert. Les soumissions seront recues du 11 au 16 Mai inclus. On peut se procurer des exem- plairesdu cahier des charges au greffe de l'école sus-dite. Le Directeur, A0 JONES. I

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 2